Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 2

Posługiwanie się nazwiskiem panieńskim

25.3.2024

Pracownik naukowy uniwersytetu - kobieta - prowadzi działalność twórczą (publikacje naukowe, opracowania, programy nauczania itd.). Po wyjściu za mąż, przyjęła nazwisko dwuczłonowe, do swojego nazwiska rodowego dodając nazwisko męża. Jednakże publikacje nadal wydaje pod swoim nazwiskiem (...)

Ważne powody odstąpienia od umowy zlecenia

25.3.2024

Co to znaczy ważne powody w rozumieniu art. 746 kc? Czy chodzi o ważność w sensie ważności, nieważności prawnej czy wagi problemu (powody ważne i mało ważne)? Jakie powody uznać można za ważne, a jakie za nieważne (albo mało ważne)?

Anulowanie długu w funduszu alimentacyjnym.

25.3.2024

Witam serdecznie, od ponad 10 lat płacę alimenty na moje dzieci. Obecnie obydwie córki są już pełnoletnie. Przez ten okres różnie płaciłam alimenty, ale zawsze nie całość, albo w ogóle, przez co narobiły mi się długi w funduszu alimentacyjnym. Nie jestem w stanie ich spłacić. Mam ciężką (...)

List polecony

25.3.2024

Na poczcie czeka do odbioru list polecony z policji. List był powtórnie awizowany. Aktualnie jestem chory i przebywam na zwolnieniu lekarskim. Ostateczny termin odbioru tego listu przypada na dzień, w którym będę jeszcze na zwolnieniu lekarskim. Nie wiem, co mam zrobić w tym przypadku, tzn. czy (...)

Zamieszkanie a pobyt stały

25.3.2024

Pojęcie miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy określa Ustawa o ewidencji ludności w dowodach osobistych. Pojęcie adres zamieszkania określa kodeks cywilny, ale w sposób nieprecyzyjny, mówiąc jedynie że jest to miejscowość w której obywatel przebywa. Czy na pytanie policjanta lub (...)

Zajęcie części nieruchomości wspólnej

18.3.2024

Jeden z właścicieli bez prawa do dysponowania nieruchomością wspólną samowolnie ją zajął. W hali garażowej wspólnej dla wszystkich mieszkańców, gdzie posiada do wyłącznego użytkowania kilka stanowisk parkingowych wykonał roboty budowlane, polegające na wybudowaniu ścian i wrót garażowych, (...)

Zakup nieruchomości a pierwokup na rzecz najemcy

18.3.2024

Chcę kupić nieruchomość, w której część lokali jest wynajmowana, jednak wynajmujący kwestionuje moją chęć zakupu nieruchomości twierdząc, że ma prawo pierwokupu. Umowa najmu jest bardzo ogólna. Czy bez przeszkód będę mógł kupić nieruchomość? Jak zrezygnować z niewygodnego najemcy? (...)

Odpowiedzialność karna spółki z o.o.

18.3.2024

Mam do czynienia z dłużnikiem - spółką z o.o., która zaciągnęła zobowiązanie finansowe u mojego klienta i nie reguluje tegoż pomimo wydania tytułu wykonawczego. Co więcej, postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika jest zupełnie bezskuteczne i wiadomo już, że przeciwko tej spółce (...)

Przedawnienie należności z izby wytrzeźwień

18.3.2024

Jaki jest okres przedawnienia roszczeń za pobyt w izbie wytrzeźwień (została wystawione faktura VAT za pobyt i od 2 lat jest nieopłacona)? Czy zgodnie z przepisami unijnymi izby wytrzeźwień będą istnieć nadal? Podobno przepisy unijne nie przewidują takiej instytucji?

Zmiana postanowienia o zabezpieczeniu alimentów

7.3.2024

Jestem w trakcie rozwodu. Mąż jest wspólnikiem spółki jawnej, która została przekształcona na mocy ustawy ze spółki cywilnej (przekroczenie obrotów 400.000 euro). Wkłady do spółki wniesione były z majątku wspólnego. Sąd postanowieniem przyznał mi zabezpieczanie na czas rozwodu na córkę (...)

Podanie nieprawdy notariuszowi

7.3.2024

Na prośbę kolegi, z którym znamy się od lat, zgodziłem się na przepisanie na mnie nieruchomości położonej niedaleko X. Koledze groził komornik zajęciem majątku z powodu poręczenia, którego komuś udzielił i które miało być egzekwowane. Nota bene na tym terenie operowała przed laty (...)

Forma zgody małżonka na darowiznę

7.3.2024

Wykonanie darowizny (pieniądze) z konta osobistego żony stanowiącego element własność wspólną małżonków wymaga, w myśl kro, poinformowania współmałżonka o tym fakcie i uzyskania jego zgody. W jakiej formie ma być ta zgoda (czy może być ustna) i jakie przepisy to precyzują?

Odsprzedaż, a gwarancja

7.3.2024

Kupiłem komputer z trzyletnią gwarancją producenta i po pewnym czasie (np. po roku) chcę go sprzedać. Czy gwarancja producenta automatycznie przechodzi na nowego właściciela (w części niewykorzystanego okresu)? Co jeżeli w karcie gwarancyjnej do realizacji uprawnień gwarancyjnych jest wpisany (...)

Eksmisja samotnej matki z dziećmi

7.3.2024

Matka samotnie wychowuje 5- ciorga dzieci (tylko jedno dziecko jest pełnoletnie). Były mąż nie płaci zasądzonych alimentów. świadczenie wypłacane było przez Fundusz Alimentacyjny. Matka z dziećmi mieszkają w domu, którego współwłaścicielami jest były mąż ze swoją siostrą. Póki (...)

Pokwitowanie za zapłacony czynsz

4.3.2024

Przed rokiem zawarłem umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony z osobą fizyczną, będącą właścicielem tejże nieruchomości. Umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia z terminem na koniec miesiąca kalendarzowego. Czynsz najmu płatny (...)

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

4.3.2024

W lipcu 2018 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczonym przebiegiem mediów na mojej działce i w jej pobliżu. Podczas wykonywania (...)

Podział ruchomości po rozwodzie - samochód

4.3.2024

Od czerwca 2019 r. jesteśmy po rozwodzie. W trakcie małżeństwa nabyliśmy samochód i w dowodzie rejestracyjnym byliśmy współwłaścicielami. Obecnie mąż chce się zrzec praw do samochodu na moją rzecz. Jak należy uregulować taki stosunek abym mogła przerejestrować auto tylko na siebie? (...)

Rozliczenie nakładów przy znoszeniu współwłasności

4.3.2024

Czy przy zniesieniu współwłasności nieruchomości (dom jednorodzinny + posesja) strona A (1/2 udziałów; strona A ponosiła większą część nakładów na nieruchomość przez wiele lat) może żądać od strony B (1/2 udziałów) wyrównania nakładów ponoszonych przez 20 lat na ogrzewanie całego (...)

Usunięcie wpisu w KRK

4.3.2024

Jaką formę powinno mieć złożenie podania o wykreślenie z rejestru skazanych? Czy takie podanie powinno być złożone w sądzie w którym zapadł wyrok w sprawie ?

Odpowiedzialność adwokata za nieprawdziwe zarzuty

26.2.2024

Otrzymałem pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej, napisany przez pełnomocnika mojej żony - adwokata. W pozwie tym znajdują sie treści nieprawdziwe, będące w moim odczuciu pomówieniami i fałszywymi oskarżeniami, których celem jest chyba jedynie wpłynięcie na decyzje sądu. Wiem, (...)

Umowa przedwstępna sprzedaży części działki

26.2.2024

Zamierzam sprzedać działkę i sporządzić umowę przedwstępną. Działka ma 2200 m powierzchni i jeszcze nie jest podzielona na dwie mniejsze po 1100 m. Numer działki i numer księgi wieczystej obejmuje całość. Kupujący pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej. 1. Czy umowa dokonana (...)

Brak wymaganego zadatku

19.2.2024

Przedstawiciel mojej firmy podpisał umowę przedwstępną kupna - sprzedaży. W umowie wyznaczono termin zapłacenia zadatku w kwocie 65000pln. Niestety zadatek nie wpłynął w określonym terminie, mimo, ze wpisana jest klauzula \" w razie niewykonania umowy przez Kupującego zadatek przepada na rzecz (...)

Zrzeczenie się roszczeń odszkodowawczych

19.2.2024

Jestem fryzjerem, chciałbym przedstawiać klientom do podpisania przed wykonaniem fryzury, pismo w którym zrzekaliby się roszczeń o odszkodowanie/ zadośćuczynienie albo zobowiązywaliby do niewytaczania przeciwko mnie żadnych roszczeń ani o odszkodowanie ani o zadośćuczynienie. Proszę o przesłanie (...)

Zmiana stanowiska pracy z uwagi na stan zdrowia

19.2.2024

Jeśli ze względu na chorobę nie mogę podjąć pracy na dotychczasowym stanowisku (przedstawię decyzję lekarską) jaki ma obowiązki pracodawca? Czy wtedy może mnie zwolnić lub zmusić do pracy na dotychczasowym stanowisku?

Zrzeczenie się spadku na korzyść innej osoby

19.2.2024

Jestem współwłaścicielem samochodu osobowego - moje nazwisko jest wbite w dowód rejestracyjny pojazdu. Właściciel samochodu którym był mój ojciec nie żyje. Zakończyło się postępowanie spadkowe, które stwierdza, iż spadek został podzielony na 3 części dla mnie , mojej siostry i dla (...)

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

19.2.2024

Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy mam obowiązek opłacania abonamentu RTV?

Minimalna wartość udziału

19.2.2024

Czy kodeks handlowy określa minimalną wartość jednego udziału w spółce z o.o.? Jeśli umowa spółki tego nie określa to czy zmiana wartości jednego udziału w sp z o.o. wymaga aktu notarialnego?

Egzekucja komornicza a cesja wierzytelności

19.2.2024

Wierzyciel posiada prawomocny tytuł egzekucyjny przeciw dłużnikowi. Wierzyciel ten skierował również wniosek do komornika o prowadzenie egzekucji. Egzekucja ta została wszczęta na podstawie uzyskanego tytułu wykonawczego. Po kilku dniach od skierowania wniosku o egzekucję do komornika, wierzyciel (...)

Ubezwłasnowolnienie częściowe a decyzja o leczeniu

12.2.2024

Osoba chora psychicznie nie wyrażała zgody w okresie silnego nawrotu choroby na pobyt w szpitalu. Pogotowie interweniowało dwukrotnie, ale tylko poprzez przyjazd do chorej. Dopiero pisemne oświadczenie właściciela mieszkania, u którego mieszka chora, iż rozniecała pożar w domu, spowodowało, (...)

Sprawa o alimenty a kurator

12.2.2024

Ojciec unika płacenia alimentów. Matka dzieci wysłała pozew do sądu o podwyższenie alimentów. Ojciec nie odebrał wezwania bo nie mieszka w miejscu zameldowania (policja twierdzi, że jest w Niemczech, a komornik że mieszka pod adresem, który nie istnieje). Czy można już na pierwszej rozprawie (...)

Ilość egzemplarzy przy składaniu pozwu

12.2.2024

W ilu egzemplarzach należy złożyć pozew w sprawie cywilnej, gdy pozwanym jest jedna osoba? Czy liczba kopii załączników musi odpowiadać liczbie kopii pozwu?

Czynności Policji na podstawie anonimu

12.2.2024

Spotkała mnie dzisiaj bardzo nieprzyjemna sytuacja. Posiadam dom wraz z przylegającym ogrodem. Wszystko mam ogrodzone. Posiadam też psa (boksera), który znajduje się na co dzień na uwięzi. Jednak gdy jestem w ogrodzie, puszczam go. Jest całkowicie niegroźny. W dniu dzisiejszym para (mężczyzna (...)

Rozdzielność majątkowa a księga wieczysta

12.2.2024

Rozumiem, że w wypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej w wypadku rzeczy ruchomych, rozdzielność działa od chwili podpisania aktu notarialnego ustanowienia rozdzielności. A co się dzieje z nieruchomościami? Czy konstytutywny jest akt ustanowienia rozdzielności, czy dopiero wpis do rejestru (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika