Archiwum porad prawnych Sierpień 2011 - Strona 2

Wspólnicy spółki cywilnej a nakaz zapłaty

30.8.2011

Uzyskałem nakaz zapłaty tylko przeciwko jednemu ze wspólników spółki cywilnej, gdyż drugi przysłał mi oświadczenie tego pierwszego, że przejmuje na siebie wszystkie zobowiązania spółki. Niedawno jednak dowiedziałem się, że oczywiście mimo takiego oświadczenia dalej mogę żądać zapłaty (...)

Przedawnienie wykonania kary

30.8.2011

Jeżeli dostałem wyrok 3 lata a nie chce iść do więzienia za coś czego nie zrobiłem to na ile muszę wyjechać by przedawniło się pewnie szukanie mnie listem gończym i czy wyjazd do kraju z którym Polska nie ma umowy o ekstradycje coś da?

Wybór członków Rady Nadzorczej

30.8.2011

Walne zgromadzenie akcjonariuszy podczas głosowania 13.07 grupami wybrało 6 członków Rady Nadzorczej. Trzech akcjonariuszy utworzyło oddzielne grupy i wybrało 14.07 po 2 członków Rady Nadzorczej. Odbyło się kolejne walne zgromadzenie, podczas którego jeden z akcjonariuszy wybrał w miejsce (...)

Odmowa przyjęcia korespondencji przez adresata

30.8.2011

Adresat oficjalnie odmówił przyjęcia wezwania do zapłaty od innej osoby prywatnej za dzierżawę gruntu. Grunt dzierżawiony jest przez 3 osoby, dwie odebrały wezwania do zapłaty. Jak traktować skuteczność wezwania do zapłaty jeśli jedna z trzech osób dzierżawiących wspólnie odmówiła (...)

Radny a prezez OSP - kompetencje

29.8.2011

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie jest jednocześnie radnym tej Gminy. OSP jest zarejestrowane jako stowarzyszenie w KRS, w ich statucie widnieje zapis:\"OSP może prowadzić działalność gospodarczą wg ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach.Dochód z działalności gospodarczej (...)

Sprawozdania finansowe Spółki Akcyjnej

29.8.2011

Spółka Akcyjna ma rok finansowy kończący się 31 grudnia każdego roku. W roku 2011 Spółka Akcyjna została postawiona w stan likwidacji. Spółka Akcyjna przed otwarciem likwidacji, które to otwarcie nastąpiło w ciągu 2011 roku, nie sporządziła sprawozdania finansowego za rok zakończony (...)

Osobowość prawna związku zawodowego

29.8.2011

Jeżeli osobowość prawna zakładowej organizacji związkowej wynika ze Statutu Związku, jakie z tego tytułu ma obowiązki i prawa zakładowa organizacja związkowa?

Prawidłowy zapis w liście obecności

29.8.2011

Pracownik samorządowy z tytułu uczestnictwa w zebraniach wiejskich odbywających się w czasie wolnym pracownika wypracował ileś godzin , za które należy udzielić mu czasu wolnego.Jeżeli ta ilość godzin daje w sumie 6 dni roboczych, czas wolny powinien mu zostać udzielony w ciągłości korzystania (...)

Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy a zapisy starego

29.8.2011

Pracodawca wypowiedział dotychczasowy ZUZP. W tym wypowiedzianym układzie istniały zapisy o wypłacie dodatków do wynagrodzenia z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych. Obecnie pracodawca negocjuje nową treść ZUZP, w którym wypłaty tego dodatku w ogóle nie przewiduje, (...)

*Praca powyżej 12 godzin

29.8.2011

Pracownik, maszynista kolejowy, (praca w warunkach szczególnych i niebezpiecznych), pracujący w równoważnym systemie czasu pracy, zmiany harmonogramowe ma ułożone w czasie nie przekraczającym 12 godzin. Kiedy i w jakich przypadkach jest dopuszczalne przedłużenie tego czasu pracy? Czy są to (...)

Ujawnienie budynku w księdze wieczystej.

29.8.2011

Gmina jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym. W księdze wieczystej nie został ujawniony budynek. Gmina wystąpiła do sądu o jego ujawnienie. Do wniosku dołączyła wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków oraz wypis z kartoteki budynków. Niestety sąd odmówił (...)

Kary za brak rekultywacji

29.8.2011

Przedsiębiorca zakupił teren pod eksploatację kruszywa. Działka, na której planował inwestycję była położona w granicach administracyjnych miasta, a w ewidencji gruntów figurowała jako użytek rolny klasy piątej mineralnej (RV). Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie (...)

strona postępowania wznowieniowego w kpa

29.8.2011

Na gruntach ojca w 1993r.gmina wybudowała samowolnie gazociąg, nie oznaczając go trwale na gruncie (ojciec z niego nigdy nie korzystał). W 1999r. rodzice przekazali mi gospodarstwo i przeszli na emeryturę, mieszkają dalej ze mną mając dożywotnią służebność osobistą mieszkania i dożywotne (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika