Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 210

Dezynfekcja chłodni samochodowych

5.2.2007

Działająca auto-myjnia chce wprowadzić usługę - dezynfekcję chłodni samochodowych. Potencjalni klienci pytają o stosowne "certyfikaty." Jakie przepisy regulują tego typu usługi? Jaki organ jest właściwy do wydania stosownego pozwolenia -zaświadczenia dla podmiotu chcącego świadczyć takie (...)

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowej

5.2.2007

Wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne (komandytariusze) i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusz). Niektórzy komandytariusze prowadzą, niezależnie od spółki komandytowej, własną działalność gospodarczą. W umowie spółki został sprecyzowany udział (...)

Postępowanie podatkowe a upadłość

5.2.2007

Spółka z o.o. jest w upadłości od maja 2005 r. W czasie trwania upadłości urząd skarbowy wszczął nowe postępowanie podatkowe za okres z lutego 2004 r. Jeśli spółka z o.o. jest już w upadłości, zakończona jest lista wierzytelności, to czy w tym czasie urząd skarbowy może wszcząć (...)

Zaprzestanie potrącania kwoty wolnej

5.2.2007

Pracownik pracuje w firmie od 2 lat na umowę o pracę w pełnym wymiarze. Od 1 lutego tego roku za porozumieniem zmieniającym zmieniono warunki pracy z całego etatu na 1/8. W teczce akt osobowych ma złożony PIT-2. Wystąpił pisemnie w dniu 31.01.2007 r. do pracodawcy o zaprzestaniu potrącania (...)

Obowiązki informacyjne spółki z o.o.

3.2.2007

Jakie informacje o spółce obligatoryjnie powinny być wpisane na oficjalnych pismach spółki z o.o. kierowanych na zewnątrz (np. na ofertach, papierach firmowych)?

Wykorzystanie mienia komunalnego gminy

3.2.2007

Wraz z nową kadencją nowi radni składają oświadczenia o stanie majątkowym. Zabronione jest w szczególności prowadzenie przez nich działalności gospodarczej w oparciu o mienie gminne. Czy prowadzenie przez radnego działalności gospodarczej w budynku stanowiącym jego własność, ale posadowionym (...)

Uzasadniona obawa jako znamię groźby karalnej

2.2.2007

Jakie uwarunkowania muszą spełniać wymóg zawarty w art. 190 par. 1 KK "jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,". Co oznacza termin "uzasadnioną obawę"?

Prawo procesowe - ustanowienie kuratora

2.2.2007

Powód skierował pozew wobec swego dłużnika o zapłatę zaległych faktur. Dłużnikiem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W pozwie podał dane dłużnika, które figurowały w fakturze. Ponadto w pozwie dostarczył zaświadczenie z gminy o tym, że dłużnik nadal figuruje (...)

Opieka nad ubezwłasnowolnionym a kurator

2.2.2007

Mój szwagier jest opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej. Jako opiekun prawny złożył wniosek do sądu z zamiarem sprzedaży części majątku osoby chorej i jest też tam wniosek o ustanowienie kuratora (podane nazwisko osoby, którą sam wybrał). Jaki cel w tej sprawie ma ustanowienie kuratora? (...)

Naliczanie opłat za nieświadczone usługi

2.2.2007

Chciałbym się zapytać jak od strony prawnej wygląda taka sprawa. Kilka miesięcy temu rozpocząłem spór z operatorem w sprawie faktury, która wg mnie została niepoprawnie naliczona. Ponieważ, nie zapłaciłem tej faktury, został mi odłączony telefon oraz wszystkie przyległe usługi razem (...)

Odległość hali sportowej od domów

2.2.2007

Mieszkam w mieście na spokojnej ulicy. Z drugiej strony sąsiaduję z gimnazjum, a bezpośrednio z boiskiem szkolnym i przyległym do niego terenem. Władze miasta chcą tam postawić "halę sportową" - widowiskową w formie "amfiteatru". Jestem temu przeciwna. Czy są jakieś ustalenia w prawie budowlanym, (...)

Kwalifikacje pracowników samorządowych

2.2.2007

Wójt zamierza rozpisać konkurs na stanowisko sekretarza Urzędu Gminy, zamierza również powołać swojego zastępcę. Jakie wymagania kwalifikacyjne winni spełniać kandydaci na te stanowiska?

Termin wprowadzenia regulaminu pracy

1.2.2007

Prowadzę małą firmę, w roku ubiegłym zatrudniałem 3 pracowników. Stan pracowników na dzień 31.01.2007r. wyniósł 15 osób. Będę jeszcze zatrudniał pracowników. Na koniec lutego może będzie w zatrudnieniu około 20 lub więcej pracowników. Kiedy mam obowiązek utworzyć regulamin pracy (...)

Praca w gospodarstwie rolnym a wymiar urlopu

1.2.2007

Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Dostarczył mi świadectwo ukończenia ZSZ. Ma 3-letni staż pracy u innego pracodawcy. Dostarczył również dokument poświadczający, że jest właścicielem gospodarstwa i ziemi od 4 lat. Domaga się wyższego wymiaru urlopu (...)

Nagrania magnetofonowe jako dowód

1.2.2007

Ma odbyć się sprawa o pozbawienie opieki prawnej obecnego opiekuna prawnego nad osobą ubezwłasnowolnioną. Opiekun bił chorego, co mogę udowodnić tylko nagraniem magnetofonowym, gdzie potwierdzają to świadkowie zdarzenia i najbliższa osoba opiekuna prawnego (jego brat). Nikt nie zechce (a brat (...)

Roszczenie z weksla w dwóch postępowaniach

1.2.2007

Posiadam weksel stanowiący zabezpieczenie płatności do umowy. Weksel wystawiony jest przez osobę prawną będącą stroną umowy i poręczony przez osobę fizyczną na stałe mieszkającą za granicą. Dłużnik (osoba prawna-strona umowy) nie wywiązuje się z płatności. Chciałbym weksel oddać (...)

Właściwość urzędu skarbowego

1.2.2007

W spółce z o.o. w styczniu 2007 r. wszystkie udziały kupił od Polaka Duńczyk. Gdy właścicielem był Polak, spółka rozliczała się podatkowo w Urzędzie Skarbowym innym niż urząd skarbowy właściwy dla spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Kiedy zmieni się właściwość urzędu (...)

Zasady wyborów na sołtysa

1.2.2007

Obecnie trwają wybory sołtysów. Kto je przeprowadza i zwołuje zebrania? Proszę wskazać regulacje prawne dotyczące wyborów sołtysa wsi.

Zniesienie intercyzy w trakcie trwania małżeństwa

31.1.2007

Małżeństwo ma zawartą intercyzę. Mąż posiada majątek nieruchomy w połowie uzyskany przed ślubem, a w połowie w trakcie trwania intercyzy zawartej przed zawarciem związku małżeńskiego. Mąż prowadzi działalność gospodarczą rozpoczętą przed zawarciem związku. Czy zniesienie intercyzy (...)

Amortyzacja środka trwałego a aport

31.1.2007

W grudniu 2006 do spółki z o.o. przekazałem w części zamortyzowany środek trwały. Czy kwotę niezamortyzowaną środka trwałego, przekazanego aportem, zalicza się w koszty jak przy sprzedaży? Czy na środek trwały przekazany aportem mam wystawić fakturę VAT?

Choroba alkoholowa a popełnienie przestępstwa

31.1.2007

Przed rokiem uczestniczyłem w zdarzeniu, w którym osoba trzecia ubliżając mi oraz uderzając mnie pięścią w twarz doprowadziła mnie do rozstroju nerwowego, w wyniku czego doszło do rękoczynów. Wskutek tego zdarzenia nastąpiło lekkie uszkodzenie pojazdu osoby, która mnie zaczepiła (uszkodzenie (...)

Nienaprawienie szkody a zarządzenie wykonania kary

31.1.2007

Oskarżono mnie o przywłaszczenie pieniędzy i sąd wydał wyrok skazujący mnie na karę pozbawienia wolności na okres 10 miesięcy i zawiesił warunkowo wykonanie wyroku na okres trzech lat. Jednocześnie Sąd w wydanym wyroku zobowiązał mnie do naprawienia szkody na rzecz poszkodowanego w terminie (...)

Wypłata wynagrodzeń po przekształceniu spółki

31.1.2007

Jesteśmy spółką jawną. Właściciele płacą podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Złożyliśmy dokumenty w KRS i w przyszłym miesiącu nastąpi przekształcenie spółki w spółkę z o.o. Wynagrodzenia pracownikom wypłacane są z dołu do 10-go za poprzedni miesiąc. Składki ZUS przekazywane (...)

Uszkodzenie mebli przez zalanie mieszkania

30.1.2007

Wynajmuję mieszkanie od TBS, nad moim mieszkaniem znajduje się kotłownia. Zostałem 3 razy zalany wodą. Podczas ostatniego zalania zniszczyły mi się meble w kuchni. Napisałem dwa pisma do zarządu TBS z informacją o zalaniu i zniszczeniu mebli oraz wyceną kosztów naprawy (wymiany ponieważ (...)

Zażalenie na odmowę wstrzymania wykonania wyroku

30.1.2007

Pozwany wniósł o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem. Jednocześnie wniósł podanie do Sądu o zabezpieczenie interesu skarżącego poprzez zawieszenie egzekucji komorniczej. Sąd odmówił zawieszenia podając na to swoje argumenty. Czy na postanowienie Sądu w tej sprawie (...)

Naprawy w domu obciążonym służebnością mieszkania

30.1.2007

W roku 2003 matka darowała mnie i mojemu bratu po połowie dom mieszkalny. W punkcie 4 aktu jest napisane, że ustanawiają na rzecz (nazwisko i imię ) na jej życzenie dożywotnią służebność mieszkania polegającą na prawie wyłącznego korzystania przez uprawnioną z całego budynku mieszkalnego (...)

Donosy i niesłuszne oskarżenia w administracji

30.1.2007

Zostałem poinformowany, że w administracji znajduję się doniesienia szkalujące moja osobę. Doniesienia dotyczą skarg, że jestem hałaśliwym sąsiadem, stanowiącym utrapienie dla innych sąsiadów. Zainteresowałem się doniesieniami i postanowiłem zapoznać się ze skargami, ponieważ są (...)

Szykanowanie małżonki przez sąsiadów

30.1.2007

Żona miała pod koniec 2005 roku udar bardzo trudny z przejściami. W wyniku ciężko przebytego udaru leczyła się i nadal się leczy. Ostatnio dowiedziałem się, że prawdopodobnie udaru doznała w wyniku szykan sąsiadów. Żona trzymała w domu sześć kotów i dwa psy. Zostało to jej po poprzednim (...)

Obowiązek wzajemnej pomocy między małżonkami

30.1.2007

Jesteśmy małżeństwem od marca 1991 roku. Poznaliśmy się w firmie, w której oboje pracowaliśmy. W czerwcu 1992 roku urodził nam się syn. Żona przestała pracować. Gdy syn ukończył 3 lata, pierwszy raz poprosiłem żonę, aby poszła do pracy a syn do przedszkola. Pracując na różnych stanowiskach (...)

Opłaty komornicze w razie dobrowolnego świadczenia

30.1.2007

Nie zapłaciłem w terminie alimentów i żona oddała sprawę do komornika, ale ja już po 2 dniach zapłaciłem na konto i ona wycofała sprawę od komornika. Czy muszę ponosić z tego powodu jakieś opłaty na rzecz komornika, mimo że on nic nie zrobił w tej sprawie?

Wyłączenie urzędnika od prowadzenia sprawy

30.1.2007

Z tego co widzę, to żaden z artykułów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. nie opisuje dokładnie sytuacji, gdzie jedna ze stron jest dobrą znajomą urzędnika prowadzącego sprawę administracyjną. Czy jest możliwe jest prowadzenie sprawy administracyjnej przez niedoszłą teściowa mojej małżonki?

Stypendium a obowiązek złożenia zeznania rocznego

30.1.2007

W 2006 r. otrzymywałem stypendium naukowe na AE od marca do lipca w wysokości 700 zł oraz od października do lutego 2007 w wysokości 550 zł. Czy w rozliczeniu za 2006 r. muszę wykazać to stypendium w PIT rocznym? Z tego co się wstępnie zorientowałem, to nadwyżkę powinienem wykazać. Dodam, (...)

Koszty utrzymania dzieci przed i po rozwodzie

29.1.2007

Pani Anna rozwodzi sie z mężem. Pozew o rozwód wniósł mąż. Od jakiegoś czasu płaci alimenty na dzieci. Pani Anna obawia się, że mąż przestanie je płacić. Mąż wypomina jej fakt płacenia alimentów i straszy, że przestanie je płacić. Pani Anna wolałaby, żeby sąd zobowiązał męża (...)

Zasady zakładania parku miejskiego i zoo

29.1.2007

Przyjęto budżet miasta, w którym zapisano "ogrodzenie parku". Z nieoficjalnych doniesień wiem, że ogrodzenie podyktowane zostało wymogami przepisów o ogrodach zoologicznych? W centrum miasta znajduje się Park zwany 1000-lecia (2-3 ha i nie ogrodzony, z każdej strony park okalają ulice przy (...)

Działalność gospodarcza - salon masażu

29.1.2007

Pani X przebywała 6 miesięcy w Tajlandii, gdzie nauczyła się tradycyjnego masażu tajskiego. Mowa o masażu relaksacyjnym, nie zdrowotnym czy typowo rehabilitacyjnym. Czy nie posiadając żadnych dokumentów stwierdzających, że posiada takowe umiejętności, może otworzyć działalność gospodarczą (...)

Odszkodowanie od banku za niesłuszne pozwanie

29.1.2007

Bank wystawił przeciwko mojej osobie bankowy tytuł egzekucyjny i nadał temu tytułowi w sądzie klauzulę wykonalności. Następnie po nadaniu klauzuli bank skierował przeciwko mojej osobie wniosek do komornika o egzekucję z mojej nieruchomości. Wytoczyłem pozew przeciwko bankowi o pozbawienie (...)

Ryczałt za 1 km przebiegu pojazdu

29.1.2007

Czy uległ podwyższeniu ryczałt za 1 km przebiegu samochodu dla rozliczeń z urzędem skarbowym? Ile wynosi na dzień dzisiejszy ryczałt za 1 km przebiegu samochodu o poj. silnika pow. 900 cm3?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika