Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 208

Klasyfikacja Środków Trwałych

27.2.2007

Prowadzę działalność w zakresie usług wymiany kół do samochodów osobowych, ciężarowych. Mam problem z ustaleniem stawki amortyzacyjnej. Czy właściwa będzie klasyfikacja 492 KŚT, czy 641 KŚT? Jaka powinna być stawka amortyzacyjna do montażownicy ciężarowej i wyważarki do kół, jest (...)

Likwidacja spółdzielni

27.2.2007

Spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała i przekazała przed trzema laty mieszkania na własność. Spółdzielnia nie zarządza osiedlem. Spółdzielnia nie ma żadnych długów ani należności. Od trzech lat nie zatrudnia nikogo (bo nie ma pieniędzy ani potrzeby) . Nie prowadzi też żadnej działalności. (...)

Pełnomocnik na zebraniach walnych stowarzyszenia

27.2.2007

Statut stowarzyszenia nie przewiduje możliwości głosowania uchwał na zebraniach walnych za osoby nie obecne. Czy osoby, które z jakiś przyczyn nie mogą brać udziału w zebraniu walnym, mogą pisemnie upoważnić inną osobę, jeżeli tak to jaki rodzaj upoważnienia (notarialny z wyszczególnieniem (...)

Dodatkowe opłaty dla pośrednika kredytowego

27.2.2007

Przedsiębiorca, prowadzi biuro pośrednictwa kredytowego. Ma podpisaną umowę z bankiem, że w zamian za sporządzenie umowy kredytowej bank płaci pośrednikowi określone wynagrodzenie. Jednak pośrednik, poza wynagrodzeniem, które otrzymuje od banku informuje swoich klientów, że po uruchomieniu (...)

Odwołanie się od decyzji ZUS w sprawie emerytury

27.2.2007

Kobieta złożyła wniosek o emeryturę do ZUS. Otrzymała decyzję odmowną, ponieważ nie spełnia warunków. Co do zasady decyzja jest słuszna, ponieważ kobieta przepracowała 23 lata, z czego 18 lat w warunkach szczególnych. 55 lat skończy za miesiąc. Emerytury nie może więc otrzymać ze względu (...)

Wymogi na stanowisko inspektora BHP

27.2.2007

W zakładzie pracy (publiczny ZOZ) zatrudnionych jest 900 osób i tylko jeden inspektor bhp. W tej sytuacji istnieje obowiązek zatrudnienia drugiego. W zakładzie na innym stanowisku pracuje pracownik, który kilka lat wcześniej pracował w tym zakładzie jako inspektor bhp. Posiada średnie wykształcenie (...)

Egzekucja z praw wspólnika w spółce jawnej

27.2.2007

Posiadam nakaz przeciwko wspólnikowi spółki jawnej. Dłużnik sam rzekomo nie ma nic. Jedyne co posiada to jego obecność w spółce. Spółka ma majątek (załóżmy, że jest to jedna, duża maszyna), podobno nie generuje zysków, chociaż ma jakąś sprzedaż. Jak wygląda egzekucja długu? Czy (...)

Rejestracja dwóch spółek pod tą samą nazwą

27.2.2007

Chcę w Polsce stworzyć nową markę produktu i na tą potrzebę utworzyć spółkę z o.o. oraz sieć punktów sprzedaży. Czy prawo polskie dopuszcza rejestrację 2 spółek z o.o. pod tą samą nazwą? Jeśli tak, to czy możliwe jest zastrzeżenie nazwy spółki w taki sposób, aby inne osoby fizyczne (...)

Wyłączenie prokuratora od udziału w sprawie

27.2.2007

W wyniku ujawnionych przez moją osobę poważnych uchybień Prokuratora Prokuratury Rejonowej, Prokuratura Apelacyjna wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko temu prokuratorowi. Prokurator, o którym mowa, był autorem aktu oskarżenia przeciwko mojej osobie, w kilku sprawach karnych, ujawniono (...)

Służba wojskowa osoby o podwójnym obywatelstwie

27.2.2007

Mam 29 lat. W wieku 12 lat wyjechałem do USA. Otrzymałem obywatelstwo amerykańskie. Odsłużyłem tam w wojsku 4 lata. Obecnie na stałe przebywam w USA, a interesy prowadzę w Polsce (mam nadal obywatelstwo polskie). Zamierzam ubiegać się o dowód polski. Czy Wojsko Polskie mogą żądać ode mnie (...)

Usługa filmowa w RPA i w Polsce a import usług

27.2.2007

Spółka z o.o. zajmuje się produkcją filmów reklamowych. Ale uwaga: nie należy tych usług traktować jak usług reklamowych z grupy PKWiU 74, są to usługi filmowe - PKWIU 92.11.Z. Obecnie odbywają się zdjęcia na terytorium RPA. Faktura za zorganizowanie produkcji filmowej w Afryce zostanie (...)

Umowa licencyjna z rezydentem USA

27.2.2007

Spółka podpisała umowy licencyjne na wykorzystanie fragmentu piosenki w reklamie. Utwór jest autorstwa 4 osób. Jedna z tych osób przebywa w USA i w jej imieniu umowę podpisał pełnomocnik-brat. W rachunku do umowy podał on jedynie następujące dane brata: imię i nazwisko, datę urodzenia, (...)

Fotografowanie dokumentów z akt sądowych

26.2.2007

Czternastego stycznia br. prosiłam pisemnie sąd o przysłanie ksero niektórych dokumentów. Dokumenty posiadają przeprawianą numerację, inne zaginęły. Do dziś ich nie otrzymałam. To na nich sąd cywilny oparł wyrok potwierdzając nieprawdę. Czy mogę wykonać foto tych dokumentów w sekretariacie (...)

Koszty remontu wspólnego ogrodzenia

26.2.2007

Posiadam nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, który sąsiaduje z przyległą nieruchomością zabudowaną stanowiącą własność tak zwanej małej wspólnoty mieszkaniowej (7 właścicieli). Dwie nieruchomości dzieli jedno ogrodzenie, którego obecny stan techniczny wymaga zburzenia (...)

Odszkodowanie za przestój w transporcie

26.2.2007

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Wykonując usługi często zdarza się, że samochód wraz z kierowcą ma przymusowy postój ze względu na niedochowanie przez nabywcę starań, by wykonać np. rozładunek towaru z mojego samochodu. W wyniku tego ponoszę koszty (...)

Wygaśnięcie prawa dożywotnika

23.2.2007

W swojej odpowiedzi dotyczącej interpretacji art. 1000 par. 3 kpc podali Państwo, że cyt. "W pierwszej sytuacji nieruchomość jest obciążona hipotekami, a prawo dożywotnika zostało ujawnione w księdze wieczystej. W takiej sytuacji prawu dożywotnika przysługuje pierwszeństwo przed tymi hipotekami, (...)

Opłaty sądowe od kuratora spadku

23.2.2007

Na wniosek gminy zostałem kuratorem spadku. Po ustaleniu, kto jest spadkobiercą, złożyłem wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i w tym momencie sąd wzywa mnie do uiszczenia opłaty. Z tego co wiem zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 5 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - kurator wyznaczony (...)

Odstąpienie a uchylenie się od czynności prawnej

23.2.2007

Miałem zawartą z kontrahentem umowę o dzieło, od której kontrahent pisemnie odstąpił. Powodem były jego problemy finansowe i chęć uniknięcia dalszych kosztów (kontrahent prawdopodobnie sądził, że jednostronne odstąpienie od umowy nie wywołuje żadnych konsekwencji). Jednak, kiedy doszło (...)

Katecheza w kościele a praca nauczycielska

23.2.2007

Duchowny katolicki, kończący w tym roku 60 lat, przebywa od 4 lat na rencie II grupy. Wyliczając mu wysokość świadczenia, ZUS zaliczył 30-letni staż pracy duszpasterskiej. Czy w tym roku ów duchowny mógłby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu Karty Nauczyciela, tzn. czy okres (...)

Rozliczenie faktur zaliczkowych a roboty budowlane

23.2.2007

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych. W roku 2006 podpisałem umowę na realizację usługi na kwotę 280 000 zł.Czas realizacji 01.2006 do 28.02.2007 r. W umowie zawarłem m.in. w warunkach płatności, że rozliczenie pomiędzy stronami za wykonanie roboty (...)

Pominięcie wskazanego świadka

22.2.2007

W odpowiedzi na pozew, jaki wystosował do mnie adwokat byłego męża, wniosłam m.in. o przesłuchanie świadka. Osoba ta widziała wiele rzeczy, jest bezstronna. Jest to osoba zamieszkująca w Niemczech, więc wnioskowałam o przesłuchanie przez sąd niemiecki. Sąd rejonowy pominął tą kwestię. (...)

Praca w gospodarstwie rolnym rodziców a staż pracy

22.2.2007

Pracownica zatrudniona w szpitalu od ukończenia 16 roku życia dojeżdżając do szkoły pracowała w gospodarstwie rodziców w latach 1988-1995. Z powodu braku dokumentacji pracy, w miejscowym urzędzie gminy dwóch świadków potwierdziło fakt jej pracy w gospodarstwie w tym okresie. W 2000 r. pracownica (...)

Zakaz powództwa wzajemnego

22.2.2007

Znowelizowana procedura cywilna zakłada zakaz powództwa wzajemnego w sprawach gospodarczych. Jeżeli jedna ze stron wniesie pozew o zapłatę, a druga chce np. unieważnienia umowy lub jej zmiany (np. umowa zawarta pod wpływem błędu, nadzwyczajna zmiana stosunków itp.) - wnosi odrębny pozew. Co (...)

Kserokopia akt i zarzuty do opinii biegłego

22.2.2007

Występuję a sprawie karnej jako oskarżony o zniszczenie samochodu w wysokości 1000,-zł . Firma ubezpieczeniowa X złożyła do tego postępowania akta rozliczenia szkody tego pojazdu. Zapoznając się z aktami szkody w sądzie zauważyłem wiele rozbieżności i wątpliwości co do wysokości szkody. (...)

Opieka dla starszej osoby

22.2.2007

Moja teściowa w tym roku skończyła 75-lat. Im jest starsza, tym bardziej niedomaga. Mieszkamy osobno, chociaż w małej miejscowości. Teściowa ma 2-pokoje z kuchnią i łazienką w bloku spółdzielczym. Dodam, że mieszkanie to jest własnościowe i przepisane aktem notarialnym na moją pełnoletnią (...)

Ochrona bezpaństwowca w postępowaniu karnym

22.2.2007

Osoba nie posiadająca żadnego obywatelstwa - apatryda (zrzekła się obywatelstwa polskiego i nie otrzymała niemieckiego, stale zamieszkała na terenie Niemiec (od 20 lat), występuje z oskarżeniem prywatnym o czyn z art. 212 paragraf 1 k.k. przeciwko obywatelowi Polski. Czy na mocy prawa międzynarodowego (...)

Wygaśnięcie prawa dożywotnika w egzekucji

22.2.2007

Chodzi o interpretację art. 1000 § 3 KPC. Czy dożywocie ma pierwszeństwo przed hipotekami, jeśli jest wpisane wcześniej niż ustanowione hipoteki ? Czy chodzi o inne przesłanki, jeśli tak, to o jakie?

Zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie

22.2.2007

We wrześniu po orzeczeniu kolegium, została orzeczona kara zakazu prowadzenia pojazdów przez okres 6 miesięcy, lecz prawo jazdy nie zostało fizycznie zatrzymane. Dopiero w styczniu dostałem pismo o zwrot prawa jazdy do właściwego urzędu! Od kiedy będzie liczony termin 6 miesięcy? Od orzeczenia (...)

Przeliczenie emerytury wedle kwoty bazowej

21.2.2007

Jestem emerytem, najpierw wcześniejszym, a od 1991 r. emerytem. Chciałbym skorzystać z przeliczenia emerytury. Która kwota bazowa, ta obowiązująca teraz (marzec 2007), czy kwota bazowa daty uzyskania świadczenia (po ukończeniu 65 roku życia) będzie obowiązująca dla ZUS-u w wyliczeniu podstawy (...)

Sposób głosowania we wspólnocie

21.2.2007

Hale garażowe (obie) stanowią "odrębną nieruchomość" jak zapisano w akcie notarialnym, przy czym mój udział to 1/202 części we współwłasności tego lokalu niemieszkalnego - stanowiącego odrębną nieruchomość, szczegółowo opisanego w paragrafie 1 aktu notarialnego, objętego księgą (...)

Uprawnienia procesowe interwenienta ubocznego

21.2.2007

Nasi dłużnicy solidarni podarowali nieruchomość - jedyny swój składnik majątkowy, z którego można byłoby uzyskać zaspokojenie spornej wierzytelności - swojej siostrzenicy. Wystąpiliśmy ze skarga pauliańską wobec tej siostrzenicy. Nie udzieliła ona żadnej odpowiedzi na pozew, ale z interwencją (...)

Państwowa osoba prawna a ZUZP

21.2.2007

Następuje wydzielenie części przedsiębiorstwa państwowego. Ta część w ustawie określona została jako "Agencja jest państwową osobą prawną", która podlega ministrowi właściwemu ds. transportu i jest jednostką wykonującą zadania w ramach samodzielnej gospodarki finansowej oraz nie obowiązują (...)

Postępowanie nakazowe wobec zmarłego dłużnika

21.2.2007

Na podstawie pisemnej umowy pożyczki, która nie została spłacona przez dłużnika pomimo wysyłanych do niego wezwań do zapłaty, zamierzam wystąpić do sądu przeciwko dłużnikowi o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jednak dłużnik ten 2 m-ce temu zmarł, ale sprawa spadkowa (...)

Prawomocność wyroku sądu administracyjnego

21.2.2007

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym stwierdził nieważność części przepisów uchwały, na mocy której zbywane są gminne lokale mieszkalne. W wyroku tym orzekł również, że przepisy te nie mogą być stosowane. Od wyroku strona przeciwna zamierza złożyć kasację. Czy (...)

Reprezentacja oferenta w przetargu

21.2.2007

Zamierzam nabyć nieruchomość stanowiącą własność gminną. Niestety w dniu przetargu będę przebywał za granicą nie mogąc osobiście uczestniczyć w przetargu. zamierzam więc upoważnić do uczestniczenia w procedurze znajomego. Jaki dokument będzie wymagalny przez Przewodniczącego komisji (...)

Skuteczność zmiany firmy spółki

20.2.2007

Wspólnicy postanowili dokonać zmiany nazwy spółki komandytowej. Od kiedy ta zmiana następuje, czy z chwilą spisania aktu notarialnego o zmianie umowy czy z chwilą wpisania nowej nazwy do rejestru KRS? Inaczej mówiąc od kiedy spółka powinna zacząć stosować nową nazwę w swojej dokumentacji?

Zakup zabawek bez oznakowania CE

20.2.2007

Zakupiłem niedawno w sklepie internetowym w USA, kilka zabawek dla dzieci. Przesyłka została wysłana poprzez kuriera. Polski przedstawiciel zapytał mnie czy zabawki posiadają znak CE na opakowaniu. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że nie wiem. Po rewizji okazało się że takiego znaczka nie (...)

Błąd w mapie ewidencji gruntów

20.2.2007

W 1991 roku nabyłem nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, z dokumentacją sprzedaży otrzymałem wówczas wypis z rejestru gruntów, na którym oznaczona jest nieruchomość będąca przedmiotem mojego zakupu. Następnie w 2006 roku Starostwo Powiatowe na mój wniosek wydało na moją rzecz (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika