Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 206

Nagana a świadectwo pracy

8.3.2007

Pracownik często dopuszcza się uchybień w zakresie swoich obowiązków. Upomnienia ustne nie dają rezultatu. Czy pracodawca zobowiązany jest udzielić takiemu pracownikowi najpierw pisemnego upomnienia przed udzieleniem mu nagany? Czy nagana może być udzielona pracownikowi ustnie? Czy nagana słusznie (...)

Brak dowodu osobistego a zakup nieruchomości

8.3.2007

Czy osoba z obywatelstwem niemieckim i polskim, nieposiadająca ani dowodu osobistego, ani paszportu polskiego, zamieszkała w Niemczech, może kupić dom jednorodzinny w Polsce?

Deklaracje do US - import export oraz w UE

8.3.2007

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT-UE dokonuje zakupu od podatnika z UE, dokonuje również sprzedaży do odbiorcy w innym kraju UE. Podatnik ten dokonuje równiez importu i exportu (czyli spoza UE). Jaką deklarację w każdym z tych przypadków należy złożyć do Urzędu Skarbowego i w jakim (...)

Określanie lokalizacji telefonu przez pracodawcę

8.3.2007

Dowiedziałem się, że pracodawca prowadzi rejestrację lokalizacji służbowych telefonów komórkowych. Jestem na zwolnieniu L4 2 tygodnie (opieka nad dzieckiem) i wiem, że dział kadr ma jakieś obiekcje co do faktu, że "powinienem być w domu a jeżdżę samochodem służbowym" Jestem informatykiem/serwisantem. (...)

Uniewinnienie a przedawnienie karalności

8.3.2007

W toczącej się już 7 lat sprawie przed Sądem Rejonowym występuję jako oskarżony. W najbliższych dniach ma zapaść wyrok. Podczas postępowania sadowego żadne ze stawianych zarzutów w akcie oskarżenia przeciwko mnie się nie potwierdziły. Chodzi o zarzut uszczuplenia cła i podatku w imporcie (...)

Udostępnienie lokalu na wezwanie zarządu

8.3.2007

Kilka miesięcy temu kupiłam wraz z bratem mieszkanie własnościowe. Mieszkanie to wynajmujemy. Właśnie otrzymałam list polecony od zarządu wspólnoty mieszkaniowej z żądaniem udostępnienia firmie budowlanej mojego mieszkania, aby mogła ona poprowadzić ode mnie do lokalu powyżej (obecnie (...)

Wypowiedzenie umowy najmu w związku z remontem

8.3.2007

Umowy najmu zostały wypowiedziane zarówno z powodu konieczności przeprowadzenia remontu, jak i z powodu zalegania z czynszem - w stosunku do tych lokatorów którzy nie płacili. Remont budynku jeszcze się nie rozpoczął z dwóch powodów: nie wszyscy lokatorzy zdążyli się już wyprowadzić, (...)

Podatek od majątku spółki cywilnej

7.3.2007

Występując ze spółki pozostawiam swoją część majątku spółki. Podział stanowił 50/50. Do majątku spółki należą nieruchomości, maszyny i urządzenia oraz zapasy magazynowe. Jakie podatki będę musiał zapłacić za pozostawiony majątek wspólnikowi?

Zasada kasowa i memoriałowa

7.3.2007

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych; koszty rozliczam stosując metodę kasową. Jaki moment przyjąć rozliczania kosztów, jeżeli chodzi o wydatki pośrednie, tj. opłatę za usługi telekomunikacyjne, opłatę leasingową? Czy właściwie postępuję zaliczając (...)

Urlop okolicznościowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

7.3.2007

Pracownik przebywał 3 m-ce na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie urodziło mu się dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego i może je wykorzystać po powrocie ze zwolnienia lek? Jeśli tak, to czy są ograniczenia co do terminu kiedy może ten urlop odebrać?

Opłata za studia pracowników

7.3.2007

Pracownikom w naszej firmie pracodawca opłaca czesne za studia, które pokrywają się z działalnością gospodarczą. Tak się składa, że właściciel od kwietnia będzie wspólnikiem sp. z o.o. i wszyscy pracownicy przechodzą do spółki. Czy można wrzucić w KUP opłatę za czesne pracowników, (...)

Słowacki rezydent podatkowy

7.3.2007

Jestem Polakiem, ale na stałe jestem zameldowany i mieszkam na Słowacji, zatem jestem tam rezydentem. Pracuję także na Słowacji (home office), ale zatrudniony jestem w polskiej spółce i z tej spółki pobieram wynagrodzenie. Gdzie powinienem płacić podatki - w Polsce, czy mogę to robić w Słowacji?

Sprzedaż nieruchomości wniesionej aportem

7.3.2007

Spółka z o.o. nabyła poprzez aport (stała się właścicielem) nieruchomość, która została wniesiona aportem. Wartość nieruchomości została ustalona poprzez wycenę rynkową i taka wartość jest zaksięgowana. W chwili obecnej spółka chce sprzedać tę nieruchomość. Od jakiej kwoty trzeba (...)

Odpowiedzialność deliktowa- przewóz z grzeczności

7.3.2007

Znajomy został poproszony o zawiezienie swojej sąsiadki do kina. Sąsiadka nie ma wyrobionego prawa jazdy jednak posiadała samochód, którym miała zastać podwieziona. Znajomy w ramach przysługi sąsiedzkiej zgodził sie na to. Jednak z powodu padającego śniegu droga była bardzo śliska, a samochód (...)

Odbiór weksla z depozytu sądowego

7.3.2007

3 lata temu oddałem weksel do depozytu sądowego. Chciałem się dowiedzieć, co muszę zrobić, aby odebrać ten weksel z depozytu? Czy może to zrobić inna upoważniona osoba?

Jazda na łyżworolkach w stanie nietrzeźwości

6.3.2007

Czy jeżdżenie na łyżworolkach po spożyciu alkoholu, grozi sankcją karną w momencie kontroli np. policyjnej tak samo jak jechanie w stanie nietrzeźwym na rowerze? Jaka grozi sankcja karna z powodu jeżdżenia na łyżworolkach w stanie nietrzeźwym?

Odwołanie prezesa zarządu spółki z o.o.

6.3.2007

Spółka z o.o. ma dwóch wspólników. Struktura własnościowa wynosi 50% na 50%. Prezes zarządu ewidentnie sprzyja jednemu wspólnikowi. Istnieją dowody, że złamał prawo np. zaciągając kredyt bez zgody zgromadzenia wspólników (taka zgoda jest wymagana w umowie spółki), notorycznie odmawia (...)

Pociągnięcie do odpowiedzialności członka zarządu

6.3.2007

Byłem członkiem zarządu w spółce z o.o. Spółka posiada dwóch udziałowców po 50%. Wspólnicy są obecnie w konflikcie. Czy aby spółka z o.o. pociągnęła do odpowiedzialności byłego członka zarządu wymagana jest uchwala zgromadzenia wspólników, czyli zgoda obydwu wspólników?

Normy ubytków paliw

6.3.2007

Prowadzę sprzedaż detaliczną paliw. Po sporządzeniu spisu kontrolnego wystąpiły różnice ilościowe. Jakie są dopuszczalne ubytki paliw przy sprzedaży detalicznej?

Pozew o eksmisje a małoletnie dzieci

5.3.2007

Zamierzam złożyć pozew o eksmisję. W powyższym lokalu zamieszkują 2 osoby dorosłe oraz ich małoletnie dzieci. Czy w pozwie muszę wymienić wszystkie osoby zajmujące lokal (także te małoletnie), czy wystarczy że wymienię w pozwie rodziców - nie znam danych personalnych małoletnich, stąd (...)

Opodatkowanie cesji wierzytelności

5.3.2007

Prowadzę działalność gospodarczą (osoba fizyczna). Mój kontrahent nie zapłacił mi za wykonaną przeze mnie usługę i z tego tytułu posiadam wobec niego wierzytelność. Dokonałem cesji tej wierzytelności na rzecz osoby trzeciej (umowa cesji), wraz z wszelkimi prawami związanymi z tą wierzytelnością, (...)

Kontrola ZUS

5.3.2007

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku. W roku 2004 przez okres 3 miesięcy zatrudniałem 1 pracownika. W najbliższych tygodniach spodziewam się kontroli z ZUS - w rozmowie telefonicznej dowiedziałem się że będzie to zwykła kontrola dokumentów; zastanawia mnie (...)

Trzynastka a urlop na poratowanie zdrowia

5.3.2007

Nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej z dwudziestoletnim stażem pracy od grudnia 2005 r. do czerwca 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od dnia 01.09.2006 do 30.06.2007 przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia (tzw. urlop zdrowotny). Czy za okres przebywania na ww. (...)

Przepływ sum pieniężnych między małżonkami

5.3.2007

Małżeństwo, pomiędzy którym istnieje rozdzielczość majątkowa. Czy przekazywanie dużych sum (powyżej 10.000 zł) pomiędzy małżonkami należy traktować jako darowizny i czy w związku z tym zajdzie potrzeba uiszczenia podatku od spadków i darowizn (w sytuacji braku powiadomienia odpowiedniego (...)

Stawka VAT dla usług cateringowych

5.3.2007

Firma świadczy usługi cateringowe, sklasyfikowane w grupie PKWiU 55.52.13. Catering dla ekipy filmowej składa się z posiłków, napojów gazowanych, niegazowanych, owoców, słodyczy, wina do obiadu, kawy, herbaty. Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować ww. usługę?

Nakaz zapłaty jako dokument księgowy

5.3.2007

Uzyskaliśmy nakaz zapłaty wobec naszego dłużnika. Dłużnik wpłacił kwotę główną wynikającą z nakazu. Natomiast nie wpłacił odsetek i kosztów procesu, twierdząc, iż do odsetek musi być wystawiona nota odsetkowa. Czy nakaz zapłaty może być jednocześnie dokumentem księgowym, na podstawie (...)

Powództwo o zwolnienie przedmiotu z egzekucji

3.3.2007

Pożyczyłem koledze samochód, pojechał nim do komornika (ma zaległości alimentacyjne na 1200 zł). Komornik nastraszył go paragrafami i zabrał jemu mój samochód, tj. przejął go protokołem zajęcia ruchomości. Z moim kolegą nie mam żadnego wspólnego majątku i nie prowadzimy żadnej wspólnej (...)

Prawo wglądu do dokumentów spółki z o.o.

2.3.2007

Nie mam wglądu w papiery naszej spółki. Przypuszczam, że gdybym sprawę postawiła "na ostrzu noża", prezes być może udostępniłby mi je. Jednakże niewiele bym z nich zrozumiała (wspominałam już, że jest to moja pierwsza spółka z o.o.). Przeprowadziłam rozmowę z prezesem spółki (jest (...)

Dowód z kopii kalkowej dokumentu

2.3.2007

W trakcie toczącego się procesu karnego, w którym jestem oskarżony, sąd powołał dowód z opinii biegłego grafologa w zakresie wykonania materiału porównawczego do podpisu znajdującego się w aktach sprawy na kopii deklaracji podatkowej z 1996 roku. Chodzi o sprawdzenie, czy podpis na kopii (...)

Premia zamiast nadgodzin

2.3.2007

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pracownicy pracujący w nadgodzinach nie dostają wynagrodzenia za nadgodziny, tylko wyliczoną jak nadgodziny premię uznaniową. Czy oznacza to, że pracownicy mogą dochodzić nadgodzin nie wypłaconych (wypłaconych jako premia uznaniowa) od pracodawcy (...)

Roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia a spadek

2.3.2007

Syn jako pełnomocnik ojca sprzedał jego nieruchomość, ale nie przekazał mu pieniędzy. Z powodu niewdzięczności ojciec go wydziedziczył w testamencie, a kilka miesięcy później zmarł. Czy wierzytelność przysługująca ojcu od syna wchodzi w skład spadku? Czy pozostali spadkobiercy mogą (...)

Faktura VAT odnośnie kary umownej

2.3.2007

Spółka z o.o. zawarła przed Sądem Gospodarczym ugodę o ratalną zapłatę kary umownej wynikającej z zawartej pomiędzy stronami umowy o wykonanie koncertu, w umowie zawarty jest punkt mówiący o wystawieniu faktury VAT w stawce zwolnionej, na tę karę umowną. Czy przy wpłacaniu według ugody (...)

Termin zgłoszenia pełnomocnika spółdzielni

1.3.2007

Nowelizacja ustawy o KRS wprowadziła ujawnianie w rejestrze także pełnomocników między innymi spółdzielni oraz zakres ich pełnomocnictwa. Jaki jest termin dokonania zgłoszenia do sądu tych pełnomocników celem ich ujawnienia w rejestrze? Czy został zakreślony jakiś termin ustawowy, czy (...)

Porozumienie zmieniające

1.3.2007

Zatrudniam pracownika w podstawowym systemie czasu pracy na umowę o pracę. W umowie o pracę nie zapisałem w jakim systemie czasu pracy pracownik jest zatrudniony. Podałem pracownikowi na piśmie w informacji art. 29 par. 3 k.p., że obowiązuje go praca w podstawowym systemie czasu pracy. Od 1 marca (...)

Apelacja od wpisu do księgi wieczystej

1.3.2007

Dnia 12.12.2006 roku napisałam do sądu okręgowego przez sąd rejonowy zażalenie na dokonany wpis w księdze wieczystej dotyczącej mojego mieszkania. Do dnia dzisiejszego ta sprawa nie została przekazana do Sądu Okręgowego. Jak wygląda procedura przekazania zażalenia do sądu okręgowego? Czy (...)

Głosowanie we wspólnocie

1.3.2007

Kwestię głosowania we wspólnocie reguluje art. 23 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, który w punkcie 2 mówi, że: " Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie (...)

Unieważnienie przetargu a roszczenia wykonawcy

1.3.2007

Samorządy przyjmując do budżetu kolejne pozycje planu inwestycyjnego na dany rok powinny określać ich wartość na podstawie kosztorysów inwestorskich zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Czy w związku z tym kwotę jaką Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia (...)

Zmiana systemu czasu pracy dla pracownika

28.2.2007

W mojej firmie nie obowiązuje regulamin pracy ponieważ zatrudniam 13 osób na umowę o pracę. Pracownicy zatrudnieni są w podstawowym systemie czasu pracy. O obowiązującym systemie czasu pracy pracownik informowany jest na piśmie w informacji art. 29 par. 3 kodeksu pracy. Od 1 marca chciałbym (...)

Godziny nadliczbowe w delegacji zagranicznej

28.2.2007

W związku z charakterem mojej pracy zawodowej większość czasu pracy spędzam w delegacjach zagranicznych. Pracuję jako handlowiec odpowiadający za kontakty i sprzedaż do klientów zagranicznych. W ubiegłym roku było to około 150 dni spędzonych na wyjazdach służbowych poza granicę kraju. (...)

Rozporządzanie udziałem przed wpisem w KRS

28.2.2007

Sprzedałem udziały spółki z o.o., które objąłem poprzez podwyższenie kapitału zakładowego. Umowa o zbycie udziałów została zawarta przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału w KRS. Sąd odrzucił wniosek o zmianę udziałowca, powołując się na art. 16 KSH i wnosząc o dostarczenie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika