Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 298

Umowa użyczenia a podatek VAT

6.6.2005

Jednostka budżetowa w ramach umowy użyczenia nieodpłatnie użycza salę sportową. Czy należy to udokumentować fakturą VAT i naliczyć podatek (jeśli tak, to z jaką stawką). Czy właściwa w tym wypadku jest faktura wewnętrzna i jak powinna ona wyglądać?

Kapitał założycielski spółki z o.o.

6.6.2005

Aby założyć spółkę z o.o. należy dysponować kapitałem min. 50 tyś. zł. Bardzo proszę o wskazanie mi czy jest to niezgodne z prawem, jeśli 3 wspólników wniesie wkład każdy po 17 tyś. zł i powiedzmy w przeciągu 4 - 6 miesięcy każdy z tych wspólników otrzyma pensje, czy premie równą (...)

Zarządzanie majątkiem po śmierci spadkodawcy

6.6.2005

Mój konkubent po śmierci żony i dzieci zarządza ich wspólną posesją (gospodarstwo agroturystyczne). Sąd wyznaczył sprawę o stwierdzenie nabycia spadku do października b.r. Wiadomo na podstawie zeznań sprawców, dwóch wizji lokalnych, że w kolejności zginęły matka, starsza a potem młodsza (...)

Wprowadzenie nieruchomości do firmy

6.6.2005

Jestem właścicielem kilku działek budowlanych, prowadzę jednocześnie firmę budowlaną (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Obecnie chcę na tych działkach budować domy na sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W jaki formalny sposób wprowadzić te działki (...)

Moc dowodowa oświadczenia w procesie karnym

6.6.2005

Skazany dzwonił w czasie działalności grupy do fałszerza na jego numer komórkowy prepaid i omawiali sprawę przerobienia paszportów. Policji nie udało sie dojść do fałszerza więc fałszerza "zrobiono" ze mnie. Skazany to Ojciec mojego pasierba, którego wychowuję od 15 lat. Sąd ma nieprawdziwą (...)

Zapewnienie poufności danych zawartych w umowie

6.6.2005

Aktualnie realizujemy dla naszego klienta opracowanie dotyczące pozyskania finansowania zewnętrznego. W ramach usługi musimy przygotować dokumentację, która będzie zawierać sformułowania oraz dane, które mogłyby być bardzo interesujące dla konkurencji. Usługa jest rozliczana na podstawie (...)

Dom jako część składowa nieruchomości

6.6.2005

Czy jest nieruchomością budowa (w toku) trwale z gruntem związana, która jest budowana na gruncie, do którego budujący posiada prawo użytkowania wieczystego?

Charakter prawa użytkowania wieczystego

6.6.2005

Czy w związku z brzmieniem art. 235 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi: Przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym, możliwa jest : - sprzedaż samego prawa wieczystego użytkowania gruntu, (...)

Miejsce wykonania umowy

6.6.2005

Co jest miejscem wykonania umowy w rozumieniu art. 34 KPC w przypadku transakcji internetowej (umowa kupna-sprzedaży): - adres osoby wysyłającej towar - adres osoby odbierającej towar - miejsce płatności?

Rekompensata za mienie zabużańskie

6.6.2005

Proszę o informacje czy przy podziale spadku po ojcu, przysługuje mi prawo do dochodzenia ewentualnie wypłacanych w przyszłości rekompensat za mienie pozostawione poza granicami Państwa Polskiego po 1945 roku, proszę o wskazanie podstawy prawnej?

Zwrot kosztów dojazdu świadka na rozprawę

6.6.2005

Złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, na podstawie którego wszczęto dochodzenie. Niebawem odbędzie się pierwsza rozprawa w sądzie karnym. Zostałem wezwany na tę rozprawę w charakterze świadka - czeka mnie podróż przez 3/4 Polski. Czy mam prawo do zwrotu kosztów podróży (...)

Znieważenie w korespondencji elektronicznej

6.6.2005

Otrzymałem mailem list bardzo obraźliwy, wyraźnie skierowany do mnie. Nie jest podpisany, ale widać wyraźnie z jakiej skrzynki został nadany, ta skrzynka jest opisana nazwiskiem i imieniem, jest także wpisane do kogo poszło powiadomienie (do wiadomości). Jakie kroki mogę podjąć w tej sprawie?

Uchwała we Wspólnocie Mieszkaniowej

6.6.2005

Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące szablonu uchwały wspólnoty mieszkaniowej? Czy są jakieś wymagane elementy, które należy w niej zawrzeć?

Darowizna domu a użytkowanie wieczyste

6.6.2005

Czy sprzedając lub przekazując w formie darowizny córce dom mieszkalny, położony na gruncie należącym do gminy z prawem wieczystego użytkowania, jednocześnie przenoszę to prawo (wieczystego użytkowania gruntu) na nią (córkę)? Kupując ten budynek w 1999r od byłego zakładu pracy, zapłaciłem (...)

Opodatkownie wpisowego

4.6.2005

Nasza firma organizuje imprezę typu maraton. Uczestnicy są zobowiązani do wpłacenia wpisowego. Mogą je wpłacać w naszym sklepie lub bezpośrednio na konto. Czy mamy obowiązek wystawiać każdorazowo fakturę VAT (będą to osoby fizyczne)? Czy sprzedaż realizowana w sklepie musi być rejestrowana (...)

Ustalenie wysokości utraconego zarobku

3.6.2005

Jak można ustalić koszty utraconych zarobków z powodu pobytu w sądzie osoby, która jest właścicielem firmy i nie ma zryczałtowanego wynagrodzenia? W zasadzie jej pobyt w sądzie nie musi równać się jednoznacznie utraconym zarobkom, ale stratom o charakterze potencjalnym trudnym do dokładnego (...)

Ważność testamentu sporządzonego za granicą

3.6.2005

Mam obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Posiadam majątek w obu krajach w tym dwa domy, oszczędności, fundusze emerytalne itp. Jak powinienem sporządzić testament, aby był ważny w Polsce i Kanadzie, w jakim języku i jakiej formie? Czy można sporządzić dwa osobne testamenty, jeden dotyczący (...)

Działanie w celu osiągnięcia korzyści

3.6.2005

Czy niemożność racjonalnego i wiarygodnego wytłumaczenia przez dłużnika jego niewypłacalności wobec mnóstwa wierzycieli może dać wystarczającą podstawę do skutecznego oskarżenia o oszustwo? Myślę, że pewnie tak, proszę ewentualnie, jeśli to możliwe, o przytoczenie odpowiedniego art. (...)

Odbiór budynku

3.6.2005

Jak odbywa się odbiór domu (budynku) i czemu on służy? Jeśli budynek nie zostanie odebrany - czy można się w nim meldować?

Oszustwo a tryby ścigania przestępstw

3.6.2005

Czy przestępstwo oszustwa (art. 286 par. 1 kodeksu karnego) ścigane jest z urzędu czy wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego? Mam na myśli zwłaszcza sytuację, gdy wiem, że wobec dłużnika (spółki z o.o.) wielokrotnie umarzano egzekucje komornicze jako bezskuteczne prowadzone na wniosek coraz (...)

Polisa OC a zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

2.6.2005

Czy kierowanie pojazdem z aktualnym ubezpieczeniem OC, ale nieposiadaniem polisy ubezpieczeniowej przy sobie jest wykroczeniem? Jest mi wiadome, że po wejściu do Unii przyjęliśmy prawodawstwo w tej kwestii Unijne, co oznacza, że polisy ubezpieczeniowe są automatycznie dalej przedłużane. Niestety (...)

Dyspozycja do usunięcia pojazdu

2.6.2005

Dyspozycja usunięcia pojazdu jest decyzją nakazową. Działa na podstawie art. 50a 1/art. 130a. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym. Czy na tej decyzji może znajdować się zapis o firmie prywatnej, do której to trzeba zapłacić za wykonanie usługi (holowanie pojazdu) i jest (...)

Okres ochronny przed emeryturą

2.6.2005

Czy kobiecie, która ukończy 55 lat w lutym 2006 r., a 30-lecie pracy zawodowej 31 sierpnia 2006, przysługuje okres ochronny? Dodać należy, że ta sama kobieta może skorzystać w przyszłym roku z wcześniejszego przejścia na emeryturę z tytułu pracy dziennikarskiej.

Upublicznienie pisma do prokuratury

2.6.2005

Sporządziłem pismo do prokuratury rejonowej, w którym wyrażam niezadowolenie z racji tego, iż pomimo upływu kilku miesięcy od złożenia do tejże prokuratury doniesienia o zastraszaniu mnie przez oszustkę, do dziś nie otrzymałem żadnej informacji - czy to o wszczęciu, czy o odmowie wszczęcia (...)

Bezprawnie przesunięte granice nieruchomości

2.6.2005

Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej, której naruszone ogrodzenie spowodowało pośrednio wejście z chodnikiem miejskim w głąb ok. 1, 5 m w teren posesji na długości ok. 50 m. W związku z faktem zgłoszenia do Urzędu planowanej budowy ogrodzenia i tegoż bezprawnego (...)

Wydatkowanie środków z funduszu remontowego

1.6.2005

Właściciele we wspólnocie mieszkaniowej chcą się odłączyć od kotłowni dostarczającej ciepło i przejść na indywidualne ogrzewanie gazowe. Z faktem tym będą związane pewne koszty, które będą dotyczyły części wspólnej i inne. Czy właściciele mogą podjąć taką uchwałę, by koszty (...)

Przedawnienie czynu karalnego

1.6.2005

Oszust wyłudził towar, miało to miejsce 11 lat temu. Półtora roku temu uznał swój dług. Czy w związku z tym, że nastąpiło uznanie długu przez niego, przerwany został wówczas i wznowiony także bieg przedawnienia przestępstwa oszustwa i można będzie skutecznie złożyć doniesienie do (...)

Postępowanie mediacyjne przed WSA

1.6.2005

Na czym polega mediacja sądu w postępowaniu administracyjnym? W jakiej formie się odbywa (rozprawa, poza rozprawą itp), jak wówczas powinny być reprezentowane strony (pełnomocnicy zawodowi - radcowie, itp.)? Czy wystarczy strona bądź w przypadku instytucji, osoba upoważniona przez dyrektora? (...)

Podatek po zawarciu aneksu do umowy pożyczki

31.5.2005

Zawarłam umowę pożyczki ze spółką jawną, w której jestem wspólnikiem. Umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym i została złożona odpowiednia deklaracja od PCC. Upływa właśnie termin, kiedy powinnam spłacić tę pożyczkę. Chciałabym, za zgodą pozostałych wspólników spółki (...)

Spłata części majątku wspólnego po podziale

31.5.2005

Podział majątku wspólnego został dokonany w sądzie na mocy ugody sądowej. Majątek wspólny obejmował działkę i dom. Były mąż zobowiązał się do spłat w trzech ratach, a gdyby termin rat został przedłużony raty zostaną powiększone o ustawowe odsetki. Otrzymuję pieniądze z bardzo (...)

Zniesienie współwłasności nieruchomości

31.5.2005

Jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, na której znajdują się trzy lokale stanowiące odrębną własność każdego z trzech współwłaścicieli gruntu. Współwłasność dotyczy tylko gruntu. Forma własności gruntu to dzierżawa wieczysta, a współwłaścicielami są 54% osoba (...)

Obowiązki lokatora

31.5.2005

Lokator, który miał czynsz regulowany wyprowadza się zajmowanego lokalu. Czy jest on zobowiązany do odnowienia mieszkania (np. malowania mieszkania, itp.)?

Oddanie przedmiotu użyczenia osobie trzeciej

31.5.2005

Czy w sytuacji, gdy państwowy zakład budżetowy jest uprawniony na podstawie ustawy do zawierania umów bezpłatnego użyczenia dóbr, które "posiada" innym firmom, może w takiej umowie wpisać klauzulę zezwalającą firmie, która ma bezpłatnie użyczone biuro, aby podnajmowała to biuro jeszcze (...)

Niedopłata składek do ZUS

31.5.2005

Proszę o informację, co przepisy mówią o sytuacjach potrącenia przez firmę nadpłaty w składkach wynikających z dokonanych korekt i późniejszym ustaleniu przez ZUS, iż z rozliczenia wcześniejszych miesięcy (tych przed korektą) wynikają niedopłaty. Czy płatnik miał prawo potrącić nadpłatę (...)

Solidarna odpowiedzialność pracodawców

31.5.2005

Co to jest solidarna odpowiedzialność starego i nowego pracodawcy, jeżeli pracownik został przeniesiony na podstawie art. 23 par. 1 kodeksu pracy? Kto wskazuje i kto ponosi koszty roszczeń - stary czy nowy pracodawca? Sądy odraczają sprawy, stary i nowy pracodawca grają z pracownikiem w kotką (...)

Ogłoszenie zmian w KRS

31.5.2005

Czy każda zmiana, która została ujawniona w KRS obligatoryjnie ukazuje się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym? Np. spółka z o.o. ujawniła w KRS zmianę swojej siedziby, czy zmiana zostanie z urzędu opublikowana w Monitorze?

Fałszywa notatka służbowa

30.5.2005

CBŚ z miasta X na mój temat sporządziło fałszywą notatkę służbową. W notatce napisano, że dnia ... funkcjonariusz A z funkcjonariuszem B udali się do CBŚ w mieście Y celem ustalenia, kto w grupie zajmuje się fałszowaniem dokumentów (potrzebny był CBŚ fałszerz, by mieć efekt złapanej (...)

Spółdzielcze prawo do lokalu a zwrot wkładu

30.5.2005

Czy w przypadku rezygnacji z członkostwa w spółdzielni lub gdy lokator zostaje wykluczony ze spółdzielni (na przykład za niepłacenie czynszu) spółdzielnia nie powinna zwrócić mu wkładu członkowskiego i to wraz z odsetkami? Trybunał konstytucyjny orzekł, że nie trzeba być w spółdzielni (...)

Podział bez wyznaczania drogi

30.5.2005

Była działka 8000m2, nie było planu przestrzennego zagospodarowania na terenie, na którym znajduje się działka, działka miała użytek R, klient sprzedający chciał sprzedać połowę działki. Geodeta na podstawie decyzji burmistrza miasta dokonał podziału na pięć nowych działek geodezyjnych (...)

Pełnomocnik na zgromadzeniu wspólników

30.5.2005

Czy dopuszczalna jest obecność na zgromadzeniu wspólników dwóch pełnomocników (po okazaniu pełnomocnictw) wspólnika? Pełnomocnicy ci zabierali głos, dyskutowali, zgłaszali wnioski i protesty, jednakże w głosowaniu nad uchwałami brał udział tylko jeden z nich? W Spółce wszystkie głosy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika