Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 297

Koszty walnego zgromadzenia

17.6.2005

Kto ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego w przypadku Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy w spółce akcyjnej? NWZA zwołał jeden ze wspólników. Notariusz podczas walnego stwierdził, że koszty pokrywa spółka. Przewodniczący walnego podpisał protokół, ale nie wpłacił (...)

Wgląd do protokołu PIP

17.6.2005

W związku z wykroczeniami przeciwko zapisom Kodeksu Pracy przez mojego pracodawcę, wystosowałem do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o przeprowadzenie stosownej kontroli. Moje spostrzeżenia w pełni się potwierdziły, a przeprowadzający czynności kontrolne inspektor w nocie zwrotnej poinformował (...)

Osiągnięcie wieku emerytalnego przez nauczyciela

17.6.2005

Co oznacza w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania osiągnięcie wieku emerytalnego? Czy chodzi tutaj o 65 rok życia (art. 23. ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela) czy też o liczbę przepracowanych lat (art. 88 Karty Nauczyciela) uprawniającą do świadczeń emerytalnych?

Nagroda za podnoszenie kwalifikacji w WP

17.6.2005

Jestem absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Będąc żołnierzem zawodowym, studentem V roku WAT podszedłem do egzaminów z języków obcych na poziomie trzecim wg NATO Stanag 6001. Po zdaniu takowych egzaminów zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (art. 10 ust. 1 Rozporządzenia Ministra (...)

Podjęcie zawieszonego postępowania

16.6.2005

W toku procesu cywilnego sąd na zgodny wniosek stron zawiesił postępowanie. Termin ten w najbliższym czasie mija. Jakie możliwości działania mają w związku z tym strony? Jakie są możliwości zakończenia postępowania?

Zasiłek z opieki społecznej na koszty pogrzebu

16.6.2005

Na początku czerwca br. zmarł brat mojej matki. Okazało się, że nie miał ubezpieczenia ani w ZUS ani w KRUS. Nie miał także prawa do opieki medycznej. Dwaj pozostali bracia matki są na tzw. pomostowej emeryturze. W celu pokrycia kosztów pogrzebu zakład pogrzebowy zaproponował wystąpienie (...)

Wartość darowizny a wysokość zachowku

16.6.2005

Ojciec przekazuje mi w formie notarialnej umowy darowizny - własność domu. Dom jest stary, zniszczony i wymaga remontu. Ma obecnie np. wartość 120.000 zł. (porównując aktualne ceny rynkowe podobnych nieruchomości). Planuję zainwestować w tę nieruchomość jeszcze raz taką kwotę. Wiem już, (...)

Alimenty dla pełnoletniego dziecka

16.6.2005

Jestem ojcem 18 letniego syna, który w bieżącym miesiącu (czerwiec) kończy szkołę średnią. Po wakacjach planuje rozpocząć studia na uczelni wyższej (Wyższa Szkoła Bankowości). Jednocześnie sygnalizuje możliwość podjęcia pracy równolegle ze studiami w sytuacji gdyby rozpoczął naukę (...)

Odwołany członek zarządu a sprawozdanie finansowe

16.6.2005

Jakie mogą być konsekwencje dla spółki (zarządu) nie dopuszczenia odwołanego prezesa zarządu do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdań (art. 203.3 ksh). Prezes pełnił funkcję przez praktycznie cały 2004 z wyjątkiem ostatniego dnia. Jakie może mieć znaczenie negatywna opinia (...)

Zabezpieczenie widzenia z dzieckiem

15.6.2005

Żona złożyła pozew rozwodowy 1,5 roku temu. Na czas trwania rozprawy rozwodowej wystąpiłem o wydanie postanowienia zabezpieczającego moje kontakty z córką. Mój wniosek dotyczył ustalenia spotkań w ciągu roku oraz wakacji i świąt. Sąd wydał niepełne postanowienie, gdyż nie wypowiedział (...)

Zdolność sądowa jednostek komunalnych

15.6.2005

Sprawa toczy się w Sądzie Cywilnym. Sąd wzywa powoda do usunięcia braku formalnego, a dokładnie do wykazania zdolności sądowej pozwanych: 1) Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, 2) Urzędu Miasta (np. Katowice) Jak w tym przypadku wykazuje się zdolność sądową pozwanych?

Zażalenie na nienależne koszty zastępstwa

15.6.2005

Wystąpiłam do Sądu samodzielnie bez udziału pełnomocnika procesowego o wydanie nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu upominawczym. W nakazie tym Sąd zasądził mi kwotę tytułem kosztów zastępstwa procesowego. Nie chcę obciążać strony pozwanej dodatkowymi nienależnymi (...)

Opłata za pełnomocnictwo

14.6.2005

Czy pełnomocnictwo udzielone ojcu przez syna i dołączone do pozwu podlega opłacie skarbowej? Jeśli tak w jakiej wysokości?

Nieprawdziwa informacja w PIT 11

14.6.2005

Jestem pracownikiem zatrudnionym na etacie w sp. z o.o., której księgowość prowadzi Biuro Obrachunkowe. 11.05.2005 r. otrzymałam z Biura Obrachunkowego PIT-11 za okres 1.01.2005 r. do 30.04.2005 r. Nie wiem dlaczego w tym terminie, oraz są nieprawdziwe dane w pozycji Przychód i Dochód. Nie otrzymałam (...)

Podpisanie faktury nie swoim nazwiskiem

14.6.2005

Na wystawionych przeze mnie FV podpisał się moim imieniem i nazwiskiem mój narzeczony, który w mojej firmie nie jest zatrudniony i nie był upoważniony do podpisania takich FV. Czy w takim przypadku ponosi on odpowiedzialność z Art. 270 par. 1 k.k.?

Dotacja na cele mniejszości narodowych

13.6.2005

Czy art. 18 ustawy o mniejszościach narodowych umożliwia gminie przekazanie dodatkowej dotacji, szkole prowadzonej przez towarzystwo oświatowe, na naukę języka mniejszości narodowej? Dotacji dodatkowej, niezależnej od dotacji wynikającej z art. 80 ustawy o systemie oświaty.

Naruszenie tajemnicy bankowej przez bank

13.6.2005

Proszę o informacje do kogo można się zwrócić ze skargą na Bank, względnie jego pracowników w związku z podejrzeniem celowego wprowadzania w błąd przez nieujawnienie bądź zatajenie stanu kont?

Likwidacja ZFŚS

13.6.2005

Czy Walne Zgromadzenie Wspólników może podjąć uchwałę o likwidacji Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jeśli tak to w jakich przypadkach?

Tajne głosowanie zgromadzenia wspólników

13.6.2005

Jak przeprowadzić tajne głosowanie na Zgromadzeniu Wspólników, kiedy każdy z 15 wspólników posiada różną ilość udziałów a co za tym idzie głosów i liczba udziałów jest wszystkim znana?

Wyrok ustalający stosunek najmu

13.6.2005

Czy wyrok sądu ustalający istnienie stosunku najmu lokalu mieszkalnego (należącego do gminy) na rzecz JK, jest równoznaczny z tym, iż poprzedni najemca został pozbawiony prawa najmu? Czy też osoba, która sądownie wstąpiła w stosunek najmu zostaje najemcą obok poprzedniego najemcy? W wyroku (...)

Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu karnym

13.6.2005

Czy prokuratura, policja może (na wniosek pokrzywdzonego) dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika, wobec którego wszczęto dochodzenie o popełnieniu przez niego oszustwa (wyłudzenia towaru)?

Wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach

13.6.2005

Co to są za przepisy, o których mowa w art. 32 ustawy o emeryturach "podmioty w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych"? Które to były te dotychczasowe przepisy?

Pełnomocnik wspólnika w sp. z o.o.

13.6.2005

Ma być zawarta umowa pożyczki miedzy sp. z o.o., a przedsiębiorcą będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem tej spółki. Dowiedziałam się, że w tej sytuacji spółkę powinien reprezentować przy tej czynności specjalnie ustanowiony pełnomocnik. Jak ustanowić takiego pełnomocnika i kto (...)

Charakter prawny art. 230 KSH

13.6.2005

Zobowiązania spółki z o.o. wobec dostawców towarów i uslug przewyższają czterokrotnie kapitał zakładowy spółki. Czy w tym wypadku ma zastosowanie art. 230 KSH? Czy wg art. 230 KSH zobowiązania mogą być zaciągnięte tylko do wartości dwukrotności kapitalu zakladowego, a powyżej już (...)

Wymogi dla pieczęci państwowej i gminnej

13.6.2005

Czy ma znaczenie jakiego rodzaju pieczęć (okrągła czy zwykła prosta) znajduje się na dokumentach wydawanych przez gminy. Szczególnie dotyczy to podziału na decyzje, postanowienia i zaświadczenia bez względu na charakter sprawy. Czy dokumenty opatrzone niewłaściwą pieczęcią można uznać (...)

Różnica między typem a rodzajem szkoły

10.6.2005

Jaka jest różnica między typem a rodzajem szkoły? Czy szkoła z nauką języka mniejszości narodowej do 42 uczniów jest szkołą innego rodzaju niż szkoła z nauką języka mniejszości narodowej ponad 42 uczniów, w rozumieniu art. 80 ust 3 ustawy o systemie oświaty?

Wycinka drzewa na nieruchomości współwłaścicieli

10.6.2005

Jestem współwłaścicielem (1/3 udziału) w drodze wewnętrznej, która została wydzielona z części sadu i prowadzi do mojej działki. Obecnie chciałbym zagospodarować drogę, aby był możliwy przejazd po niej - konieczne jest usunięcie kilku drzew. Czy musze otrzymać zgodę pozostałych współwłaścicieli? (...)

Dziedziczenie prawa pierwokupu

10.6.2005

Czy prawo pierwokupu na rzecz osoby fizycznej może być dziedziczone na podstawie testamentu czy także wchodzi w skład dziedziczenia ustawowego?

Korekta powierzchni użytkowej lokalu

10.6.2005

W spółdzielni mieszkaniowej przeprowadzono ponowny pomiar powierzchni lokalu użytkowego. Zarząd uchwałą z dnia 2005-06-09 zatwierdził zmienioną wielkość lokalu jako 177,93 m2 w miejsce dotychczasowych 188,23 m2. Różnica 10,30 wynikała z zaliczenia do lokalu użytkowego powierzchni stanowiącej (...)

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cywilnej

10.6.2005

Po rozwiązaniu spółki cywilnej 31.05.05 jeden ze wspólników prowadzi działalność o tym samym charakterze-laboratorium medyczne-korzystając ze sprzętu, który był wspólną własnością (nabyty w trakcie trwania spółki) oraz lokalu, który był jego własnością ale w trakcie trwania spółki (...)

Księgowość wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Wspólnota mieszkaniowa może prowadzić ewidencję pozaksięgową, ale również pełną księgowość. Co jest wyznacznikiem i jakie cechy musi spełniać każda z powyższych form? Kiedy mówimy o ewidencji pozaksięgowej, a kiedy o pełnej księgowości? Czy stworzenie samego planu kont świadczy (...)

Protokół z zebrania wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Podczas pisania protokołu z zebrania wspólnoty były pewne problemy z uzyskaniem pod nim podpisu przewodniczącego. Przewodniczący zebrania podpisał się, ale z "zastrzeżeniami". Jak powinien Zarząd odnieść sie do tych zastrzeżeń, skoro sekretarz zebrania napisał co innego i pod tym się podpisał? (...)

Opodatkowanie dochodu z pracy za granicą

10.6.2005

Zamierzam zamieszkać na stałe w Polsce i pracować w Wielkiej Brytanii dla brytyjskich linii lotniczych jako stewardesa na 3/4 etatu. Moja pensja będzie wypłacana w funtach brytyjskich i składa sie na nią 50% pensja podstawowa, 50% diety i inne wydatki. Czy podlegam opodatkowaniu od zarobku w przypadku, (...)

Deklaracja podatkowa CIT wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Kto może podpisywać deklaracje podatkowe CIT wspólnoty mieszkaniowej? Ewidencję pozaksięgową wspólnoty może prowadzić w zasadzie każdy, ale czy są przepisy określające wymagania co do osoby składającej deklaracje podatkowe? Jeśli tak, to jakie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika