Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 297

Charakter prawny art. 230 KSH

13.6.2005

Zobowiązania spółki z o.o. wobec dostawców towarów i uslug przewyższają czterokrotnie kapitał zakładowy spółki. Czy w tym wypadku ma zastosowanie art. 230 KSH? Czy wg art. 230 KSH zobowiązania mogą być zaciągnięte tylko do wartości dwukrotności kapitalu zakladowego, a powyżej już (...)

Wymogi dla pieczęci państwowej i gminnej

13.6.2005

Czy ma znaczenie jakiego rodzaju pieczęć (okrągła czy zwykła prosta) znajduje się na dokumentach wydawanych przez gminy. Szczególnie dotyczy to podziału na decyzje, postanowienia i zaświadczenia bez względu na charakter sprawy. Czy dokumenty opatrzone niewłaściwą pieczęcią można uznać (...)

Różnica między typem a rodzajem szkoły

10.6.2005

Jaka jest różnica między typem a rodzajem szkoły? Czy szkoła z nauką języka mniejszości narodowej do 42 uczniów jest szkołą innego rodzaju niż szkoła z nauką języka mniejszości narodowej ponad 42 uczniów, w rozumieniu art. 80 ust 3 ustawy o systemie oświaty?

Wycinka drzewa na nieruchomości współwłaścicieli

10.6.2005

Jestem współwłaścicielem (1/3 udziału) w drodze wewnętrznej, która została wydzielona z części sadu i prowadzi do mojej działki. Obecnie chciałbym zagospodarować drogę, aby był możliwy przejazd po niej - konieczne jest usunięcie kilku drzew. Czy musze otrzymać zgodę pozostałych współwłaścicieli? (...)

Dziedziczenie prawa pierwokupu

10.6.2005

Czy prawo pierwokupu na rzecz osoby fizycznej może być dziedziczone na podstawie testamentu czy także wchodzi w skład dziedziczenia ustawowego?

Korekta powierzchni użytkowej lokalu

10.6.2005

W spółdzielni mieszkaniowej przeprowadzono ponowny pomiar powierzchni lokalu użytkowego. Zarząd uchwałą z dnia 2005-06-09 zatwierdził zmienioną wielkość lokalu jako 177,93 m2 w miejsce dotychczasowych 188,23 m2. Różnica 10,30 wynikała z zaliczenia do lokalu użytkowego powierzchni stanowiącej (...)

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cywilnej

10.6.2005

Po rozwiązaniu spółki cywilnej 31.05.05 jeden ze wspólników prowadzi działalność o tym samym charakterze-laboratorium medyczne-korzystając ze sprzętu, który był wspólną własnością (nabyty w trakcie trwania spółki) oraz lokalu, który był jego własnością ale w trakcie trwania spółki (...)

Księgowość wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Wspólnota mieszkaniowa może prowadzić ewidencję pozaksięgową, ale również pełną księgowość. Co jest wyznacznikiem i jakie cechy musi spełniać każda z powyższych form? Kiedy mówimy o ewidencji pozaksięgowej, a kiedy o pełnej księgowości? Czy stworzenie samego planu kont świadczy (...)

Protokół z zebrania wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Podczas pisania protokołu z zebrania wspólnoty były pewne problemy z uzyskaniem pod nim podpisu przewodniczącego. Przewodniczący zebrania podpisał się, ale z "zastrzeżeniami". Jak powinien Zarząd odnieść sie do tych zastrzeżeń, skoro sekretarz zebrania napisał co innego i pod tym się podpisał? (...)

Opodatkowanie dochodu z pracy za granicą

10.6.2005

Zamierzam zamieszkać na stałe w Polsce i pracować w Wielkiej Brytanii dla brytyjskich linii lotniczych jako stewardesa na 3/4 etatu. Moja pensja będzie wypłacana w funtach brytyjskich i składa sie na nią 50% pensja podstawowa, 50% diety i inne wydatki. Czy podlegam opodatkowaniu od zarobku w przypadku, (...)

Deklaracja podatkowa CIT wspólnoty mieszkaniowej

10.6.2005

Kto może podpisywać deklaracje podatkowe CIT wspólnoty mieszkaniowej? Ewidencję pozaksięgową wspólnoty może prowadzić w zasadzie każdy, ale czy są przepisy określające wymagania co do osoby składającej deklaracje podatkowe? Jeśli tak, to jakie?

Umowy między prezesem i spółką, a faktura VAT

10.6.2005

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych jest jednocześnie jedynym udziałowcem i Prezesem Zarządu w spółce z.o.o. (zatrudniającej pracowników) prowadzącej działalność również w zakresie usług remontowo-budowlanych. Czy sp. z o.o. może (...)

Osoba współpracująca, a jednoosobowa spółka z o.o.

10.6.2005

Czy sp. z o.o. jednoosobowa (mąż jest jedynym udziałowcem i prezesem zarządu ) może zawrzeć z żoną umowę o pracę? Czy dla ZUS będzie to osoba współpracująca czy też pracownik ? Czy Kodeks spółek handlowych przewiduje osoby współpracujące?

Zaciąganie zobowiązań w spółce z o.o.

10.6.2005

Czy spółka z o.o. może zaciągać zobowiązania (kupować towar handlowy) tylko do wysokości kapitału zakładowego? Co zrobić w sytuacji, gdy zobowiązania znacznie przewyższają kapitał sp. z o.o.? Jedyny udziałowiec sp. z o.o. jednoosobowej dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą (...)

Niestawiennictwo w pracy przyczyną wypowiedzenia

9.6.2005

Pracodawca opłacił pracownikowi kurs podnoszący kwalifikacje. Kurs trwa kilka miesięcy i na zajęcia przeznaczony jest jeden dzień roboczy w tygodniu. Czy kilkukrotne nieobecności pracownika na kursie, nie sygnalizowane ani przed ani po fakcie, po prostu przemilczane, mogą być traktowane jak (...)

Użyczenie a sprzedaż bezprzetargowa

9.6.2005

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wykonująca w imieniu Skarbu Państwa prawo własności, w 2000 r. użyczyła, na podstawie umowy użyczenia, nieruchomość trzem osobom reprezentującym Społeczny Komitet Budowy Parkingu. Grunt ten został przeznaczony na budowę parkingu osiedlowego przez biorącego (...)

Odpowiedź na apelację

9.6.2005

W przyszłym tygodniu odbędzie się rozprawa przed sądem okręgowym w sprawie ze skargi oferenta na wyrok zespołu arbitrów UZP. Przed sądem stosuje się przepisy o apelacji. Uczestnik postępowania (przeciwnik strony skarżącej) nie złożył w terminie odpowiedzi na skargę. Posiada jednak dokument, (...)

Społeczna Inspekcja Pracy

9.6.2005

Chciałbym otrzymać informacje dotyczące społecznej inspekcji pracy: jakie posiada uprawnienia, obowiazki; czy istnieje przelicznik, ilu pracowników przypada na jednego inspektora; czy związek zawodowy powinien gdzieś zgłosić fakt wybrania społecznej inspekcji pracy; czy nadal na pracodawcy (...)

Dziedziczenie prawa pierowkupu

9.6.2005

Czy zapisane w księdze wieczystej prawo pierwokupu według kodeksu cywilnego na rzecz osoby fizycznej może podlegać dziedziczeniu?

VAT a usługi remontowe w domach pomocy społecznej

9.6.2005

Nasza firma wzięła ostatnio udział w przetargu nieograniczonym na wykonanie modernizacji systemu sygnalizacji pożaru w budynku Domu Pomocy Społecznej. W ofercie naszej zastosowaliśmy 22 % podatek VAT. W uzasadnieniu o odrzuceniu naszej oferty napisano "(...) zgodnie z obowiązującymi przepisami (...)

Tajemnica bankowa w banku spółdzielczym

9.6.2005

Zgodnie z prawem spółdzielczym jednym z organów spółdzielni może być zebranie grupy członkowskiej. Podczas zebrania jednej z grup zgodnie ze statutem i wedle porządku obrad odwołano przedstawiciela na zgromadzenie przedstawicieli. Wniosek członka spółdzielni stanowi załącznik do protokołu (...)

Gry zręcznościowe

9.6.2005

Jakie zezwolenia muszę uzyskać, abym mógł u siebie w restauracji mieć bilard na monety? Czy są wymagane jakieś specjalne zezwolenia? Jeżeli tak, to od kogo?

Termin wydania świadectwa pracy

8.6.2005

Wypowiedzenie 3-miesięczne dla pracownika kończy się 31 lipca 2005 r. Ten dzień przypada w tym roku w niedzielę. Czy mogę wydać świadectwo pracy z datą wystawienia 29 lipiec? Oczywiście zatrudniony pracownik jest do 31 lipca.

Ogród Wspólnoty Mieszkaniowej

8.6.2005

Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o zakazie montowania płotów, pergoli na terenie ogródka przynależnego do lokalu usytuowanego na parterze, kierując się względami bezpieczeństwa i estetyki osiedla. Właściciele lokali usytuowanych na parterze maja zapis w akcie notarialnym, iż są (...)

Dowód osobisty dla 13-latka jako paszport

8.6.2005

Czy dziecko w wieku 13 lat (ukończone) może otrzymać dowód osobisty? Jeśli tak, czy ten dokument będzie również ważny przy przekraczaniu granic UE, czy jednak musi mieć paszport?

Usługa transportowa dla kontrahenta unijnego

8.6.2005

Firma transportowa wykonała usługę transportową na terenie Polski. Zleceniodawcą był kontrahent czeski, posiadający NIP UE. Z jaką stawką VAT powinna być wystawiona taka faktura - "np" czy też 22%?

Koszty przyznane radcy prawnemu

8.6.2005

Czy na podstawie art. 22(4) pkt 2 Ustawy o radcach prawnych, radca prawny jest zawsze uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia nie niższego niż 65% kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz strony przez niego zastępowanej w postępowaniu egzekucyjnym? Czy jest to zależne od woli pracodawcy (...)

Istota i pojęcie "nieruchomości"

7.6.2005

Zadałem pytanie, które wraz z uzyskaną odpowiedzią, cytuję poniżej. Odpowiedź, choć ciekawa i pouczająca, nie satysfakcjonuje mnie. Chodziło mi o to, że zapis art. 46 par. 1 kc , mówi o tym, że nieruchomościami są części budynków trwale z gruntem związanych. Czy trwająca budowa domu (...)

Zaległe składki w ZUS a hipoteka na nieruchomości

7.6.2005

Mój tata prowadzi działalność gospodarczą. Zalega ze składkami ZUS. ZUS rozpisał zaległość na raty. Jednocześnie sąd ustanowił hipotekę przymusową kaucyjną na dom jednorodzinny, którego właścicielem jest ojciec. W związku z niewywiązaniem się przez niego z warunków umowy, ZUS rozwiązał (...)

Emerytura dla zamieszkałego za granicą

7.6.2005

Od piętnastu lat mieszkam i pracuję w Kanadzie. Mam obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Przed wyjazdem pracowałem siedem lat w Polsce, a następne pięć lat dla przedsiębiorstwa polskiego w Iraku. Czy mogę się starać o jakiekolwiek świadczenia emerytalne z tytułu wcześniejszej pracy w Polsce? (...)

Okres umowy o pracę na czas określony

7.6.2005

Byłam zatrudniona na okres próbny, który wynosił 3 miesiące. Po tym czasie została ze mną podpisana umowa na czas określony, który wynosił również 3 miesiące, a następnie umowa wygasła. Teraz wiem, iż minimalny czas umowy na czas określony to 6 miesięcy. Czy mogę domagać się od byłego (...)

Koszty firm windykacyjnych

7.6.2005

Niektóre firmy windykacyjne reklamują się tym, że rzekomo zleceniodawca nie ponosi u nich żadnych kosztów windykacji i całość tych kosztów (włącznie z wynagrodzeniem firmy windykacyjnej) obciąża dłużnika. Czy nie jest to aby bezprawne? Wiadomo, że można obciążyć dłużnika kosztami (...)

Uchwała o zbyciu nieruchomości

7.6.2005

Czy do powzięcia uchwały walnego zgromadzenia dotyczacej zbycia nieruchomości będącej jednocześnie siedzibą spółki z o.o. wymagana jest kwalifikowana większość głosów?

Podatek dochodowy od stowarzyszeń

7.6.2005

Stowarzyszenie wystawiło fakturę VAT dla członka za usługi marketingowe, które nie były ujęte w statucie jako działalność statutowa. Natomiast dochód z wykonania tej usługi zostanie przeznaczony na cele statutowe. Czy w związku z tym podlega to opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)

Podpisanie się czyimś nazwiskiem a zagrożenie karą

7.6.2005

Pan X będący moim pracownikiem wystawił na moje polecenie FV za wykonanie robót remontowo-budowlanych (w 1997 r.) i podpisał ją moim imieniem i nazwiskiem (czytelnie) na rzecz firmy, której byłam podwykonawcą. Wobec firmy, której byłam podwykonawcą został wniesiony akt oskarżenia o zawyżenie (...)

Wystawienie rachunku przez wykonującego dzieło

7.6.2005

Zatrudniono pracowników na podstawie umowy o dzieło (nie związanych z pracodawcą na zasadzie umowy o pracę). Czy wypłacając pracownikom wynagrodzenie za wykonanie dzieła wystarczy umieścić ich na liście płac, czy też muszą oni wystawić rachunki?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika