Prawo cywilne: Własność - Porady prawne (strona: 2)
Gałęzie z drzewa sąsiada spadają na naszą posesję
Dąb sąsiada gałęziami przechodzi na naszą posesję. Jest wysoki na dwa piętra i samo podcinanie gałęzi nic nie daje, my zresztą już nie dosięgamy tych gałęzi. Regularnie przy silniejszym wietrze (...)
Sposoby przekania nieruchomości
Mam pytanie czy mogę w inny sposób przekazać dom oprócz sprzedaży? Chciałabym go komuś przekazać bez pobierania środków pieniężnych?
Parkowanie samochodów na nieruchomości wspólnej
Mieszkam w lokalu usytuowanym na parterze budynku zarządzanego przez wspólnotę mieszkaniową (jestem jednym ze współwłaścicieli). Jedna ze stron budynku graniczy bezpośrednio z placem manewrowym (...)
Nabycie rzeczy przyszłej
W trakcie trwania małżeństwa mąż prowadził działalność gospodarczą. W leasingu nabył samochód. Obecnie jest w trakcie rozwodu (małżonkowie mają już spisaną rozdzielność majątkową) (...)
Rachunek z zarządu
Ojciec, który zmarł w 2001 r., był współwłaścicielem kamienicy. Za życia ojca, od roku 1991 administrację domu prowadziła córka, jednego ze współwłaścicieli, która nigdy nie rozliczyła (...)
Skład budowlany na sąsiedniej działce
Sąsiad na działce obok założył skład budowlany gdzie znajduje się cegła, wapno, cement itp. Działka ta jest o przeznaczeniu ogólnobudowlanym pod domki. Skład jest dość duży palety stoją (...)
Skład węgla na nieruchomości sąsiedniej
Sąsiad na działce obok (ogólne przeznaczenie budowlane jak to na wsi) założył skład z węglem. Problem jest z tym, że dowozi czasami 2 tiry węgla na tydzień przez co przejeżdża blisko granicy, (...)
Pieniądze z licytacji komorniczej masy spadkowej
Jeden z trzech spadkobierców, zajmujący mieszkanie po mamie doprowadził do znacznego zadłużenia mieszkania nie płacąc czynszu. Do tej pory nie przeprowadzono sądownego działu spadku. Mieszkanie (...)
Podatek od nieruchomości
Nieruchomość jest współwłasnością 5 osób fizycznych. Dwie z tych osób płacą podatek od nieruchomości, pozostali nie. Czy istnieje możliwość wyegzekwowania przez płacących od niepłacących (...)
Czy mogę się wprowadzić do swojego mieszkania?
Witam, W 1995 r. kupiłem jako kawaler mieszkanie w X 24m2. W 1997 r. ożeniłem się i wraz z żoną zamieszkałem w tym mieszkaniu. W 2000 r. urodził się syn. W 2006 r. rozwiodłem się bez orzekania (...)
Współwłasność samochodu
W wyniku zawarcia umowy kupna-sprzedaży zakupiona została współwłasność samochodu w wysokości 99%, aby jak największą kwotę jego eksploatacji można było umieścić w kosztach prowadzenia działalności (...)
Uwłaszczenie na podstawie ustawy z 1971 r.
Czy działka będąca własnością Skarbu Państwa i będąca we władaniu Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych jako droga publiczna może być uwłaszczona w trybie art. 1 ust. 1 lub ust. 2 ustawy z (...)
Pozbycie się słupa energetycznego z działki
Otrzymałam w darowiźnie dom od mojej mamy. Na działce stoi wielki betonowy słup energetyczny, linie wysokiego napięcia przechodzą metr od domu. Mam tej sytuacji dosyć i chce uregulować te sprawy. (...)
Remont budynku jako czynność zachowawcza
Jestem współwłaścicielką nieruchomości w Zakopanem, w której mieszkam od urodzenia wraz z moją mamą, która ma 68 lat. Tylko my mieszkaliśmy i utrzymywaliśmy całą nieruchomość. W moim posiadaniu (...)
Strefy ochronne dla linii energetycznych
Na sąsiedniej działce, lecz blisko jej granicy i blisko mojego budynku mieszkalnego zakład energetyczny wybudował napowietrzną linię średniego napięcia. Nie pytano mnie o zgodę. Podejrzewam że (...)
Bezumowne korzystanie z lokalu
Najemca nie opuścił lokalu po wygaśnięciu umowy najmu i jest z tego tytułu obciążany za bezumowne korzystanie z lokalu w równowartości ostatniego czynszu, który nie równoważy kosztów utrzymania (...)
Własność odcinka gazociągu
Przez działkę stanowiącą własność Skarbu Państwa, której użytkownikiem wieczystym jest gmina, przebiega gazociąg wchodzący w skład przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo to ma status Spółki (...)
Własność hipoteczna
Wielu deweloperów oferuje mieszkania o statusie własności hipotecznej. Co to jest i na czym polega tzw. własność hipoteczna, z jakim niebezpieczeństwem wiąże się wykupienie mieszkania o takim (...)
Wynajem lokalu w budynku stanowiącym współwłasność
Jestem współwłaścicielem budynku, w którym znajduje się lokal użytkowy. W lokalu tym zgłosiłam własną działalność gospodarczą o różnym zakresie. W tym momencie chciałabym wynająć w/w (...)
Cofnięcie wniosku o wpis do KW a zwrot kosztów
Złożyłem i opłaciłem wniosek o wpis do księgi wieczystej. Czy jeżeli cofnę wniosek przed jego rozpoznaniem to sąd powinien oddać mi wpis od wniosku? Jaki przepis reguluje taką sytuację?
Wykup gruntu dzierżawionego pod lokalem handlowym
Dzierżawię od gminy grunt komunalny , tzn. jego wydzieloną cześć (223 m2) , na której posadowiony jest lokal handlowy. Lokal ten wybudował pierwszy dzierżawca gruntu w 1993 roku, miał pozwolenie (...)
Mała wspólnota mieszkaniowa a doprowadzenie gazu
Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, złożona z pięciu rodzin. Każda rodzina ma ustanowione własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz określony udział 1/5 w częściach wspólnych budynku. Obecnie (...)
Roszczenie windykacyjne
Jakie kroki muszę podjąć, by skutecznie pozbyć się z nieruchomości przedsiębiorcy. Przedsiębiorca posiadał umowę dzierżawy przedmiotowej nieruchomości. umowa ta zawarta została na czas określony (...)
Podział quoad usum a zasiedzenie
Rodzina upiera się, że góra i dół pewnego domu stanowią odrębną własność. Góra była swego czasu przekazana na zasadzie darowizny, później odsprzedana. Dół miał od pewnego czasu trochę (...)
Majątek spółdzielni
W ustawie Prawo spółdzielcze jest napisane, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków. Jakie są tego konsekwencje? Jak należy rozumieć stwierdzenie, że majątek spółdzielni (...)
Udział w odrębnej własności lokalu
Jestem wdową. Po stwierdzeniu nabycia spadku po moim zmarłym mężu stałam się współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz moją córką. Mój udział (...)
Upadłość spółdzielnia a własność lokalu
Syndyk sprzedaje nieruchomość zabudowaną w ramach upadłości spółdzielni mieszkaniowej, sprzedaż nieruchomości zabudowanej składającej się z 19 lokali mieszkalnych i 2 dwóch użytkowych - jeden (...)
Spadek a zniesienie współwłasności
Nieruchomość (grunt) na mocy dziedziczenia należy do 3 osób -współwłaścicieli (1 współwłaściciel ma 1/6, 2 współwłaściciel ma 1/6 i 3 współwłaściciel ma 2/3). Współwłaściciel posiadający (...)
Forma umowy o przeniesienie własności budowli
Kontrahent zaproponował mi sprzedaż budowli (ogrodzenie, instalacje wodociągowe, wiaty) wraz z gruntem, na którym one stoją. Twierdzi, że nie jest do tego potrzebna forma aktu notarialnego, a na (...)
Wypowiedzenie umowy najmu przez współwłaściciela
Dwie osoby są współwłaścicielami lokalu użytkowego w częściach równych. Właściciele kilka lat temu zawarli umowę najmu przedmiotowego lokalu na czas nieoznaczony z firmą, oznaczając w umowie (...)
Odszkodowanie za naruszenie prawa własności
Zakład Energetyczny prowadzi linię energetyczną na skos nad moją działką (nad domem i budynkiem gospodarczym). Działkę nabyłam wraz z linią , jednak dotarłam do dokumentów, że pozwolenie na (...)
Pozasądowe środki ochrony własności
Zakupiłem nieruchomość, jednak jej byli właściciele nie chcą jej wydać ani opróżnić. Aktualnie nie posiadają tytułu własności ani prawa do zajmowania nieruchomości. Procedura eksmisji jawi (...)
Dowód własności pojazdu
Czy w przypadku rejestracji pojazdu urzędnik może żądać podpisu i pieczątki sprzedawcy na fakturze zakupu pojazdu? Wiadomo, że podpisywanie faktur nie jest obecnie obowiązkowe.
Odsetki od zobowiązania w walucie obcej
Nakaz zapłaty został wydany w EUR. Dokumenty na podstawie których wydana nakaz były w DM. Komornik na tej podstawie nalicza opłaty i odsetki również w EUR. Czy prawidłowo?
Wycinka drzewa na nieruchomości współwłaścicieli
Jestem współwłaścicielem (1/3 udziału) w drodze wewnętrznej, która została wydzielona z części sadu i prowadzi do mojej działki. Obecnie chciałbym zagospodarować drogę, aby był możliwy (...)
Termin przedawnienia odsetek ustawowych
Proszę o podanie terminu, od którego obowiązuje 2-letni okres przedawnienia roszczeń z tytułu odsetek ustawowych. Czy odsetki, których naliczanie rozpoczęło się w marcu 2002 roku podlegają przedawnieniu (...)
Posiadanie samoistne a zasiedzenie
Jak spadkobiercy współwłaściciela mogą podnieść zarzut, że np moja babcia i następnie ja nie byliśmy posiadaczami samoistnymi? Ja nie chcę zasiedzieć ich udziałów tylko innych osób nie mających (...)
Powództwo windykacyjne o zwrot rzeczy
Koleżanka pożyczyła swemu znajomemu aparat fotograficzny warty 1200 zł. Niestety, znajomy okazał się nieuczciwy i nie chce go oddać (wymyśla różne przyczyny). Czy jest jakaś możliwość prawnego (...)
Ochrona służebności drogi koniecznej
Sąsiad zagrodził tę część swojej działki, na której ustanowiona i ujawniona w księgach wieczystych jest służebność drogi koniecznej. Adwokat doradził mi, aby wnieść pozew o ochronę posiadania, (...)
Przejęcie nieruchomości przez gminę za długi
Wójt gminy ustanowił hipotekę na nieruchomości dłużnika, który był wieczystym użytkownikiem gruntu gminy, a następnie przejął ją za zobowiązania wobec gminy za kwotę równą wartości naniesień (...)
Masz inne pytanie do prawnika?