Prawo pracy - Artykuły (strona: 2)

Kto i kiedy może ukarać pracodawcę naruszającego prawa pracownika?

8.12.2023

Pracownik jest zależny od pracodawcy, od warunków pracy jakie mu zaproponuje. Jako słabsza strona stosunku pracy podlega zatem ochronie i przepisy przyznają mu wiele praw, których pracodawca powinien przestrzegać. Jednocześnie prawo przewiduje mechanizmy, które pozwalają na kontrolowanie tego, (...)

Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

7.12.2023

Kodeks pracy nie zabrania nawiązywania więcej niż jednego stosunku pracy przez pracownika, a także nie zawiera wyraźnego zakazu zawierania z dotychczasowym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Klauzula zakazu konkurencji w umowie zlecenia

5.12.2023

Analiza umów cywilnoprawnych, w tym w szczególności umowy zlecenia, pokazuje, że strony bardzo często zamieszczają wśród postanowień umownych klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji. Jako podstawę wprowadzania do umów klauzuli zakazu konkurencji wskazuje się na ogólną zasadę swobody (...)

Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy

30.11.2023

Coraz częstszą praktyką w obrocie gospodarczym jest łączenie się przedsiębiorców oraz przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większe. Połączenia takie mają wpływ nie tylko na łączące się przedsiębiorstwa, ale także na sytuację prawną i materialną zatrudnionych w obu zakładach (...)

Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?

20.11.2023

Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika np. w związku ze ślubem, urodzeniem się dziecka, (...)

Skutki niewypłacania wynagrodzeń...

2.11.2023

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy terminowe wypłacanie pracownikom wynagrodzeń jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy – realizacji tego obowiązku służy m.in. przepis art. 282 § 1 k.p., który kwalifikuje niewypłacanie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego przysługującego (...)

Obowiązek przeciwdziałania zjawisku mobbingu

2.11.2023

Polski ustawodawca nie określił w Kodeksie pracy, przy użyciu jakich metod pracodawcy powinni realizować obowiązek przeciwdziałania zjawisku mobbingu. Z tego powodu powinien on zostać doprecyzowany przez pracodawcę w regulacjach wewnątrzzakładowych.

Jak zatrudnić osobę małoletnią?

30.8.2023

Przeczytaj, kiedy można zatrudnić osobę poniżej 18. roku życia. Sprawdź, kiedy i na jakich warunkach możesz zatrudniać osoby poniżej 18. roku życia: kiedy masz do czynienia z zatrudnieniem pracownika młodocianego, a kiedy – z pracą zarobkową dziecka.

Jak zmienić warunki zatrudnienia cudzoziemca?

29.8.2023

Jeżeli chcesz zatrudnić cudzoziemca, który pracuje w innej firmie albo zmienić jego umowę, musisz sprawdzić, czy będzie potrzebne nowe zezwolenie lub oświadczenie. Nowe zezwolenie lub oświadczenie może być też potrzebne, jeżeli zmiany dotyczą pracodawcy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika