Prawo pracy - Porady prawne (strona: 32)
Opodatkowanie "wczasów pod gruszą"
Czy od kwoty wypłaconej pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na \"wczasy pod gruszą\" należy potrącić, oprócz podatku dochodowego, także składki na ubezpieczenie społeczne? (...)
Wynagrodzenie radcy prawnego za postępowanie
Radca prawny zatrudniony jest w zakładzie na podstawie umowy o pracę (pełny etat). Reprezentuje również zakład w sądach itp. Do zakładu wpłynął nakaz zapłaty, w którym wyszczególniono określoną (...)
Zakres uprawnień zakładowej organizacji związkowej
Zakładowa Organizacja Związkowa dopatrzyła się nieprawidłowości w przetargach przeprowadzanych przez Zakład pracy, w którym organizacja funkcjonuje (m.in. doszło do złożenia fałszywego oświadczenia (...)
Jednostka terenowa związku zawodowego
Ustawa o związkach zawodowych mówi tylko o związkach zawodowych nie wspominając nic o jednostkach terenowych związku. Daje w tym przypadku swobodę tworzenia takich struktur i określa ich kompetencje (...)
Sfałszowanie świadectwa pracy
W dniu 31.05.2003 otrzymałem świadectwo pracy z wpisem "umowa została rozwiązana na podstawie wypowiedzenia." Ja nigdy takiego wypowiedzenia nie składałem ani nie otrzymałem od pracodawcy. W sądzie (...)
Maksymalna temperatura w warsztacie samochodowym
Jaka może być najwyższa temperatura na stanowisku pracy w warsztacie samochodowym i czy w związku z jej przekroczeniem pracodawca ma obowiązek zakupić np.wentylator?
Równoważny system czasu pracy
Pracownicy pracują na 4/5 etatu w charakterze portierów. Ich czas pracy tygodniowo wynosi 32 godziny. Czy mogą pracować np. przez 6 dni w tygodniu po 8 godzin czyli 48 godzin, a w przyjętym okresie (...)
Odwołanie od rozwiązania umowy a świadectwo pracy
Została ze mną rozwiązana umowa o pracę w trybie art. 52 KP z uzasadnieniem (okłamywanie pracodawcy). Złożyłam do Sądu Pracy odwołanie od takiej formy wypowiedzenia oraz żądanie przywrócenia (...)
Przekształcenie umowy terminowej w bezterminową
Czy nadal obowiązuje przepis, że trzecia umowa o pracę musi być zawierana na czas nieokreślony?
Granice tajemnicy lekarskiej
Czy lekarz, któremu pacjent przyznaje się, że zażywa narkotyki powinien zachować tę wiadomość i objąć tajemnicą lekarską, czy w obawie, że taki człowiek może w pracy popełnić jakieś groźne (...)
Praca na wolnym powietrzu
Jestem cywilnym pracownikiem Jednostki Wojskowej zatrudnionym na etacie wartownika. Moja praca polega na ochronie obiektów Jednostki. Pracuję w systemie dwunastogodzinnego dnia pracy. Dotychczas nasz (...)
Godziny nadliczbowe a stanowisko kierownicze
Czy pracownikowi zatrudnionemu w firmie na podstawie umowy o pracę na stanowisku specjalisty - menagera do spraw sprzedaży (jest to stanowisko jednoosobowe i kierownicze) przysługuje dodatkowe wynagrodzenie (...)
Obowiązek informacji o zmianie zamieszkania
Czy podczas trwającego stosunku pracy pracownik jest zobowiązany poinformować pracodawcę o zmianie miejsca zamieszkania (nie dotyczy to miejsca zameldowania) i w jakim terminie?
Odwołanie się pracownika od nałożonej nagany
Udzieliłam mojemu pracownikowi nagany zgodnie z art. 100 Kodeksu Pracy z uwagi na notoryczne spóźnianie się pracownika do pracy. Kilkakrotnie wcześniej dostawał upomnienia słowne w tej sprawie. (...)
Zgłoszenie pracownika do PIP i PIS
Jak naprawić błąd związany z niezgłoszeniem do PIP i do PIS zatrudnienia pracownika, co zrobić jeżeli przyjęto do pracy pracownika bez zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania (...)
Przejście pracownika ze spółki matki do córki
Zatrudniony byłem w oddziale spółki matki w dziale księgowym. Po pewnym czasie z oddziału została wyodrębniona spółka córka. Spółka córka przejęła pracowników oddziału. W związku z trwaniem (...)
Uprawnienia pracownika związane z podróżą służbową
Chcę oddelegować pracownika z Nowego Sącza do Cieszyna (praca biurowa, 8 godzin, etat). Na ile wcześniej muszę go o tym powiadomić? Co muszę mu zapewnić (zapewniam mu noclegi bez wyżywienia), (...)
Przedawnienie roszczeń pracownika
Czy pracownik na delegacji poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy i miejscem zamieszkania pracownika, przebywający na niej kilka dni, może wliczyć czas spędzony po wykonaniu (...)
Urlop macierzyński dla rodziny zastępczej
Czy kobiecie będącej matką zastępczą przysługuje urlop w wymiarze, jak matce przysposabiającej dziecko? Chodzi o urlop, jaki przysługuję po ustanowieniu się rodziną zastępczą. Dziecko jest (...)
Zmiana płacy i stawki godzinowej
W związku ze zmianą płacy zasadniczej i stawki godzinowej muszę pisać nowe umowy o pracę dla pracowników? Czy wystarczy informacja dla każdego o zmianie płacy? Pozostałe warunki pozostają bez (...)
Brak pełnomocnictwa przy podpisaniu aneksu
Czy pracodawca może zakwestionować ważność zapisów aneksu do umowy o pracę podpisanego (ze strony pracodawcy) przez pracownika firmy (kierownika działu) twierdząc, że nie miał pełnomocnictwa (...)
Urlop w razie pogrzebu osoby bliskiej
Żonie pracownika zmarła babcia, czy pracownikowi należy się urlop okolicznościowy, czy też musi wypisać wniosek o urlop wypoczynkowy?
Wypłata pracownikowi odprawy emerytalnej
Moja pracownica niebawem przechodzi na emeryturę i kończy u mnie pracę. Jakie są moje obowiązki wobec tej pracownicy przy przejściu jej na emeryturę, to znaczy co muszę zapłacić, czy muszę płacić (...)
Brak PIT 11
W jaki sposób ma postąpić pracownik, któremu pracodawca nie chce udzielić informacji podatkowej Pit-11?
Zwolnienie nauczyciela na urlopie macierzyńskim
W jakich okolicznościach i na jakiej podstawie może dojść do zwolnienia z pracy nauczyciela mianowanego przebywającego na urlopie macierzyńskim?
Uprawnienia przewodniczącego związku zawodowego
Przez ostanie 9 miesięcy korzystałem z prawa do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z mojej funkcji związkowej (...)
Rozliczanie pracownika pełniącego dyżur
W jaki sposób rozliczać czas pracy konserwatora sieci hydraulicznych jeżeli w soboty i niedziele pełni dyżury w domu? Jest to systematycznie co weekend przez cały rok.
Wymiar godzin dydaktycznych dyrektora szkoły
Czy przychodzący do szkoły państwowej, nowy dyrektor, posiadający fakultet z np. historii, ma ustawowy obowiązek posiadania lub prowadzenia godzin dydaktycznych z tego przedmiotu? Czy też ma do tego (...)
Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego
Pracownik młodociany rozpoczął praktyki w celu przygotowania zawodowego 1 września 2003 roku, w związku z tym przysługuje mu po pół roku 12 dni urlopu wypoczynkowego (pierwsza praca) oraz po roku (...)
Obliczanie odszkodowania za zakaz konkurencji
W Firmie zawarliśmy umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia dla wybranych grup zawodowych, jednakże dużym problem stanowi zasada naliczania kwoty 25 % wynagrodzenia pracownika. Czy jeżeli (...)
Obowiązkowe szkolenie pracowników w sobotę
Pracodawca organizował obowiązkowe szkolenia dla pracowników w piątek i sobotę (po 8 godzin). Czy przysługuje pracownikowi dzień wolny za sobotę? Szkolenia odbywały się w siedzibie firmy i dotyczyły (...)
Zasady wypłaty dodatku stażowego
Czy osobie, która jest zatrudniona w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę (na cały etat) i pobiera dodatek stażowy w wysokości 20% przysługuje również dodatek stażowy w tej samej (...)
Rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji
Zawarłem na piśmie umowę o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać przez 1 rok po ustaniu stosunku pracy. Pracodawca zobowiązał się do comiesięcznej wypłaty odszkodowania w wysokości 25% (...)
Praktyka a praktyczna nauka zawodu
Czy praktyczna nauka zawodu i praktyka zawodowa to jedno i to samo? Dotyczy to uczniów Zasadniczej Zawodowej Szkoły Fryzjerskiej i refundacji części kosztów wynagrodzenia dla instruktorów z tytułu (...)
Pracownik skazany na pozbawienie wolności
Jak mam potraktować pracownika, który oznajmił mi, że za miesiąc idzie do więzienia na odsiedzenie wyroku na okres 8 m-cy? Czy mam go zwolnić, czy mam udzielić mu urlopu bezpłatnego, a może jest (...)
Zakres obowiązków pracownika
Od pięciu lat jestem zatrudniona w firmie ubezpieczeniowej w Telefonicznym Centrum Informacji, od 2 lat na stanowisku kierowniczym i bezpośrednio podlegam dyrektor działu. Od sierpnia 2003r. przebywałam (...)
Zatrudnienie redaktora naczelnego
Czy pełniąc funkcję redaktora naczelnego trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę w firmie będącej wydawcą, czy nie jest to konieczne?
Minimalne wynagrodzenie w 2004 r.
Chciałbym się dowiedzieć, ile wynosi najniższe wynagrodzenie i jaką kwotę trzeba przekazać na zus?
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy
Kiedy można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia, skoro od dwóch dni nie ma go w pracy i nie usprawiedliwił tego? Po ilu dniach nieobecności?
Palenie papierosów w miejscu pracy
Mój problem polega na tym, że pracuję z moim pracodawcą w jednym pomieszczeniu. Mój szef jest osobą palącą i dziwię się jego postawie, gdyż nie zwracając uwagi, że przyjmuję w naszym biurze (...)
Masz inne pytanie do prawnika?