Prawo spółek - Porady prawne (strona: 29)

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Musimy przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną. Jednocześnie do spółki będzie wstępował nowy wspólnik. Czy można to zrobić za jednym razem, to znaczy złożyć w sądzie dokumenty (...)

Przekroczenie zakresu zwykłego zarządu w s.c.

W 2001 r wspólnik spółki cywilnej zawarł jednoosobowo w imieniu spółki umowę o dzieło o wartości ok. 50.000 PLN. Po kilku miesiącach wobec braku możliwości uregulowania należności, ten sam (...)

Opodatkowanie sprzedaży majątku spółki cywilnej

Po śmierci wspólnika spółki cywilnej (dwóch wspólników), spółka ulega rozwiązaniu. Jak przedstawia się sytuacja prawna spadkobierców tzn. czy i jaka część majątku spółki wchodzi do masy (...)

Oświadczenie o pokryciu wkładów w całości

Spółka ma dwuosobowy zarząd z jednoosobową reprezentacją. Czy przy wpisie do KRS o podniesieniu kapitału również potrzebne jest oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie (...)

Zatrudnienie pracownika w spółce cywilnej

Czy w spółce cywilnej, gdzie 2 wspólników ma udziały po 50% może zatrudnić pracownika na umowę o pracę tylko jeden z nich? Czy drugi wspólnik musi się na to zgodzić? Czy trzeba zmieniać umowę (...)

Czy należy wpisać kwotę kapitału wpłaconego dawno temu przy zakładaniu spółki, czy też kwotę o jaką obecnie podnoszony jest kapitał spółki?

Wspólnicy spółki z o.o. podnoszą kapitał spółki opłacając nowo objęte udziały gotówką. Pytanie dotyczy druku KRS-Z3 - część C9 rubryka 58. Zgodnie z opisem należy tam wpisać kwotowe (...)

Jawność wynagrodzenia

Czy wynagrodzenie członków zarządu i prokurenta spółki akcyjnej z większościowym udziałem samorządu województwa jest jawne? Na jakiej podstawie prawnej?

Przedawnienie roszczeń w spółce cywilnej

Przed ośmiu laty założyłem ze wspólnikiem spółkę cywilną. W wyniku nieuczciwych zamiarów i poczynań wspólnika spółka uległa rozwiązaniu. Ja sam uregulowałem należności z tytułu niezapłaconego (...)

Czynności przekraczających zwykły zarząd

Jak określić sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności spółki, o których jest mowa w paragrafie 2 art. 173 Kodeksu spółek handlowych, dla których oświadczenia wymagają formy pisemnej (...)

Sytuacja spółki po śmierci wspólnika

Czy w przypadku gdy umowa spółki wyłącza od wstąpienia do spółki spadkobierców wspólnika w razie jego śmierci, należy skreślić tego zmarłego wspólnika z listy wspólników spółki?

Przepisy regulujące gospodarkę kasową w sp.z o.o.

Jakie przepisy regulują gospodarkę kasową w spółce z o.o. oprócz przepisów rozporządzenia MSWiA z dnia 14.10.1998r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, ....(Dz.U. Nr 129, poz. 858, z późz. (...)

Zrzeczenie się dywidendy

W jakim trybie i na jakiej podstawie prawnej Wspólnik może zrzec się dywidendy przyznanej uchwałą Zgromadzenia Wspólników Sp. z o.o., tak by nie była wliczana do jego przychodów w zakresie zachowania (...)

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

Wspólnicy spółki z o.o., (jeden z dwóch był jedynym byłym członkiem jej zarządu), zbyli swoje udziały w całości na osoby trzecie. Członek zarządu (były) w czasie pełnienia funkcji członka (...)

Działalność a brak stałego meldunku

Czy można otworzyć działalność gospodarczą nie posiadając stałego adresu a jedynie meldunek tymczasowy? Czy posiadając meldunek stały np. w Rzeszowie a tymczasowy np. w Szczecinie można rozliczać (...)

Wspólnik będący cudzoziemcem

Czy wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być nie rezydent? Jaki adres trzeba wpisać do umowy spółki? Stały czy tymczasowy? Jakie dane trzeba podać w umowie?

Zaciąganie zobowiązań

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi art. 230 Kodeksu Spółek Handlowych. Jak wyjaśnić żądania poszczególnych kontrahentów? Załóżmy, że kapitał zakładowy wynosi 100 000 zł, spółka chce zaciągnąć (...)

Zgłoszenie o miejscu przechowywania dokumentów

Miejsce prowadzenia spółki z o.o. zgłoszone do KRS jest inne niż miejsca przechowywania dokumentów (biuro). Czy istnieje obowiązek zgłoszenia do KRS miejsca przechowywania dokumentów (biuro)?

Świadczenie usług przez bar mleczny

Czy istnieje jakaś regulacja prawna mówiąca o tym, że bary mleczne nie mogą sprzedawać posiłków mięsnych oraz nie mogą świadczyć usługi typu: "obiad na telefon i z transportem do klienta"? (...)

Oddział firmy zagranicznej jako rezydent

Czy zarejstrowany oddział firmy zagranicznej w Polsce jest rezydentem w świetle prawa dewizowego? Czy może dokonywać zapłat za usługi wykonane w Polsce przez polskich podwykonawców w walutach obcych?

Zawieszenie działalności spółki z o.o.

W jaki sposób należy zawiesić działalność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jakie dokumenty należy sporządzić oraz gdzie należy zgłosić zawieszenie działalności spółki z ograniczoną (...)

Wymagania dla kandydatów do spółek Skarbu Państwa

Czy kandydaci na członków rad nadzorczych i członków zarządu spółek Skarbu Państwa muszą legitymować się ukończonymi kursami dotyczących tych stanowisk?

Określenie siedziby jako miejsca zamieszkania

Mam zamiar rozpocząć działalność gospodarczą. Czy adresem siedziby firmy może być mój adres zamieszkania, gdzie jestem zameldowany na stałe?

Prowadzenie działalności przez dwie osoby

Czy "działalność gospodarczą" mogą założyć dwie osoby (wspólnicy), które będą miały te same prawa, jeśli chodzi o kierowanie firmą ?

Zdolność aportowa przedsiębiorstwa

Czy przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną wykonującą działalność gospodarczą ma zdolność aportową? Czy wnosząc wkład niepieniężny w postaci takiego przedsiębiorstwa konieczne (...)

Przedstawicielstwo, a oddział firmy zagranicznej

Chcę reprezentować w Polsce firmę zagraniczną zajmującą się doradztwem finansowym. Czy lepiej założyć przedstawicielstwo, czy oddział? W jakich instytucjach muszę złożyć stosowne wnioski?

Uprawnienia zawodowe, a prowadzenie działalności

Czy mając zarejestrowaną działalność gospodarczą można świadczyć usługi pomocy w pisaniu różnych pism do sądu np. zarzuty do nakazu zapłaty, pozew o alimenty, rozwód, wniosek o ustanowienie (...)

Najem lokalu użytkowego, a działalność gospodarcza

Czy najem jednego lokalu użytkowego, jeżeli jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej i REGON z PKD 7020Z, może być traktowany jako działalność gospodarcza?

Zbycie przedsiębiorstwa

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Czy istnieje możliwość, żeby tą firmę "przepisać" na inną osobę (mojego męża), tak aby przejął wszelkie zobowiązania (włącznie (...)

Firma i nazwa osoby fizycznej

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą , np. PHU "Stokrotka" Jan Kowalski, może dokonywać zakupu towarów podając skróconą nazwę PHU "Stokrotka"?

Klasyfikacja usług

Jaki jest numer w klasyfikacji usług PKD względnie EKD usługi polegającej na kierowaniu za granicę osób do zatrudnienia polegającego na czasowym przyjęciu do rodziny w zamian za określone świadczenia (...)

Uprawnieni do powołania członka rady nadzorczej

W umowie spółki z o.o. istnieje zapis, że rada nadzorcza składa się z czterech lub sześciu osób, powoływanych na okres trzech lat, przy czym zgromadzenie wspólników wskazuje połowę składu (...)

Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika a PCC

Czy od umowy pożyczki udzielonej sp. z o o przez jej udziałowca powinno się naliczyć i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - dotyczy pożyczek udzielonych w roku 2003 i 2004 r.?

Likwidacja spółki w złej kondycji finansowej

Na gruncie zapisów ksh prowadzone jest postępowanie mające na celu likwidację spółki z o.o. Na dzień rozpoczęcia likwidacji spółka wykazuje ujemne kapitały własne. W związku z powyższym, (...)

Umorzenie długu przez spółkę matkę

Spółka z o.o. ma siedzibę w Polsce, cały kapitał spółki jest zagraniczny, pochodzi od spółki matki. Spółka ma dług względem spółki matki. Spółka matka zaproponowała spółce córce, która (...)

Definicja oddziału

W ksh nie ma wymogu wpisywania w umowie spółki z o.o. oddziałów. W KRS należy wpisywać oddziały m.in. i spółek z o.o. Ani KRS, ani też Ksh nie zawierają definicji oddziału spółki, czy też (...)

Prokura w spółce jawnej

W jakiej formie musi być ustanowiona prokura? Czy prokurent może mieć ograniczony zakres reprezentacji spółki do określonych spraw, czy może być warunek, że działa zawsze z jednym ze wspólników?

Wystąpienie ze spółki

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. oraz jednocześnie członkiem jej zarządu - pełnię funkcję wiceprezesa. Chcę wystąpić z tej spółki - nie chcę być jej współnkiem ani członkiem zarządu, (...)

Działalność gospodarcza a zawód lekarza

Jestem lekarzem i prowadzę prywatną praktykę lekarską jako wolny zawód. Czy mogę prowadzić inną działalność gospodarczą i w jakiej formie?

Żądanie od wspólnika poręczenia za zobowiązania

Spółka z o.o. ma szansę dostać korzystny kredyt na finasowanie swojej działalności. Jednak instytucja, która zamierza go udzielić, żąda, aby wszyscy wspólnicy spółki podpisali weksle in blanco. (...)

Status prawny prokurenta

Jaki status ma prokurent? Umowa o pracę? Zlecenie? Czy może wykonywać swoją pracę bez wynagrodzenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika