Artykuły dotyczące prawa administracyjnego - Strona 9
-
9.3.2006
Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w UE
Zgodnie z artykułem 12 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Przynależność państwowa jest to pojęcie (...)
-
8.3.2006
Stosowanie prawa Unii Europejskiej w Polsce
Na mocy Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r. zaczęło obowiązywać w Polsce prawo wspólnotowe. Podstawową zasadą prawa wspólnotowego, ustaloną (...)
-
10.3.2006
Kiedy przepisy dyrektywy są bezpośrednio skuteczne?
Zgodnie z treścią art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) "dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana, w odniesieniu do rezultatu, który ma (...)
-
6.3.2006
Jak ustalić wartość celną?
Polski Kodeks celny obowiązywał do momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zastępujące go przepisy UE dotyczące m.in. wartości celnej są o wiele bardziej rozbudowane niż dawne polskie, co (...)
-
20.2.2006
Jak zdobyć pracę w Straży Granicznej?
Przyjmowanie do pracy w Straży Granicznej jest bardzo sformalizowane. Zgodnie z przepisami postępowanie kwalifikacyjne o przyjęcie do pracy w SG składa się z dwóch etapów. Kandydaci (...)
-
15.2.2006
Kredyty i pożyczki od lub dla podmiotów zagranicznych
Ograniczeniom obrotu dewizowego podlega zaciąganie przez rezydentów od nierezydentów z krajów trzecich kredytów lub pożyczek o terminie spłaty ponad połowy kwoty kredytu lub kwoty pożyczki przed (...)
-
8.2.2006
Działalność oświatowa stowarzyszeń a zwolnienie z podatku od nieruchomości
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych ze zwolnienia z podatku od nieruchomości korzystają nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej (...)
-
1.2.2006
Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?
Polska przystępując do Unii Europejskiej została objęta unią celną. W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do naszego kraju przez podróżnego oznacza to, że odprawie celnej (...)
-
5.1.2006
Działalność pożytku publicznego - kto i jak może ją prowadzić w świetle nowej ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zmienia model współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, a organami administracji publicznej, wprowadzając (...)
-
12.8.2005
Jak zainicjować wymeldowanie z urzędu - opinia prawna
Obowiązek meldunkowy (zameldowanie i wymeldowanie) ma charakter natury administracyjnej i nie ma wpływu np. na "prawo" do mieszkania. Zameldowanie potwierdza fakt przebywania osoby w tym miejscu i jej (...)
-
16.8.2005
Zanim zaczniesz ubiegać się o wydanie prawa jazdy, sprawdź jakie musisz dostarczyć dokumenty
Masz już za sobą kurs prawa jazdy? Zdałeś już nawet egzamin? Nie, nie możesz jeszcze prowadzić samochodu, musisz poczekać na wydanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów, (...)
-
13.5.2005
Gdzie może powstać punkt apteczny - opinia prawna
Zgodnie z ustawową definicją sołectwa, jest ono jednostką pomocniczą samorządu terytorialnego w gminie. Zakres działania i organizację sołectwa określa statut gminy. Organem ustawodawczym sołectwa (...)
-
15.4.2005
Kto i jakie nieruchomości gminne może nabywać w drodze bezprzetargowej – opinia prawna
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może być utworzony m.in. przez krajową albo zagraniczną osobę prawną lub osobę (...)
-
21.4.2005
Z jakimi kosztami należy się liczyć w postępowaniu sądowo-administracyjnym?
Postępowanie sądowo-administracyjne – jak każde inne – związane jest także z koniecznością ponoszenia jego kosztów. Co do zasady należne opłaty sądowe w postępowaniu sądowo-administracyjnym (...)
-
5.2.2005
Gdy pojazd specjalny przestaje nim być, czy zmienić dokumenty? - opinia prawna
W rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd specjalny, to pojazd samochodowy lub przyczepa, konstrukcyjnie nieprzeznaczona do przewozu osób lub ładunków. Istotne znaczenie może mieć tutaj także (...)
-
11.1.2005
Służba wojskowa studentów
Służba wojskowa stanowi powszechny, choć nie przez wszystkich oczekiwany i akceptowany obowiązek. W przypadku studentów, obowiązek ten można było wypełnić po studiach. Najnowsza zmiana (...)
-
11.1.2005
Nowe prawo telekomunikacyjne
Obecnie Prawo telekomunikacyjne wskazuje wprost, iż w przypadku posiadania przez użytkownika końcowego tytułu prawnego do nieruchomości innego niż prawo własności, prawo użytkowania wieczystego (...)
-
11.1.2005
Stowarzyszenia a obowiązek rejestracji w KRS - opinia prawna
Zgodnie z art. 10 ustawy przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, jeżeli istniejące stowarzyszenie było zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń, zgodnie z obowiązującymi w chwili (...)
-
11.1.2005
Czy mogę zmienić nazwisko po ślubie - opinia prawna
Załatwiając wszelkie formalności niezbędne do zawarcia małżeństwa koniecznym jest między innymi - złożenie przez przyszłych małżonków oświadczeń, jakie nazwiska po zawarciu związku (...)
-
11.1.2005
Zatrudniony cudzoziemiec - opinia prawna (Opinia sporządzona w oparciu o nieobowiązującą ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu)
Opinia sporządzona w oparciu o nieobowiązującą ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz nieobowiązującej ustawie o cudzoziemcach.
-
11.1.2005
Legalny pobyt cudzoziemców na terenie Polski (porada oparta na starej ustawie o cudzoziemcach od 13 czerwca 2003 r. obowiązuje nowa ustawa)
Porada oparta na starej ustawie o cudzoziemcach od 13 czerwca 2003 r. obowiązuje nowa ustawa.
-
11.1.2005
Wymiana prawa jazdy
W okresie powojennym w Polsce prawa jazdy wydawane były na podstawie różnych aktów prawnych. Wprowadzały one różnorodne wzory druków prawa jazdy a także różnorodne (...)
-
11.1.2005
Wymiana praw jazdy
Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)
-
11.1.2005
Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?
Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu jak każdy wie niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu (...)
-
11.1.2005
W jakich sprawach przeprowadza się ogólnokrajowe referendum?
Prawo do udziału w referendum mają obywatele Polscy, którzy najpóźniej w dniu referendum ukończyli 18 lat i nie zostali prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawieni praw publicznych, ubezwłasnowolnieni (...)
-
2.12.2004
Czy działanie wichury to już stan klęski żywiołowej?
Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych, który może zostać wprowadzone w przypadku zaistnienia określonych okoliczności. W stanie tym mogą ulec ograniczeniu pewne (...)
-
6.12.2004
Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!
Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)
-
17.11.2004
Ostatnia deska ratunku, czyli skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Postępowanie sądowoadministracyjne zgodnie z wymaganiami Konstytucji jest postępowaniem dwuinstancyjnym. Dlatego też ustawodawca wprowadził w postępowaniu sądowoadministracyjnym środek odwoławczy (...)
-
17.11.2004
Jak zaskarżyć niekorzystne postanowienie sądu administracyjnego?
W postępowaniu sądowoadministracyjnym sąd orzeka w formie postanowień lub wyroków. W zależności od rodzaju orzeczenia, stronie przysługują inne środki zaskarżenia. W przypadku postanowień, (...)
-
17.11.2004
W którym sądzie należy wszcząć postępowanie sądowoadministracyjne?
Zasadą jest, że wszystkie sprawy sądowoadministracyjne rozpoznają wojewódzkie sądy administracyjne, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość Naczelnego Sądu (...)
-
17.11.2004
Wyrok sądu administracyjnego. Co zrobić, gdy organ nie wykonuje orzeczenia sądowego?
Wyrok sądu administracyjnego orzekającego w sprawie wydawany jest po zamknięciu rozprawy, na posiedzeniu sądu, na którym rozprawę zamknięto. Jeżeli sąd zamknął rozprawę istnieje jednak możliwość (...)
-
17.11.2004
Kiedy sąd administracyjny orzeka postanowieniem?
Sądy administracyjne wydają dwa rodzaje orzeczeń: wyroki oraz postanowienia. Wyrok, jest orzeczeniem, które rozstrzyga sprawę merytorycznie, co do samej istoty skargi. Postanowienia wydawane (...)
-
17.11.2004
Kiedy orzeczenie sądu administracyjnego staje się prawomocne?
Prawomocność orzeczeń sądowych można rozpatrywać w dwóch aspektach, formalnym i materialnym. W znaczeniu formalnym prawomocność oznacza niemożność zaskarżenia orzeczenia w toku instancji, (...)
-
17.11.2004
Zawarcie ugody administracyjnej
Ugoda administracyjna może być zawarta tylko w sprawie administracyjnej. Do ugody może dojść tylko w postępowaniu administracyjnym i przed organem, który postępowanie to prowadzi. Ugoda administracyjna (...)
-
17.11.2004
Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?
Wznowienie postepowania nalezy do szczególnych środków uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Żądanie wznowienia może być uzasadnione ściśle okreslonymi w przepisach okolicznościami. (...)