Prawo karne - Porady prawne (strona: 20)

Zwrot zatrzymanych rzeczy

Czy Sąd może zatrzymać moje rzeczy zatrzymane w trakcie przeszukania mojego mieszkania, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez mojego konkubenta, jeśli śledztwo wobec niego zostało (...)

Postanowienie o ściganiu listem gończym

Czy postanowienie o ściganiu listem gończym można wydać tylko wówczas, gdy zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego, czy też również wtedy, gdy sformułowano wobec niego zarzuty (...)

Poświadczenie nieprawdy przez lekarza

Lekarz weterynarii wystawił zaświadczenie potwierdzające pozytywny wynik badań psa syna, który pogryzł córkę mojego drugiego syna. Problem w tym, iż jedno z badań (drugie w kolejności), którego (...)

List gończy i ekstradycja

Jeśli zostanie wszczęte dochodzenie przeciwko danej osobie w sprawie oszustwa w postaci wyłudzenia pożyczki, to czy organy ścigania wydadzą list gończy i będą wnioskować o ekstradycję tej osoby, (...)

Kwalifikacja prawna fałszywego oświadczenia

Czy jeśli ktoś w oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane podał, że jest jedynym właścicielem (a jest to nieprawdą, ponieważ ta nieruchomość od 1976 roku jest (...)

Zażalenie na odmowę wszczęcia dochodzenia

Zawiadomiłem prokuraturę rejonową o popełnieniu przestępstwa z artykułu 216 kk. i 233 kk. Otrzymałem zawiadomienie z sekretariatu prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa bez żadnego uzasadnienia. (...)

Wszczęcie postępowania karnego przeciw osobie

W moim przypadku, jeśli zaszły takie okoliczności jak: Postanowienie Komendy Powiatowej Policji o zamknięciu śledztwa, Zawiadomienie Prokuratora Rejonowego o przesłaniu do sądu aktu oskarżenia, (...)

Właściwość miejscowa prokuratury

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarliśmy umowę o współpracy. Po upływie kilku miesięcy według nas doszło do popełnienia przestępstwa w zakresie wyłudzenia od nas towaru. Do (...)

Okres przedawnienia karalności przestępstwa

W związku z procesem karnym o czyn, którego karalność ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynie 5 lat jak liczy się okres przedawnienia? Czy do momentu wniesienia oskarżenia do sądu, czy (...)

Przekazanie sprawy karnej innemu sądowi

W sprawie karnej o występek pierwsze postępowanie zakończyło się uchyleniem przez sąd apelacyjny wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Sąd Rejonowy wyznaczył już termin nowej rozprawy (...)

Warunkowe umorzenie postępowania po uchyleniu wyroku przez sąd apelacyjny

Osoby są oskarżone z art. 284 par 2. Pierwsza rozprawa zakończyła się uchyleniem wyroku przez sąd apelacyjny i przekazaniem do ponownego rozpatrzenia. Ponieważ od rzekomego czynu minęło już 8 (...)

Odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych

Od momentu rozwodu z Mamą (w 1972 r.) Ojciec mój rozpoczął systematyczne znęcanie się nad Mama, Siostra i mną. Mam na myśli znęcanie się psychiczne poprzez słowo pisane. Ja kilkakrotnie wyjeżdżałam (...)

Termin na rozpatrzenie zażalenia

Jaki termin obowiązuje sąd karny na rozpatrzenie zażalenia na postanowienie o umorzeniu, wydane przez Prokuraturę?

Podpisanie faktury nie swoim nazwiskiem

Na wystawionych przeze mnie FV podpisał się moim imieniem i nazwiskiem mój narzeczony, który w mojej firmie nie jest zatrudniony i nie był upoważniony do podpisania takich FV. Czy w takim przypadku (...)

Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu karnym

Czy prokuratura, policja może (na wniosek pokrzywdzonego) dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika, wobec którego wszczęto dochodzenie o popełnieniu przez niego oszustwa (wyłudzenia towaru)?

Podpisanie się czyimś nazwiskiem a zagrożenie karą

Pan X będący moim pracownikiem wystawił na moje polecenie FV za wykonanie robót remontowo-budowlanych (w 1997 r.) i podpisał ją moim imieniem i nazwiskiem (czytelnie) na rzecz firmy, której byłam (...)

Znieważenie w korespondencji elektronicznej

Otrzymałem mailem list bardzo obraźliwy, wyraźnie skierowany do mnie. Nie jest podpisany, ale widać wyraźnie z jakiej skrzynki został nadany, ta skrzynka jest opisana nazwiskiem i imieniem, jest (...)

Działanie w celu osiągnięcia korzyści

Czy niemożność racjonalnego i wiarygodnego wytłumaczenia przez dłużnika jego niewypłacalności wobec mnóstwa wierzycieli może dać wystarczającą podstawę do skutecznego oskarżenia o oszustwo? (...)

Oszustwo a tryby ścigania przestępstw

Czy przestępstwo oszustwa (art. 286 par. 1 kodeksu karnego) ścigane jest z urzędu czy wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego? Mam na myśli zwłaszcza sytuację, gdy wiem, że wobec dłużnika (spółki (...)

Polisa OC a zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Czy kierowanie pojazdem z aktualnym ubezpieczeniem OC, ale nieposiadaniem polisy ubezpieczeniowej przy sobie jest wykroczeniem? Jest mi wiadome, że po wejściu do Unii przyjęliśmy prawodawstwo w tej (...)

Upublicznienie pisma do prokuratury

Sporządziłem pismo do prokuratury rejonowej, w którym wyrażam niezadowolenie z racji tego, iż pomimo upływu kilku miesięcy od złożenia do tejże prokuratury doniesienia o zastraszaniu mnie przez (...)

Przedawnienie czynu karalnego

Oszust wyłudził towar, miało to miejsce 11 lat temu. Półtora roku temu uznał swój dług. Czy w związku z tym, że nastąpiło uznanie długu przez niego, przerwany został wówczas i wznowiony (...)

Fałszywa notatka służbowa

CBŚ z miasta X na mój temat sporządziło fałszywą notatkę służbową. W notatce napisano, że dnia ... funkcjonariusz A z funkcjonariuszem B udali się do CBŚ w mieście Y celem ustalenia, kto (...)

Ukrywanie przychodów przed komornikiem

Jeśli policja na mój wniosek (jako pokrzywdzonego - składającego doniesienie o popełnieniu oszustwa) sprawdzi (chyba w Urzędzie Skarbowym?), że przychody dłużnika z jego działalności gospodarczej (...)

Czynnik społeczny w postępowaniu karnym

Kim są mężowie zaufania, jaką pełnią rolę w postępowaniu karnym i w jaki sposób się ich powołuje?

Przedawnienie karalności wykroczenia z art. 147 kw

W zadanym wcześniej pytaniu prosiłem o podanie, przez jaki czas można karać za niedochowanie obowiązku meldunkowego (przez jaki czas można złożyć wniosek o ukaranie). Skoro jest to wykroczenie, (...)

Popełnienie kilku przestępstw a recydywa

Oszust został skazany za oszustwo (art. 286 par. 1 k.k.). Nagle zostaje ujawnione kolejne oszustwo, którego dokonał on, jednak dokonał go jeszcze wcześniej niż tego oszustwa, za które został skazany. (...)

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Moja żona uciekła potajemnie z moimi dziećmi za granicę. Zrobiła to przygotowując się około 3-miesiące potajemnie nic nie mówiąc mi o tym. Po wysłaniu mnie do rodziców i upewniając się (dzwoniąc (...)

Tryb uproszczony i zwykły w procesie karnym

Czym różni się proces jeśli na akcie oskarżenia zaznaczone jest postępowanie w trybie uproszczonym od np. trybu zwykłego? Czy któryś jest korzystniejszy dla oskarżonego? Dlaczego to jest istotne (...)

Wykorzystanie seksualne mężczyzny

Czy polskie prawo odnosi się do sytuacji, kiedy to mężczyzna zostaje przebiegle wykorzystany seksualnie przez kobietę, czego wynikiem była ciąża (dla partykularnych jej interesów osobistych, związanych (...)

Rozdzielenie postępowania w sprawie karnej

Obywatel jest oskarżany w sprawie karnej wraz z drugą osobą o pomówienia i naruszenie nietykalności cielesnej. Jeden z oskarżonych będzie reprezentowany w sprawie przez pełnomocnika (adwokata) (...)

Odwołanie od prawomocnego mandatu

Uczennica liceum (już pełnoletnia) wchodzi szybkim krokiem na przejście dla pieszych na dwupasmowej jezdniowej (po dwa pasy dla każdego kierunku) na migającym zielonym świetle; w połowie jezdni (...)

Stawka dzienna w przypadku grzywny

Jaka jest na dzień dzisiejszy wartość tzw. stawki dziennej liczonej jako wielokrotność w przypadku kary grzywny?

Odmowa wszczęcia postępowania karnego

Jakie dalsze kroki należy wykonać, jeśli prokurator rejonowy nie przyjmie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w postaci składania fałszywych zeznań (udokumentowanych zdjęciami), a prokurator (...)

Rozszerzenie aktu oskarżenia

Czy możliwe jest rozszerzenie aktu oskarżenia w związku z art. 12 kk w postępowaniu prywatno-skargowym z art. 212 kk? Postępowanie prywatno-skargowe prowadzi się zgodnie z kpk w oparciu o przepisy (...)

Oskarżyciel posiłkowy

Czy istnieje jakiś standardowy wzór zgłoszenia osoby jako oskarżyciela posiłkowego, czy tylko wystarczy napisać takie oświadczenie i przedłożyć do Sądu?

Wyrok nakazowy zamiast mandatu

Miałem ostatnio nieprzyjemne zdarzenie związane z otrzymaniem zdjęcia z fotoradaru. Dodam, iż jechałem samochodem służbowym na tablicach towarzystwa leasingowego. Z tego powodu Policja nie była (...)

Rezygnacja z powołanego świadka

Zostałem oskarżony przez innego człowieka o to iż go uderzyłem. Podczas dochodzenia i przesłuchania przez policję wystąpiłem o powołanie świadka, który potwierdził moją wersję wydarzeń, (...)

Kurator a problemy wychowawcze

Nasz syn (17 lat) drugi rok powtarza tą samą klasę, niestety wszystkie nasze wysiłki, aby ukończył tym razem tą klasę nie przynoszą rezultatów, syn notorycznie wagaruje, były rozmowy z ze szkolnym (...)

Niealimentacja i egzekucja alimentów

Ojciec dziecka ma zasądzone alimenty. Ponieważ ich nie płacił, ZUS wniósł sprawę do sądu karnego. Sprawca został skazany na 1/2 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata. W tym czasie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika