Interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku

Pytanie:

"Kto ma interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku?"

Odpowiedź prawnika: Interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku

„Do kręgu podmiotów mających interes w stwierdzeniu nabycia spadku, a zatem  legitymowanych czynnie do wystąpienia ze stosownym wnioskiem, należą przede wszystkim  spadkobiercy, a także spadkobiercy osób powołanych do spadku, zmarłych przed stwierdzeniem  nabycia spadku. Zainteresowanymi są także osoby, które nabywają spadek według ogólnych reguł  dziedziczenia ustawowego po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego dziedziczącego  w pierwszej kolejności (por. orz. SN z 10 grudnia 1992 r., II CRN 135/92, Lexpolonica nr 315495,  niepubl.). Ponadto interes mają wierzyciele spadkodawcy, uprawnieni do zachowku, zapisobiercy  a także wierzyciele spadkobiercy.” Wnioskodawca powinien zatem wykazać, że posiada interes prawny w zmianie obecnego  postanowienia – np. że to on jest spadkobiercą lub była nim osoba, po której wnioskodawca  dziedziczy.  
 Ponadto istotne jest, że art. 679 k.p.c. przewiduje możliwość zmiany prawomocnego  postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku w przypadku kiedy przeprowadzony ma być dowód,  że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w  spadku jest inny niż stwierdzony. Nie można zatem oprzeć wniosku wyłącznie na twierdzeniu, że  sąd niewłaściwie ocenił dowody przedstawione w poprzednim postępowaniu. Konieczne będzie  przedstawienie nowych dowodów.  
 Najczęstszą przyczyną zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jest  przedstawienie nowego testamentu, nie ujawnionego w poprzednim postępowaniu, wykrycie  okoliczności uzasadniających nieważność testamentu przyjętego za podstawę dziedziczenia oraz  zgłoszenie się spadkobiercy ustawowego nieznanego uczestnikom lub przez nich zatajonego (np.  pozamałżeńskiego dziecka spadkodawcy).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika