Konsekwencje utrzymywania obiektu budowlanego w złym stanie

Pytanie:

Co zrobić z zarządcą, który w ogóle nie remontuje sypiącego się budynku, do którego boje się wejść,że mi spadnie coś na głowę ?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Każdy, kto nie spełni obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych (najwięcej może być to 360 stawek dziennych grzywny) o wartości od 10 zł do 2 tys. zł jedna, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ustawodawca nie definiuje określenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego, ale przyjmując za orzecznictwem - stan taki jest następstwem nadmiernego zużycia technicznego obiektu, wynikiem zdarzeń mających miejsce po oddaniu obiektu do użytkowania albo też jest
skutkiem naruszenia przepisów techniczno-budowlanych (wyrok WSA w Łodzi z 29 stycznia 2008 r., sygn. akt II SA/Łd 1045/07).
Organami kontrolującymi stan dokumentacji, a tym samym sposób prowadzenia książek obiektów budowlanych, są jednostki nadzoru budowlanego. Niestosowanie się do odpowiednich przepisów bywa karane mandatem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY