Kontrola pobierania zasiłku chorobowego

Pytanie:

Jestem na zwolnieniu lekarskim /dział. gospodarcza/ podczas kontroli ZUS nie było mnie w domu. Czy ZUS ma prawo nie wypłacić zasiłku chorobowego.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego powinno być poprzedzone przeprowadzeniem postępowania kontrolnego, zakończonego spisaniem protokołu, którego odpis otrzymuje kontrolowany. W protokole tym powinno znaleźć się określenie nieprawidłowości, o ile taka wystąpiła. W przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim, kontrola ma na celu ustalenie czy chory w trakcie zwolnienia wykonuje pracę zarobkową oraz czy ubezpieczony nie wykorzystuje zwolnienia niezgodnie z jego celem. W razie wątpliwości ZUS ma możliwość zasięgnięcia opinii u lekarza, który zaświadczenie wydał, co do zgodności stosowania się przez ubezpieczonego do jego zaleceń. W razie sporu ZUS wydaje decyzję, od której ubezpieczonemu przysługują środki odwoławcze (decyzja powinna zawierać pouczenie o tych środkach i terminach do ich wniesienia). Sankcją za stwierdzenie, iż ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową będąc na zasiłku lub nie stosował się do zaleceń lekarskich (działał niezgodnie z celem zwolnienia lekarskiego) jest utrata prawa do całości zasiłku chorobowego, co oznacza nie tylko wstrzymanie jeszcze nie wypłaconej jego części, lecz również żądanie przez ZUS zwrotu z odsetkami kwoty już wypłaconej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Radamir

28.3.2014 7:51:42

Re: Kontrola pobierania zasiłku chorobowego

Czy będąc na zasiłku chorobowym podczas gdy przyjedzie do Mnie lekarz ( kontrola z ZUS-u ) , a Ja będę np. Na wizycie u stomatologa bądź na zajęciach to co wtedy ????

Wiola

17.4.2013 20:2:39

Brak ciągłości w zwolnieniu lekarskim

Witam! Wstrzymano mi zasiłek gdyz Pani doktor zrobila przerwe w zwolnieniu.Dokłanie tak od 01.03.2013 do 08.03 mialam zwolnienie po czym bylam na wypowiedzeniu,Do konca lutego mialam umowe jak i caly luty zwolnienie.Lekarz w zastepswie nie dal mi na 9 i 10 tylko od 11.o3.I wyplacono mi tylko do 8.Czy mozna sie odwolac?GDyz nie znam sie na przepisach a,lekarz zrobil blad:(a mialam kolejne zwolnienie od 11 marca do konca miesiaca. Prosze o pomoc

Anna

12.12.2012 14:9:30

Re: Kontrola pobierania zasiłku chorobowego

w jakich godzinach może mnie skontrolować pracodawca gdy przebywam na zwolnieniu lekarskim pierwszy tydzień?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: