Kto może zostać komornikiem?

Pytanie:

Czy komornikiem może zostać osoba, która nie ma wykształcenia prawniczego? Jeżeli tak, to jakie warunki musi spełnić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z Art. 10. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. 1997 r., Nr 133, poz. 882) Komornikiem sądowym może być ten, kto:

  1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  2. jest nieskazitelnego charakteru,
  3. ukończył wyższe studia prawnicze lub administracyjne, 
  4. odbył aplikację komorniczą,
  5. złożył egzamin komorniczy,
  6. ukończył 25 lat.

Od wymagań określonych w ust. 1 w pkt. 4 i 5 zwolnieni są sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, notariusze oraz osoby, które ukończyły aplikację sądową, prokuratorską, adwokacką, radcowską lub notarialną, a także osoby posiadające stopień doktora nauk prawnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: