Rezygnacja z funkcji wykonawcy testamentu

Pytanie:

"Mam problem. Zostałem ustanowiony wykonawcą testamentu mojej babci. Ja jednak nie chcę realizować nałożonego na mnie obowiązku. Co powinienem zrobić w tej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Rezygnacja z funkcji wykonawcy testamentu

Pan, jako wykonawca nie jest chętny, aby zrealizować nałożony obowiązek. Wymaga to jednak złożenia odpowiedniego oświadczenia przed sądem (art. 987 Kodeksu cywilnego). Ustawa nie przewiduje terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu funkcji wykonawcy testamentu. Wydaje się jednak,  że względy prawidłowej gospodarki, zwłaszcza gdy sytuacja prawna lub faktyczna majątku spadkowego jest dosyć skomplikowana, wymagają, aby sąd spadku dążył do wyjaśnienia sytuacji i ustalenia, czy ustanowiony wykonawca podejmie swoje obowiązki.   W tym celu sąd mógłby wyznaczyć osobie wskazanej w testamencie termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu bądź nieprzyjęciu obowiązków wykonawcy testamentu (Skowrońska- Bocian Elżbieta  op. cit.). W związku z powyższym konieczne będzie wyraźne złożenie przed sądem oświadczenia o nieprzyjęciu funkcji wykonawcy testamentu. Jak stanowi art. 664 kpc osoba powołana na wykonawcę testamentu, która odmawia przyjęcia tego obowiązku, powinna oświadczyć o tym w sądzie spadku ustnie do protokołu albo w piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Możliwe jest złożenie tego oświadczenia przez pełnomocnika – pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Wykonawca testamentu nie musi uzasadniać swojej decyzji o odmowie przyjęcia nałożonego obowiązku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika