Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020

W najbliższy poniedziałek, 13 stycznia br. rozpoczyna się pierwsza tura ferii zimowych, która potrwa do 26 stycznia. Na zimowy wypoczynek wybiorą się uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Porady prawne

Harmonogram ferii zimowych

Poniżej przedstawiamy harmonogram ferii w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2019/2020:

  • 13-26 stycznia 2020 r. • lubelskie • łódzkie • podkarpackie • pomorskie • śląskie
  • 20 stycznia - 2 lutego 2020 r. • podlaskie • warmińsko-mazurskie
  • 27 stycznia - 9 lutego 2020 r. • kujawsko-pomorskie • lubuskie • małopolskie • świętokrzyskie • wielkopolskie
  • 10-23 lutego 2020 r. • dolnośląskie • mazowieckie • opolskie • zachodniopomorskie

Podstawa prawna

Terminy ferii zimowych ustalane są na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. poz. 1603).Grafika z terminami ferii zimowych w 2020 r.

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja

Ferie zimowe 2020 - czas start! Przygotujcie się do nich przez internet!

Przed zimowym wyjazdem sporo możecie załatwić przez internet. Przypominamy, co. Przeczytajcie nasze rady i pamiętajcie, że całe ferie przed komputerem to nie najlepszy pomysł.

Lubelskie, łódzkie, śląskie, podkarpackie i pomorskie – już w poniedziałek dzieciaki z tych województw zaczną ferie zimowe.

Jedni - góry, drudzy - morze. Jedni – w Polsce, drudzy – za granicą. Nieważne jak spędzacie ferie, ważne żeby były bezpieczne. Nie wszyscy wiedzą, że możecie o to zadbać przez internet. Już podpowiadamy, jak to zrobić.

Powiedz: „sprawdzam!”

Jeśli wysyłacie swoje dzieci na obóz w Polsce, pierwszy ruch jaki powinniście wykonać to sprawdzenie, czy organizator wyjazdu Waszego dziecka jest wiarygodny. Jak to zrobić? Przez internet, w bazie wypoczynku.

Jeśli wybrany przez Was organizator jest w bazie - możecie mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i ten wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Przeklikując się przez bazę, szybko się upewnicie, czy organizator wypoczynku Waszego dziecka jest wiarygodny.

Organizator sprawdzony, czas ruszyć w drogę. I tu kolejny raz powiedzcie „sprawdzam”.

Udane ferie to przede wszystkim bezpieczne ferie. Dlatego też warto się upewnić, czy autokar, którym będzie podróżowało Wasze dziecko, daje gwarancję, że bezpiecznie dowiezie je na miejsce. Tutaj z pomocą przychodzi nasza e-usługa „Bezpieczny autobus”.

Prosta droga

Jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy, że macie numer rejestracyjny autokaru (możecie o niego poprosić na kilka dni przed wyjazdem dziecka, z naszej e-usługi możecie też skorzystać tuż przed wyjazdem).  

Co dalej?

Krok 1: Wejdźcie na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Krok 2: Wpiszcie numer rejestracyjny autobusu i kliknijcie Sprawdź autobus.

Informacje, których szukacie, wyświetlą się od razu. Nic za to nie zapłacicie.

- To pewne dane. Pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. W usłudze udostępniamy dane pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Dzięki niej można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, ale i autokar lub bus –mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czego dowiecie się korzystając z naszej e-usługi? Sprawdzicie:

  • czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
  • dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,
  • stany licznika z badań technicznych.

Zadbaj o dokumenty

Jeśli Wasze dziecko ferie zacznie dopiero w kolejnych turnusach, macie trochę czasu, by sprawdzić, czy na pewno jego wszystkie dokumenty są aktualne i czy na pewno… są w domu.

Jeśli w najbliższym czasie chcecie wyjechać razem za granicę, do innego kraju Unii Europejskiej, warto wyrobić dziecku dowód osobisty. Możecie to zrobić online. Pamiętajcie, aby wcześniej przygotować odpowiednie zdjęcie w wersji elektronicznej. Kiedy macie je pod ręką, wejdźcie na nasz portal www.GOV.PL, profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój Gov i tam wybierzcie usługę Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego. Kliknijcie Złóż wniosek i dalej system poprowadzi Was przez tę procedurę krok po kroku.

Jeśli w ferie będziecie jeździć po Polsce, przed wyjazdem - dla własnego spokoju - dopytajcie gdzie i w jakim stanie jest legitymacja szkolna. Tutaj na wygranej pozycji są rodzice uczniów, których szkoły przystąpiły do naszego projektu mLegitymacja szkolna. Ich dzieci mają swoje legitymacje w telefonie, a młody człowiek wiele rzeczy może zgubić, ale telefonu – nigdy!

Co zrobić, aby Twoje dziecko też miało mLegitymację?

- Wystarczy, że dyrektor szkoły lub inna wyznaczona przez niego osoba, wypełni FORMULARZ na stronie ose.gov.pl. Później weźmiemy sprawy w swoje ręce i pomożemy ze wszystkim – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Co ważne, bo o to też pytają, przedstawiciele szkół: przystąpienie do naszego projektu jest w pełni bezpłatne. Szkoła nie musi zaopatrywać się w dodatkowy sprzęt komputerowy, czy oprogramowanie – dodaje szef MC.

Już niemal cztery tysiące szkół z całego kraju to szkoły z mLegitymacją.

Także nie zwlekajcie i zachęcajcie nauczycieli i dyrektorów swoich dzieci do przystępowania do naszego projektu.

Udanych ferii!

Szaleństwo dowodowe trwa

Przed nami ferie zimowe, co dla wielu może oznaczać białe szaleństwo. Do UODO w dalszym ciągu docierają sygnały o konieczności pozostawiania dokumentu tożsamości w wypożyczalniach sprzętu w zastaw lub jego kserowaniu. Organ nadzorczy przypomina: zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych, tak aby czas zabawy i relaksu rodziny, nie wiązał się z przykrymi konsekwencjami.

Od kilku lat, chcąc wypożyczyć sprzęt np. narciarski, pozostawiamy dowód osobisty w zastaw. Prezes UODO przypomina, aby w zastaw nie zostawiać dowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość, jak np. jak paszport, prawo jazdy czy legitymacja szkolna lub studencka.

Warto pamiętać, że nikt zgodnie z prawem nie może tego od nas wymagać. Dokumenty są wydawane w celach ściśle określonych przepisami prawa i zawierają wskazany w nich katalog danych osobowych, który jest szerszy niż ten, jaki można uznać za niezbędny dla realizacji określonego celu.

Zatrzymywanie dokumentów potwierdzających tożsamość prowadzi nie tylko do naruszenia krajowych przepisów, ale także zasad zawartych w ogólnym rozporządzeniu ochronie danych (RODO). Chodzi o zasady: zgodności z prawem, ograniczenia celu oraz adekwatności (art. 5 RODO).

Inną praktyką przy wypożyczaniu sprzętu jest kopiowanie dokumentów tożsamości. W tym przypadku Urząd także zaleca zachowanie ostrożności. W dalszym ciągu taka praktyka naraża nas na te same niebezpieczeństwa. Dlatego nie gódźmy się na to, nawet gdy przedsiębiorca tłumaczy, że to jest wymagane do dochodzenia ewentualnych roszczeń, np. za zniszczony czy nieoddany sprzęt. Do tego wystarczające powinno być spisanie z dokumentu informacji, które będą pomocne przy dochodzeniu ewentualnych roszczeń np. imienia i nazwiska czy numeru PESEL. Nieuzasadnione jest jednak przetwarzanie wszystkich danych widniejących np. w dowodach osobistych. Innym rozwiązaniem jest też wpłacenie kaucji za wypożyczony sprzęt.

Jeżeli jednak przedsiębiorca spisał dane z dowodu osobistego, to domagajmy się, by po tym jak oddamy wypożyczony sprzęt, usunął je albo zwrócił nam formularz lub notatkę, na których je zapisał.

Pamiętajmy, że utrata kontroli nad dowodem osobistym naraża nas na niebezpieczeństwo kradzieży tożsamości. A to z kolei, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, np. koniecznością spłacania zaciągniętych w naszym imieniu zobowiązań finansowych. Osoby lub firmy dysponujące kompletem informacji o nas, mogą bowiem „podszyć się” pod nas i np. dokonywać na nasze konto różnych transakcji, takich jak chociażby zaciągnięcie kredytu w banku czy wypożyczenie drogiego sprzętu i niezwrócenie go (np. samochodu). Mogą również, korzystając z naszej tożsamości, zawrzeć w naszym imieniu różnego rodzaju umowy, np. telefonii komórkowej czy na mobilny Internet, za które to my będziemy musieli uiszczać rachunki.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika