e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum artykułów - Strona 3

 • 29.7.2022

  Zarząd sukcesyjny a umowy z pracownikami

  25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Jak zmieni się sytuacja pracownika w razie śmierci takiego pracodawcy?

 • 29.7.2022

  Zezwolenie na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym

  Chcesz eksportować uzbrojenie? Musisz najpierw uzyskać zezwolenie. O tym, jak i gdzie je uzyskać, przeczytasz poniżej.

 • 27.7.2022

  Zakupy online - jak nie dać się oszukać?

  Chcesz, żeby zakupy on-line były nie tylko szybkie i wygodne, ale także bezpieczne? Poznaj podstawowe zasady bezpiecznych zakupów.

 • 26.7.2022

  Pora na wakacje kredytowe...

  29 lipca wchodzą w życie przepisy, dzięki którym konsumenci będą mogli zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego – nawet na 8 miesięcy. W tym artykule mowa jest o wakacjach kredytowych, finansowym wsparciu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz o nowym wskaźniku (...)

 • 25.7.2022

  Ważne informacje w sprawie składki zdrowotnej

  Przeczytaj informację dotyczącą stanowiska Ministerstwa Zdrowia w sprawie odliczenia składki zdrowotnej od dochodu/przychodu dla celów ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych (...)

 • 25.7.2022

  Kredyt na studia medyczne

  Już w lipcu studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych kredytów od 18 lipca 2022 r. udzielać będzie Bank Pekao S.A. (...)

 • 18.7.2022

  Na jakie wsparcie mogą liczyć kredytobiorcy?

  14 lipca 2022 r. prezydent RP podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zawiera przepisy o wsparciu kredytobiorców. Nowe przepisy przewidują: wakacje kredytowe, finansowe wsparcie z Funduszu Wsparcia (...)

 • 18.7.2022

  Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

  Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować.

 • 16.7.2022

  Skala podatkowa PIT

  Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł.

 • 16.7.2022

  Sankcje Unii Europejskiej oraz Polski nałożone na Rosję w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie

  Dowiedz się, jakie sankcje wobec Rosji wprowadziła Unia Europejska oraz Polska, w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Zobacz polską listę osób i podmiotów objętych sankcjami.

 • 11.7.2022

  Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Weszła w życie nowa ustawa deweloperska, dzięki której nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym będą lepiej chronieni – odzyskają całość wpłaconych pieniędzy nawet w przypadku upadłości dewelopera. 

 • 5.7.2022

  Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach

  Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wnosi wiele korzystnych dla rolników zmian.

 • 4.7.2022

  Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie 300+ z programu Dobry Start

  Chociaż do powrotu uczniów do szkół pozostały dokładnie dwa miesiące, rodzice już od dzisiaj mogą składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”. Wnioski o świadczenie 300+ na rok szkolny 2022/2023 można wysyłać tylko elektronicznie. (...)

 • 30.6.2022

  Centralizacja rozliczeń VAT w JST

  Resort finansów przedstawił dodatkowe wyjaśnienia w kwestii centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST - czyli w gminach, powiatach i województwach samorządowych).

 • 30.6.2022

  Praca w upale

  Wysokie temperatury mogą naprawdę dać się we znaki – również w pracy. Zmęczeni upałem pracownicy mogą mieć trudności ze skupieniem się na swoich zadaniach. Jak poprawić ich komfort? Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy? 

 • 29.6.2022

  Jakie ogrzewanie i wentylację należy zapewnić w pomieszczeniach pracy?

  Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi (...)

 • 28.6.2022

  Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

  Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Przysługuje ona w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży zagranicznej. W przypadku zaś podróży zagranicznej odbywanej do 2 lub więcej państw (...)

 • 27.6.2022

  Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

  Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

 • 27.6.2022

  Niskie podatki?: Kto zapłaci od lipca wyższe zaliczki i dlaczego?

  Niższa 12% stawka PIT, wysoka kwota wolna od podatku – 30.000 zł oraz próg podatkowy na poziomie 120.000 zł nie w każdym przypadku już od pierwszego miesiąca wejścia w życie ustawy zrekompensują uchylenie innych mechanizmów wprowadzonych w 2022 roku. Reforma podatkowa (...)

 • 26.6.2022

  Dziecko ma prawo do prywatności...

  Dziecko ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych, dlatego warto także zachęcać je do poszerzenia wiedzy o ochronie danych osobowych. Dzieci są bardzo podatne na zagrożenia.

 • 23.6.2022

  Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe?

  Dowiedz się, kogo dotyczy obowiązek przygotowania sprawozdania finansowego, a także jak przygotować e-sprawozdanie i gdzie je trzeba złożyć.

 • 22.6.2022

  Wizerunek dziecka w sieci

  Publikujesz zdjęcie swojego dziecka na portalu społecznościowym? Czy dzieląc się z innymi radością i dumą ze swoich dzieci, myślisz jednocześnie o zagrożeniach wynikających z publikacji zdjęć? Trzeba pamiętać, że treści, które udostępniamy w internecie, (...)

 • 19.6.2022

  Czy wiesz, za co i komu płacisz?

  Wynajem hulajnogi elektrycznej, powerbanków, rowerów, skuterów czy samochodów – to banalne. Czy zatem może powodować długotrwałe konsekwencje finansowe? Zanim zamówisz usługę, zapoznaj się z jej warunkami. Sprawdź, czy przypadkiem nie jest to subskrypcja. (...)

 • 19.6.2022

  Wakacyjne rady

  Dowiedz się, jak sprostać wakacyjnym problemom w podróży! 

 • 18.6.2022

  Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe

  13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego - rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzą w (...)

 • 18.6.2022

  Jak rozliczyć VAT?

  Przeczytaj, w jakim terminie złożyć deklarację VAT i jakie są stawki VAT. Sprawdź, jakie masz obwiązki w zakresie VAT, jeżeli dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych (z krajami Unii Europejskiej) i jak rozliczyć sprzedaż mieszaną.

 • 14.6.2022

  Nowe obowiązki dla przedsiębiorców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy pojazdami o dmc od 2,5 do 3,5 t

  Od 21 maja 2022 r. przedsiębiorcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony i nieprzekraczającymi 3,5 tony na obszarze Unii Europejskiej są obowiązani posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu (...)

 • 14.6.2022

  Nowy system rozliczania prosumenta

  Wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta, to najważniejsza zmiana w ramach nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 29 października 2021 r. 

 • 6.6.2022

  Zmiany w przepisach podatkowych po zniesieniu stanu epidemii

  Wobec wejścia w życie w dniu 16 maja 2022 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego na podstawie rozporządzenia (...)

 • 2.6.2022

  Emerytury rolnicze po nowemu

  Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik przedstawili zmiany w zasadach wypłacania rolniczych emerytur.

 • 31.5.2022

  Zmiana zasad poboru opłat na autostradach w związku z konfliktem na Ukrainie

  Od 1 czerwca 2022 r. użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, będą zobowiązani do wnoszenia opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg.

 • 31.5.2022

  Spłata kredytu hipotecznego zdaniem Prezesa UOKiK

  Jeżeli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy. Szczegóły znajdziesz w najnowszym stanowisku Prezesa Urzędu. Prezes UOKiK wszczął postępowania (...)

 • 31.5.2022

  Jak rozwiązać spór przez internet?

  Platforma internetowego rozstrzygania sporów (ODR), którą zarządza Komisja Europejska, ma pomóc sprzedawcom rozstrzygać spory z klientami internetowymi bez konieczności kierowania sprawy do sądu. Można z niej korzystać w przypadku każdego sporu umownego w związku z (...)

 • 28.5.2022

  Wystartował program „Mieszkanie bez wkładu własnego”

  „Mieszkanie bez wkładu własnego” weszło w życie. Od 26 maja br. Polacy mogą korzystać z kolejnego programu, który pozwoli jeszcze większej liczbie obywateli sięgnąć po marzenia o własnym M. Przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii program ma umożliwić zakup (...)

 • 28.5.2022

  Przepisy o zgłaszaniu, kwarantannie i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na ospę małpią

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał 27 maja trzy rozporządzenia, które wprowadzają działania prewencyjne związane z ospą małpią. Dotyczą one m.in. zgłaszania przypadków zakażenia, kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.

 • 26.5.2022

  Jak przystąpić do ubezpieczenia chorobowego po ustaniu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

  Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje tylko na podstawie zgłoszenia złożonego na dokumencie ZUS ZUA. Nie jest już możliwe objęcie tym ubezpieczeniem na podstawie tzw. wniosku dorozumianego - gdy składki za dany miesiąc są opłacone i rozliczone w ustawowym terminie.

 • 24.5.2022

  Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej

  Od 23 kwietnia 2022 r. żołnierz, który po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej stanie się niezdolny do pracy, może otrzymać zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy.

 • 17.5.2022

  Nowe przepisy o obrocie węglem

  Od 16 kwietnia 2022 r. obowiązuje zakaz wprowadzania na terytorium Polski węgla z Rosji i Białorusi. Ustawa wprowadziła też nowe obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających węgiel, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Handlujesz węglem? Zapoznaj się z nowymi (...)

 • 10.5.2022

  Intercyza małżeńska

  Należy pamiętać, iż wstąpienie w związek małżeński wiąże się ze zmianami dotyczącymi sfery majątkowej, albowiem pojawia się majątek wspólny małżonków. Jednakże małżonkowie mogą zmieniać ustawowy ustrój za pomocą intercyzy.

 • 9.5.2022

  Ostrzeżenia konsumenckie - co to takiego?

  W ostrzeżeniu konsumenckim Prezes UOKiK informuje o kwestionowanym zachowaniu przedsiębiorcy oraz jego prawdopodobnych skutkach dla szerokiego kręgu konsumentów. 

 • 30.4.2022

  Procedura GIW dotycząca przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do Polski

  Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych psów, kotów (...)

 • 30.4.2022

  Jak ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dopłaty do nawozów?

  Wnioski o przyznanie dopłat do zakupu nawozów będzie można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 25 kwietnia 2022 r. Pomoc przeznaczona jest na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które (...)

 • 30.4.2022

  Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2021 rok

  Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków (...)

 • 30.4.2022

  Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok

  W niektórych przypadkach rodzice lub opiekunowie dzieci mogą skorzystać z odliczeń od podatku. Dowiedz się, kto i ile może odliczyć w ramach tzw. ulgi prorodzinnej?

 • 29.4.2022

  2 maja – ostatni dzień na zeznanie PIT

  Do 2 maja 2022 r. trzeba złożyć zeznania podatkowe PIT za 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Podatnicy złożyli już rekordową liczbę ok. 5,9 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT. Do 2 maja można zweryfikować (...)

 • 28.4.2022

  Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

  Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów Pakietu mobilności I, wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy.

 • 24.4.2022

  Rodzinny kapitał opiekuńczy na dzieci z Ukrainy

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie przyznawał i wypłacał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o RKO w języku ukraińskim (formularz RKO-U) (...)

 • 21.4.2022

  Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy

  Zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje również opiekunom tymczasowym dzieci z Ukrainy.

 • 20.4.2022

  Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

  Pod koniec 2021 roku Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym, który stał się kluczowym elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, mającej zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Żeby skorzystać z dodatku osłonowego, należy złożyć wniosek o jego wypłatę w urzędzie (...)

 • 17.4.2022

  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – pomoc dla osób spłacających kredyty

  Istnieje możliwość uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Osoby spłacające kredyty, (...)