Archiwum artykułów - Strona 3

 • 17.5.2020

  Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0

  Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów, startuje już 15 maja 2020 r. W ramach odbiurokratyzowania programu sporo uwagi poświęcono m.in. (...)

 • 14.5.2020

  Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

  W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, przedstawiamy szczegółowe wytyczne, które obowiązują w najbliższych tygodniach i miesiącach. Dotyczą one zarówno prowadzących instytucje, dyrektorów, opiekunów, jak też (...)

 • 13.5.2020

  Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii

  18 maja br. rząd rozpoczyna 3 etap odmrażania polskiej gospodarki. Tym razem otwiera branżę beauty – usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz branżę gastronomiczną. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, przygotowało (...)

 • 11.5.2020

  Prawa i obowiązki pracownika podczas epidemii

  Zwiększone bezpieczeństwo w miejscu pracy, system zdalny, zamknięcie zakładu pracy – w skutek epidemii koronawirusa życie zawodowe niektórych z nas uległo zmianie. Do czego jesteśmy zobowiązani jako pracownicy, a czego na podstawie prawa możemy się domagać od pracodawcy w nietypowej (...)

 • 11.5.2020

  Dzierżawa - Na czym polega umowa dzierżawy

  Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być płatny w pieniądzach (...)

 • 11.5.2020

  Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?

  Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. Zdarza się jednak, że powyższe staje się niewykonalne. Rozwód nie jest jednak jedynym (...)

 • 10.5.2020

  Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców - wyjaśnienia

  Jednym z kluczowych elementów pakietu Tarcza Antykryzysowa jest niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł, z możliwością jej umorzenia. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tą formą pomocy dla firm.

 • 8.5.2020

  Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich

  Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie wsparcia na ich działalność statutową. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zakładają powierzenie nadzoru nad działalnością kół Pełnomocnikowi (...)

 • 7.5.2020

  Pożyczki płynnościowe dla podmiotów ekonomii społecznej

  Podmioty ekonomii społecznej mogą już składać wnioski o udzielenie pożyczki płynnościowej w wysokości do 100 tys. zł. Nowe narzędzie dedykowane m. in. spółdzielniom socjalnym i organizacjom pozarządowym, prowadzącym działalność gospodarczą lub odpłatną działalność pożytku (...)

 • 6.5.2020

  Dokumentacja papierowa zawierająca dane osobowe a praca zdalna

  Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może zezwolić pracownikom na korzystanie w pracy zdalnej z dokumentacji papierowej zawierającej dane osobowe. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych oraz związaną z nim koniecznością (...)

 • 6.5.2020

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju

  Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

 • 4.5.2020

  Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

  Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy (...)

 • 30.4.2020

  Ulga dla młodych

  14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Ulga dla młodych polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznychprzychodów ze stosunku pracy (...)

 • 30.4.2020

  Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2019 rok

  W niektórych przypadkach rodzice lub opiekunowie dzieci mogą skorzystać z odliczeń od podatku. Dowiedz się, kto i ile może odliczyć w ramach tzw. ulgi prorodzinnej?

 • 30.4.2020

  Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2019 rok

  Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków (...)

 • 30.4.2020

  W tym roku mamy więcej czasu na złożenie PIT. Jak to zrobić?

  W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT. Zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Ułatwieniem w logowaniu (...)

 • 29.4.2020

  Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy

  Pierwszym krokiem będzie rejestracja w urzędzie pracy – dzisiaj łatwo i szybko zrobisz to online. Jakie są dostępne formy aktywizacji bezrobotnych? Jak wygląda przykładowy proces rejestracji? Czym jest „prerejestracja” jako bezrobotny w czasie epidemii koronawirusa? Odpowiadamy.

 • 29.4.2020

  Pożyczki płynnościowe ze środków unijnych już dostępne

  Właściciele mikro-, małych i średnich firm mogą się już ubiegać o unijną pożyczkę płynnościową w maksymalnej wysokości 15 mln zł. Pożyczki są bezkosztowe – przedsiębiorca będzie spłacał tylko raty kapitałowe, bez odsetek. Wnioski można składać elektronicznie w instytucjach (...)

 • 28.4.2020

  Jak uzyskać dofinansowania do pensji pracowników?

  Można skorzystać z 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

 • 28.4.2020

  Źywność a koronawirus

  Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności? Dowiedz się więcej nt. bezpieczeństwa produktów spożywczych w dobie epidemii.

 • 27.4.2020

  ABC kwarantanny

  Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! Kwarantanna to odosobnienie osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

 • 27.4.2020

  Bez maski ani rusz...

  Od 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, w urzędach, sklepach, transporcie publicznym, punktach usługowych. Obowiązuje on do odwołania.

 • 26.4.2020

  Co w razie błędu we wniosku o wsparcie z ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”?

  Aby wniosek mógł być pozytywnie rozpatrzony, musi być poprawnie wypełniony. Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, jego pracownik skontaktuje się w tej sprawie e-mailem lub telefonicznie. Dlatego warto podać we wniosku swoje aktualne dane. W każdym wątpliwym przypadku (...)

 • 25.4.2020

  Polecony do odbioru - elektronicznie!

  Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany.

 • 25.4.2020

  Zawieszenie realizacji umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty lub umowy o odroczeniu terminu płatności składek ZUS na 3 miesiące

  Jeśli masz zawartą z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowę o odroczeniu terminu płatności i jednocześnie masz trudności w jej realizacji w następstwie COVID-19, to możesz skorzystać z zawieszenia jej realizacji na okres 3 miesięcy.

 • 24.4.2020

  Jak przekazać wniosek o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej 2.0?

  Nowe rozwiązania przewidziane w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0), spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS oraz wprowadzenie nowych typów (...)

 • 24.4.2020

  Zmiana terminów realizacji wybranych obowiązków przedsiębiorcy

  Epidemia koronowirusa spowodowała konieczność przesunięcia części terminów realizacji obowiązków administracyjnych. Dotyczy to między innymi rozliczeń podatkowych, sprawozdawczości finansowej czy zatrudniania cudzoziemców. Później wejdą również w życie (...)

 • 23.4.2020

  Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności wobec ZUS za okres od stycznia 2020 r.

  Jeśli masz trudności w opłaceniu składek w następstwie COVID-19, to możesz  skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę od składek za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek - nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

 • 22.4.2020

  Odpis aktu stanu cywilnego teraz od ręki

  Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa? Nie musisz iść do urzędu, nie tylko po to, by zawnioskować o ten dokument, ale i by go dostać. Od dziś możesz go mieć od ręki – w wersji elektronicznej. Poznajcie naszą nową e-usługę.

 • 22.4.2020

  Transport zwłok na terenie kraju i sprowadzenie ich z zagranicy

  Nadzór nad transportem zwłok i szczątków ludzkich sprawuje właściwy państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny, do którego należy zwracać się w sprawach wydawania pozwoleń oraz zaświadczeń.

 • 21.4.2020

  Sprzedaż w dobie koronawirusa

  Dowiedz się, co radzi UOKiK nt. handlu i zakupów w czasie epidemii koronawirusa. Jak konsument może bronić się przed nieuczciwymi działaniami handlowców?

 • 20.4.2020

  Tarcza antykryzysowa po zmianach

  Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

 • 20.4.2020

  Zagrożenie COVID-19 – ważne dla rolników i plantatorów

  Przedstawiamy zestawienie zaleceń GIS dla rolników związanych z epidemią COVID-19.

 • 18.4.2020

  Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

  Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19.

 • 17.4.2020

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jeszcze na dłużej

  31 marca br. Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Ponadto, rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r., okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 26 kwietnia 2020 r.

 • 17.4.2020

  Podstawowe wymagania dotyczące znakowania żywności

  Podawanie informacji na temat żywności na etykiecie czy opakowaniu służy ochronie zdrowia konsumentów i umożliwia konsumentom dokonywanie świadomych wyborów spośród szerokiego asortymentu produktów znajdujących się na rynku.

 • 16.4.2020

  Zasiłki chorobowe i opiekuńcze dla wykonujących zawód medyczny

  Od 1 kwietnia 2020 r. osoby pracujące w zawodach medycznych mogą liczyć na zasiłki na preferencyjnych zasadach.

 • 15.4.2020

  Pomoc żywnościowa w czasie pandemii

  W czasie trwającej w całym kraju pandemii niektóre osoby nie są w stanie zapewnić sobie ciepłego posiłku, ani innych produktów żywnościowych. Dlatego rząd opracował i wdrożył szereg działań, których celem jest zapewnienie w tym zakresie konkretnej pomocy dla potrzebujących.

 • 14.4.2020

  Harmonogram egzaminów i rekrutacji w szkołach

  W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz (...)

 • 10.4.2020

  Wytyczne dla zakładów przemysłowych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce

  W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju przygotowało wytyczne w zakresie funkcjonowania zakładów przemysłowych.

 • 9.4.2020

  Wsparcie dla samozatrudnionych w ramach tarczy antykryzysowej

  Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów prowadzania działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów w wyniki pandemii koronawirusa.

 • 8.4.2020

  Ulga w opłacaniu składek na ZUS bez opłaty prolongacyjnej

  Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

 • 8.4.2020

  UMOWA NAJMU - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej

  31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw . Ustawa ta wprowadza istotne (...)

 • 6.4.2020

  Zwolnienie małych firm ze składek ZUS za 3 miesiące

  Zwolenie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 r. to jedno z rozwiązań proponowanych przedsiębiorcom w tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy mają złagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Kto będzie mógł (...)

 • 6.4.2020

  Przedłużona wypłata świadczeń ZUS...

  31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy, na podstawie których w określonych sytuacjach następuje wydłużenie ważności orzeczeń o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanych przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS. Dzięki temu, wydłuża (...)

 • 3.4.2020

  Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej

  Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców ma umożliwiać pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu.

 • 2.4.2020

  Kto otrzyma świadczenie postojowe?

  Dzięki rozwiązaniom przewidzianym w tzw. tarczy antykryzysowej osoby samozatrudnione i pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych nie zostaną bez pomocy. Postojowe to jednorazowa wypłata z tytułu przestoju ekonomicznego w wyniku wystąpienia zagrożenia epidemicznego. Z tego rozwiązania (...)

 • 1.4.2020

  Dodatkowe obowiązki pracodawcy i pracownika w dobie epiedemii?

  Troska o bezpieczeństwo obywateli to najważniejszy cel kolejnych wprowadzanych ograniczeń dotyczących m.in. poruszania się w przestrzeni publicznej. Nowe regulacje dotykają także pracodawców i pracowników. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki obejmą poszczególne grupy w okresie (...)

 • 31.3.2020

  Zawieranie umowy z osobą fizyczną

  Podpisując każdą umowę, musimy zachować ostrożność, ponieważ jej brak może nas w przyszłości drogo kosztować. Każda umowa powinna być dostosowana do określonych warunków relacji pomiędzy jej stronami.

NA SKÓTY