e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum artykułów - Strona 4

  • 21.7.2020

    Poznaj prawo pacjenta do intymności i godności

    Przedstawiamy temat związany z prawem do poszanowania intymności i godności osoby leczonej. Każdy pacjent, któremu udzielane są świadczenia zdrowotne ma prawo do poszanowania jego intymności i godności.

  • 20.7.2020

    Jak wyrobić dziecku dowód online?

    Nie tylko dorośli mogą mieć dowód osobisty. Warto wyrobić go także dzieciom. Może się przydać w trakcie wakacyjnych podróży. Co najważniejsze, wniosek możecie złożyć przez internet.

  • 19.7.2020

    Kto dostanie bon turystyczny 500 zł?

    Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. To 500 zł na każde dziecko przyznawane – tak jak w programie „Rodzina 500+” – niezależnie od dochodów.

  • 16.7.2020

    Program współdziałania dla dużych podatników

    1 lipca br. ruszył Program Współdziałania. Przepisy w zakresie współdziałania zostały wprowadzone do ustawy Ordynacja podatkowa. Celem Programu jest zapewnienie przestrzegania przez podatnika prawa podatkowego, przy aktywnym wsparciu Szefa KAS. Program jest adresowany wyłącznie (...)

  • 15.7.2020

    Wsparcie dla uczniów z niepełnosprawnościami

    W zbliżającym się roku szkolnym 2020/2021 ponad 45 tys. uczniów z niepełnosprawnością będzie mogło skorzystać z dofinansowania na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Przewiduje to „Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym (...)

  • 15.7.2020

    Pracodawca administratorem danych w dokumentacji pracowniczej

    Administrator, przechowując dane w dokumentacji pracowniczej nie musi prosić pracownika o zgodę na przetwarzanie jego danych. W tym przypadku to nie zgoda pracowników, a obowiązek prawny administratora będzie właściwą podstawą przetwarzania danych zgromadzonych w aktach (...)

  • 14.7.2020

    Rekrutacja a ochrona danych

    Przygotowując się do rekrutacji, pracodawca powinien gruntownie przeanalizować, jakie dane będzie mógł pozyskać od kandydata do pracy, aby na ich podstawie była możliwa ocena, czy dana osoba spełnia kryteria niezbędne do objęcia stanowiska, o które się ubiega.

  • 13.7.2020

    Co nowego tarcza 4.0. przyniosła pracodawcom i pracownikom?

    Tarcza 4.0, czyli ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 wprowadza - między innymi - nowe (...)

  • 9.7.2020

    Wakacje bez kłopotów

    Rozbieżności między ofertą a faktycznym standardem usług. Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. Takie przykre niespodzianki mogą spotkać konsumentów podczas urlopu. Na co zwrócić uwagę podczas wyjazdów wakacyjnych i jakie (...)

  • 7.7.2020

    Poczta elektroniczna i walka z niechcianymi reklamami

    Ilu z nas dostaje każdego dnia niechcianych wiadomości e-mail od nieznanych podmiotów czy musi oglądać natarczywe i zupełnie różne reklamy. Każdego dnia pracownicy infolinii UODO odpowiadają na pytania użytkowników poczty elektronicznej „Skąd te firmy mają (...)

  • 2.7.2020

    Dla kogo świadczenie „Dobry Start”?

    Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

  • 1.7.2020

    Terminy zapłaty podatków w związku z COVID-19

    Przesunięcia terminów na złożenie różnych podatków i informacji to odpowiedź na oczekiwania podatników, które wynikają m.in. z utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z pandemią COVID-19. Przypominamy, na jakie ułatwienia mogą liczyć (...)

  • 1.7.2020

    Ruszyły specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną

    Weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza wyspecjalizowane sądy ds. ochrony własności intelektualnej.

  • 30.6.2020

    VAT od czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego

    W interpretacji ogólnej nr PT1.8101.3.2019 Minister Finansów wyjaśnił kwestie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Sprawdź, co z niej wynika.

  • 30.6.2020

    Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?

    Najem okazjonalny został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13).

  • 30.6.2020

    Jak odwołać testament?

    Testament jest odwołalny. Spadkodawca może więc w każdej chwili go odwołać, oczywiście przed swoją śmiercią. Niektórzy uważają, iż testament można odwołać w dowolny sposób. Jednak, z uwagi na treść art. 947 Kodeksu cywilnego, uznać należy, że testament można odwołać (...)

  • 30.6.2020

    Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

    Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem.

  • 29.6.2020

    Wakacje bez ochrony danych...

    Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując wszelkie informacje pozwalające dokonać zuchwałych kradzieży. Kradzieży nie tylko dóbr (...)

  • 28.6.2020

    Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

    Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r.

  • 28.6.2020

    Jakie rozwiązania z Tarczy 4.0. dotyczą pracodawców i pracowników?

    W okresie epidemii wprowadzono tymczasowe rozwiązania dotyczące organizacji pracy i relacji pracodawca – pracownik. Sprawdź, co Tarcza 4.0 może zmienić w twojej firmie.

  • 27.6.2020

    Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 12 lipca

    Uchwalona przez Sejm 19 czerwca 2020 r. ustawa wprowadziła zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Ustawa weszła w życie 24 czerwca 2020 r., ale z mocą obowiązującą od 25 maja 2020 r.

  • 27.6.2020

    Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami

    Asysta przy wizycie w urzędzie, u lekarza, ale także w teatrze, kinie czy wyjściu do znajomych – pomoc w wykonywaniu codziennych czynności osobom, które nie radzą sobie z nimi same, jest niezwykle ważna i potrzebna. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest program „Asystent osobistego (...)

  • 26.6.2020

    Jak bezpiecznie głosować?

    W niedzielę oddajemy głos w wyborach prezydenckich. Główna Inspekcja Sanitarna wyjaśniła, w jaki sposób należy się zachować, by nie zakazić się koronawirusem.

  • 26.6.2020

    Ważne dla podróżujących

    Od 13 czerwca 2020 r. Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Podróżni zyskali na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Co ważne, nie muszą odbywać kwarantanny. Wznowiony został (...)

  • 25.6.2020

    Wakacje kredytowe - ustawowe i pozaustawowe

    Nowe przepisy dają prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. Nowe przepisy dotyczyć będą tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca br. Na początku kwietnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny (...)

  • 25.6.2020

    Wnioski o wsparcie z ZUS w ramach „Tarczy antykryzysowej” tylko elektronicznie

    Od 24 czerwca 2020 r. wnioski: o zwolnienie z opłacania składek (RDZ),,o świadczenie postojowe i o kontynuację jego wypłaty (RSP-D, RSPC, RSP-DK i RSP-CK), o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (RDO) i o udzielenie ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – (...)

  • 24.6.2020

    Co trzeba wiedzieć o „Dobrym Starcie”?

    1 lipca rusza nabór wniosków do programu „Dobry Start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. To wsparcie dla 4,5 miliona uczniów.

  • 24.6.2020

    Prawa ojca

    Wczorajszy Dzień Ojca to dobra okazja, by lepiej przyjrzeć się prawom przysługującym mężczyznom wychowującym dzieci. Do najważniejszych uprawnień przysługujących mężczyznom wychowującym dzieci należą m.in.: urlop ojcowski, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, urlop rodzicielski, (...)

  • 24.6.2020

    O wynikach rekrutacji do żłobka możesz dowiedzieć się np. z maila

    Nie ma przeszkód, aby informację o decyzji o wynikach postępowania rekrutacyjnego do żłobków przekazano rodzicom dzieci do lat trzech za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej.

  • 23.6.2020

    Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw w trakcie epidemii

    GIS opublikował wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw (zlokalizowanych na otwartym powietrzu) w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

  • 23.6.2020

    Wytyczne GIS dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego

    Wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii C0VID-19 w Polsce z dnia 5 czerwca 2020 r. wydał Główny Inspektor Sanitarny na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, z (...)

  • 22.6.2020

    Uprzednie konsultacje z UODO – kto i kiedy może z nich skorzystać?

    Uprzednie konsultacje z UODO to procedura służąca wsparciu administratorów w sytuacji stwierdzenia przez nich wysokiego ryzyka naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, którego sami nie są w stanie zminimalizować. Celem uprzednich konsultacji jest wypracowanie (...)

  • 22.6.2020

    Kto otrzyma dodatek solidarnościowy?

    W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy (...)

  • 21.6.2020

    Czy należy przestrzegać prawa konkurencji podczas epidemii koronawirusa?

    W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią wirusa COVID-19 przedsiębiorcy doświadczają obecnie licznych utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. w postaci zakłóceń w funkcjonowaniu łańcucha dostaw, nadprzeciętnego popytu na niektóre towary i usługi (...)

  • 21.6.2020

    Dotacje na kapitał obrotowy

    W sumie aż 2,5 mld zł Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła w ogłoszonym właśnie konkursie „Dotacje na kapitał obrotowy”. Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy na skutek pandemii COVID-19 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

  • 20.6.2020

    Twój wybór

    Już tylko do końca niedzieli można złożyć wniosek online o wpis do rejestru wyborców. Dwa dni więcej - do wtorku - zostało na dopisanie się przez internet do spisu wyborców.

  • 20.6.2020

    Wypłata niektórych należności przez zagraniczny zakład polskiego rezydenta na rzecz nierezydenta a CIT i PIT

    Minister Finansów wydał interpretację ogólną (nr SP4.8223.1.2020), w której wyjaśnił, że wypłata niektórych należności przez zagraniczny zakład polskiego rezydenta na rzecz nierezydenta nie rodzi obowiązku podatkowego i obowiązku poboru zryczałtowanego podatku, (...)

  • 19.6.2020

    Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

    W niedawnej interpretacji ogólnej Minister Finansów wyjaśnił kwestię opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Sprawdź, co z niej wynika.

  • 19.6.2020

    W 10. lub 11. dniu kwarantanny zrób test

    Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? 10. lub 11. dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań.

  • 18.6.2020

    Prawo pacjenta do informacji

    Znajomość i świadomość posiadania przez pacjenta prawa do informacji jest bardzo ważna podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

  • 18.6.2020

    Złóż wniosek o pomoc finansową dla koła gospodyń wiejskich

    3000 zł - jeżeli koło gospodyń wiejskich (KGW) liczy nie więcej niż 30 członków, 4000 zł, jeżeli liczy od 31 do 75 członków i 5000 zł, jeżeli liczy ponad 75 członków – takie wsparcie finansowe jest udzielane na działalność zarejestrowanego KGW. Można już składać (...)

  • 17.6.2020

    Kto może uzyskać informacje o stanie zdrowia nieprzytomnego pacjenta?

    Pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia, w tym w szczególności o tym, na co choruje, jak może być leczony, jakie są zagrożenia związane z wyborem danej metody leczniczej lub diagnostycznej, a także o wynikach zastosowanego leczenia.

  • 16.6.2020

    Chcesz głosować korespondencyjnie? To ostatni moment, by to zgłosić

    Niemal 24 tysiące osób do tej pory zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego. Jeśli też chcecie tak głosować, na odpowiednie zgłoszenie macie już jest czas do dziś do godz. 24. Zdążycie. Zróbcie to przez internet.

  • 15.6.2020

    Czy należy się VAT od towarów po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?

    Minister Finansów wydał interpretację ogólną, z której wynika brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy (...)

  • 13.6.2020

    Szkoła może korzystać z dziennika elektronicznego

    W przypadku prowadzenia przez szkoły dzienników lekcyjnych zgoda rodziców nie stanowi podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych, ponieważ podstawą do przetwarzania danych w dokumentacji szkolnej jest przepis prawa.

  • 9.6.2020

    Dopuszczalność zmiany umowy o zamówienie publiczne po upływie umownego terminu wykonania zamówienia

    Zamawiający może zmienić umowę o zamówienie publiczne po upływie terminu na wykonanie przedmiotu świadczenia, pod warunkiem, że zmiana ta będzie zgodna z treścią art. 144 ust. 1 Prawa zamówień publicznych.

  • 8.6.2020

    Jeśli źle się poczujesz...

    Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani (...)

  • 5.6.2020

    Wytyczne dla pływalni i saun w czasie epidemii

    Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi wytycznymi dla funkconowania pływalni i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

  • 3.6.2020

    Wytyczne dla siłowni i klubów fitness w związku z epidemią

    Jesteś właścicielem lub zarządzasz siłownią lub klubem fitness? Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz klientom. Zapoznaj się z wytycznymi Ministra Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego dla funkcjonowania siłowni/klubu fitness w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

  • 3.6.2020

    IV etap odmrożenia w sporcie

    W związku z wdrożeniem IV etapu nowej sportowej rzeczywistości publikujemy zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.