e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum artykułów - Strona 5

 • 28.5.2020

  Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych

  MRiRW i GIS podały wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych. Podstawowym celem wdrażanych procedur jest: zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom sezonowym i gospodarzom przebywającym na terenie gospodarstwa; umożliwienie pracownikom (...)

 • 28.5.2020

  Co warto wiedzieć o otwarciu placówek dziennego pobytu?

  Od tego tygodnia rozpoczął się kolejny etap odmrażania życia społecznego. Możliwe stało się m.in. wznowienie działalności placówek dziennego pobytu. Po 24 maja możliwe jest otwarcie placówek dziennego pobytu – to m.in. placówki wsparcia dziennego, domy i kluby seniora, (...)

 • 27.5.2020

  Pacjent w czasie epidemii

  Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa?

 • 27.5.2020

  Zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy w związku z koronawirusem

  Od 16 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną dla osób podróżujących w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG a także Szwajcarii oraz w celu pobierania nauki w RP lub państwie sąsiadującym, (...)

 • 26.5.2020

  Brak obowiązku informacyjnego przy zgłaszaniu członków rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego

  Ponieważ pozyskiwanie danych członków rodziny pracownika zgłaszanych przez pracodawcę do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się na podstawie przepisów prawa, które zapewniają odpowiednią ochronę ich praw, pracodawca może skorzystać zezwolnienia z dopełniania (...)

 • 26.5.2020

  Bezpieczne wideokonferencje

  Nowe technologie otworzyły zupełnie nowe możliwości. Podczas pracy zdalnej, a także kontaktów online z przyjaciółmi i rodziną spowodowanych obecną sytuacją związaną z ograniczeniem rozprzestrzeniania COVID-19, jednym z najczęściej wybieranych sposobów (...)

 • 25.5.2020

  Dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

  Mikro, małe i średnie firmy mogą starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poznaj odpowiedzi resortu pracy na najczęściej zadawane pytania o ten instrument tarczy antykryzysowej.

 • 24.5.2020

  Jak ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej?

  Masz problem ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej? Złóż wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej i sprawdź czy urząd przyzna ci taką pomoc. Zobacz, jak to zrobić.

 • 24.5.2020

  Tarcza antykryzysowa – najważniejsze ostatnie zmiany

  Najnowsze zmiany w ramach tarczy antykryzysowej przynoszą liczne rozwiązania korzystne m.in. dla rodzin, emerytów, osób prowadzących działalność gospodarczą czy zatrudniających osoby niepełnosprawne.

 • 23.5.2020

  Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

  Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie epidemii? Kiedy pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy?

 • 23.5.2020

  Uwaga na oszustów żerujących na koronawirusie

  W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny radzi, jak chronić się przed (...)

 • 22.5.2020

  Usługi finansowe w dobie koronawirusa

  Dowiedz się, z jakimi problemami w dobie koronawirusa spotykają się klienci korzystający z usług finansowych.

 • 21.5.2020

  Tarcza antykryzysowa w skrócie

  Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

 • 21.5.2020

  Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

  Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to rejestr osób, które sprawują kontrolę nad spółkami prawa handlowego. Sprawdź, czy obejmuje cię obowiązek wpisu do CRBR i kiedy taki wpis trzeba uzyskać.

 • 20.5.2020

  Wsparcie finansowe dla firm w ramach Tarczy Finansowej

  Pomoc z Tarczy Finansowej jest pożyczką dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku w momencie uzyskania finansowania. Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR prowadzi prace mające na celu przygotowanie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców.

 • 19.5.2020

  Zapisz się na e-wizytę

  Kontakt z lekarzem lub pielęgniarką bez wychodzenia z domu? E-wizyta to kolejne rozwiązanie, które ułatwia życie pacjentom.

 • 18.5.2020

  Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa

  Zatrudniasz pracownika? Kończą Ci się badania okresowe? - w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19 wprowadzono przepisy szczególne. Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP.

 • 17.5.2020

  Rejestracja czasu pracy za pomocą danych biometrycznych a RODO

  Przetwarzanie przez pracodawcę danych biometrycznych pracowników nie może służyć celowi, jakim jest ewidencja czasu pracy. Pracodawca legalnie przetwarza dane biometryczne swoich pracowników, jeżeli wynika to ze szczególnych przesłanek określonych w RODO oraz znajduje (...)

 • 17.5.2020

  Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0

  Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów, startuje już 15 maja 2020 r. W ramach odbiurokratyzowania programu sporo uwagi poświęcono m.in. (...)

 • 14.5.2020

  Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

  W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, przedstawiamy szczegółowe wytyczne, które obowiązują w najbliższych tygodniach i miesiącach. Dotyczą one zarówno prowadzących instytucje, dyrektorów, opiekunów, jak też (...)

 • 13.5.2020

  Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii

  18 maja br. rząd rozpoczyna 3 etap odmrażania polskiej gospodarki. Tym razem otwiera branżę beauty – usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz branżę gastronomiczną. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, przygotowało (...)

 • 11.5.2020

  Prawa i obowiązki pracownika podczas epidemii

  Zwiększone bezpieczeństwo w miejscu pracy, system zdalny, zamknięcie zakładu pracy – w skutek epidemii koronawirusa życie zawodowe niektórych z nas uległo zmianie. Do czego jesteśmy zobowiązani jako pracownicy, a czego na podstawie prawa możemy się domagać od pracodawcy w nietypowej (...)

 • 11.5.2020

  Dzierżawa - Na czym polega umowa dzierżawy

  Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (np. zboża, owoców) przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być płatny w pieniądzach (...)

 • 11.5.2020

  Separacja - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?

  Z chwilą zawarcia małżeństwa małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą założyli. Zdarza się jednak, że powyższe staje się niewykonalne. Rozwód nie jest jednak jedynym (...)

 • 10.5.2020

  Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców - wyjaśnienia

  Jednym z kluczowych elementów pakietu Tarcza Antykryzysowa jest niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł, z możliwością jej umorzenia. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tą formą pomocy dla firm.

 • 8.5.2020

  Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich

  Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie wsparcia na ich działalność statutową. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zakładają powierzenie nadzoru nad działalnością kół Pełnomocnikowi (...)

 • 7.5.2020

  Pożyczki płynnościowe dla podmiotów ekonomii społecznej

  Podmioty ekonomii społecznej mogą już składać wnioski o udzielenie pożyczki płynnościowej w wysokości do 100 tys. zł. Nowe narzędzie dedykowane m. in. spółdzielniom socjalnym i organizacjom pozarządowym, prowadzącym działalność gospodarczą lub odpłatną działalność pożytku (...)

 • 6.5.2020

  Dokumentacja papierowa zawierająca dane osobowe a praca zdalna

  Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może zezwolić pracownikom na korzystanie w pracy zdalnej z dokumentacji papierowej zawierającej dane osobowe. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych oraz związaną z nim koniecznością (...)

 • 6.5.2020

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju

  Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

 • 4.5.2020

  Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

  Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy (...)

 • 30.4.2020

  Ulga dla młodych

  14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Ulga dla młodych polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznychprzychodów ze stosunku pracy (...)

 • 30.4.2020

  Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2019 rok

  W niektórych przypadkach rodzice lub opiekunowie dzieci mogą skorzystać z odliczeń od podatku. Dowiedz się, kto i ile może odliczyć w ramach tzw. ulgi prorodzinnej?

 • 30.4.2020

  Ulga rehabilitacyjna do rozliczenia za 2019 rok

  Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne lub na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków (...)

 • 30.4.2020

  W tym roku mamy więcej czasu na złożenie PIT. Jak to zrobić?

  W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT. Zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Ułatwieniem w logowaniu (...)

 • 29.4.2020

  Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy

  Pierwszym krokiem będzie rejestracja w urzędzie pracy – dzisiaj łatwo i szybko zrobisz to online. Jakie są dostępne formy aktywizacji bezrobotnych? Jak wygląda przykładowy proces rejestracji? Czym jest „prerejestracja” jako bezrobotny w czasie epidemii koronawirusa? Odpowiadamy.

 • 29.4.2020

  Pożyczki płynnościowe ze środków unijnych już dostępne

  Właściciele mikro-, małych i średnich firm mogą się już ubiegać o unijną pożyczkę płynnościową w maksymalnej wysokości 15 mln zł. Pożyczki są bezkosztowe – przedsiębiorca będzie spłacał tylko raty kapitałowe, bez odsetek. Wnioski można składać elektronicznie w instytucjach (...)

 • 28.4.2020

  Jak uzyskać dofinansowania do pensji pracowników?

  Można skorzystać z 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

 • 28.4.2020

  Źywność a koronawirus

  Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności? Dowiedz się więcej nt. bezpieczeństwa produktów spożywczych w dobie epidemii.

 • 27.4.2020

  ABC kwarantanny

  Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! Kwarantanna to odosobnienie osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

 • 27.4.2020

  Bez maski ani rusz...

  Od 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, w urzędach, sklepach, transporcie publicznym, punktach usługowych. Obowiązuje on do odwołania.

 • 26.4.2020

  Co w razie błędu we wniosku o wsparcie z ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”?

  Aby wniosek mógł być pozytywnie rozpatrzony, musi być poprawnie wypełniony. Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, jego pracownik skontaktuje się w tej sprawie e-mailem lub telefonicznie. Dlatego warto podać we wniosku swoje aktualne dane. W każdym wątpliwym przypadku (...)

 • 25.4.2020

  Polecony do odbioru - elektronicznie!

  Chcesz odbierać listy polecone bez wychodzenia z domu, bez czekania na listonosza? To już możliwe. Jedyne, czego potrzebujesz, to profil zaufany.

 • 25.4.2020

  Zawieszenie realizacji umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty lub umowy o odroczeniu terminu płatności składek ZUS na 3 miesiące

  Jeśli masz zawartą z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę o rozłożenie zadłużenia na raty lub umowę o odroczeniu terminu płatności i jednocześnie masz trudności w jej realizacji w następstwie COVID-19, to możesz skorzystać z zawieszenia jej realizacji na okres 3 miesięcy.

 • 24.4.2020

  Jak przekazać wniosek o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej 2.0?

  Nowe rozwiązania przewidziane w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0), spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS oraz wprowadzenie nowych typów (...)

 • 24.4.2020

  Zmiana terminów realizacji wybranych obowiązków przedsiębiorcy

  Epidemia koronowirusa spowodowała konieczność przesunięcia części terminów realizacji obowiązków administracyjnych. Dotyczy to między innymi rozliczeń podatkowych, sprawozdawczości finansowej czy zatrudniania cudzoziemców. Później wejdą również w życie (...)

 • 23.4.2020

  Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności wobec ZUS za okres od stycznia 2020 r.

  Jeśli masz trudności w opłaceniu składek w następstwie COVID-19, to możesz  skorzystać z odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę od składek za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek - nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa.

 • 22.4.2020

  Odpis aktu stanu cywilnego teraz od ręki

  Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa? Nie musisz iść do urzędu, nie tylko po to, by zawnioskować o ten dokument, ale i by go dostać. Od dziś możesz go mieć od ręki – w wersji elektronicznej. Poznajcie naszą nową e-usługę.

 • 22.4.2020

  Transport zwłok na terenie kraju i sprowadzenie ich z zagranicy

  Nadzór nad transportem zwłok i szczątków ludzkich sprawuje właściwy państwowy powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny, do którego należy zwracać się w sprawach wydawania pozwoleń oraz zaświadczeń.

 • 21.4.2020

  Sprzedaż w dobie koronawirusa

  Dowiedz się, co radzi UOKiK nt. handlu i zakupów w czasie epidemii koronawirusa. Jak konsument może bronić się przed nieuczciwymi działaniami handlowców?

1

...

3

4

5

6

7

...

+50

67