Archiwum artykułów - Strona 58

Dochodzenie wierzytelności w przyspieszonym postępowaniu układowym

25.1.2017

1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa Prawo restrukturyzacyjne. W odróżnieniu do poprzednio obowiązującej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, reguluje ona szereg postępowań mających na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do zaspokajania roszczeń swoich wierzycieli (...)

Nakaz rozbiórki a kara grzywny

17.1.2017

Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez (...)

Kiedy dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia?

16.1.2017

Ustalenie właściwej chwili, w której dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia jest istotną kwestią na tle regulacji procedury przekształcenia. Pozostaje ona w ścisłym związku z momentem ustalenia wartości bilansowej majątku spółki. Niedopełnienie w (...)

Jak powstają zobowiązania podatkowe?

13.1.2017

Zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Zobowiązanie podatkowe powstawać może (...)

Potrącenie wierzytelności

13.1.2017

Potrącenie jest możliwe jeżeli jednocześnie dwie osoby są względem siebie zarówno dłużnikiem i wierzycielem. Jednakże potrąceniu mogą ulec tylko wierzytelności, których przedmiotem są pieniądze (czyli wierzytelności pieniężne) lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko (...)

Zasady amortyzacji budynków

9.1.2017

Co do zasady zakupu nieruchomości nie można od razu wpisać w koszty uzyskania przychodów. Tego rodzaju koszty rozlicza się poprzez odpisy amortyzacyjne. Na czym polegają zasady amortyzacji budynków? Jakie metody amortyzacji obowiązują? Jaką stawkę przyjąć?

Pełnomocnicy procesowi w postępowaniu cywilnym

20.12.2016

W postępowaniu przed sądem cywilnym strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać osobiście lub przez pełnomocników. W artykule wskazemy kto może być pełnomocnikiem strony oraz jaki może być jego zakres i skutki.

Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym

20.12.2016

Uchybienie terminu może jednak nastąpić bez winy strony. W takich sytuacjach możliwe jest przywrócenie uchybionego terminu, jednak sam brak winy nie jest jeszcze wystarczającą przesłanką przywrócenia. Przywrócenie terminu nie jest bowiem dopuszczalne, jeżeli jego uchybienie (...)

Proces karny i postępowanie cywilne - wzajemne zależności

20.12.2016

Czasem między sprawą karną i cywilną zachodzi związek wynikający z tego, że ten sam czyn stanowi przestępstwo, a zarazem rodzi skutki w sferze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego lub prawa pracy. W związku z tym powstaje kwestia wzajemnych oddziaływań postępowania (...)

Opodatkowanie działu spadku i zniesienia współwłasności

14.12.2016

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na strony czynności cywilnoprawnych, ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie stanowi przesłankę powstania obowiązku podatkowego znajdują się między innymi: umowny i sądowy (...)

Kiedy zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu?

6.12.2016

W odróżnieniu od cywilistycznej instytucji przedawnienia, gdzie upływ terminu przedawnienia zobowiązania wiąże się jedynie z odpowiednim zarzutem, w systemie prawa podatkowego skutkiem przedawnienia jest w ogóle brak możliwości dochodzenia zobowiązania - zobowiązanie wygasa lub (...)

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

6.12.2016

Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz oddłużenia upadłego, ma na celu także w pewnym zakresie zaspokoić wierzycieli. Prowadzone jest według przepisów o postępowaniu upadłościowym, gdzie ureglowane jest odrębnie. . Wniosek składa się do sądu powszechnego. (...)

Spółka cywilna a upadłość

5.12.2016

Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową. (...)

Jak złożyć apelację od wyroku sądu karnego?

5.12.2016

W procesie karnym apelacja, podobnie jak zażalenie należy do środków odwoławczych. Przysługuje ona stronom od wyroku sądu pierwszej instancji. Strona może zaskarżyć dany wyrok w całości lub w części (można także zaskarżyć samo uzasadnienie orzeczenia). Ważne jest to, że strona (...)

Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

15.11.2016

Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia testamentowego, w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, które przewiduje kolejność (...)

Spółka komandytowa w stadium wstępnym

25.10.2016

Zawiązanie spółki komandytowej następuje w drodze zawarcia umowy pomiędzy jej uczestnikami, spółka zaś jako odrębny podmiot powstaje z chwilą wpisu do właściwego rejestru. Ustawodawca w wąskim zakresie uregulował kwestie dotyczące spółki komandytowej w fazie przygotowawczej. (...)

Zasady przeszukania i zatrzymania rzeczy

20.10.2016

Przeszukanie to czynność procesowa dokonywana przez uprawniony organ, mająca na celu wykrycie lub zatrzymanie albo przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej, a także znalezienie rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Można dokonać (...)

Odrzucenie spadku. Kiedy można i jak odrzucić spadek?

20.10.2016

Jeżeli zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, to od tego momentu traci on prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Taka sytuacja pociąga za sobą szereg konsekwencji i zmian. Mogą to być np. zmiany w (...)

Egzekucja z nieruchomości - Kiedy komornik może zająć nieruchomość?

20.10.2016

Zasadą postępowania egzekucyjnego jest, iż wszczyna się je na wniosek wierzyciela, który jest kierowany do komornika. Wniosek o wszczęcie egzekucji może być złożony zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. We wniosku o wszczęcie egzekucji powinno ponadto być wskazane świadczenie, (...)

Jak należy sporządzać pisma procesowe w sprawach karnych?

17.10.2016

Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, strony mogą składać wnioski i inne oświadczenia na piśmie albo ustnie do protokołu. Znaczenie czynności procesowej ocenia się zaś według treści złożonego oświadczenia. Pismo procesowe zatem jako pismo wnoszone do sądu i zawierające wnioski (...)

Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona

17.10.2016

Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Może przydarzyć mu się praktycznie wszystko – klęska żywiołowa, niewypłacalność (...)

Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

14.10.2016

Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest płatny i przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy zawartej z pracownikiem. (...)

Kiedy można budować w granicy ?

12.10.2016

Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kiedy możesz budować w granicy? Jak przepisy prawne regulują tę kwestię? Zapraszamy (...)

Zmniejszenie udziału w spółce - podatek dochodowy

11.10.2016

Częściowy zwrot wkładu w spółce osobowej neutralny podatkowo W dniu 24 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok (sygn. akt I SA/Kr 813/16), w którym stwierdził, że częściowy zwrot wkładu wspólnika do spółki osobowej nie (...)

Problematyka uzasadnienia wygłaszanego

7.10.2016

Blisko dwa lata temu[1] ustawodawca zdecydował się znowelizować instytucję uzasadnienia wyroku poprzez powołanie do istnienia, obok pisemnego uzasadnienia, uzasadnienia wygłaszanego. Możliwość wygłaszania ustnych uzasadnień jest konsekwencją wprowadzenia przed sześciu laty[2] instytucji (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika