Zawieszenie postępowania w sprawie rozwodowej z uwagi na niestawiennictwo stron
8.8.2016
8.8.2016
3.8.2016
Jeśli chcesz się dowiedzieć między innymi kiedy można wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami? Jak powinno być dokonane wypowiedzenie i kiedy skutkuje? A co jeśli lokator pomimo wypowiedzenia nie opuszcza lokalu? Czy samo skuteczne wypowiedzenie to \"koniec problemów\" (...)
2.8.2016
Działalność podmiotu polegająca na zatrudnianiu pracowników tymczasowych i kierowaniu tych pracowników oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu (...)
1.8.2016
Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę reguluje wysokość minimalnego wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika. Definicja pracownika zawarta jest w art. 2 Kodeksu Pracy, który stanowi, że pracownikiem jest osoba (...)
29.7.2016
Coraz częściej pracownicy świadczą pracę w formie telepracy. Jednakże pojawiają problemy interpretacyjne kiedy mamy do czynienia z tą formą pracy?. Przede wszystkim należy podkreślić, że regulacja dot. telepracy w krajowym porządku prawnym weszła w życie 16 października 2007 r. Przepisy (...)
28.7.2016
Wspólnota Mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną lub inaczej - osobą ustawową. Wspólnota Mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku. Powyższe w sposób jednoznaczny zostało przesądzone (...)
27.7.2016
Kto jest uprawniony do sprawowania nadzoru w spółce z o.o.? Zasadą jest, że prawo kontroli działań zarządu służy każdemu ze wspólników. Osobista kontrola wspólników charakterystyczna jest dla spółek osobowych a jej obecność w spółce kapitałowej, (...)
26.7.2016
Rezygnacja odchodzącego członka Zarządu – komu powinna zostać złożona? – wnioski z uchwały SN z dnia 31.03.2016 r. sygn. akt III CZP 89/15
22.7.2016
Z punktu widzenia wierzycieli, w procesie dochodzenia wierzytelności, najistotniejsze są koszty, jakie wierzyciele muszą ponieść, by odzyskać należne im kwoty oraz czas odzyskiwania wierzytelności. O ile koszty wierzyciele mogą wstępnie oszacować, o tyle na czas dochodzenia wierzytelności (...)
19.7.2016
W artykule niniejszym omówiona zostanie zasada ponoszenia kosztów wykonania decyzji dotyczącej rozbiórki obiektu budowlanego albo jego części, doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego, zaniechania kontynuacji robót budowlanych, wykonania określonych robót (...)
15.7.2016
Instytucja przedawnienia została uregulowana w art. 117 Kodeksu cywilnego, gdzie ustawodawca wprost wskazuje, iż po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Instytucja (...)
15.7.2016
Atrakcyjna cena mieszkań z licytacji komorniczych bardzo często jest elementem decydującym przy wyborze tej drogi kupna nieruchomości. Nierzadko jednak z niską ceną wiążą się niebezpieczeństwa, które należy rozważyć przed przystąpieniem do licytacji. To jedno z największych (...)
14.7.2016
Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?
8.7.2016
Przemiany ustrojowe i kryzys na Ukrainie na pierwszy rzut oka nie sprzyjają inwestycjom na obszarze tego kraju ze względu na zawirowania polityczne i niepewność sytuacji ekonomicznej tego kraju. Z drugiej strony, rewolucja 2014 roku oznaczała przełamanie dotychczasowej dominacji przestrzeni (...)
27.6.2016
Przy okazji zatwierdzenia roku obrotowego, co zazwyczaj przypada na końcówkę czerwca, spotykamy się z dokumentem o nazwie „sprawozdanie z działalności spółki”. Czym jest ten dokument, jaką treść powinien zawierać i czy w każdej spółce musi być sporządzony?
27.6.2016
Umowa o zachowaniu poufności, jest umową mającą na celu ochronę informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Ma ona na celu zapewnienie poufności przekazywanych sobie, pomiędzy partnerami biznesowymi, informacji posiadających wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca (...)
14.6.2016
Umowę wspólników można definiować jako porozumienie zawarte pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami, które określa sposób wykonywania ich praw korporacyjnych. Stronami umów tego rodzaju są zazwyczaj wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (...)
10.6.2016
Dochodzenie roszczeń pracowniczych na gruncie postępowania cywilnego wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych ustanowionych w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 101 z późn. zm.). Do wymogów takich zaliczyć należy (...)
8.6.2016
7.6.2016
Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane (...)
6.6.2016
Roszczenie o wynagrodzenie pracownika wobec pracodawcy z tytułu stosunku pracy jest roszczeniem majątkowym, ulegającym przedawnieniu. Oznacza to że w razie dochodzenia przedawnionego roszczenia, pracodawca może uchylić się od jego zaspokojenia.
3.6.2016
Coraz powszechniejsze są sytuacje, kiedy w tym samym miejscu i w tym samym czasie prowadzi działania wiele zakładów pracy. W związku z tym, kiedy w jednym miejscu wykonują swoją pracę osoby zatrudnione przez różnych pracodawców pojawia się większe ryzyko zagrożenia dla (...)
1.6.2016
Regulacja dotycząca odpowiedzialności przewoźnika lotniczego w zakresie odszkodowania została zawarta zarówno w przepisach prawa polskiego, jak i prawa unii europejskiej. Jednym z najważniejszym aktów prawnych unijnych, regulujących dochodzenie odszkodowania od przewoźnika lotniczego (...)
30.5.2016
Podstawowym obowiązkiem osoby będącej świadkiem w postępowaniu cywilnym jest osobiste stawiennictwo na wezwanie sądu w wyznaczonym miejscu i czasie stosowanie do otrzymanego wezwania. Podkreślenia wymaga, że niewykonanie powyższego obowiązku wiąże się z negatywnymi skutkami dla takiego świadka. (...)
25.5.2016
Często się zdarza, że nie interesujemy się i nie dbamy o stan prawny naszych nieruchomości. Skutkiem tego może być nasze zaskoczenie, gdy chcemy komuś darować lub sprzedać nieruchomość i okazuje się, że nie jesteśmy - z formalno-prawnego punktu widzenia - jej właścicielami. W takich (...)
20.5.2016
Większość przedsiębiorców każdego dnia podejmuje decyzję, w jaki sposób ukształtować stosunki zobowiązaniowe ze swoimi kontrahentami. Początkowo strony są skłonne iść na wiele wzajemnych ustępstw, mając na uwadze dobrze rokującą dalszą współpracę. Niestety, coraz (...)
19.5.2016
Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2008 r., nr 237 poz. 1654). Regulacje mają na celu zwiększenie (...)
18.5.2016
Sama definicja utworu zależnego zawarta jest w art. 2. ust. 1 i 2 z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z późn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p.” , zgodnie z którym:
16.5.2016
Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również uzyskać alimenty za okres wcześniejszy. W jakich przypadkach?
13.5.2016
Prawo cywilne przewiduje szereg instytucji powodujących wygaśnięcie zobowiązania. Jedną z nich jest potrącenie. Jednakże aby potrącenie było skuteczne i przyniosło oczekiwane skutki prawne, a więc wzajemne zaspokojenie się stron zobowiązania, będących względem siebie równocześnie (...)
27.4.2016
Zasada równego traktowania w pracy została określona w przepisach prawa pracy i oznacza równe traktowanie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, nie dyskryminując (...)
20.4.2016
19.4.2016
Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą (dalej „jdg”) często zastanawiamy się jaką formę opodatkowania wybrać? Aby podjąć właściwą decyzję trzeba zacząć od tego jakie mamy do wyboru formy opodatkowania.
18.4.2016
14.4.2016
Zagadnienie konieczności wykonywania szczepień ochronnych u dzieci jest tematem popularnym i budzącym sporo kontrowersji, zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy czy polityków. Wydaje się, iż kwestie medyczne zupełnie przesłaniają te związane ze świadomością (...)
12.4.2016
Samochodowy przewóz towarów o charakterze transgranicznym stanowi jedną z podstawowych form wymiany towarów pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Powszechność świadczenia transgranicznych usług przewozu towarów przekłada się na powstawanie coraz liczniejszych (...)
6.4.2016
W przypadku bezprawnego wykorzystania czyjegoś utworu należy liczyć się z możliwością poniesienia odpowiedzialności karnej, cywilnej, a w przypadku plagiatów dokonanych przez studentów lub pracowników naukowych również z odpowiedzialnością administracyjną.
4.4.2016
Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje swoich zaniedbań. Tytułem przykładu, można wskazać na konsekwencje nieinteresowania się nieruchomością (...)
30.3.2016
W związku ze zbliżającym się końcem pierwszego kwartału 2016 roku, warto przypomnieć pracownikom sfery budżetowej o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu, zwanym potocznie ,,trzynastką”, które to wynagrodzenie wypłacane jest nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy (...)
29.3.2016
Zacznijmy od tego że zgodnie z art. 41 ust 3. ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z pozn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p”: Nieważna jest umowa w części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika