Archiwum artykułów - Strona 59

„Dowód z akt” w postępowaniu cywilnym

3.10.2016

Można zamknąć rozprawę również w wypadku, gdy ma być przeprowadzony jeszcze dowód przez sędziego wyznaczonego lub przez sąd wezwany albo gdy ma być przeprowadzony dowód z akt lub wyjaśnień organów administracji publicznej, a rozprawę co do tych dowodów (...)

Sądowy dział spadku

26.9.2016

Jeżeli do spadku jest uprawniona więcej niż jedna osoba, to pomiędzy współspadkobiercami powstaje wspólność praw i obowiązków spadkowych. Trwa ona do chwili dokonania działu spadku. Uprawnionym do żądania wszczęcia postępowania o dział spadku jest każdy ze współspadkobierców, (...)

Uprawnienia pokrzywdzonego przestępstwem

26.9.2016

Pokrzywdzonym jest osoba, która ucierpiała w wyniku przestępstwa, tzn. gdy przestępstwo naruszyło jej dobro prawne albo mu zagrażało. Dobrem prawnym, o którym mowa może być jakiekolwiek dobro, które jest chronione przez prawo, np. zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, dobre (...)

Jak założyć spółkę komandytową?

22.9.2016

Spółka komandytowa może zostać założona zarówno przez osoby fizyczne jak i przez osoby prawne np. spółki akcyjne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawą każdej spółki jest porozumienie wspólników zawarte w formie umowy. Umowa (...)

Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu do ubezpieczenia

22.9.2016

Zasadniczo, zgodnie z regulacjami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwaną dalej ustawą zasiłkową, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia (...)

Regres ubezpieczeniowy – kiedy występuje i co oznacza

16.9.2016

Ustawodawca w zakresie regulacji dotyczących umowy ubezpieczeniowej wprowadził możliwość dochodzenia zwrotu wypłaconego świadczenia przez ubezpieczyciela, od osoby odpowiedzialnej za powstanie szkody. Wskazać jednak należy, iż zaistnienie tego przypadku uzależnione jest od zaistnienia pewnych (...)

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

13.9.2016

Zgodnie z prawem polskim dana osoba - spadkobierca, nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy). Nabycie spadku przez spadkobiercę nie jest jednak nabyciem definitywnym, ponieważ spadkobierca ma prawo w ciągu 6 miesięcy - od daty, kiedy dowiedział się o tytule swego (...)

Zwolnienie przedsiębiorców od kosztów sądowych

13.9.2016

Zgodnie z przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych w całości lub w części, jeżeli strona jest w stanie ponieść tylko część tych kosztów. Częściowe zwolnienie od tych kosztów może polegać na zwolnieniu (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

12.9.2016

Celem obszernej ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych była generalna obniżka opłat sądowych. Co obejmują koszty sądowe? Ile wynoszą opłaty: we wszystkich rodzajach spraw, w procesie w sprawach z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego, w sprawach gospodarczych oraz (...)

Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

12.9.2016

Śmierć jest dla każdego, a szczególnie dla członków rodziny wydarzeniem dramatycznym i bolesnym. Oprócz cierpień zwiazanych z utrata bliskieuj osoby, rodzina zmarłego musi stawić czoła wysokim kosztom pochówku osoby zmarłej. Zasiłek pogrzebowy ma z jednej strony (...)

Czy i kiedy dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

12.9.2016

Nie może być wątpliwości, że rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy zawsze wtedy, gdy zostanie powołane do spadku w drodze ważnego testamentu. Gdy jednak zmarły nie przekazał potomnym swej ostatniej woli, z pomocą przychodzą przepisy ustawy, w myśl których w braku zstępnych spadkodawcy (...)

Niezbędne formalności do zawarcia małżeństwa

9.9.2016

Osoby, które zamierzają zawrzeć związek małżeński obowiązane są przedtem do dokonania szeregu formalności. Dotyczy to głównie złożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego odpowiednich dokumentów. Jakie dokumenty osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo obowiązana (...)

Podstawowe zasady ochrony praw autorskich i pokrewnych

9.9.2016

Jakie utwory i w jakim zakresie podlegają ochronie prawnej? Jakie roszczenia przysługują przeciwko osobie, która narusza prawa autorskie? Tytułem przykładu można wymienić, że prawem autorskim chronione są między innymi opracowania. Przybierają one nową formę w stosunku do utworu macierzystego, (...)

Umowny dział spadku

8.9.2016

Jeżeli spadek przypadł więcej niż jednemu spadkobiercy, to od momentu śmierci spadkodawcy jego majątek staje się współwłasnością wszystkich spadkobierców w odpowiednich częściach, które są określone w testamencie lub wynikają z ustawy. Aby każdy z nich mógł (...)

Vesting – sposób na motywowanie menedżerów spółek kapitałowych

6.9.2016

Często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi stosowania środków motywowania członków zarządu i dyrektorów zatrudnianych w spółkach kapitałowych, tak aby spółki te osiągały jak najlepsze wyniki. Odpowiedzią dla osób poszukujących rozwiązań motywacyjnych (...)

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy?

2.9.2016

Świadectwo pracy jest podstawowym dokumentem jaki powinien otrzymać pracownik od pracodawcy w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jest to dokument prywatny, zawierający oświadczenie wiedzy pracodawcy dotyczące stosunku pracy pracownika. Jakie informacje powinno zawierać świadectwo (...)

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?

24.8.2016

Od 13 października 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 1 stycznia 2008 roku została ona istotnie znowelizowana, tak aby ten sposób nabywania własności nieruchomości był bardziej dostępny (...)

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi

22.8.2016

W wielu wypadkach uzyskanie dla nas korzystnego wyroku Sądu, jest dopiero pierwszym krokiem w dochodzeniu naszych roszczeń. W szczególności gdy dłużnik nie zamierza dobrowolnie zaspokoić potwierdzonego nam przez Sąd roszczenia i konieczne stanie się wszczęcie postępowania egzekucyjnego. (...)

Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?

19.8.2016

Spadkobranie po zmarłym może przybrać dwie formy - spadkobrania określonego przepisami ustawy oraz spadkobrania według ostatniej woli spadkodawcy, czyli testamentu. Nie ulega wątpliwości, że rodzice spadkodawcy dziedziczą zawsze wtedy, gdy zostaną powołani do spadku w drodze testamentu; w (...)

Wypowiedzenie umowy spółki komandytowej przez wspólnika

18.8.2016

Kodeks spółek handlowych w swych regulacjach kompleksowo określa zagadnienia związane z istnieniem spółek zarówno osobowych jak i kapitałowych. Określa nie tylko czynności związane z powstaniem spółek handlowych, ale również ich ustanie. Jedną z najpowszechniej (...)

Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

16.8.2016

Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament negatywny nie powołuje nikogo do spadku, wskazuje natomiast, kogo spadkodawca wyłącza od (...)

Jak zawrzeć dobrą umowę?

16.8.2016

Umowa jest czynnością prawną dwustronną. Decydujące znaczenie dla treści umowy ma zgodne oświadczenie woli stron. Mogą one się w niej zobowiązać do czegokolwiek zechcą - stanowi o tym zasada swobody umów. Jednak tą generalną kompetencję do kształtowania przez podmioty wiążących (...)

Nadzwyczajne złagodzenie kary w kodeksie karnym

16.8.2016

Instytucja nadzwyczajnego złagodzenia kary pozwala sądowi na dostosowanie wyroku do charakteru sprawcy oraz stopnia szkodliwości jego czynu w sytuacji, gdy nawet minimalne zagrożenie ustawowe za popełnione przestępstwo wydaje się rażąco niesprawiedliwe dla oskarżonego lub gdy przestępca współpracuje (...)

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

12.8.2016

Jeśli dochodzisz od dłużnika roszczenia pieniężnego, to możesz liczyć na szybkie załatwienie sprawy w sądzie przez wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Niekiedy jednak nie będzie możliwe uzyskanie w taki sposób orzeczenia przeciwko pozwanemu bądź zostanie ono zaraz (...)

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

12.8.2016

Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Ojciec posiadający wątpliwości co do pochodzenia dziecka nie może zatem (...)

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

9.8.2016

Jedną z podstawowych reguł prawa cywilnego jest przedawnianie się roszczeń  majątkowych. Wyrażona ona została w art. 117 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika