Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 183

Limit potrąceń z emerytury więźnia

6.8.2007

Mężowi, za jego czyny (przemoc i molestowanie seksualne dziecka), prawdopodobnie grozi więzienie. Jest już emerytem i z jego emerytury potrącane są alimenty na rzecz małoletnich dzieci. Do tej pory jest to 60% z emerytury (należność oraz zadłużenie). Czy w przypadku osadzenia męża w więzieniu (...)

Skład sądu I instancji po uchyleniu postanowienia

6.8.2007

W sprawie o rozwód, postanowieniem sądu okręgowego w ramach zabezpieczenia alimentów i pieczy nad dziećmi, na niejawnym posiedzeniu sądu dzieci zostały przyznane matce, a ojcu zasądzono wysokie alimenty. Postanowienie o alimentach zostało uchylone przez sąd apelacyjny i przesłane do ponownego (...)

Przedawnienie roszczenia z wyroku sądowego

6.8.2007

Zadałem pytanie w sprawie przedawnienia roszczenia stwierdzonego prawomocnym wyrokiem sądowym. Z odpowiedzi wynikało, że pomimo zbliżającego się okresu 10 lat od daty prawomocnego orzeczenia można ten okres przerwać np. przez czynność egzekucji komorniczej, która to czynność wg. odpowiedzi (...)

Zaprzeczenie ojcostwa męża matki

6.8.2007

Jesteśmy małżeństwem od 5 lat, mamy 5 letniego syna (urodził się 6 miesięcy po zawarciu małżeństwa). Aktualnie jesteśmy w trakcie rozwodu (żona złożyła już pozew do sądu; prawdopodobnie za porozumieniem stron). Rozważam wystąpienie z wnioskiem o orzeczenie winy rozpadu związku przez (...)

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

6.8.2007

Zostało mi zajęte wynagrodzenie przez komornika. Oprócz kwoty głównej, odsetek na zajęciu wyszczególniono inne kwoty długu jak: koszty sądowe, inne koszty, zastępstwa, a dodatkowo zaznaczono, aby do wszystkich przesyłanych na konto komornika płatności doliczać 18 proc. opłaty stosunkowej. (...)

Składki na Fundusz Pracy od niepełnoetatowca

6.8.2007

Zatrudniam pracowników w tym dwóch na 1/2 etatu, którzy nie mają innego zatrudnienia oraz jednego na 1/8 etatu, który jest zatrudniony w innym zakładzie pracy, w którym osiąga wynagrodzenie minimalne. Pracownicy zatrudnieni na 1/2 etatu złożyli PIT-2 , natomiast pracownik na 1/8 etatu nie złożył (...)

Kompensata długu z wierzytelnością pracowniczą

6.8.2007

Mam dłużnika, który pracuje na umowę o pracę, ale oficjalnie pobiera najniższe wynagrodzenie, a więc wolne od zajęcia komorniczego. Moja wierzytelność stwierdzona jest sądowym tytułem wykonawczym i nie jest objęta ustawowym zakazam cesji (jest to dług związany z nieuiszczeniem przez dłużnika (...)

Kwalifikacje pracodawcy w celu przyuczenia zawodu

6.8.2007

Pracodawca, rzemieślnik, chce zatrudnić pracownika młodocianego. Jakie kwalifikacje powinien posiadać pracodawca, lub jego pracownicy aby móc zatrudnić pracownika młodocianego na praktyczną naukę zawodu? Proszę o podanie aktów prawnych.

Przejęcie zobowiązania współmałżonka

3.8.2007

Wobec mojej żony jest prowadzone postępowanie komornicze. Oczywiście, chcemy to spłacić tak szybko, jak tylko możliwe, ale niestety nie jesteśmy tego w stanie zrobić jednorazowo i szybko. Chciałbym jednak przejąć te zobowiązania na siebie. Mamy wyłączoną wspólność majątkową. Mam zamiar (...)

Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły

3.8.2007

Nauczyciel mianowany poinformował mnie ustnie, że od dnia 1 września 2008 roku będzie pracował w innej szkole, również jako nauczyciel mianowany. W ślad za tym dyrektor szkoły do której to miał przejść ten nauczyciel, zwrócił się do mnie pisemnie z prośbą o wyrażenie zgody jako dyrektora (...)

Spadek a zniesienie współwłasności

3.8.2007

Nieruchomość (grunt) na mocy dziedziczenia należy do 3 osób -współwłaścicieli (1 współwłaściciel ma 1/6, 2 współwłaściciel ma 1/6 i 3 współwłaściciel ma 2/3). Współwłaściciel posiadający 2/3 udziału w nieruchomości zmarł w roku 2002. Jego spadkobiercą ustawowym jest siostra. (...)

Odległość od działki sąsiada

3.8.2007

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 07 kwietnia 2004 r. w § 12.1 dotyczy odległości sytuowania budynku na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką. Jest tam odległość 3 metry i 4 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę (...)

VAT od prowizji w ramach umowy przedstawicielskiej

3.8.2007

Jesteśmy firmą współpracującą z niemieckim producentem maszyn w ramach umowy agencyjnej, na zasadach wyłączności. Część transakcji realizujemy na rachunek własny i tu sprawa jest jasna, od kontraktów na dostawę maszyn o wartości powyżej określonej kwoty otrzymujemy prowizję. Firma (...)

Firma w Polsce a zamieszkanie w Niemczech

3.8.2007

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, ale mieszkam wraz z mężem Niemcem w Niemczech i tu także pracuję na umowę o pracę. Obecnie płacę podatki za działalność w Polsce, a z pracy zarobkowej w Niemczech. Gdy przestanę pracować na etacie w Niemczech, ale będę tu wciąż (...)

Prawa autorskie do programu a podatek u źródła

3.8.2007

Chcemy sprzedać prawa autorskie do programu komputerowego spółce mającej siedzibę w Niemczech. Prawa autorskie będą sprzedane bez ograniczeń czasowych i terytorialnych. Czy sprzedaż praw autorskich podlega podatkowi u źródła w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska-Niemcy) (...)

Zawarcie umowy z kierownikiem samodzielnego ZOZ

3.8.2007

Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego, wyposażony we własną osobowość prawną, organem założycielskim dla tego zakładu jest jednostka samorządu terytorialnego, w naszym przypadku jest to gmina. Który organ jest właściwy do powołania (...)

Dodatek funkcyjny w okresie wypowiedzenia umowy

3.8.2007

Pani X zatrudniona na stanowisku sekretarza urzędu pobierała dodatek funkcyjny z tytułu piastowania stanowiska kierowniczego. Odwołana z funkcji sekretarza przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po okresie 6 miesięcy usprawiedliwionej nieobecności w pracy od 1 czerwca do 31 sierpnia rozpoczął (...)

Uprawnienia posiadającego prawo jazdy kat. B

2.8.2007

Posiadam prawo jazdy kategorii B. Ciągnik siodłowy ma masę mniejszą od 3,5 tony. Czy posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić po drogach publicznych ciągnik siodłowy bez naczepy o masie mniejszej niż 3,5 tony?

Zniszczenie cudzej rzeczy a współwłasność

2.8.2007

Mąż, po pobiciu mnie i opuszczeniu wspólnego mieszkania (w domu moich rodziców), zamieszkał w budynku \"w budowie\", choć zameldowany był w pobliskiej miejscowości. Fakt użytkowania tego budynku bez zezwolenia (brak zezwolenia na użytkowanie - brak odbioru kominiarskiego z uwagi na niezgodne (...)

Renta rodzinna dla wnuczka

2.8.2007

Sąsiadka jest "rodziną zastępczą" dla swojego wnuka, ponieważ matka dziecka, z powodu choroby, nie może się nim zajmować. Czy wnuczek będzie miał prawo do renty rodzinnej po babci w razie jej śmierci?

Wniosek o zapoznanie sie z aktami

2.8.2007

Przedstawiono akt oskarżenia i oskarżony się z nim zapoznał. Niemniej jednak oskarżony chciałby jeszcze zapoznać się z pełnymi aktami przed skierowaniem ich do sądu. Czy oskarżony ma takie prawo i z jakim wnioskiem powinien wystąpić oraz co taki wniosek powinien zawierać?

Skutki złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości

2.8.2007

Sp. z o. o. wystąpiła w dniu dzisiejszym z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Czy od dzisiaj nie może swobodnie prowadzić działalności? Czy każdego kontrahenta musi informować o tym wniosku? Czy musi informować także kontrahentów, którzy z nią stale współpracują czy tylko nowych? Czy (...)

Sankcje braku przerejestrowanie spółki do KRS

2.8.2007

Spółka z o.o została zarejestrowana w RH w 1994r, w wypisie z RH widnieje wpis, że podmiot ten nie dokonał w terminie przewidzianym przepisami KSH przerejestrowania umożliwiającego wpis do KRS. Nadto spółka nie uzupełniła prawidłowo kapitału założycielskiego. Czy w opisanej sytuacji spółka (...)

Skutki braku wymiany dowodu

2.8.2007

Chciałem wymienić dowód osobisty, jednak zniechęciła mnie długość kolejki. W informacji dowiedziałem się, że wniosku o wydanie nowego dowodu nie mogę złożyć pocztą, muszę to zrobić osobiście. Czy złożenie takiego wniosku rzeczywiście wymaga osobistego stawiennictwa? Czy tzw. "utrata (...)

Decyzja w sprawie już prawomocnie rozstrzygniętej

2.8.2007

Został złożony wniosek o warunki zabudowy i po zakończeniu postępowania dowodowego została wydana decyzja, która stała się prawomocna. W wyniku analizy stwierdzono, że w przedmiotowej sprawie była już wydana decyzja o warunkach zabudowy, która tak pod względem podmiotowym, jak i przedmiotowym (...)

Podział nieruchomości w spółdzielni

2.8.2007

Prosimy o wyjaśnienie i w miarę możliwości przedstawienie toku postępowania przy realizacji procedury uwłaszczenia na lokalach mieszkalnych zgodnie ze znowelizowaną ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnia zgodnie z zapisami ustawy dokonała wcześniej podziału i scalania gruntów (...)

Urlop zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu

1.8.2007

W zakładzie na 1/2 etatu zatrudniony jest radca prawny. Z harmonogramu pracy wynika, iż z 20 godzin pracy tygodniowo wynikających z 1/2 etatu w zakładzie pracy ma obowiązek przebywać 3/5 tego wymiaru, a więc 12 godzin tygodniowo, odpowiednio: 4 i pół godziny, 5 godzin i 2 i pół godziny. Radca (...)

Zwrot bonifikaty za mieszkanie

1.8.2007

Moja żona otrzymała z Urzędu Miasta pismo wzywające ją do zwrotu bonifikaty, którą uzyskał jej brat w związku z wykupieniem w 1990 r. mieszkania z Urzędu Miasta. W tymże roku moja żona otrzymała od brata to mieszkanie w drodze darowizny. Następnie w tym samym roku mieszkanie to sprzedała. (...)

Godziwy zysk z najmu a podwyżka czynszu

1.8.2007

Jeden z właścicieli kamienicy najpierw ją wyremontował, a potem podniósł lokatorom czynsz. Wynajmujący postanowił podnieść lokatorom czynsz o 100%, aby był on porównywalny z tym na wolnym rynku. Komorne uwzględnia także zysk właściciela (jest to 5% tej kwoty). Jeden lokator zaskarżył (...)

Prawa lokatora mieszkania komunalnego

1.8.2007

Pan X wynajmuje mieszkanie komunalne od 2006 roku. Lokal otrzymał w bardzo złym stanie technicznym. Przez okres grzewczy mieszkanie nie było ogrzane mimo posiadanej instalacji CO. Lokator wielokrotnie zgłaszał prośby o interwencje z uwagi na warunki lokalowe: nieszczelne okna, temperatura nie więcej (...)

Nieważność postępowania a przedawnienie

1.8.2007

W hipotetycznej sprawie gospodarczej o zapłatę sąd II instancji orzekł o nieważności postępowania (pełnomocnik pozwanego nie był należycie umocowany). Czy postępowanie, które okazało się nieważne, przerywa bieg przedawnienia na tej samej zasadzie, co ważne postępowanie?

Termin wpłaty wadium na zakup nieruchomości

1.8.2007

Zamierzam nabyć nieruchomość stanowiącą własność gminy. W ogłoszeniu o przetargu jest wyznaczony termin do wniesienia wadium. Przepis brzmi: "wpłaty wadium należy dokonać nie później niż 3 dni przed przetargiem". Treść ta jest zresztą zgodna z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia (...)

Przedawnienie roszczenia z wyroku sądowego

31.7.2007

We wrześniu 1997 roku uzyskałem prawomocny wyrok sądowy przeciwko dłużnikowi. W styczniu 1998 roku skierowałem sprawę do komornika o egzekucję należności. Egzekucja okazała się bezskuteczna, gdyż wówczas dłużnik nic nie posiadał. Przez cały ten okres czasu tj. do roku 2007 dłużnik (...)

Wniosek o przebadanie świadka przez biegłego

31.7.2007

Żona w sprawie rozwodowej chce powołać na świadka swoją 79-letnią babcię. Kobieta ta moim zdaniem ma sklerozę i pewne zaburzenia psychiczne i pamięci i jest całkowicie niewiarygodna. Czy mogę złożyć wniosek o przebadanie świadka przez biegłego psychiatrę i jeżeli tak to jak i kiedy?

Eksmisja współlokatora

31.7.2007

Córka mieszka wraz z byłym mężem, 11-letnim synem i bratem w lokalu kwaterunkowym, gdzie głównym lokatorem jest matka. Mieszkanie jest dwupoziomowe - córka z byłym mężem zajmują dwa pokoje i kuchnię, jeden pokój zajmuje 11 letni syn. W czasie sprawy rozwodowej były zięć powiedział, że (...)

Wymiana dowodu osoby niepełnosprawnej

31.7.2007

Wraz z bratem opiekujemy się przemiennie (po pół roku) naszą matką, która jest po przebytym w 2000 roku udarze mózgowym pod postacią porażenia prawostronnego i całkowitej afazji ruchowej. Kontakt z nią jest trudny, odpowiedzi jej poprzez skinienie głową najczęściej świadczą o nie zrozumieniu (...)

Definicja czasu pracy

31.7.2007

Pracownicy fizyczni pracują przy obsłudze maszyn. Obowiązuje ich 3-zmianowy rozkład czasu pracy, 8 godzin na dobę, 40 godzin tygodniowo. Czy ośmiogodzinna norma dobowa czasu pracy dotyczy tylko tzw. czasu efektywnego wykonywania czynności na poszczególnych stanowiskach pracy (przy obsłudze maszyn), (...)

Dochodzenie zaległego najmu - właściwość sądu

30.7.2007

Chcę złożyć pozew o spłatę zaległych czynszów za wynajem domu znajdującego się w S. Dom jest własnością moją (stały adres zameldowania: B., czasowy adres zameldowania: R.) i męża (adres stały: R.). Najemca - dłużnik mieszka w B. Który sąd będzie właściwy do złożenia pozwu?

Skuteczność wypowiedzenia pełnomocnictwa

30.7.2007

Radca prawny zatrudniony na umowę o pracę odchodzi na emeryturę - zostanie z nim niebawem rozwiązana umowa o pracę. Radca ten jest pełnomocnikiem procesowym pracodawcy w kilku niezakończonych jeszcze sprawach sądowych. Czy istnieje w tej sytuacji obowiązek powiadomienia sądu o rozwiązaniu (...)

Termin rozpatrzenia wniosku o kontakty z dziećmi

30.7.2007

Żona złożyła pozew o rozwód, wyprowadziła się i zabrała dzieci. Od dwóch lat się z nimi nie widziałem. Zamierzam złożyć w sądzie wniosek o przyjazd moich dzieci do mnie na wakacje. Nie mam ograniczonych praw rodzicielskich. Czy Sąd jest zobowiązany prawem do rozpatrzenia wniosku w konkretnym (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika