Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 183

Nienależyte wykonanie umowy najmu

8.8.2007

Telefonicznie zamawiałam pokój z łazienką do wynajęcia w prywatnym domu. Zgodnie z umową wysłałam wcześniej 150 zł zaliczki (mam potwierdzenie przesłania). Po przyjeździe na miejsce okazało się, że pokój nie dość ze okazał się małą klitką, to jeszcze ubikacja znajdowała się z (...)

Tworzenie wzorów haftów, projektów ubiorów, grafik

8.8.2007

Tworzę grafiki, wzory haftów, loga, projekty ubiorów. Jak zgodnie z przepisami należałoby sklasyfikować czynności wymienione w opisie sytuacji? Czy wzory haftów i projekty ubiorów należy uznać za wzory użytkowe, wzory przemysłowe, a może jeszcze inne?

Znakowania wyrobów odzieżowych

8.8.2007

Tworzę ubiory w pojedynczych egzemplarzach, mające unikatowy charakter. Czy ciąży na mnie obowiązek ich oznakowania metką odzieżową? Jakie są wytyczne odnośnie metek odzieżowych? Jakie informacje powinny one zawierać? Czy są jakieś ograniczenia odnośnie ich strony graficznej lub wyglądu?

Spis z natury-a ryczałt ewidencjonowany.

8.8.2007

Czy przypadku wyboru rozliczenia jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym istnieje obowiązek zaprowadzenia spisu z natury? Jeśli tak, od kiedy powinien być zaprowadzony? Co powinien obejmować? Mam w firmie dużo swoich prywatnych magazynów, książek, artykułów piśmienniczych, (...)

Alimenty dla dziecka ze związku pozamałżeńskiego

8.8.2007

Jestem obecnie w ciąży z mężczyzną, z którym nie pozostaję w związku małżeńskim. Twierdzi on, że uzna dziecko. Jaka jest procedura uzyskania alimentów na koszty utrzymania dziecka po jego urodzeniu?

Zarząd nieruchomością małoletnich dzieci

7.8.2007

Brat (15 lat) i siostra (8 lat) jest współwłaścicielem nieruchomości, w której niezbędne są do przeprowadzenia remonty dla utrzymania jej prawidłowego stanu technicznego. Czy rodzice małoletnich (jako prawni ich przedstawiciele) mają obowiązek sfinansowania powyższego, a także czy obowiązuje (...)

Rozwiązanie umowy o dzieło na czas nieokreślony

7.8.2007

Umowa o dzieło zostaje odpisana na czas nieokreślony - zapis w treści. Czy umowa o dzieło podpisana na czas nieokreślony podlega okresowi wypowiedzenia, jeśli nie było takiego zapisu zawartego w jej treści? Czy istnieje przepis nakładający na zleceniodawcę obowiązek wypowiedzenia umowy, poinformowania (...)

Wiek pracownika a prace na wysokościach

7.8.2007

Mój teść, pomimo tego iż ma już prawie 60 lat, ma pracować na dużych wysokościach i musi zrobić odpowiednie badania. Czy kodeks pracy zakłada jakiś przedział wiekowy który wskazywałby jakie osoby mogą pracować na wysokościach? Czy wiek ma jakieś znaczenie?

Nabycie własności gruntu od spółdzielni

7.8.2007

W roku 1993 zakupiłem wolnostojący pawilonik handlowy od osoby fizycznej, umiejscowiony na gruncie dzierżawionym od Spółdzielni Mieszkaniowej. W roku 1995 powiększyłem go za zgodą Spółdzielni i zgodnie z przepisami budowlanymi. W roku 2002 powiększyłem ponownie tenże pawilon i zmodernizowałem (...)

Darowizna a zachowek

7.8.2007

Kilka miesięcy temu mój ojciec spisał notarialnie akt darowizny, w którym darował siostrze swój udział (52%) w kamienicy w centrum Krakowa. Siostra z rodziną obecnie mieszkają w tej kamienicy. W zamian za darowiznę siostra ma płacić ojcu drobną sumę miesięcznie. Kamienica stanowi większość (...)

Rękojmia przed licytacją

7.8.2007

Chcę brać udział w sądowej licytacji nieruchomości i muszę dokonać wpłaty wadium. Czy jest jakiś prawem określony termin zapłaty tego wadium? Czy istnieje możliwość dokonania takiej zapłaty przed samą licytacją w kasie sądu czy u komornika? Czy jest określony termin zapłaty wadium?

Obowiązki pracodawcy związane z PKZP

7.8.2007

W naszej firmie od lat istnieje PKZP. Pracodawca udziela jej pomocy dokonując potraceń z wynagrodzeń (opłacając serwis w firmie zewnętrznej prowadzącej kadry i rozliczenia), odprowadza wpłaty na rachunek bankowy lub do kasy. Z prowadzeniem tej kasy ma więc bardzo dużo obowiązków, które wykonują (...)

Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

7.8.2007

Spółka zamierza nabyć nieruchomość zabudowaną w postaci działki z trwale związanym z gruntem budynkiem usługowo-handlowym o powierzchni handlowej przekraczającej 1000 m2. Przedmiotem zakupu będzie budynek użytkowany przez poprzedniego właściciela 5 lat (wprowadzony do ewidencji środków (...)

Przepisanie działki na jednego ze współwłasności

6.8.2007

Na działce (z budynkiem) wpisani są rodzice, a potem dopisane zostały także ich nieletnie dzieci. Czy po pewnym czasie można przenieść wspólną własność tylko na jednego z dotychczasowych współwłaścicieli? W jakim trybie należy tego dokonać i czy należy to jakoś uzasadniać?

Limit potrąceń z emerytury więźnia

6.8.2007

Mężowi, za jego czyny (przemoc i molestowanie seksualne dziecka), prawdopodobnie grozi więzienie. Jest już emerytem i z jego emerytury potrącane są alimenty na rzecz małoletnich dzieci. Do tej pory jest to 60% z emerytury (należność oraz zadłużenie). Czy w przypadku osadzenia męża w więzieniu (...)

Skład sądu I instancji po uchyleniu postanowienia

6.8.2007

W sprawie o rozwód, postanowieniem sądu okręgowego w ramach zabezpieczenia alimentów i pieczy nad dziećmi, na niejawnym posiedzeniu sądu dzieci zostały przyznane matce, a ojcu zasądzono wysokie alimenty. Postanowienie o alimentach zostało uchylone przez sąd apelacyjny i przesłane do ponownego (...)

Przedawnienie roszczenia z wyroku sądowego

6.8.2007

Zadałem pytanie w sprawie przedawnienia roszczenia stwierdzonego prawomocnym wyrokiem sądowym. Z odpowiedzi wynikało, że pomimo zbliżającego się okresu 10 lat od daty prawomocnego orzeczenia można ten okres przerwać np. przez czynność egzekucji komorniczej, która to czynność wg. odpowiedzi (...)

Zaprzeczenie ojcostwa męża matki

6.8.2007

Jesteśmy małżeństwem od 5 lat, mamy 5 letniego syna (urodził się 6 miesięcy po zawarciu małżeństwa). Aktualnie jesteśmy w trakcie rozwodu (żona złożyła już pozew do sądu; prawdopodobnie za porozumieniem stron). Rozważam wystąpienie z wnioskiem o orzeczenie winy rozpadu związku przez (...)

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

6.8.2007

Zostało mi zajęte wynagrodzenie przez komornika. Oprócz kwoty głównej, odsetek na zajęciu wyszczególniono inne kwoty długu jak: koszty sądowe, inne koszty, zastępstwa, a dodatkowo zaznaczono, aby do wszystkich przesyłanych na konto komornika płatności doliczać 18 proc. opłaty stosunkowej. (...)

Składki na Fundusz Pracy od niepełnoetatowca

6.8.2007

Zatrudniam pracowników w tym dwóch na 1/2 etatu, którzy nie mają innego zatrudnienia oraz jednego na 1/8 etatu, który jest zatrudniony w innym zakładzie pracy, w którym osiąga wynagrodzenie minimalne. Pracownicy zatrudnieni na 1/2 etatu złożyli PIT-2 , natomiast pracownik na 1/8 etatu nie złożył (...)

Kompensata długu z wierzytelnością pracowniczą

6.8.2007

Mam dłużnika, który pracuje na umowę o pracę, ale oficjalnie pobiera najniższe wynagrodzenie, a więc wolne od zajęcia komorniczego. Moja wierzytelność stwierdzona jest sądowym tytułem wykonawczym i nie jest objęta ustawowym zakazam cesji (jest to dług związany z nieuiszczeniem przez dłużnika (...)

Kwalifikacje pracodawcy w celu przyuczenia zawodu

6.8.2007

Pracodawca, rzemieślnik, chce zatrudnić pracownika młodocianego. Jakie kwalifikacje powinien posiadać pracodawca, lub jego pracownicy aby móc zatrudnić pracownika młodocianego na praktyczną naukę zawodu? Proszę o podanie aktów prawnych.

Przejęcie zobowiązania współmałżonka

3.8.2007

Wobec mojej żony jest prowadzone postępowanie komornicze. Oczywiście, chcemy to spłacić tak szybko, jak tylko możliwe, ale niestety nie jesteśmy tego w stanie zrobić jednorazowo i szybko. Chciałbym jednak przejąć te zobowiązania na siebie. Mamy wyłączoną wspólność majątkową. Mam zamiar (...)

Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły

3.8.2007

Nauczyciel mianowany poinformował mnie ustnie, że od dnia 1 września 2008 roku będzie pracował w innej szkole, również jako nauczyciel mianowany. W ślad za tym dyrektor szkoły do której to miał przejść ten nauczyciel, zwrócił się do mnie pisemnie z prośbą o wyrażenie zgody jako dyrektora (...)

Spadek a zniesienie współwłasności

3.8.2007

Nieruchomość (grunt) na mocy dziedziczenia należy do 3 osób -współwłaścicieli (1 współwłaściciel ma 1/6, 2 współwłaściciel ma 1/6 i 3 współwłaściciel ma 2/3). Współwłaściciel posiadający 2/3 udziału w nieruchomości zmarł w roku 2002. Jego spadkobiercą ustawowym jest siostra. (...)

Odległość od działki sąsiada

3.8.2007

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 07 kwietnia 2004 r. w § 12.1 dotyczy odległości sytuowania budynku na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką. Jest tam odległość 3 metry i 4 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę (...)

VAT od prowizji w ramach umowy przedstawicielskiej

3.8.2007

Jesteśmy firmą współpracującą z niemieckim producentem maszyn w ramach umowy agencyjnej, na zasadach wyłączności. Część transakcji realizujemy na rachunek własny i tu sprawa jest jasna, od kontraktów na dostawę maszyn o wartości powyżej określonej kwoty otrzymujemy prowizję. Firma (...)

Firma w Polsce a zamieszkanie w Niemczech

3.8.2007

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, ale mieszkam wraz z mężem Niemcem w Niemczech i tu także pracuję na umowę o pracę. Obecnie płacę podatki za działalność w Polsce, a z pracy zarobkowej w Niemczech. Gdy przestanę pracować na etacie w Niemczech, ale będę tu wciąż (...)

Prawa autorskie do programu a podatek u źródła

3.8.2007

Chcemy sprzedać prawa autorskie do programu komputerowego spółce mającej siedzibę w Niemczech. Prawa autorskie będą sprzedane bez ograniczeń czasowych i terytorialnych. Czy sprzedaż praw autorskich podlega podatkowi u źródła w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska-Niemcy) (...)

Zawarcie umowy z kierownikiem samodzielnego ZOZ

3.8.2007

Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego wpisany jest do Krajowego Rejestru Sądowego, wyposażony we własną osobowość prawną, organem założycielskim dla tego zakładu jest jednostka samorządu terytorialnego, w naszym przypadku jest to gmina. Który organ jest właściwy do powołania (...)

Dodatek funkcyjny w okresie wypowiedzenia umowy

3.8.2007

Pani X zatrudniona na stanowisku sekretarza urzędu pobierała dodatek funkcyjny z tytułu piastowania stanowiska kierowniczego. Odwołana z funkcji sekretarza przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po okresie 6 miesięcy usprawiedliwionej nieobecności w pracy od 1 czerwca do 31 sierpnia rozpoczął (...)

Uprawnienia posiadającego prawo jazdy kat. B

2.8.2007

Posiadam prawo jazdy kategorii B. Ciągnik siodłowy ma masę mniejszą od 3,5 tony. Czy posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić po drogach publicznych ciągnik siodłowy bez naczepy o masie mniejszej niż 3,5 tony?

Zniszczenie cudzej rzeczy a współwłasność

2.8.2007

Mąż, po pobiciu mnie i opuszczeniu wspólnego mieszkania (w domu moich rodziców), zamieszkał w budynku \"w budowie\", choć zameldowany był w pobliskiej miejscowości. Fakt użytkowania tego budynku bez zezwolenia (brak zezwolenia na użytkowanie - brak odbioru kominiarskiego z uwagi na niezgodne (...)

Renta rodzinna dla wnuczka

2.8.2007

Sąsiadka jest "rodziną zastępczą" dla swojego wnuka, ponieważ matka dziecka, z powodu choroby, nie może się nim zajmować. Czy wnuczek będzie miał prawo do renty rodzinnej po babci w razie jej śmierci?

Wniosek o zapoznanie sie z aktami

2.8.2007

Przedstawiono akt oskarżenia i oskarżony się z nim zapoznał. Niemniej jednak oskarżony chciałby jeszcze zapoznać się z pełnymi aktami przed skierowaniem ich do sądu. Czy oskarżony ma takie prawo i z jakim wnioskiem powinien wystąpić oraz co taki wniosek powinien zawierać?

Skutki złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości

2.8.2007

Sp. z o. o. wystąpiła w dniu dzisiejszym z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Czy od dzisiaj nie może swobodnie prowadzić działalności? Czy każdego kontrahenta musi informować o tym wniosku? Czy musi informować także kontrahentów, którzy z nią stale współpracują czy tylko nowych? Czy (...)

Sankcje braku przerejestrowanie spółki do KRS

2.8.2007

Spółka z o.o została zarejestrowana w RH w 1994r, w wypisie z RH widnieje wpis, że podmiot ten nie dokonał w terminie przewidzianym przepisami KSH przerejestrowania umożliwiającego wpis do KRS. Nadto spółka nie uzupełniła prawidłowo kapitału założycielskiego. Czy w opisanej sytuacji spółka (...)

Skutki braku wymiany dowodu

2.8.2007

Chciałem wymienić dowód osobisty, jednak zniechęciła mnie długość kolejki. W informacji dowiedziałem się, że wniosku o wydanie nowego dowodu nie mogę złożyć pocztą, muszę to zrobić osobiście. Czy złożenie takiego wniosku rzeczywiście wymaga osobistego stawiennictwa? Czy tzw. "utrata (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika