Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 282

Potwierdzenie uprawnienia do lokalu w spółdzielni

24.10.2005

Czy, jeżeli w dokumencie przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu widnieje nazwisko tylko jednej osoby, czy można domniemywać, że mieszkanie faktycznie należy do dwóch osób, na przykład małżeństwa?

Ponaglenie na niezałatwienie sprawy w terminie

24.10.2005

Czy organ podatkowy (dyrektor izby celnej), wydający decyzję na skutek złożenia odwołania od decyzji organu I instancji, może dowolnie przedłużać termin wydania decyzji (czyli przekraczać termin z art. 139 § 3 Ordynacji podatkowej? Czy jest skarga na opieszałość organu bądź na zaniechanie (...)

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

24.10.2005

Wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie: ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku (...)

Darowizny od zagranicznych kontrahentow

21.10.2005

Dostajemy darowizny od kontrahentów z UE w postaci darmowych produktów (które następnie przekazujemy za darmo naszym klientom lub sprzedajemy) oraz w postaci gotówki na konto (pieniądze te przekazujemy później organizacjom charytatywnym). Jesteśmy podatnikiem CIT oraz VAT. Jak te transakcje (...)

Wniesienie cofniętego wcześniej pozwu

21.10.2005

Kilka miesięcy temu cofnąłem pozew w pewnej sprawie, teraz chciałbym ponownie wnieść pozew w tej samej sprawie. Czy są jakieś przeszkody prawne wniesienia pozwu?

Definicja niedostatku

20.10.2005

Czy istnieje przyjęta w orzecznictwie sądów rodzinnych (lub innych) jakaś obiektywna lub wymierna granica dochodu "na głowę" w rodzinie kwalifikująca do spełnienia miana "niedostatku"? (np. granica ubóstwa, granica dochodu kwalifikująca do zasiłków rodzinnych, minimum socjalne itp.). Czy (...)

Żądanie zniesienia współwłasności

20.10.2005

Czy Art. 95 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który mówi, że niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział nieruchomości może nastąpić w celu: realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów niniejszej ustawy lub odrębnych ustaw ma zastosowanie w sytuacji (...)

Zniesienie współwłasności przez podział

20.10.2005

Czy na podstawie Art. 210 KC współwłaściciel może żądać, aby zniesienie współwłasności nastąpiło poprzez podział geodezyjny działki na dwie nowe przy czym nowowydzielane działki będą miały pow. 540 m2 a miejscowy plan dla tego terenu przewidział powierzchnie nowowydzielanych działek (...)

Blokada telefonu komórkowego przez operatora

19.10.2005

Właściciel małej firmy opłaca abonament telefonu komórkowego, który jest zarejestrowany na firmę. Zdarzyło się, że "przeoczył" jeden rachunek, po nim uiścił opłatę przynajmniej za jeszcze dwa następne. SMS-em dostał wiadomość, że nie opłacił rachunku z dnia np. 13.07. Zapłacił (...)

Powołanie nowego prezesa

19.10.2005

Zgromadzenie Wspólników Sp. z o.o. podejmuje uchwałę o odwołaniu prezesa zarządu i powołaniu na jego miejsce nowego. Od kiedy nowy prezes może reprezentować spółkę ( od daty podjęcia uchwały czy od wpisu do KRS)? Jakie dokumenty należy złożyć do KRS? Jaka wiąże się z tym opłata?

Ulotki i cenniki a oferta

19.10.2005

W jakim celu firmy umieszczają na swoich ulotkach, cennikach, itp klauzulę o następującym brzmieniu: Niniejsza oferta, nie jest ofertą handlową w rozumieniu Kodeksu Cywilnego?

Podróż służbowa a czas dobowego odpoczynku

19.10.2005

Jak wygląda kwestia zagwarantowania pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku w każdej dobie w sytuacji, gdy pracownik jest w podróży służbowej samochodem prywatnym. Wraca z tej podróży służbowej do domu wieczorem i następnego dnia stawia się w pracy. Jak liczyć te 11 godzin? Czy czas odbywania (...)

Zbycie udziału w prawie do lokalu

18.10.2005

Czy przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez jednego ze współmałżonków, kiedy, jeżeli się nie mylę mamy do czynienia z prawem pierwokupu drugiego współwłaściciela (małżonka), można zawrzeć umowę przedwstępną z zadatkiem? Czy w tej sytuacji nie byłoby (...)

Premia dla księgowego

18.10.2005

Czy pracodawca może aneksem do umowy o pracę przyznać pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku Głównego Księgowego, stałą premię tzw. bilansówkę, w wysokości 20 % zasadniczej pensji, przysługującą pracownikowi w czasie prac bilansowych od 1 października do 31 marca każdego roku? Tzn. (...)

Pożytki z nieruchomości zabudowanej

18.10.2005

Art. 207. mówi: "Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną." Co można zaliczyć do pożytków w przypadku kamienicy czynszowej (...)

Zasada zakazu anatocyzmu w prawie bankowym

17.10.2005

Czy bank może naliczać odsetki karne od kwoty głównej powiększonej o odsetki karne, czyli odsetki od odsetek? Sprawa dotyczy linii debetowej. Jakie przepisy regulują nadmierne odsetki?

Przedawnienie dywidendy

17.10.2005

Czy nie wypłacona dywidenda udziałowcom w sp. z o.o. ulega przedawnieniu? Jeżeli tak, to po jakim okresie?

Obowiązki urzędników samorządowych

17.10.2005

Jakie przepisy obligują urzędników samorządowych do należytego wykonywania swoich obowiązków? Czy są kryteria tych obowiązków i ewentualne sankcje?

Budowa ogrodzenia od ulicy

17.10.2005

Jeśli mam ogrodzenie swojej działki budowlanej od ulicy, a przed tym ogrodzeniem (ale od strony swojej działki, a więc na moim terenie) chcę postawić dodatkowe ogrodzenie odcinające mnie od ulicy (hałas, niebezpieczna okolica), czy musze to gdzieś zgłaszać? W zasadzie ogrodzenie to nie jest (...)

Zmiana wpisu w księdze wieczystej

17.10.2005

Jakie dokumenty są niezbędne do wniosku o ujawnienie budynku w księdze wieczystej i ile to kosztuje? Jeżeli wpis jest proporcjonalny, to jak ustalić wartość?

Zwolnienie z opłaty za uzasadnienie wyroku

17.10.2005

Jako osoba uboga zostałam zwolniona z opłacenia kosztów procesu. Jednak wyrok nie w pełni mnie usatysfakcjonował. Sąd za uzasadnienie wyroku zażądał 40zł - czy można się od tego odwołać? W jakim terminie?

Zmiana uchwały o podziale zysku w spółce z o.o.

17.10.2005

Czy nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki może podjąć uchwałę zmieniającą podział zysku za rok 2004? Jeśli jest to zgodne z prawem, to czy w takiej sytuacji uchwałę zmieniającą należy złożyć w sądzie gospodarczym wydziale KRS łącznie z wnioskiem (formularz KRS-Z30)?

Ubezpieczenie zdrowotne a zaliczka na podatek

17.10.2005

Przy niskim wynagrodzeniu za pracę zdarza się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest większa od zaliczki na podatek dochodowy i wówczas potrąca się kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne nie przekraczającą zaliczki na podatek dochodowy. Czy w pierwszym kwartale 2000 roku obowiązywały (...)

Korzystanie z części wspólnej we wspólnocie

15.10.2005

Jesteśmy firmą świadczącą usługi dostępu do internetu dla firm i osób prywatnych. Świadczenie przez nas usług polega na doprowadzeniu kabla telekomunikacyjnego do każdego z naszych klientów. W przypadku domów wielorodzinnych kable te biegną po części wspólnej budynku (najczęściej klatki (...)

Przewodniczący NZW w spółce z o.o.

14.10.2005

Czy na przewodniczącego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników może być wybrany członek Rady Nadzorczej lub członek Zarządu sp. z o.o., który nie posiada żadnych udziałów i nie jest wspólnikiem spółki?

Udostępnianie akt w sądzie administracyjnym

14.10.2005

Czy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi obowiązuje zasada, że akta sprawy są dostępne dla uczestników postępowania, którzy mogą sporządzać i otrzymywać odpisy i wyciągi z akt? Jeśli tak, to na podstawie jakiego przepisu prawa?

Fiducjarne nabycie własności nieruchomości

14.10.2005

Fiducjarne nabycie własności nieruchomości - według literatury umowa zlecenia nabycia nieruchomości dla dającego zlecenie nie przenosi własności i nie wymaga formy aktu notarialnego. To jak dokumentowana jest sprzedaż np. mieszkania hipotecznego osobie działającej na zlecenie? Jeśli biorący (...)

Zobowiązanie dłużnika do spłat w ratach

14.10.2005

Mam do czynienia z pisemnym zobowiązaniem, w którym pożyczkobiorca oświadcza, że pożyczył od pożyczkodawcy 8400 zł i zobowiązuje się oddać tę kwotę w ratach po 200 zł co miesiąc, począwszy od stycznia 2004 r. Pożyczkodawca potwierdził powyższe swoim podpisem, ale jest tam też podpis (...)

KRUS i wspólne rozliczanie małżonków

14.10.2005

Jest mąż i żona, mają wspolność majątkową, mąż pracuje na jeden etat, żona nie pracuje (nie jest też zarejestrowana jako bezrobotna). Oboje miekszkają razem i są zameldowani pod tym samym adresem. Żona figuruje w umowie dzierżawy (jako wspołdzierżawca) kawałka ziemi, powiedzmy kilkanaście (...)

Przejście na emeryturę a zatrudnienie

14.10.2005

Proszę o informacje, jakie są procedury i jakie czynności muszę wykonać osobiście i czego dopilnować, żeby zgodnie z prawem i przepisami przejść na emeryturę, przy jednoczesnym zatrudnieniu na cały etat? Urodziłem się 24 grudnia 1940 roku. Pracuję nieprzerwanie jako inżynier od 1964 roku. (...)

Ustalenie ojcostwa przed obcym sądem

13.10.2005

Otrzymałem zawiadomienie z sądu, że mam się stawić w celu odbioru dokumentów nadesłanych z zagranicy. Odebrałem je. Po przeczytaniu dowiedziałem się, że jakaś kobieta z Niemiec informuje mnie, że wnosi sprawę o uznanie ojcostwa w stosunku do mnie. 2 lata temu skradziono mi wszystkie dokumenty. (...)

Pozbawienie zarządu a rozdzielność majątkowa

13.10.2005

Czy można złożyć wnioski do sądu jednocześnie o dwie sprawy: o rozdzielność majątkową i o pozbawienie (czasowe?) małżonka zarządu nad majątkiem wspólnym (ze względu na uzależnienie)? Czy jest między nimi jakaś prawna sprzeczność?

Certyfikat na składanie komputerów

13.10.2005

Jakiś czas temu słyszałem, iż od firm składających komputery PC będzie wymagane posiadanie stosownego certyfikatu (jakaś norma UE czy coś w tym rodzaju) na dany zestaw. W związku z tym moje pytanie brzmi: Czy chcąc sprzedać zestaw komputerowy klientowi muszę obecnie posiadać jakiś certyfikat (...)

Zatrudnianie polskich pracowników we Francji

13.10.2005

Chcę uruchomić mieszkając we Francji, agencję pośrednictwa pracy, która miałaby polegać na zatrudnianiu we francuskich hotelach polskich pracowników. 1. Czy taka agencja pośrednictwa wymaga otrzymania specjalnych zezwoleń? 2. Jaki reżim prawny obowiązuje, tzn. czy osoby pracujące we (...)

Odstąpienie od umowy agencyjnej

13.10.2005

Zawarłem umowę, w której pośrednik zobowiązuje się znaleźć nabywcę moich usług. Płatność za umowę została ustalona z góry, lecz rozłożono ją na raty. Pośrednik nie interesuje się moją sprawą i unika kontaktu ze mną. Czy istnieje możliwość odstąpienia od umowy i nie zapłacenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika