Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 281

Zniesienie współwłasności nieruchomości

27.10.2005

Z jakimi kosztami musi się liczyć zarówno kupujący (siostra) jak i sprzedający (dwóch braci), jeśli przedmiotem transakcji jest działka budowlana? Proszę uwzględnić dwie opcje: I opcja: siostra skupuje udziały braci (po 1/3) na podstawie umowy kupna-sprzedaży: Interesuje mnie podatek dochodowy, (...)

Zajęcie wierzytelności

27.10.2005

Otrzymałam do wiadomości pismo od komornika "Zajęcie wierzytelności i prawa" . Dłużnikiem jest firma X, z którą współpracowałam, wierzycielami osoby i instytucje, którym firma X nie zapłaciła. Za jestem winna firmie X za wystawione faktury pewną kwotę. Jednak przed prokuraturą toczy (...)

Indywidualne Programy Rehabilitacji

27.10.2005

Jesteśmy Zakładem Pracy Chronionej. Zgodnie z przepisami tworzymy Indywidualne Programy Rehabilitacji. Pierwszy z nich polega na kupnie wózka widłowego dla pracownika niepełnosprawnego z niesprawnym narządem ruchu. Pytanie: czy faktura zakupu ww. wózka musi być na osobę, na którą jest tworzony (...)

Zasada asperacji w wyroku

26.10.2005

Na czym polega stosowana przez Sąd zasada asperacji? Kiedy Sąd z niej korzysta i na jakiej podstawie?

Zgoda ojca na zmianę nazwiska dziecku

26.10.2005

Jestem dwa lata po rozwodzie i wróciłam do nazwiska panieńskiego. Moje dziecko (5 lat) nosi nazwisko dwuczłonowe. Biologiczny ojciec nie kontaktuje się z nim, a syn posługuje się moim nazwiskiem panieńskim. W związku z faktem iż niedugo pójdzie do zerówki i szkoły chciałabym zmienić mu (...)

Chory psychicznie a zdolność procesowa

26.10.2005

Moja była żona jest chora psychicznie, ale wygląd zewnętrzny jej na to nie wskazuje. Wystąpiła do sądu o podział majątku czy ja mogę zażądać aby sąd wystąpił do szpitala psychiatrycznego o potwierdzenie tego, że tam przebywała. Czy sąd może przychylić się do mojej prośby? Roszczenia (...)

Obecność innych osób na sali sądowej

26.10.2005

Odbywa się sprawa cywilna w sądzie. Na sali sądowej znajdują się osoby nie związane ze sprawą, ani nie są świadkami w tej sprawie. Czy mogę poprosić sąd, o to by te osoby opuściły salę sądową?

Przełożenie terminu rozprawy

26.10.2005

Mam sprawę o podział majątku z moją byłą żoną, czy mogę zwrócić się pisemnie do sądu o przełożenie sprawy majątkowej ponieważ potrzebuję więcej czasu na zgromadzenie niezbędnych materiałów? Przyczyną tego jest też to, iż przeprowadzałem się kilkakrotnie w ostatnich 10 latach (...)

Konkurs internetowy a gra losowa

26.10.2005

Firma planuje zorganizowanie na stronach www swojego serwisu internetowego konkursu polegającego na umieszczaniu w nim zdjęć przez odwiedzających serwis. Odwiedzający, przez określony okres czasu (np 1 miesiąc) "głosują", które zdjęcie jest najlepsze wg określonych kryteriów. Właściciel (...)

Dywidendy ze Słowacji i z Ukrainy

26.10.2005

Czy jako osoba fizyczna będąc udziałowcem w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedziba na Słowacji i z siedzibą na Ukrainie jestem zobowiązany zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym w Polsce właściwym ze względu na miejsce zamieszkania? Jakie kroki musze podjąć w przypadku (...)

Liczba założycieli izby gospodarczej

26.10.2005

W ustawie o izbach gospodarczych jest zapis że do założenia Izby o zasięgu ogólnopolskim jest potrzebnych 100 członków założycieli. Co to oznacza? Czy już we wniosku do KRS , statut izby musi być podpisany przez tych 100 założycieli?

Opłata stosunkowa dla komornika

26.10.2005

Przeczytałem że dłużnik może zaskarżyć w sądzie 15-procentową opłatę, jeśli uzna, że jest zbyt wysoka w stosunku do nakładu pracy. Wtedy komornik musi przedstawić dowody poniesionych kosztów i na tej podstawie sąd oszacuje opłatę. Czy to prawda, jak przeprowadzić taką sprawę? Jakie (...)

Stawiennictwo na wezwanie

26.10.2005

Proszę o wyjaśnienie mi (doprecyzowanie): dlaczego, skoro jestem wzywany jako STRONA, przekreślone są słowa "PODEJRZANY" i "ŚWIADEK", skoro (jak Państwo twierdzicie) jestem jednym z nich? Bo rozumiem, że pokrzywdzony jest również świadkiem? (skoro nie ma w wezwaniu osobnego określenia: "pokrzywdzony"). (...)

Nabycie nieruchomości przez małżonków

26.10.2005

Aktem notarialnym zakupiliśmy wraz z małżonką (wspólność majątkowa) od Zakładu Opieki Zdrowotnej (podatnik VAT) nieruchomość, w skład której wchodzą: działka, budynek administracji budowy, budynek zbrojarni, ślusarni itp. (całe zaplecze byłej budowy szpitala). Zapisem w akcie notarialnym (...)

Zmiana nazwiska pracownika

26.10.2005

Pracownica w związku z wyjściem za mąż, zmieniła nazwisko i adres zamieszkania (zameldowania). Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia tych zmian w ZUS, PZU (ubezpieczenie grupowe). Czy w takiej sytuacji należy zmienić także dane pracownicy w umowie o pracę, na podstawie której nawiązano stosunek (...)

Reklama a informacja handlowa

26.10.2005

Firma posiada bazę danych adresowych składającą się z danych swoich dotychczasowych klientów oraz danych zakupionych od GUS. W związku z tym w 90% są to dane firm, a nie osób fizycznych. Czy wysłanie listów z ulotkami dotyczącymi produktów jest informacją handlową lub reklamą w znaczeniu (...)

Wynagrodzenie prokurenta

26.10.2005

Przeczytałam, że prokura nie stanowi podstawy do wynagrodzenia jedynie do zwrotu kosztów z działalności prokurenta. Tymczasem zgromadzenie wspólników ustanowiło stale miesięczne wynagrodzenie prokurenta. Czy mogę je wpisać w umowie prokurenta? Czy trzeba zawrzeć jakąś inną umowę? W takim (...)

Zażalenie do Prokuratora Generalnego

25.10.2005

Kto może wystąpić z zażaleniem do Prokuratora Generalnego? Czy jest na to jakiś druk? Czy możecie podać jakiś wzór? Sprawa dotyczy niemożności odbycia kary z powodu konieczności sprawowania opieki.

Wezwanie do Prokuratury w innym województwie

25.10.2005

Otrzymałem wezwanie z prokuratury w innym województwie i w tymże wezwaniu słowa dotyczące charakteru: podejrzanego, świadka, biegłego, tłumacza, specjalisty - wszystkie są wykreślone, a dopisano długopisem "stronę" (że niby ja jestem wzywany w charakterze strony). Jest też podany numer (...)

Oświadczenia woli członka zarządu spółki

25.10.2005

Jednym z punktów Umowy Spółki z o.o. jest: " Oświadczenie woli w sprawach majątkowych Spółki składa na piśmie Prezes Zarządu bez konieczności uzyskania pisemnej zgody pozostałych wspólników do kwoty stanowiącej 50% kapitału zakładowego Spółki". Czy taki zapis oznacza, że Prezes Spółki (...)

Oznaczenie CE dla produktu o napięciu 12V

25.10.2005

Czy produkt zasilany napięciem 12V (fotel masujący, nie będący sprzętem medycznym ani rehabilitacyjnym) musi być oznaczony CE? Dyrektywa "niskonapięciowa" dotyczy produktów 50-1000 V?

Składki ZUS wspólnika spółki jawnej

25.10.2005

Jestem wspólnikiem spółki jawnej, która jest wpisana do KRS. Ponadto świadczę usługi na podstawie umowy zlecenie. Czy po zmianie 1 listopada 2005 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych będę płacić składki ZUS tylko z tytułu zlecenia? Podkreślam, że nie jestem osobą prowadzącą (...)

Umowa zlecenia podczas studiów doktoranckich

24.10.2005

Osoba, która w latach 1974-1978 odbywała studia doktoranckie na politechnice, podczas tych studiów wykonywała dodatkowo prace dla uczelni na podstawie umów zlecenia. Praca na podstawie umów zlecenia była wykonywana przez cały okres studiów doktoranckich miesiąc w miesiąc, bez żadnych przerw. (...)

Wniosek o odsunięcie sędziego

24.10.2005

Czy można wnioskować o odsunięcie sędziego od prowadzenia sprawy (oczywiście solidnie to motywowując) na rozprawie-posiedzeniu, na której zdaniem strony doszło do naruszenia zasad obiektywności i bezstronności? Problem jest o tyle istotny, że możliwe jest, iż na tej rozprawie sędzia, co (...)

Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego

24.10.2005

Zatrudniam na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego uczennicę II roku szkoły zawodowej. Jako pracownik młodociany, ile ma urlopu i jak się oblicza urlop? Czy tylko dni praktyki czy na kolejne dni tygodnia?

Przygotowanie zawodowe a wymiar urlopu

24.10.2005

Od 1.04.2005 - 30.09.2005 pracownica odbywała przygotowanie zawodowe w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Bezrobotna skierowana z Urzędu Pracy. W czasie przygotowania pobierała stypendium i wykorzystała 12 dni wolnych od pracy. Od 3.10.2005 jest zatrudniona w naszej firmie na umowę o (...)

Przywłaszczenie rzeczy

24.10.2005

Czy jeśli dozorca, któremu oddano pod dozór zajęty towar, sprzedał go, jest to przestępstwo i z jakiego artykułu?

Indywidualne zbieranie głosów

24.10.2005

We wspólnocie mieszkaniowej będzie podejmowana uchwała w trybie indywidualnego zbierania głosów. Zostało wywieszone zawiadomienie na klika dni przed terminem zbierania głosów. Wielu właścicieli wynajmuje swoje mieszkania i może ich nie będzie podczas głosowania. Statut wspólnoty nie przewiduje (...)

Potwierdzenie uprawnienia do lokalu w spółdzielni

24.10.2005

Czy, jeżeli w dokumencie przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu widnieje nazwisko tylko jednej osoby, czy można domniemywać, że mieszkanie faktycznie należy do dwóch osób, na przykład małżeństwa?

Ponaglenie na niezałatwienie sprawy w terminie

24.10.2005

Czy organ podatkowy (dyrektor izby celnej), wydający decyzję na skutek złożenia odwołania od decyzji organu I instancji, może dowolnie przedłużać termin wydania decyzji (czyli przekraczać termin z art. 139 § 3 Ordynacji podatkowej? Czy jest skarga na opieszałość organu bądź na zaniechanie (...)

Wspólne opodatkowanie z małżonkiem-rolnikiem

24.10.2005

Wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie: ryczałtu ewidencjonowanego, karty podatkowej lub zryczałtowanego podatku (...)

Darowizny od zagranicznych kontrahentow

21.10.2005

Dostajemy darowizny od kontrahentów z UE w postaci darmowych produktów (które następnie przekazujemy za darmo naszym klientom lub sprzedajemy) oraz w postaci gotówki na konto (pieniądze te przekazujemy później organizacjom charytatywnym). Jesteśmy podatnikiem CIT oraz VAT. Jak te transakcje (...)

Wniesienie cofniętego wcześniej pozwu

21.10.2005

Kilka miesięcy temu cofnąłem pozew w pewnej sprawie, teraz chciałbym ponownie wnieść pozew w tej samej sprawie. Czy są jakieś przeszkody prawne wniesienia pozwu?

Definicja niedostatku

20.10.2005

Czy istnieje przyjęta w orzecznictwie sądów rodzinnych (lub innych) jakaś obiektywna lub wymierna granica dochodu "na głowę" w rodzinie kwalifikująca do spełnienia miana "niedostatku"? (np. granica ubóstwa, granica dochodu kwalifikująca do zasiłków rodzinnych, minimum socjalne itp.). Czy (...)

Żądanie zniesienia współwłasności

20.10.2005

Czy Art. 95 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który mówi, że niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział nieruchomości może nastąpić w celu: realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów niniejszej ustawy lub odrębnych ustaw ma zastosowanie w sytuacji (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika