Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 286

Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny

14.9.2005

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny (1 miesiąc) na mocy porozumienia stron na własną prośbę? Czy rozwiązując umowę o pracę na okres próbny z zachowaniem okresu wypowiedzenia pracownik powinien podać przyczynę wypowiedzenia?

Sposób ustalenia opłaty legalizacyjnej

14.9.2005

Kto ustala wysokość opłaty legalizacyjnej (dotyczącej samowoli budowlanej)? Do kogo składa się zażalenie na wysokość opłaty legalizacyjnej? Czy istnieją (w orzecznictwie) przypadki obniżenia opłaty ze względów np. pozytywny wpływ wybudowanego nielegalnie obiektu na poprawę warunków (...)

Budowa na działce siedliskowej

14.9.2005

Proszę o informację jakie są różnice między budową siedliska na działce rolnej, a budową domu mieszkalnego na przekształconej działce budowlanej?

Umorzenie odsetek

14.9.2005

Kontrahent zapłacił mojej firmie należność po terminie określonym w umowie. Z uwagi na wieloletnie z nim kontakty handlowe, z dobrą perspektywą na przyszłość, mam zamiar umorzyć temu dłużnikowi 50% odsetek, które naliczyłem i wezwałem do ich zapłaty notą odsetkową. Czy w tej materii (...)

Tytuł magistra na pieczątce

14.9.2005

Proszę o odpowiedz czy prawidłowe jest, aby na pieczęci imiennej z nazwą zawodu np. księgowy widniał tytułu mgr. Czy w tym przypadku nie powinno być samo imię i nazwisko, czy są jakieś zasady ustalone co do tej kwestii, czy jest to wg. uznania?

Stowarzyszenie ze statusem opp

14.9.2005

Chcemy założyć stowarzyszenie, które, generalnie, będzie miało na celu budowę przedszkola, a potem ewentualnie szkoły, prowadzonej przez siostry ze zgromadzenia. Czy możliwe jest zarejestrowanie takiego stowarzyszenia, jako działalność pożytku publicznego? Czy, jeśli jest to możliwe, od (...)

Przekazanie towarów a podatek VAT i dochodowy

14.9.2005

Zakupiliśmy DVD 130.00 za sztukę, przekazaliśmy je naszym kontrahentom. Czy mamy prawo do odliczenia podatku VAT z faktury? Jak zaksięgować to zdarzenie w KPiR? Jakie dokumenty przekazania są potrzebne? Czy osoba, która otrzymała DVD musi to opodatkować?

Kasacja do NSA a decyzja organu administracyjnego

13.9.2005

Wygrałem sprawę w WSA, sąd nakazał uchylić decyzję organu administracyjnego. Jednak organ wniósł od wyroku kasację do NSA. Czy organ ma obowiązek decyzję uchylić, czy będzie czekał na rozstrzygnięcie NSA w sprawie kasacji?

Postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia

13.9.2005

Jak przeprowadzić zasiedzenie działki leśnej użytkowanej przez zmarłą w minionym roku babkę? Jedynym pozostałym przy życiu jej dzieckiem jest mój ojciec. Działka nie jest niczyją własnością (ani Skarbu Państwa, Gminy, czy też innego podmiotu). Babka zachowywała się i uważała za właściciela, (...)

Opodatkowanie licencji i know-how

13.9.2005

Jesteśmy producentem w Polsce. Chcemy kupić od kontrahenta unijnego z Cypru technologie itp. (know-how). Jak wygląda kwestia opodatkowania podatkiem VAT? Kto płaci podatek? Jak odnosimy w koszty zakup - jaka stawka amortyzacyjna?

Rejestr dotyczący wysokości czynszu regulowanego

13.9.2005

Ustawa o ochronie praw lokatorów... wskazuje, że czynsz wolny może być stosowany po 31 XII 2004 r., do tego czasu jednak właściciele lokali, którzy je wynajmują mają swobodę w ustalaniu czynszu do granicy 3% wartości odtworzeniowej lokalu, mimo że czynsz regulowany w danej gminie wynosiłby (...)

Elementy weksla

13.9.2005

Jestem prawnym posiadaczem weksla, sporządzonego na urzędowym blankiecie, na zabezpieczenie umowy komisu. Dłużnik wpisał tylko miejsce, datę wystawienia, kwotę długu (liczbowo i słownie), przybił swoją pieczątkę i podpisał. Natomiast w miejscu \"płatny\" napisał: \"gotówka lub zwrot (...)

Dopuszczenie dowodu w sprawie cywilnej

12.9.2005

W sprawie cywilnej o zapłatę należności powołałem się na przedawnienie roszczenia. Po powołaniu się na przedawnienie powód przedstawił pismo świadczące o tym, że istniała korespondencja w sprawie długu między stronami kilka miesięcy po upływie terminu płatności, co jego zdaniem wznowiło (...)

Uwłaszczenie a zasiedzenie

12.9.2005

W minionym roku zmarła moja babka, która jak się okazało po jej śmierci użytkowała, a nie posiadała ok. 5 ha lasu. Las ten był w naszej rodzinie od wielu pokoleń, niestety nie zostało nigdy przeprowadzone uwłaszczenie. Dodam również, że podatki były płacone regularnie. Czy istnieje możliwość (...)

Kumulacja zwolnień w podaku od darowizn

12.9.2005

Mój jedyny syn zamknął w 2005 r Kasę Mieszkaniową, także ja z żoną posiadaliśmy wspólną Kasę Mieszkaniową. Za pomocą mechanizmu Cesji przekazaliśmy swoją Kasę Mieszkaniową na rzecz syna (ok. 28.000 zł). Do końca 2005 r. syn musi zużyć środki z tych Kas na cele mieszkaniowe. Czy (...)

Rozpatrzenie wniosku o ogłoszenie upadłości

12.9.2005

W jakim czasie sąd powinien rozpatrzyć wniosek o ogłoszenie upadłości złożony przez zarząd dłużnika - spółki z o.o.? Rozumiem, że ewentualna odpowiedzialność zarządu za długi spółki dotyczy niezgłoszenia wniosku o upadłość na czas, a nie samego ogłoszenia upadłości (nie na czas)? (...)

Termin wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego

12.9.2005

Bank wniósł do sądu sprawę o wydanie tytułu wykonawczego do długu Pani X podając wysokość należnej mu kwoty pieniędzy. Zanim Bank otrzymał tytuł, Pani X w znacznej części dług spłaciła, ale Bank nie dokonał korekty i tytuł wykonawczy zapadł do pierwotnej wysokości. Czy Pani X przysługuje (...)

Przedłużenie terminu a kara umowna

12.9.2005

Czy jeśli w umowie na realizację danego projektu jest zapis "przekroczenie terminu opiniowania upoważnia Wykonawcę, po pisemnym powiadomieniu Zamawiającego, do przekazania pracy lub jej części w terminie wydłużonym o okres opiniowania lub uzgodnienia bez konieczności sporządzania aneksu do (...)

Zwrot kosztów przechowania rzeczy

12.9.2005

Za zakupione skrzydło drzwiowe otrzymałem zwrot kosztów poniesionych przy zakupie. Skrzydło drzwiowe jest do odbioru przez sprzedającego, który w wyznaczonym terminie ich nie odebrał. Co należy zrobić w tym przypadku? Mogę żądać odszkodowania za przechowywanie, ale na podstawie jakiego dokumentu?

Karnet na basen jako upominek dla kontrahenta

11.9.2005

Kontrahent dał do zrozumienia, że chętnie przyjmie w upominku zamiast alkoholu np. karnet na basen. Jak taki zakup potraktować w spółce, chodzi o VAT i koszty uzyskania przychodu (wydatek na reklamę i reprezentację) oraz jaki to może być skutek podatkowy dla kontrahenta? Czy taki zakup można (...)

Sprzedaż samochodu przez spółkę z o.o.

11.9.2005

Spółka kupiła samochód od osoby fizycznej (nie będącej płatnikiem VAT) i zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy przy sprzedaży dla osoby fizycznej (nie płatnika VAT) spółka (płatnik VAT) wystawia fakturę VAT? Czy też inny dokument?

Wypłata udziałów z likwidowanej spółki z o.o.

9.9.2005

Kilka lat temu nabyłem udziały w spółce zoo jako osoba fizyczna. W tym roku nastąpiła jej likwidacja. Wartość moich udziałów wzrosła w tym okresie ok. 4 razy. Jaka będzie podstawa opodatkowania przysługujących mi w chwili obecnej udziałów? Czy cała wartość udziałów w chwili wypłaty? (...)

Zmiana miejsca przechowywania ksiąg

9.9.2005

W związku z wygasającą umową najmu wspólnicy podjęli decyzję o zmianie siedziby Spółki. W tym celu została powzięta uchwała o zmianie umowy spółki (zmiana siedziby) oraz złożony wniosek o zmianę wpisu do KRS (zmiana siedziby i adresu). Spółka nie otrzymała jeszcze postanowienia z (...)

Brak wpisu w księdze wieczystej o służebność drogi koniecznej

9.9.2005

W księdze wieczystej działki do mojej przyległej brak jest wpisu o służebności dojazdu do mojej działki. Zapis ten jest w akcie własności działki przyległej, na którego to podstawie została założona księga (rok 1975). W akcie tym są stare oznaczenia działek, niezgodne z istniejącymi (...)

Ochrona przeciwpożarowa w budynku - gaśnice

9.9.2005

Miejscem prowadzenia przeze mnie działalności handlowej jest wynajmowany przeze mnie lokal biurowy w budynku, którego właścicielem jest firma X na podstawie umowy najmu. Firma X kazała mi zakupić gaśnicę zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku. (...)

Regulamin pracy a umowa o pracę

9.9.2005

Ustalenia zawarte w mojej umowie o pracę są sprzeczne z postanowieniami regulaminu zakładu pracy. Które postanowienia w świetle prawa są obowiązujące?

Data zdarzenia gospodarczego w książce przychodów

8.9.2005

Jakiej daty mam użyć w rubryce "data zdarzenia gospodarczego", jeżeli ostatni wpis nosi datę 12.08.2005 a ja otrzymałem fakturę pocztą 14.08.2005 z datą wystawienia 05.08.2005. Rozliczam się metodą memoriałową? Jakiej daty mam użyć w tej rubryce, jeżeli ostatni wpis nosi datę 04.09.2005 (...)

Zatrudnianie nauczycieli a karta nauczyciela

8.9.2005

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym różnorodną działalność oświatową m.in. prowadzimy szkoły i zatrudniamy nauczycieli. Czy wymiar czasu pracy i urlopu nauczyciela musi być zgodny z Kartą Nauczyciela czy z Kodeksem pracy? Czy umowa o pracę z nauczycielem powinna być zawarta na rok szkolny (...)

Podatki a faktura z USA

8.9.2005

Przedsiębiorca w spółce cywilnej kupuje usługi telekomunikacyjne przez Internet. Płaci za pomocą karty kredytowej. Od firmy w USA otrzymuje elektroniczny rachunek do wydruku. Jak może zaksięgować powyższy rachunek, zwłaszcza że jest on wystawiony na osobę prywatną. Czy możliwe jest przefakturowanie? (...)

Postępowanie w trybie nakazowym a prawo pracy

8.9.2005

Chcę złożyć pozew w sądzie pracy o nakazanie byłemu pracodawcy wypłaty odszkodowania za rozwiązanie przeze mnie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy. Czy taki pozew może być złożony jako "pozew w postępowaniu nakazowym", jakie warunki powinien (...)

Prowadzenie działalności przez osobę zagraniczną

8.9.2005

Czy przedsiębiorca zagraniczny, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, może zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą tylko w formie oddziału swojego przedsiębiorstwa zagranicznego, czy jednak może zarejestrować w Polsce odrębne, samodzielne przedsiębiorstwo?

Zbyt wąska droga konieczna

8.9.2005

W akcie własności moich sąsiadów jest ustanowiona służebność dojazdu do mojej działki. Niestety nic nie mówi tam w którym miejscu ma ona przebiegać. Sąsiad co prawda wyznaczył mi drogę która w/g mnie jest za wąska. Jak uregulować prawnie tę służebność i czy jakieś przepisy regulują (...)

Okres amortyzacji sprzętu komputerowego

8.9.2005

Jaki okres amortyzacji przyjmuje się dla sprzętu komputerowego. Posiadany przeze mnie sprzęt kupiłem jako używany (1,5-roczny), jego wartość nie przekraczała 1800 zł w związku z czym zaliczyłem go do wyposażenia firmy. Czy przyjęcie zasad podobnych jak przy środkach trwałych - jeśli chodzi (...)

Wykreślenie służebności na rzecz gminy

8.9.2005

Mam zamiar nabyć prawo własności nieruchomości niezabudowanej, która jest obciążona służebnością przejazdu i przechodu na rzecz właściciela działki sąsiedniej, czyli gminy. Czy dla wykreślenia tej służebności rada Gminy powinna podjąć stosowną uchwałę, czy też dostatecznym wymogiem (...)

Śmierć osoby prowadzącej działalność gospodarczą

7.9.2005

Zmarła osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Żona zmarłego pragnie nadal kontynuować działalność męża. Czy ma do tego prawo, czy też zostaje wszczęte postępowanie likwidacyjne; jeżeli tak, to kto jest w tym wypadku likwidatorem? Jak się ma do tego postępowanie spadkowe?

Zobowiązanie powstałe przed rozwodem

7.9.2005

Rozwiązywałem umowę na telefon z TPSA (umowa standardowa) kilka lat temu z lokalizacji, w której mieszkam dotychczas. Umowa była podpisana na moją byłą żonę. Rozwiązanie nastąpiło w grudniu 2003, do tego okresu wszystkie opłaty były uiszczone. Wyrok rozwodowy uprawomocnił się 31.12.2003. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika