Prawo cywilne: Umowa najmu i dzierżawy - Porady prawne (strona: 15)

Szkoda najemcy w najmowanym mieszkaniu

W wynajmowanym przez mnie (jestem najemcą) domu doszło do pęknięcia instalacji wodnej, w wyniku czego w piwnicy zostały zalane przedmioty. Część przedmiotów jest moją własnością, inna część (...)

Umowa najmu mieszkania w Austrii

Przepisy którego prawa (polskiego czy austriackiego) mają zastosowanie w przypadku umowy najmu mieszkania wakacyjnego przez Polaka w Austrii? Umowa nie określa żadnych warunków poza przedmiotem, terminami (...)

Zastaw na rzeczach najemcy

W umowie najmu mam zapisane prawo naliczania dodatkowej opłaty w wypadku nie odebrania przez najemcę swoich rzeczy po zakończeniu umowy najmu (bo jego meble blokują mi lokal). Czy mogę pobrać tą (...)

Zbycie rzeczy najętej

Właścicielem budynku był Skarb Państwa, nstępnie budynek został skmunalizowany i przejęty przez Gminę. Czy najemcy najmujący mieszkania w takim bloku muszą regulować umowy najmu (spisane pierwotnie (...)

Spis stanu mieszkania po opuszczeniu lokalu

Jestem właścicielem mieszkania. Najemca opuścił mieszkanie bez zachowania jakichkolwiek okresów wypowiedzenia. Wywiózł swoje rzeczy i zostawił klucz od mieszkania u innego lokatora. W jaki sposób (...)

Dwie umowy zawarte do jednego przedmiotu najmu

W 1998 roku jedna ze współwłaścicielek, mająca upoważnienie ponad 50% pozostałych współwłaścicieli do prowadzenia administracji, podpisała umowę na wynajem miejsca pod garaż blaszany. Umowa (...)

Prawo zastawu w umowie najmu lokalu

Czy wynajmujący może żądać takiej klauzuli w umowie najmu: "wynajmującemu zarówno w trakcie trwania niniejszej umowy jak i po jej rozwiązaniu służy prawo zastawu na rzeczach ruchomych będących (...)

Modernizacja mieszkania w kamienicy

Mieszkam w kamienicy na mocy decyzji Wydziału Lokalowego z lat 60-tych. Dawniej funkcjonowały przepisy określające prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy mieszkania. Dziś właścicielem kamienicy (...)

Odpowiedzialność solidarna najemcy i innych osób

Cywilna umowa najmu została zawarta na ojca, który miał początkowo mieszkać w przedmiotowym mieszkaniu. Mieszkała jednak córka. Należności czynszowe płacili ze swojego konta raz ojciec raz córka. (...)

Zmiana właściciela a umowa najmu

Kupiłam domek jednorodzinny. Poprzedni właściciel wynajmował ten dom na podstawie umowy najmu na czas określony. Koniec umowy nastąpi za dwa lata (była to umowa na 3 lata zawarta 3 miesiące przed (...)

Regulacja tytułu prawnego po śmierci najemcy

Mój konkubent posiadał mieszkanie kwaterunkowe, którego był głównym najemcą. W mieszkaniu tym od 2 lat zameldowana była i zamieszkiwała nasza córka, lat 15 wraz ze mną. Czasem jednak mieszkałyśmy (...)

Podwyższenie czynszu na remont

Czy właściciel kamienicy może do stawki czynszowej doliczać np.za m kw. 0,50 zł i zaliczać to na poczet funduszu remontowego?

Wady mieszkania a obowiązek płacenia czynszu

Moja bliska rodzina mieszka w mieszkaniu kwaterunkowym, w którym jest zamontowany piecyk gazowy do podgrzewania wody. Ponad rok temu zdarzył się wypadek, który spowodował hospitalizację jednej z (...)

Wyprowadzenie się lokatora przed upływem umowy

Czy wyprowadzenie się z wynajmowanego lokalu najemcy (studenta), z którym została zawarta umowa najmu kwatery studenckiej na czas oznaczony (rok) w trakcie tego okresu, powoduje jej rozwiązanie, czy (...)

Faktura za dzierżawę z dużym opóźnieniem

Firma podpisała kilka lat temu wieloletnią umowę na dzierżawę pewnego urządzenia. Zgodnie z umową płatności miały następować raz w roku z dołu na podstawie wystawionej faktury przez wydzierżawiającego. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika