Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Porady prawne (strona: 6)

Rabat na fakturze VAT

Prowadzimy sklep internetowy; klientowi który dokona zakupów powyżej 1.000 zł brutto udzielamy rabatu w wysokości 50 zł. Mamy jednak problem jak to wykazać na fakturze. Czy może na liście produktów (...)

Sprzedaż własnego oprogramowania a kasa fiskalna

Sprzedaż płyt DVD z filmami fabularnymi. Czy pkt 7 § 4 rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych obejmuje również filmy na płytach. Czy dotyczy ono wyłącznie danych i oprogramowania? Zgodnie z § (...)

Sprzedaż majątku gminy

Gmina jest właścicielem samochodu, który zamierza sprzedać. Na jakich zasadach musi się to odbyć? Jakie przepisy obowiązują?

Darowizna samochodu a VAT

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła (na firmę, na fakturę VAT) samochód, który został wciągnięty do ewidencji środków trwałych firmy i amortyzowany. Firma jest płatnikiem (...)

Podatek od dzierżawy działki dla operatora sieci

Mam działkę rolną 30 arową, na której jeden z operatorów sieci komórkowych będzie stawiał maszt stacji bazowej. Będzie to umowa cywilna. Ja osobiście nie prowadzę działalności gospodarczej. (...)

Mienie przesiedleńcze z USA

Jestem zainteresowany sprowadzeniem samochodu z USA w ramach "mienia przesiedleńczego". Jakie warunki muszę spełnić aby tego dokonać?

Zwrot VAT przy braku sprzedaży

Spółka z o.o. dokonała zakupów inwestycyjnych w marcu 2007 r. Aż do grudnia 2007 r. Spółka nie miała przychodów ze sprzedaży opodatkowanej VAT. W grudniu 2007 r. i kolejnych miesiącach 2008 (...)

Naprawa samochodu z OC sprawcy a VAT

Płatnik VAT zakupił samochód osobowy w 2000 r. zarejestrowany jako ciężarowy. W 2005 roku podobno zmieniło się prawo (stwierdzenie księgowej) i nie można odliczać VAT od takich napraw, jak również (...)

Duplikat paragonu

Zaginął mi paragon zakupu mebla. Czy sklep na moją prośbę powinien mi wydać duplikat paragonu? Choćby na podstawie dowodu zapłaty kartą płatniczą i pamięciowej wiedzy sprzedawcy, że to ja (...)

Zgłoszenie kupna działki do urzędu skarbowego

Zawarta została przedwstępna umowa kupna działki u notariusza i później umowa przyrzeczona. Sprzedawcą była firma, w cenie działki zawarty był VAT. Czy urząd skarbowy będzie poinformowany, kto (...)

Aneks do umowy najmu

Firma, która wynajmuje ode mnie lokal, zmieniła swój NIP. Dowiedziałam się o tym dopiero jak przysłali mi stos faktur - korekt dotyczących nowego NIP (za 4 miesiące wstecz). Czy firma miała obowiązek (...)

Import sztućców i dywanów z USA

Chcemy importować z USA do Polski i EU srebrne sztućce będą to sztućce XIX i XVIII-wieczne, a także z lat 1930-tych. Drugą rzeczą są ręcznie tkane dywany stare i nowe. Jakie cło i VAT zapłacimy (...)

Sprzedaż poniżej kosztów

W celu promocji usługi firma postanawia dodać coś do niej. Nie będzie to gratis, ale towar zaoferowany poniżej ceny rynkowej. Czyli sprzedaż ze stratą. Teoretycznie, bo przecież ta usługa zwróci (...)

Stawka podatku VAT na usługi pakowania

Przy działalności związanej z pakowaniem według nowego PKD 82.92.Z i PKWiU 74.82.10-00.00, jaka jest stawka podatku VAT?

Import samochodów

Sprowadzam samochód z USA jako spółka z o.o.; po opłaceniu cła i wykupieniu tablic rejestracyjnych "tranzytowych" w Niemczech jadę tym samochodem do Polski. Należny podatek płacę w Polsce. W momencie (...)

Rozliczanie VAT z najmu przez jednego z małżonków

Razem z żoną jesteśmy właścicielami we wspólnocie małżeńskiej nieruchomości, którą wynajmujemy firmie. Podatek dochodowy z najmu jest rozliczany przeze mnie w imieniu moim i żony, na skutek (...)

Odliczanie VAT od faktury za abonament

Wykupiłem u Państwa abonament "Zapytaj prawnika" na 7 miesięcy, jako że wiele z pytań prawnych dotyczy nieruchomości, którą wynajmuje. W jaki sposób odliczyć VAT od abonamentu 7-miesięcznego (...)

Wycofanie auta ze spółki

Umową założycielską spółki cywilnej wspólnik wprowadził do spółki swój samochód. Parę dni później spółka zdecydowała wycofać samochód ze spółki. Sporządzony został dotyczący tego (...)

Zwolnienie z cła i VAT przy imporcie

Towar sprowadzony spoza UE podlega ocleniu i należy zapłacić w kraju od jego wartości podatek VAT. Nieraz jednak zamawiałem różnego rodzaju artykuły w sklepach głównie w USA, ale także w Hong-Kongu (...)

Zakup książki w Internecie

Chcę zakupić książkę przez Internet, w księgarni internetowej. Wartość tej książki to około 120$ amerykańskich, pewnie przesyłka będzie dodatkowo kosztowała ok. 20$. Czy w Polsce powinienem (...)

Przeniesienie autorskich praw majątkowych a VAT

Jestem właścicielem dwóch firm: A i B. Firma A (jednoosobowa działalność gospodarcza) kupiła autorskie prawa majątkowe do krótkiego utworu na podstawie autorskiej umowy o dzieło - przyjmijmy, (...)

Zakup towaru w Szwajcarii

Firma nasza kupiła towar w Szwajcarii i otrzymała fakturę eksportową na bazie dostawy DDU. Towar otrzymała z Niemiec oraz Austrii wraz z listem przewozowym od dostawców. Czy powyżej opisana transakcja (...)

Podatkowe rozliczenie odszkodowania AC samochodu

Spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą używa samochodu dostawczego na podstawie umowy leasingu. Nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki, bo to leasingodawca dokonuje (...)

Rozliczenie podatku VAT w spółce cywilnej

Spółka cywilna założona jest przez 3 osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wszystkie osoby prowadzą tylko tę jedną działalność - w formie spółki. Każda z osób ma inny udział procentowy (...)

Opóźnione złożenie deklaracji

Spółka z o.o. kupiła samochód w Niemczech. Samochód przekroczył granicę z Polską 16.07.08. Do akcyzy samochód został zgłoszony po przekroczeniu 5 dni - 25.07.08. Jakie są konsekwencje, ewentualnie (...)

WDT a ewidencja sprzedaży

Dokonaliśmy sprzedaży na rzecz nabywcy z UE; potraktowaliśmy to jako WDT, wpisując przychód w rejestr sprzedaży. Czy powinniśmy zaprowadzić jakiś odrębny rejestr sprzedaży?

Zapłata akcyzy przez pełnomocnika

Spółka z o.o. kupiła samochód w Niemczech. Kto, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez zarząd spółki, może złożyć wniosek w urzędzie celnym o zapłatę akcyzy i zapłacić akcyzę? (...)

Rozliczenie uznanej reklamacji

Spółka zakupiła opony, z których jedna uległa uszkodzeniu. Ze względu na zużycie reklamacja została uznana w 65%. Kwota brutto została przekazana na rachunek bankowy Spółki. Zdaniem sprzedawcy (...)

Wystawianie faktur VAT za czynsz

Umowa najmu-dzierżawy. Wynajmujący-wydzierżawiający Urząd Gminy. Najemca-dzierżawca przedsiębiorca. Czynsz płatny do 5-tego każdego miesiąca z zaznaczeniem netto+ VAT za bieżący miesiąc (zapis (...)

Samochód dla fundacji

Chcę przekazać fundacji samochód, który posiadam w firmie. Jakie są związane z tym opłaty i podatki?

Refakturowanie usług pocztowych

Prowadzimy sprzedaż towaru za pośrednictwem Internetu, większość sprzedanego towaru jest wysyłana do klienta za pośrednictwem Poczty Polskiej. Posiadamy umowę z Pocztą. Klientom wystawimy paragon (...)

Moment dokonania dostawy w WNT

W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania towaru albo w momencie wystawienia faktury - w zależności od tego, która data jest wcześniejsza. Jak należy (...)

Powstanie obowiązku podatkowego przy WNT

Prowadzę działalność gospodarczą, w której często mam dostawy wewnątrzwspólnotowe. Zgodnie z ustawą o VAT, obowiązek podatkowy przy takich dostawach powstaje w dniu dostawy lub w dniu wystawienia (...)

Usługa ściągania długów a stawka podatku VAT

Nasza firma m.in. zajmuje się windykacją wierzytelności. Przyjmujemy zlecenia zarówno od firm, jak i osób prywatnych. Za każde zrealizowane zlecenie wystawiamy faktury VAT. Do tej pory faktury za (...)

Sprzedaż gruntu rolnego a VAT

Na przetargu nabyłem nieruchomość rolną niezabudowaną od Starostwa Powiatowego. Jest to działka rolna o powierzchni 5 ha przeznaczona pod produkcję rolną. Ja jestem posiadaczem gospodarstwa rolnego (...)

Wykonanie pierwszej czynności opodatkowanej

Przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej (np. VAT) należy złożyć wniosek o nadanie NIP. Czy samo wystawienie oferty sprzedaży towaru bez jego sprzedaży można uznać już za taką czynność, (...)

Rezygnacja z bycia "VAT-owcem"

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie PKWIU 80.42 - organizacja kursów, wystawia fakturę ze zwolnionym VAT-em. Czy przed upływem trzech lat od zgłoszenia bycia VAT-owcem (...)

Faktury VAT bez podpisu

Podobno od jakiegoś czasu nie ma obowiązku podpisywania faktur VAT przez wystawcę i odbiorcę. Czy brak obowiązku podpisywania faktur VAT dotyczy każdego przypadku (i sprzedaży i usługi)? Proszę (...)

Format oraz prawidłowe dane faktury

Potrzebujemy, żeby nasi partnerzy z Azji, którzy wykonują dla nas usługi informatyczne wystawiali prawidłowe faktury lub inne dokumenty w celu zaksięgowanie w Polsce. Czy osoba wykonująca wolny (...)

Podatek VAT w przypadku samochodu z USA

Kupiłem nowy samochód w USA. Został przewieziony do portu Bremerhaven w Niemczech. Tam tez zapłaciłem za niego 10% cła i 19% podatku VAT. Samochód został przewieziony do mojego miejsca zamieszkania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika