Prawo pracy - Porady prawne (strona: 37)

Technikum wieczorowe a staż pracy

Czy technikum wieczorowe 3-letnie na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej jest wliczane do stażu pracy?

Nowe zatrudnienie w czasie zwolnienia lekarskiego

Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mogę pracować u innego pracodawcy i jakie są konsekwencje, jeśli będzie to w czasie zwolnienia lekarskiego?

Wynagrodzenie za delegację służbową

Czy delegacja (polecenie wyjazdu służbowego) musi być potwierdzona przez przełożonego, czy tylko wystarczy rejestracja w dzienniku? Czy delegacje najpierw zatwierdza przełożony, czy najpierw się (...)

Zmiana terminu obowiązywania umowy o pracę

Czy zgodne z prawem jest przedłużenie umowy o pracę (zawartej na czas określony i drugiej z kolei) przez zastosowanie aneksu do tejże umowy i za porozumieniem stron przedłużenie czasu trwania tejże (...)

Przejęcie zakładu pracy a świadectwo pracy

Pracowałem w restauracji, będącej na licencji. Po pewnym czasie właściciel stracił licencję i restaurację przejęła korporacja. Dotychczasowy właściciel "rozpłynął" się w powietrzu i pracownicy (...)

Pracownicza Kasa Zapomogowo - Pożyczkowa

Jakie są zasady organizowania się pracowników w Pracowniczej Kasie Zapomogowo - Pożyczkowej i jakie obowiązki (świadczenia) musi wypełniać pracodawca wobec takiej organizacji?

Cofnięcie urlopu i zwolnienie dyscyplinarne

Czy pracodawca może cofnąć pracownikowi zgodę na urlop wypoczynkowy, jeśli pracownik miał zlecone konkretne zadania do wykonania i ich nie wykonał? Jeśli mimo braku zgody na urlop z powodu niewykonania (...)

Upływ terminu umowy zawartej na czas określony

Jeżeli pracodawca i pracownik, którzy zawarli umowę o pracę na czas określony milczą do 30.04 a z dniem 30.04 mija termin umowy, to czy samoczynnie zostaje zawarta kolejna umowa pomiędzy pracodawcą (...)

Urlop okolicznościowy w trakcie wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego

Czy w sytuacji, gdy zgon osoby bliskiej nastąpił w czasie mojego urlopu wypoczynkowego, urlop ten przedłuża się o należny urlop okolicznościowy? Jak wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia lekarskiego?

Informacje o zaległym wynagrodzeniu w świadectwie

Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca wystawił mi świadectwo pracy, w którym podał informację, że za niewykorzystany należny urlop wypoczynkowy wypłacił mi ekwiwalent. Teoretycznie powinien (...)

Wynagrodzenie prowizyjne

Jeśli moje wynagrodzenie zależy od wysokości sprzedaży (prowizja), czy pracodawca jest zobowiązany przedstawiać mi wysokość obrotów ze sprzedaży na rzecz moich klientów? Czy wolno mi zażądać (...)

Brak zaufania do pracownika a wypowiedzenie

Czy "utrata zaufania" to wystarczająca przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę? Wypowiedzenie otrzymałem w dniu 17.06.03, a okres wypowiedzenia kończy się 30 września 2003 r. Czy okres wypowiedzenia (...)

Wypowiedzenie umowy przez pracownika a odprawa

Chciałabym się dowiedzieć, czy w przypadku rozwiązania umowy - poprzez złożenie stosownego oświadczenia przez pracownika i przy zachowaniu terminu wypowiedzenia - pracownikowi przysługuje odprawa (...)

Umowa na okres próbny przekraczający 3 miesiące

Pracodawca zawarł ze mną umowę o pracę na okres próbny - 6 miesięcy. Po upływie czterech miesięcy dowiedziałem się, że umowę na okres próbny można zawrzeć na okres co najwyżej na 3 miesięcy. (...)

Prawo do premii uznaniowej

Pracodawca w umowie o pracę, zawartej na czas nieokreślony na piśmie zobowiązał się w kwestii wynagrodzenia miesięcznego do: 1000 zł plus premia uznaniowa. Od dwóch miesięcy wypłaca tylko jeden (...)

Pozew o przywrócenie do pracy i odszkodowanie

Czy możliwym jest, aby w pozwie do Sądu Pracy wnioskować o przywrócenie do pracy oraz odszkodowanie? Jeżeli tak, to jak powinien być sformułowany taki pozew? O jakie odszkodowanie może ubiegać (...)

Wynagrodzenie prezesa sp.z o.o.

Czy prezes może sobie ustalić wynagrodzenie samodzielnie, czy muszą to zrobić udziałowcy zwołując Zgromadzenie Wspólników, czy w jeszcze inny sposób? W nowo powstałej spółce z o.o., udziałowcy (...)

Działalność gospodarcza a wymiar urlopu

Czy prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek wlicza się do okresu pracy, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar?

Zasiłek przedemerytalny a zatrudnienie

Jaką kwotę brutto może zarobić osoba znajdująca się na zasiłku przedemerytalnym?

Wynagrodzenie za pracę a wysokość alimentów

Pytania dotyczą alimentów dla dziecka. Czy jest górna granica wysokości alimentów tzn. jaki procent dochodów może być maksymalnie na nie przeznaczony? Czy w praktyce można nie zgodzić się na (...)

Zatrudnienie żony w "spółce cywilnej męża"

Czy to prawda, że żona jednego ze wspólników, spółki cywilnej, zatrudniona na umowę o pracę będzie traktowana jako osoba współpracująca a nie pracownik?

Dodatkowe zajęcie zarobkowe policjanta

Czy w świetle przepisów ustawy o Policji przez "dodatkowe zajęcia" należy rozumieć także np. jednorazową umowę zlecenia lub jednorazową umowę o dzieło?

Świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik z powołania przebywa na 9-cio (6+3) miesięcznym zwolnieniu lekarskim (pobiera zasiłek chorobowy). Posiada zaległy, niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze około 70 dni. Po zakończeniu (...)

Godziny nadliczbowe lekarzy

Ile godzin nadliczbowych (poza dyżurami) może mieć lekarz w ciągu miesiąca i w jakiej wysokości są one płatne w chwili obecnej?

Umowa zlecenia z lekarzem

Czy kontrakty lekarskie funkcjonujące w wielu szpitalach na zasadzie umów cywilno-prawnych są zgodne z polskim prawem? Czy istnieje taka forma ztrudnienia lekarzy w Uni Europejskiej?

Umowa o pracę z nauczycielem mianowanym

Jak powinna wyglądać prawidłowa umowa o pracę z nauczycielem mianowanym i dyplomowanym?

Wynagrodzenie za dyżury lekarskie

Jestem pracownikiem Publicznego Samodzielnego ZOZ-u. Mam wykształcenie wyższe techniczne, jestem zatrudniony na stanowisku młodszego asystenta i zajmuję się naprawą sprzętu medycznego, przede wszystkim (...)

Waloryzacja wynagrodzenia pracowników

Czy zapis w zakładowym układzie zbiorowym pracy spółki akcyjnej o brzmieniu " Stawki wynagrodzenia zasadniczego określone niniejszą tabelą podlegają corocznej waloryzacji o procent inflacji ogłaszanej (...)

Stosunek pracy kobiety w ciąży a upadłość zakładu

Co dzieję się z kobietą w ciąży zatrudnioną na czas nieokreślony w przypadku gdy zakład pracy ogłasza upadłość? Moje pytanie dotyczy okresu przed porodem i po porodzie.

Obowiązki zawodowe pielęgniarki

Ok. 16 lat pracowałam jako pielęgniarka. Od ok 4 lat nie wykonuję zawodu. Od tego roku obowiązuje nowe prawo wykonywania zawodu - chcąc je otrzymać polecono mi uregulować obowiązkowe składki na (...)

Wynagrodzenie nauczyciela za godziny nadliczbowe

Czy są jakieś przepisy regulujące zasady wynagradzania nauczycieli - szczególnie chodzi o kadrę kierowniczą- za godziny ponadwymiarowe?

Wypadek przy pracy a wypadek w drodze do pracy

Czy wypadek na wycieczce szkolnej nauczyciela jest wypadkiem w pracy czy wypadkiem w drodze do pracy, a może jeszcze innym wypadkiem?

Zwolnienie z powody trudnej sytuacji firmy

Prowadzę sklep przemysłowy i zatrudniam 6 pracowników na zasadzie księgi przychodow i rozchodów. Chcę zwolnić od 31 maja 1 pracownika (trzymiesięczny okres wypowiedzenia). Przyczyną jest bardzo (...)

Zwolnienie nauczyciela z powodu redukcji etatów

Jako nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony otrzymałem wypowiedzenie pracy z powodu redukcji etatów w szkole. Jednocześnie w tym samym roku dyrektor zatrudnił trzech nauczycieli na (...)

System równoważnego czas pracy

Na czym polega równoważny czas pracy i jak go stosować w firmie ?

Najniższa stawka godzinowa

Jeżeli najniższe wynagrodzenie wynosi 760 zł (brutto) to ile wynosi najniższa stawka godzinowa w przypadku wynagrodzenia godzinowego?

Urlop okolicznościowy a śmierć dziadka żony

Chciałbym zapytać o to, czy z powodu śmierci dziadka mojej żony należy mi się urlop okolicznościowy?

Rozwiązanie za porozumieniem a chorobowe

Co dzieje się, gdy tuż przed rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron pójdę na zwolnienie lekarskie, przekraczające termin rozwiązania umowy?

Ekwiwalent dla pracownika powołanego do wojska

Czy pracownikowi, którego powołano do regularnej służby wojskowej należy się oprócz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop 14-dniowa (lub jakakolwiek) odprawa wojskowa?

Zasady finansowania dokształcania pracowników

Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych (art. 94 punkt 6 Kodeksu Pracy). Czy pracodawca może warunkować udzielenie dofinansowania do studiów podyplomowych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika