Prawo pracy - Porady prawne (strona: 38)
Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy
Czy kierowca dostarczający do sklepów kosmetyki i chemię gospodarczą, który musi załadować i rozładować towary może mieć wypłacany ekwiwalent za używanie i pranie własnej odzieży, czy musi (...)
Delegowanie pracownika do innej miejscowości
Czy na podstawie kodeksu pracy pracodawca może czasowo delegować pracownika do pracy w innej miejscowości?
Zwolnienie i nagana jednocześnie
Czy możliwe jest zwolnienie z pracy z art. 52 przy wcześniejszym udzieleniu nagany za te same przewinienia (w ciągu jednego tygodnia) - nagana zawierała te same zarzuty co podstawa zwolnienia?
Urlop wypoczynkowy przed urlopem wychowawczym
W styczniu kończy mi się okres urlopu macierzyńskiego. Czy przed wykorzystaniem urlopu wychowawczego mogę prosić pracodawcę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego, zaległego - należnego mi w tym (...)
Uprawnienia pracownika w razie upadłości zakładu
Jak zmienia się sytuacja pracownika w zakładzie, który ogłosi upadłość? Przed likwidacją przysługuje mi 3 miesięczny okres wypowiedzenia, dostałbym również odprawę, z tytułu ustawy o zwolnieniach (...)
Uzasadnienie wypowiedzenia zmieniającego
Czy pracodawca (zakład budżetowy) może wypowiedzieć pracownikom zajmującym kierownicze stanowiska warunki pracy i płacy, proponując im stanowiska specjalistów, podając jako przyczynę zmiany organizacyjne, (...)
Ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy
Wypowiedzenie umowy o pracę na zasadzie art. 55 § 1[1] wymaga wskazania ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Orzecznictwo w tym zakresie jest bardzo ubogie. Proszę o przykład takich (...)
Czas pracy pracowników ZOZ
Jaki jest dzienny wymiar czasu pracy w służbie zdrowia i jakim dokumentem jest to regulowane?
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych
Dlaczego nauczyciel pracujący w szkole jako informatyk nie ma płaconego szkodliwego?
Oddelegowanie pracownika na inne stanowisko
Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może mnie oddelegować do pracy na innym stanowisku pracy?
Nieumyślna szkoda w mieniu pracodawcy
Jakie pracodawca ma prawo ustosunkować się do nieumyślnie popełnionego błędu przez pracownika - szkoda dla pracodawcy (wartość pieniężna błędu dla firmy ok. 0,5 - 1% dochodu rocznego)?
czy mogę otrzymać wypowiedzenie po operacji mając umowę na czas nieokreślony?
Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Mam skierowanie na operację. Jeżeli wrócę czy mogę wtedy otrzymać wypowiedzenie warunków pracy. (Jeżeli wrócę po zwolnieniu chorobowym - czy będzie (...)
Zasiłek a prawo do urlopu
Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest wliczany do wymiaru wyliczania urlopu po podjęciu pracy?
Urlop bezpłatny a staż pracy
Czy urlop bezpłatny odliczany jest od lat pracy, czyli trzeba ten urlop odpracować przed przejściem na emeryturę (mój pracodawca sugeruje że urlop bezpłatny odliczany jest dopiero po wybraniu 30 (...)
Informacja o naganie w świadectwie pracy
Czy pracodawca może w świadectwie pracy zamieścić informację o naganie udzielonej pracownikowi? Co mogę zrobić, aby ta informacja nie znalazła się w świadectwie?
Ksero w miejscu zatrudnienia
Czy w pomieszczeniu biurowym, w którym na stałe pracuje kilka osób, może być ksero? Ksero to jest używane praktycznie bez przerwy, przez pracowników całej firmy i nie ma osoby, która zajmowałaby (...)
Dodatkowy urlop policjanta
Ile wynosi urlop dodatkowy dla policjantów?
Prawo do ekwiwalentu a porzucenie pracy
Czy w przypadku porzucenia przez pracownika miejsca pracy przysługuje mu ekwiwalent pieniężny z tytułu niewykorzystanego urlopu?
Wypłata zasądzonego wynagrodzenia a ZUS i podatek
Lekarze wygrywają coraz więcej spraw dotyczących roszczeń finansowych - zapłaty za dyżury, zaległe XII-tki. Wyroki sądowe przyznają im zasądzone kwoty, o które składali powództwa. Tymczasem (...)
Zatrudnienie prezesa zarządu spółki z o.o.
Czy zatrudnienie prezesa zarządu spółki z o. o. wymaga określenia stanowiska (np. dyrektor) w umowie o pracę? Czy umowa o pracę wygasa w momencie odwołania z funkcji prezesa, czy też rozwiązanie (...)
Wypowiedzenie a choroba pracownika
Czy dostarczenie zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę przedłuża okres wypowiedzenia?
Wypowiedzenie dla pracownika z powołania
Kiedy rozpoczyna się bieg wypowiedzenia umowy o pracę odwołanego za wypowiedzeniem skarbnika gminy, będącego w tym czasie na zwolnieniu lekarskim?
Wygaśnięcie umowy zawartej na okres próbny
Podjąłem moją pierwszą pracę podpisując umowę na okres próbny. Nie został oznaczony czas jej zakończenia. Wiem na mocy art 25 k.p., że okres próbny nie może przekroczyc 3 miesięcy. Z przyczyn (...)
Obowiązek zawiadomienia PIP
Czy istnieje przepis (jaki?) nakazujący osobie prowadzącej działalność gospodarczą dokonać dobrowolnego zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy? Jeżeli tak, to jakie sankcje grożą za niewypełnienie (...)
Odprawa a działalność gospodarcza pracownika
Pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony (od 02.10.1997 r.) w dniu 26 marca 2002 r. wręczono wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem na dzień 30 czerwca br. z przyczyn ekonomicznych leżących (...)
Protokół z badania trzeźwości pracownika
Jaki dokument należy sporządzić jeżeli pracownik podda się badaniu alkomatem i test będzie pozytywny, wskazujacy na stan nietrzeźwości.
Urlop wychowawczy żołnierza
Jestem żołnierzem zawodowym od 12 lat czy mam prawo do uzyskania urlopu wychowawczego i jakie warunki muszę spełnić.
Obowiązek wzięcia 14-dniowego urlopu
Art. 162 kodeksu pracy mówi, że część urlopu powinna obejmować 14 dni kalendarzowych, ale czy musi?
Nagroda jubileuszowa dla pracownika
Jak mam wyliczyć pracownikowi nagrodę jubileuszową? Czy podstawą nagrody jest wypłata za ostatni miesiąc, czy składniki zapisane w umowie?
Urlop na czas obrony pracy magistreskiej
Czy przysługuje mi dodatkowy urlop w związku z obroną pracy magisterskiej? Studia zaoczne, stała umowa o pracę, przysługuje 20 dni w roku (8 lat stażu pracy). Studia opłacane samodzielnie, nie (...)
Potwierdzenie gotowości podjęcia pracy
Czy należy się w urzędzie pracy odmeldować, jeżeli chce się na parę dni wyjechać? Czy bezrobotnemu, który pobiera zasiłek bezrobotny, przysługuje urlop? Jak to wygląda w naszym prawie?
Zagubione świadectwo pracy
W 1978 roku zagubiłem świadectwo pracy. Obecnie napisałem do archiwum o wystawienie nowego świadectwa. Przysłano mi zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie. Czy na podstawie takiego zaświadczenia (...)
Umowa cywilnoprawna a wypadek przy pracy
Czy osobie zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, od której to umowy odprowadzane są obowiązkowe składki emerytalna, rentowa, wypadkowa oraz dobrowolna chorobowa przysługuje odszkodowanie (...)
Wykonywanie obowiązków pracowniczych
Kiedy można odmówić wyjazdu w delegacje - np na konferencje?
Komornik a składki na FGŚP
Czy pracownicy kancelarii komorniczej są obowiązani płacić składkę na FGŚP (tzn. komornik za nich), jeśli np. pracownicy radców prawnych i notariuszy nie mają takiego obowiązku? We wszystkich (...)
Roszczenia związane z chorobą zawodową
Czy osoba będąca już na emeryturze może starać się o jakieś świadczenie, jeżeli doświadczyła choroby zawodowej, która ujawniła się dopiero w okresie emerytalnym?
Matura a wynagradzanie nauczycieli
Drugi dzień pisemnego egzaminu dojrzałości był dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Jak ma rozliczyć godziny nadliczbowe nauczyciel, który uczestniczył w pracy komisji maturalnej, a jak nauczyciel, (...)
Limity w egzekucji z wynagrodzenia
Czy komornik może zająć mi pensję, gdy wynosi ona 600 zł netto i gdy jestem jedynym żywicielem rodziny?
Wypowiedzenie a odprawa
Jeśli pracownik wypowiedział firmie umowę o pracę (zawartą na czas nieokreślony) zgodnie z Kodeksem Pracy po przepracowaniu 9 miesięcy, to czy przysługuje mu odprawa (w jakim wymiarze)?
Koszty dojazdu do pracy w porze nocnej
Czy pracodawca ma obowiązek opłacania nocnego powrotu pracownika do domu?
Masz inne pytanie do prawnika?