Prawo pracy: Wynagrodzenie - Porady prawne (strona: 4)

Potwierdzenie delegacji

Jestem dyrektorem instytucji prowadzonej przez miejski samorząd. Czy otrzymując od prezydenta miasta służbowe delegacje mam obowiązek podbicia ich (przybicia na nich pieczątki) w celu udowodnienia, (...)

Dochodzenie zwrotu nienależnych pieniędzy

Księgowość przelała pieniądze na konto innego byłego pracownika w firmie przez pomyłkę. Pracownik nie chce oddać pieniędzy. Czy można złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa? (...)

Praca przy komputerze a wynagrodzenie

Pracownik pracuje 8 godzin przy komputerze z przerwami. Czy pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy przy komputerze? Jeśli tak to jakie muszą być spełnione warunki tej pracy (...)

Dobrowolne potrącanie należności z wynagrodzenia

Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę od 02.01.2007 r. z wynagrodzeniem minimalnym 936 zł. W firmie pracownicy są ubezpieczani grupowo na życie w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Pracownicy pisemnie (...)

Prawo do nagrody jubileuszowej

Pracownica nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w czasie przebywania na urlopie wychowawczym, na którym przebywa od 21.04.2004 r. do 26.10.2007 r. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Zakładowym (...)

Stawka godzinowa a czas pracy

Pracownicy wynagradzani są stawką godzinową. W przypadku obniżenia czasu pracy w miesiącu listopadzie za 11 listopada następuje zmniejszenie liczby przepracowanych godzin. Czy to spowoduje obniżenie (...)

Odsetki ustawowe od zaległej premii

Pracodawca wypłacił w listopadzie kilku pracownikom premię uznaniową i dwóm pracownikom premię prowizyjną. Jest to premia za wrzesień. Pracodawcę obowiązuje regulamin wynagradzania, w którym (...)

Warunki finansowe odprawy

Po 9 latach pracy w korporacji na stanowisku dyrektora dostałam dziś wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracowników, ze względu na likwidację stanowiska i zmiany organizacyjne w pionie. Wcześniej (...)

Skrócenie okresu wypowiedzenia a odprawa

Dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne z pracy z przyczyn likwidacji stanowisk w pracy. Ma zostać wypłacona mi odprawa z tytułu takiego zwolnienia. Aktualnie dostałem propozycję zatrudnienia w innej (...)

Pozostawienie pensji do dyspozycji pracownika

Prowadzę firmę na zasadach ogólnych (KPiR) i zatrudniam pracowników, którym na koniec każdego m-ca wypłacam wynagrodzenie w formie złożenia do banku przelewów, a konkretnie za sierpień 2006 (...)

Opóźniona wypłata diety za podróż służbową

Spółka powinna wypłacić pracownikowi zaliczkę na delegację zagraniczną - podróż służbową pracownika przed jego wyjazdem. Nie zrobiła tego jednak. Pracownik wrócił kilka miesięcy temu do (...)

Porozumienie a odprawa emerytalna

Nasza pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Złożyła wniosek do ZUS o naliczenie emerytury. ZUS emeryturę naliczył, jednak wstrzymał jej wypłatę do chwili rozwiązania aktualnego stosunku pracy. (...)

Opłaty od pozwu w sądzie pracy

Około 2-miesięcy temu złożyłem pozew przeciw pracodawcy o zapłatę zaległego wynagrodzenia podstawowego. Sąd wyznaczył termin rozprawy na 28 września. Kilka dni temu złożyłem drugi pozew przeciw (...)

Koszt wypłaty środków z ZFŚS a prowizja bankowa

Firma zgodnie z obowiązującymi przepisami tworzy ZFŚS, z którego wypłaca, określone ustawą i regulaminem wewnętrznym, świadczenia. Przy płatności każdego świadczenia bank pobiera prowizję (...)

Premia uznaniowa w podstawie wymiaru zasiłku

Pracownica w ciąży przebywa na zwolnieniu lekarskim. Do czasu zajścia w ciążę i pójścia na zwolnienie lekarskie otrzymywała premię uznaniową z wyjątkiem jednego miesiąca. Czy dla kobiety ciężarnej, (...)

Odprawa pośmiertna

Mąż umarł miesiąc temu. Zakład pracy nie chce wypłacić ekwiwalentu pieniężnego za 6 m-cy urlopu oraz odprawy rentowej, dopóki nie zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe, kto jest spadkobiercą. (...)

Podstawa do obliczenia dodatku za nadgodziny

Dowiedziałem się z doniesień prasowych, iż wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny ustala się od pensji faktycznie otrzymywanej. Ten wariant ustalania wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (...)

Wynagrodzenia lekarza stażysty

Czy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 24.03.2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 57 poz. 553) reguluje wynagrodzenie lekarza stażysty? Jaka jest podstawa prawna wynagrodzenia lekarza odbywającego staż podyplomowy?

Świadczenia finansowe po śmierci pracownika

Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Pracownik miał żonę i dwoje pełnoletnich dzieci. Komu i czy można wypłacić wszystkie należne świadczenia czyli: pensję, ekwiwalent za urlop, zasiłek pośmiertny, (...)

Rozwiazanie umowy o pracę a wypłata premii

Byłam zatrudniona w firmie od sierpnia 2004 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony. Aneksem do w/w umowy została wprowadzona zmiana: w przypadku rozwiązania w/w umowy przez pracodawcę obowiązuje (...)

Oskładkowanie odprawy rentowej

Czy od odprawy rentowej jest pobierany ZUS?

Potrącanie alimentów ze świadczenia z ZFŚS

Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należało mi się świadczenie o nazwie "Wczasy turystyczne". Świadczenie przyznano mi oraz moim córkom Joannie i Zuzannie, w wysokości 600 PLN na osobę. (...)

Delegacja zagraniczna zleceniobiorców

Firma informatyczna X chce przyjąć na praktyki studenckie 2 studentów studiów dziennych na okres 1 - 2 miesięcy. Zatrudnienie będzie odbywać się na zasadzie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. (...)

Odprawa emerytalna uzupełniająca

W Gazecie Prawnej nr 26 (1644) z dnia 6 lutego 2006 w rubryce CZYTELNICY PYTAJĄ na pytanie czy przysługuje odprawa emerytalna uzupełniająca, autorka odpowiedzi Pani D. K. szanując przepis art. 92[1] (...)

Diety za podróże zagraniczne kierowców

Firma włoska założyła w Polsce nową, całkowicie samodzielną sp. z o.o. Firma w Polsce zatrudnia kierowców, nie ma jednak jeszcze własnych środków transportu. Została sporządzona umowa pomiędzy (...)

Zwrot kosztów podróży wolontariuszom

Zgodnie z ustawą korzystający może pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach, także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz zamawiającego (...)

Potręcenia z zasiłku chorobowego

Czy poręczycielowi można potrącić z zasiłku chorobowego raty pożyczki z funduszu mieszkaniowego z Zakładowego Funduszy Świadczeń Socjalnych?

Wynagrodzenie chorobowe po ustaniu zatrudnienia

W styczniu złożyłem wypowiedzenie (okres wypowiedzenia 2 tygodnie). Po dwóch dniach zachorowałem - okres zwolnienia 25 dni (termin zakończenia choroby - po zakończeniu pracy). Czy pracodawca wypłaca (...)

Diety dla kierowców

Czy pracownikowi zatrudnionemu jako kierowca samochodu ciężarowego i wykonującemu pracę na terytorium RP i UE należy się wypłata diety za pracę poza miejscem zatrudnienia, gdy umowa o pracę definiuje (...)

Zwrot kosztów noclegów dla kierowców

Czy kierowcy zatrudnionemu w międzynarodowym transporcie przysługuje ryczałt lub zwrot kosztów za hotel za każdą noc, jeśli na wyposażeniu samochodu jest miejsce sypialne (łóżko)? Czy kierowcy (...)

Kontynuacja ubezpieczenia na życie

Zakład pracy rozwiązał ze mną umowę o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego - dokładnie 16.12.2005 r.(przebywałam 270 dni na zwolnieniu lekarskim, a następnie otrzymałam na 5 (...)

Świadectwo pracy a prawo do nagrody jubileuszowej

Osoba pracowała w zakładzie pracy, którego regulamin wynagradzania przewidywał nagrodę jubileuszową. Pracownica dostarczyła dokumenty potwierdzające jej dotychczasowe lata pracy - były to zaświadczenia (...)

Dodatek dla pracownika socjalnego

Zgodnie z art. 121 ust. 3a ustawy o pomocy społecznej pracownikowi socjalnemu przysługuje dodatek do wynagrodzenia w kwocie 250 złotych. Z treści przepisu wynika, że świadczenie pracy socjalnej w (...)

Samochód prywatny wolontariusza

Chciałbym się dowiedzieć, czy aby używać samochodu prywatnego do realizacji celów fundacji potrzebna jest osobna umowa z właścicielem pojazdu, który jako wolontariusz pracuje na rzecz fundacji?

Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe

Nasza pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Zostaje z nią rozwiązana umowa o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy. Należy się jej odprawa z tego tytułu. Czy powinniśmy wypłacić jej (...)

Prawo do odsetek od zawieszonego uposażenia

Jestem policjantem w 2003 roku wstrzymano mi 50 % nagrody rocznej oraz 50% dodatku służbowego miesięcznego. W wyniku przegranych spraw w NSA w dniu 01.12.2004 roku wyrównano mi wcześniej wstrzymane (...)

Zasady obliczania wynagrodzenia

W skład płacy wchodzą m.in. stawka (płaca zasadnicza) oraz dodatek za okres przepracowany w przedsiębiorstwie, ustalony procentowo ze związkami zawodowymi. Pracownik o wyższych kwalifikacjach i (...)

Premia dla byłego pracownika

Jak należy traktować przyznanie byłemu pracownikowi nagrody jednorazowej w kwocie przeciętnego jednomiesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale za to, że firma osiągnęła w 2004 roku zysk? Taka (...)

Premia dla księgowego

Czy pracodawca może aneksem do umowy o pracę przyznać pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku Głównego Księgowego, stałą premię tzw. bilansówkę, w wysokości 20 % zasadniczej pensji, przysługującą (...)

Dodatkowe zatrudnienie a dodatek za staż pracy

Otrzymałam odpowiedź w sprawie braku prawa do dodatku za staż pracy w moim dodatkowym miejscu zatrudnienia (w szkole - w charakterze nauczyciela). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika