Prawo pracy: Wynagrodzenie - Porady prawne (strona: 3)
Zasady premiowania efektywności pracy
Chciałbym wprowadzić dla pracowników zatrudnionych na stanowisku: handlowiec oprócz podstawowego wynagrodzenia również coś w rodzaju dodatkowej premii od obrotów. W jaki sposób mógłbym dodatkowo (...)
Bony żywieniowe a składki ZUS
Chcemy na stałe dodawać do wynagrodzenia bony żywieniowe na podstawie § 2 , pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. (Dz.U Nr 161 poz 1106 ze zm.). Bony żywieniowe (...)
Okres wypowiedzenia a nagroda jubileuszowa
W regulaminie wynagradzania pracodawca ustalił nagrodę jubileuszową za 10 lat pracy. W jego zakładzie. Pracownik złożył wypowiedzenie z pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. (...)
Wymiar czasu pracy a liczba godzin ponad wymiar
Szpital chce zatrudnić lekarza na 1/2 etatu. Czas pracy dla lekarzy wynosi obecnie 7 godz. 35 min. Zgodnie z art. 151 § 5 kodeksu pracy "należy określić dopuszczalną liczbę nadgodzin". Jak należy (...)
Dodatek stażowy
Zauważyłem, że mój były pracodawca, gdzie byłem zatrudniony na umowę o pracę , nie wypłacał mi przez kilka lat wysługi lat. Zakład pracy został zlikwidowany a jego obowiązki przejął nowy (...)
Wcześniejsza wypłata wynagrodzenia za pracę
W regulaminie pracy publicznego ZOZ istnieje zapis, iż wynagrodzenie wypłacane jest z dołu do dnia 5-go miesiąca. Zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń powinna być uzgodniona ze związkami zawodowymi. (...)
Dodatek dla lekarza za pozostawanie w gotowości
Lekarz pełniący obowiązki ordynatora na oddziale szpitalnym otrzymał od pracodawcy na piśmie informację o przyznaniu tzw. dodatku za dyżur gotowości w określonym czasie (jest to gotowość stawienia (...)
Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny
Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Wynagrodzenia są przelewane na konto pracowników za ich pisemną zgodą. Termin wypłat ustalono na ostatni dzień miesiąca; w przypadku września 2007 r. (...)
Zbyt długie przerwy na palenie tytoniu w pracy
Niektórzy pracownicy często urządzają sobie przerwy w pracy na palenie tytoniu poza budynkiem biurowym, na zewnątrz, ponieważ ze względu na małą powierzchnię tego budynku nie ma możliwości (...)
Składka na FGŚP a wynagrodzenie minimalne
Spółka z o.o. zatrudnia 4 zleceniobiorców. 2 otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 1420,00 brutto pozostali 850,00 brutto. Czy od wszystkich zleceniobiorców jesteśmy zobowiązani odprowadzić składkę (...)
Podstawa zajęć komorniczych a składka zdrowotna
Czy sposób wyliczania podstawy zajęć komorniczych w przypadku wystąpienia w wynagrodzeniach składnika ubezpieczenie na życie płaconego przez pracodawcę jest poprawny. Czy ubezpieczenie na życie (...)
Składniki wynagrodzenia
Mam do przedstawienia w pracy przedstawiłam zaświadczenie o dochodach z banku celem wypełnienia i przedstawienia do kredytu. Ma ono tytuł "zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości dochodów". (...)
Zatrudnienie pracownika młodocianego
Zatrudniam pracownika młodocianego na umowę o pracę na czas określony (nauka zawodu) od 01.09.2004 r. do 31.08.2007 r. Chciałbym dalej pracownika zatrudnić od 01.09.2007 r. Pracownik wykorzystał (...)
Przestój a miejsce przebywania pracownika
Pracodawca nie wygrał przetargu na określone roboty. Zatrudnia kilkudziesięciu pracowników wykwalifikowanych do konkretnych robót. Wystąpił problem przestoju. Nie ma możliwości przydzielenia innej (...)
Dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego
Radca prawny, wykonujący zawód na podstawie stosunku pracy (umowa o pracę) odchodzi z pracy na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie radca ten wniósł do sądów i komorników wiele spraw o zapłatę (...)
Kompensata długu z wierzytelnością pracowniczą
Mam dłużnika, który pracuje na umowę o pracę, ale oficjalnie pobiera najniższe wynagrodzenie, a więc wolne od zajęcia komorniczego. Moja wierzytelność stwierdzona jest sądowym tytułem wykonawczym (...)
Potrącenie ubezpieczenia na życie z zasiłku
W firmie potrącam pracownikom ubezpieczenie grupowe z wynagrodzenia za pisemną zgodą. Pracownicy mają wysokie wynagrodzenia, powyżej minimalnego. Jedna z pracownic przebywa na urlopie macierzyńskim, (...)
Brak zwolnień lekarskich a wypłata wynagrodzeń
W związku ze strajkiem lekarzy pracownikowi po pobycie w szpitalu nie wystawiono zwolnienia lekarskiego, a jedynie informację w jakim okresie przebywał na oddziale szpitala, w takiej sytuacji pracownik (...)
Świadczenie urlopowe a zajęcie komornicze
Jesteśmy organizacją zatrudniającą 16 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Nie tworzymy ZFŚS. Wypłacamy świadczenia urlopowe. Pracownik ma komornicze zajęcie egzekucyjne wynagrodzenia. (...)
Zaświadczenie o zarobkach na chorobowym
Pracownica podatnika - sp. z o.o. - przebywa obecnie na zwolnieniu z powodu ciąży. Od dwóch miesięcy zasiłek chorobowy wypłaca jej ZUS. Ostatnio zwróciła się do Spółki, jako swojego pracodawcy (...)
*Umowa zlecenia - zajęcie wierzytelności
Otrzymałem zajęcie wierzytelności osoby, z którą podpisałem umowę zlecenie. Jest to zajęcie inne niż alimentacyjne. Osoba ta nie jest moim pracownikiem. Umowa zlecenia opiewa na kwotę 2 000 zł (...)
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę
Zakład pracy otrzymał zajęcie komornicze zatytułowane \" Zajęcie wynagrodzenia za pracę\" oraz (odnośnie innego Pracownika) zajęcie komornicze zatytułowane \"Zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz (...)
Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna
Jeżeli zwalniany pracownik spełnia warunki do uzyskania świadczenia przedemerytalnego, to czy przysługuje mu odprawa emerytalna?
Wynagrodzenie prowizyjne a dodatek za nadgodziny
Pracownik jest wynagradzany w sposób prowizyjny. W każdym miesiącu jego zarobek jest inny, nie ma stałej stawki godzinowej lub miesięcznej. Zaistniała potrzeba wypłacenia dodatku za pracę w godzinach (...)
Obowiązki pracodawcy w razie śmierci pracownika
Wczoraj na terenie naszej firmy powiesił się jeden z pracowników podczas pracy /dozorca/. Bardzo proszę mi powiedzieć co mam uczynić z ramienia zakładu pracy, jakie wynagrodzenia, ekwiwalenty i (...)
Wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika
Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Nie ma osoby, która mogłaby otrzymać jego wynagrodzenie za pracę za te pół miesiąca (nikt nie spełnia warunku ewentualnej renty rodzinnej). Wynagrodzenie (...)
Osoba niezatrudniona a otrzymywanie diet
Prezes i jednocześnie jedyny udziałowiec spółki z o.o. nie jest zatrudniony w spółce z o.o. Siedzibą spółki jest miasto w Polsce. Czy prezesowi przysługują delegacje z tytułu jego podróży (...)
Roszczenia pracowników w razie likwidacji firmy
Likwidując firmę zatrudniającą 4 osoby, która utraciła płynność finansową i nie posiada żadnego majątku (dzierżawa), w jaki sposób pracownicy mogą dochodzić swoich roszczeń z tytułu likwidacji (...)
Potrącenie z wynagrodzenia kosztów szkoleń
Od lat podpisujemy z pracownikami umowy dotyczące kosztów szkoleń. Jeśli wartość szkolenia przekracza 200 PLN pracownik podpisuje aneks, w którym zobowiązuje się do przepracowania określonego (...)
Zwolnienia radnego na sesję rady gminy
Jestem zatrudniona w jednostce budżetowej na cały etat, na czas nieokreślony. Od listopada zeszłego roku jestem również Radną w miejscowym Urzędzie Gminy. W związku z czym za każdym razem, gdy (...)
Wynagrodzenie dla nauczycieli za nadgodziny
Czy jest podstawa prawna regulująca zasady wynagradzania nauczycieli, (głównie dyrektorów i wicedyrektorów) za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, kiedy przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności (...)
L-4 na świadectwie pracy
Zatrudniłem pracownika od 01.03.2007r. do 14.04.2007r. Jest to pierwsza praca pracownika. Dostarczył zwolnienie lekarskie od 12.03.- 14.03. Pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia za czas choroby, (...)
Zaległe wynagrodzenie za nadgodziny
W okresie od 01.01.2004 r. do 31.12.2006 r. byłem zatrudniony w firmie usługowej (Sp. z o.o.) na stanowisku specjalisty. Mój tryb pracy był normalny zwany w regulaminie zakładu pracy administracyjnym, (...)
Praca na terenie całego kraju
Zatrudniam pracowników na kilku budowach w różnych miastach. Pracownicy w umowie o pracę mają zapis: miejsce pracy - na budowach całego kraju. Czy pracownikom przysługuje dieta + ryczałt za nocleg (...)
Potrącenie z nagrody jubileuszowej
Nasz pracownik posiada zajęte konto przez komornika ( wynagrodzenie za pracę). Teraz pracownik ten ma otrzymać nagrodę jubileuszową za lata pracy. Ile zakład pracy powinien oddać komornikowi? Czy (...)
Zasiłek chorobowy a dieta
Pracownik, który jest zatrudniony w polskiej firmie i następnie został delegowany za granicę, zachorował. Czy pracodawca musi mu wypłacać oprócz zasiłku chorobowego również diety, czy nie?
Diety kierowcy
Pracownik jest zatrudniony w charakterze kierowcy. Około 7 dni w miesiącu jest w podróżach, rozwożąc towar do odbiorców w kraju i zagranicą, w pozostałym czasie pracy pracuje w firmie, wykonując (...)
Trzynastka a urlop na poratowanie zdrowia
Nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej z dwudziestoletnim stażem pracy od grudnia 2005 r. do czerwca 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od dnia 01.09.2006 do 30.06.2007 przebywa (...)
Premia zamiast nadgodzin
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pracownicy pracujący w nadgodzinach nie dostają wynagrodzenia za nadgodziny, tylko wyliczoną jak nadgodziny premię uznaniową. Czy oznacza to, że pracownicy (...)
Potrącanie pożyczki z trzynastki
Pracownik (nauczyciel) otrzymał pożyczkę mieszkaniową z ZFŚS, ratami potrącaną z listy płac. W tej chwili już nie pracuje (przebywa zagranicą) i nie spłaca pożyczki. W lutym zgodnie z przepisami (...)
Masz inne pytanie do prawnika?