Prawo spółek - Porady prawne (strona: 13)
Zatwierdzenie sprawozdania i bilansu
Zarząd sporządził sprawozdanie za rok 2007. Wspólnicy Spółki z o.o. mają zamiar zmienić umowę spółki. Czy uchwała zatwierdzająca sprawozdanie finansowe musi być podjęta na zwyczajnym zgromadzenie (...)
Zmiana umowy spółki a podwyższenie kapitału
W grudniu 2007 roku Zgromadzenie Wspólników podwyższyło kapitał zakładowy poprzez utworzenie nowych udziałów, które objął tylko jeden z dwóch wspólników. 31.01.2008 roku Sąd rejestrowy zwrócił (...)
Wyłączenie wspólników z głosowania
W spółce z o.o. jest 4 wspólników, dwóch wspólników mniejszościowych jest zatrudnionych. Wysokość i warunki wynagrodzenia oraz premie roczne są regulowane uchwałami wspólników. Zwykle uchwały (...)
Upadłość spółki jawnej
Jako wierzyciel mam zamiar złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki jawnej. Czy w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze są przewidziane dla spółki jawnej inne przepisy, niż dla spółki (...)
Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości
Niebawem moja kancelaria złoży przeciwko spółce jawnej pozew o zapłatę (jestem powodem). Jeżeli dodatkowo ja lub kancelaria złożymy wniosek o ogłoszenie upadłości tej spółki, to czy ten dłużnik (...)
Oświadczenie podpisane przez pełnomocnika
Podpisany został akt notarialny założenia spółki z o. o. Udzielono aktem notarialnym pełnego pełnomocnictwa trzeciej osobie - księgowej do dokonania wszystkich czynności związanych ze zgłoszeniem (...)
Błędne numery PKD w umowie spółki
W akcie notarialnym - akcie założycielskim spółki z o. o. podano nieprawidłowe numery PKD dla poszczególnych rodzajów działalności, które spółka może wykonywać. Spółka nie została jeszcze (...)
Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej
Chcę wnieść aportem firmę jednoosobową do spółki jawnej. Czy muszę najpierw zlikwidować firmę i założyć spółkę? Czy założyć spółkę jawną a później zlikwidować i wnieść aportem (...)
Obowiązek publikacji sprawozdania finansowego
Zauważyłem w pewnym programie - narzędziu online, że niektóre spółki podają bilans, inne nie. Niektóre podają za kilka lat wstecz, inne tylko najnowszy. Od czego to zależy?
Podział zysku zatrzymanego w spółce z o. o.
Za lata 2003-2006 dokonywano uchwałami wspólników zatrzymania zysku w spółce. W tej chwili wspólnicy postanawiają dokonać podziału tego zysku. Czy podział zysku za lata wcześniejsze musi odbyć (...)
Poświadczenie za zgodność dokumentów
Z KRS wynika, iż do reprezentowania firmy upoważnionych jest dwóch członków zarządu, muszą oni działać wspólnie. Członkowie zarządu nie udzielali dalszych umocowań. Jeśli firma składa dokumentację, (...)
Niekaralność Prezesa zarządu
Prezes zarządu spółki sp. z o.o. (2 wspólnicy: osoba fizyczna i spółka z o.o) został skazany na karę 8 m-cy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata (art. 209 k.k.). Wyrok zapadl w styczniu (...)
Należyta staranność członka zarządu sp. z o. o.
Prezes zarządu zdecydował o nienaliczaniu i rezygnacji z odsetek z tytułu opóźnienia płatności za dostawę towaru. Decyzja jest spowodowana chęcią utrzymania stosunków handlowych z kontrahentem (...)
Umowa najmu z prezesem zarządu sp. z o. o.
Jestem jednym z udziałowców dwuosobowej spółki z o.o. Jednocześnie jestem prezesem tej spółki (jednoosobowy zarząd). Chcę wynająć spółce pomieszczenia magazynowe. Kto ma podpisać umowę najmu (...)
Brak adresu spółki a bezskuteczność egzekucji
Jak wiadomo, jeżeli egzekucja komornicza przeciwko spółce z o.o. okaże się bezskuteczna, wówczas za jej długi odpowiada zarząd. W doktrynie i orzecznictwie panuje zgodność co do tego, że odpowiedzialność (...)
Sposób podziału zysku w spółkach osobowych
Wspólnicy zamierzają utworzyć spółkę komandytową. Jedna osoba fizyczna komplementariusz, jedna osoba fizyczna komandytariusz. Generalnie podczas analizy ksh pojawia się problem, kiedy dany przepis (...)
Pełnomocnictwo do zgłoszenia zawiązania spółki
Podpisany został akt założycielski spółki z o. o. Czy księgowa spółki może podpisać i złożyć dokumenty rejestracyjne/zgłoszeniowe nowo powstałej spółki do KRS, urzędu statystycznego i (...)
Wspólna inwestycja na nieruchomości
Dwie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zakupiły działki budowlane. Pierwszy dwie działki drugi jedną działkę znajdującą się pomiędzy działkami pierwszego. Czy dwie osoby (...)
Zgoda spólki z o.o. z art. 211 ksh
Dwie osoby są jedynymi wspólnikami sp. z o.o. a jednocześnie jej jedynymi członkami zarządu. Planowane jest utworzenie spółki komandytowej, w której komplementariuszem miałaby być sp. z o.o. (...)
Zakładanie NZOZ w formie spółki cywilnej
Zakładam z synem NZOZ w formie spółki cywilnej. Oboje prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, ja- wyjazdowa opieka medyczna , syn - ratownictwo medyczne. Czy aby powołać spółkę należy (...)
Pozostawienie zysku w spółce
Umowa spółki z o.o. nie przewiduje możliwości tworzenia kapitałów zapasowego ani rezerwowego a jest to wymóg ustawowy aby takie kapitały mogły zostać utworzone i aby całość bądź część (...)
Podział zysku w spółce partnerskiej
Spółka partnerska lekarzy dzieli dochód na koniec roku. Padł wniosek, by podzielić przychód procentowo wg posiadanych udziałów na każdego partnera, a następnie od tego każdy odejmuje podzielone (...)
Korespondencja handlowa sp. z o.o. i komandytowej
Wspólnikami spółki z .o.o \"A\" są osoby fizyczne \"B\", \"C\" oraz spółka komandytowa \"D\", w której komplementariuszem jest \"A\", a komandytariuszami \"B\", \"C\". Jakie informacje musi ujawniać (...)
Umowa spółki pomiędzy spółką i wspólnikami
Chcę utworzyć z dwoma wspólnikami spółkę z o.o. Wszyscy wspólnicy będą w zarządzie spółki z o.o. Dalej chcemy utworzyć spółkę komandytową, w której wspólnikami będą: planowana spółka (...)
Podwyższenie kapitału przez aport a treść uchwała
Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego. Część udziałów ma być objęta poprzez aport. Czy zgromadzenie wspólników musi powziąć uchwałę o przyjęciu (...)
Rezygnacja wspólnika z objęcia udziałów
Jestem jednym z dwóch udziałowców spółki z o.o. Chcemy podnieść kapitał zakładowy przez ustanowienie nowych udziałów. Jednocześnie zaznaczam, że nie będzie wymagało to zmiany umowy spółki, (...)
Członek zarządu a działalność gospodarcza
Członek zarząd mający prawo do jednoosobowej reprezentacji spółki jest jednocześnie dyrektorem generalnym spółki z o.o. Odpowiedzialnym za zarządzanie na podstawie umowy o pracę. Osoba ta nie (...)
Jednoosobowa spółka jawna
Spółkę jawną tworzy dwóch wspólników. Po pewnym czasie jeden rezygnuje ze spółki, sprzedając swoje udziały. Czy spółka może kontynuować działalność, jeśli udziały wspólnika wykupi (...)
Ponowne zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Spółka jawna po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2006 zatwierdziła je i złożyła w sądzie. Po kilku miesiącach zorientowała się, że sprawozdanie podlega obligatoryjnemu badaniu przez (...)
Zmiana siedziby spółki a NIP
W grudniu zmieniamy siedzibę spółki z o.o., co poniesie ze sobą konieczność zmiany Urzędu Skarbowego i złożenie aktualizacji NIP-2. Czy zmieni się NIP spółki?
Która spółka może być spółką jednoosobową
Pan X zamierza założyć spółkę jawną i być jej jedynym wspólnikiem. Czy w świetle obowiązującego prawa w spółce jawnej wspólnikiem może by jedna osoba?
Zgłoszenie wspólników spółki do KRS a udziały
Spółka z o. o. z dwoma udziałowcami zagranicznymi (firma i osoba prywatna) chce darować część udziałów Polakowi dotąd niezwiązanemu ze spółką. Udziały o jakiej wysokości trzeba zgłosić (...)
Zabezpieczenie powództwa - udział w spółce
Naszym dłużnikiem jest osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce z o. o. (posiadająca w niej 25 % udziałów). Czy kierując przeciwko niemu pozew do Sądu, możemy domagać się zabezpieczenia (...)
Zmiana władz w stowarzyszeniu
W pewnym stowarzyszeniu zastępca przewodniczącego komisji rewizyjnej ma zamiar zrezygnować z pełnienia funkcji przed upływem kadencji oraz chce zrezygnować z członkostwa w stowarzyszeniu. Czy jest (...)
Powołanie Rady Fundacji
Chcę założyć fundację. Z mocy prawa wchodzę - jako fundator - do rady fundacji. Czy jako fundator mogę mieć w radzie fundacji większość głosów, czy też obowiązuje zasada: jedna osoba jeden (...)
Miejsce rejestracji spółki cywilnej
Dwie osoby fizyczne, jedna z nich mieszka w mieście A, druga w mieście B. Postanawiają uruchomić działalność - spółkę cywilną. Jedna z tych osób posiada dodatkowo lokal wynajęty w mieście (...)
Rozwód a udziały w spółce
Jestem przed rozwodem. Mąż ma 15 % udziałów w sp. z o. o. sp. komandytowej wykupionego z majątku wspólnego. Drugim udziałowcem w 85% jest sp. z o. o. Mamy wspólność majątkową. Czy po orzeczeniu (...)
Udział w nieruchomości jako aport
Jestem w trakcie zakładania spółki z o.o. lub spółki akcyjnej (forma jeszcze nie wybrana). Chciałbym wprowadzić do spółki aport w postaci działki, jednakże nie całej, ponieważ część tej (...)
Przejęcie spółki a umowa oprogramowania
Spółka z o.o. przejęta miała zawartą umowę z dealerem producenta oprogramowania na sprzedaż oprogramowania służącego do obsługi działalności przedsiębiorstwa spółki. Spółka została przejęta (...)
Przekształcenie spółki a umowy o pracę
Nasza spółka przekształca się ze spółki jawnej w spółkę z o.o. Przekształcenie jest tylko zabiegiem formalnym - charakter i zakres działalności firmy a także stanowiska pracy pozostają bez (...)
Masz inne pytanie do prawnika?