Prawo spółek - Porady prawne (strona: 14)
Aport w spółce z o.o. - zamiana
Spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS w 2005 roku, kapitał został wniesiony - w postaci aportu; zarząd złożył stosowne oświadczenie. Czy w takiej sytuacji aport w postaci oprogramowania, (...)
Zgłoszenie adresu magazynu
W prowadzonej jednoosobowej firmie budowlanej wynajmuję mały magazyn, w którym trzymane są niewielkie ilości materiałów budowlanych, nie prowadzę tam innej aktywności gospodarczej. Zgłoszony (...)
Sprzedaż udziałów bez zgody spółki
W spółce z o.o. jest zapisane w statucie/umowie spółki, że do wyłącznej kompetencji Zgromadzenia Wspólników należy zezwolenie na zbycie i zastawienie udziałów. Na Zgromadzeniu Wspólników (...)
Egzekucja z udziałów w sp. z o. o.
Dwaj dłużnicy solidarni posiadają udziały w dwóch (tych samych) spółkach z o.o. Złożony został wniosek do komornika o zajęcie tych udziałów. Wierzyciel zna tylko liczbę i wartość nominalną (...)
Odpowiedzialność po zbyciu udziałów
Prowadziłem firmę w której byłem prezesem z 90 % udziałów oraz członek zarządu z 10%. Z przyczyn osobistych byłem zmuszony sprzedać firmę co również uczynił członek zarządu. Nowa pani właściciel (...)
Przekształcenie spółki a sytuacja pracowników
Spółka jawna ulega przekształceniu w spółkę z o.o. Czy na gruncie prawa pracy jest przejście zakładu pracy na innego pracodawce czy tylko zmiana formy prawnej tego samego pracodawcy? Czy zastosowanie (...)
Działalność gospodarcza związków wyznaniowych
Mam wątpliwość dotyczące interpretacji przepisu art. 13 ust. 2 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania stanowiącego, iż "osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych są (...)
Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe
Spółka jest sprzedawcą artykułów sanitarno - instalacyjnych. Sprzedaż odbywa się w obiektach o powierzchni ponad 400 m2. 60-70% powierzchni to ekspozycja towarów, która z reguły nie podlega sprzedaży. (...)
Wymagania dla pojazdów specjalnych
W związku z prowadzoną działalnością w zakresie czyszczenia separatorów, kanalizacji i odstojników przemysłowych oraz unieszkodliwiania wybranych odpadów ciekłych użytkujemy w naszym przedsiębiorstwie (...)
Wygaśnięcie mandatu a umowa o pracę
W wyniku przejęcia spółki z o.o. wygasły mandaty członkom zarządu spółki przejętej z dniem przejęcia. Członkowie zarządu spółki przejętej zatrudnieni byli na podstawie umowy o pracę na (...)
Komandytariusz-rolnik a ubezpieczenie społeczne
Osoba fizyczna prowadzi własne gospodarstwo rolne i z tego tytułu korzysta z ubezpieczenia społecznego w KRUS. Obecnie została komandytariuszem w spółce komandytowej. Spółka ta osiągnie pierwsze (...)
Odwołanie członka zarządu
Członek Zarządu został odwołany. Jaka jest konstytutywna data odwołania członka zarządu: data podjęcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, data wpisu do KRS, czy może jakaś inna data?
Udzielenie absolutorium po połączeniu spółek z o.o
Jednoosobowa spółka z o.o. została przejęta przez jej spółkę "matkę" w sierpniu br. Mandaty członków zarządu oraz rady nadzorczej spółki przejętej wygasły z dniem jej przejęcia. W maju (...)
Forma umowy darowizny udziałów w spółce
Ojciec chce podarować synowi kilka udziałów w spółce z o.o., której jest prezesem zarządu. Czy umowa darowizny musi być sporządzona w formie aktu notarialnego czy wystarczy forma zwykła pisemna?
Reklama treści erotycznych
W swoim serwisie internetowym chciałbym oferować użytkownikom możliwość reklamy treści erotycznych. Czy reklama treści erotycznych nie jest prawnej zakazana? Jak jest to uwarunkowane?
Sposób podziału zysku w spółce z o.o.
Spółka z o.o. ma trzech udziałowców: A (80%), B (10%), C (10%). Wszyscy są osobami fizycznymi, przy czym A ma obywatelstwo obce. Umowa spółki przewiduje wyłączenie zysku od podziału, zgodnie (...)
Objęcie udziałów w sp. z o.o. w zamian za aport
Sp. z o. o. X, której udziałowcami są osoby fizyczne zamierza założyć jednoosobową sp. z o. o. Y w której obejmie 100 % udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci wniesionej nieruchomości. (...)
Prawa i obowiązki wspólników w spółce jawnej
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Obecnie w spółce jest dwóch wspólników i każdy znich posiada po 50% udziałów. Czy możliwe jest inne rozłożenie posiadanych przez wspólników udziałów, (...)
Wygaśnięcie mandatów a połączenie sp. z o. o.
Sąd wydał postanowienie o połączeniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez przejęcie jednej przez drugą. Data wydanego przez sąd postanowienia o połączeniu jest inna od daty wpisu (...)
Sprostowanie protokołu uchwały wspólników
Uchwała powołująca zarząd firmy XYZ sp. z o. o. jest nieważna, gdyż w protokole ze zgromadzenia widnieje zapis, iż zarząd został powołany w głosowaniu jawnym. W celu sprostowania protokołu (...)
Zmiana danych KRS
Spółka zo. o. posiadająca prezesa, który ma 90 % udziałów oraz członka zarządu, który ma 10 % udziałów. Członkowie zarządu zbywają udziały na nową osobę i jednocześnie rezygnują z funkcji (...)
Ustanowienie prokury
Chcemy założyć spółkę z o. o. i ustanowić prokurenta. Spotkałam się też z określeniem udzielenie prokury. Czym różni się udzielenie prokury od ustanowienia prokury w spółce z o. o. i jawnej? (...)
Likwidacja spółki a stosunek pracy członka zarządu
Spółka z o. o. w związku ze zmianą strategii działania rozważa decyzję o jej likwidacji. Umowa Spółki stanowi, iż w przypadku likwidacji Spółki Zgromadzenie Wspólników wskaże likwidatora, (...)
Stowarzyszenie a praca jego członków
Utworzone zostało Stowarzyszenie i wpisane do sądu w rejestrze stowarzyszeń. Stowarzyszenie nasze również wpisane jest do KRS rejestru przedsiębiorców, gdyż przez stowarzyszenie prowadzona jest (...)
Adwokat a wpis do ewidencji działalności
Adwokat posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu zamierza podjąć działalność gospodarczą - jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (własna kancelaria). Czy rozpoczynając (...)
Prokurent jako nabywca udziałów dla spółki
Uprzejmie proszę o informację czy prokurent (prokura samoistna) spółki akcyjnej może nabyć w jej imieniu w formie aktu notarialnego udziały w spółce z o.o.? Czy prokura samoistna musi być udzielona (...)
wystąpienie wspólnika ze spólki cywilnej
W ubiegłym roku przystąpiłam do spółki z dwoma wspólnikami. nasze wkłady w umowie spółki wynosiły po 1.000 zł, przy czym każdy ze wspólników wniósł inne wkłady pieniężne jako pożyczkę (...)
Prawa i obowiązki przedsiębiorcy
Jakie prawa i obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy w świetle polskiego prawa?
Wykonywanie zawodu adwokata
Jakie są przesłanki wykonywania zawodu adwokata, formy wykonywania tego zawodu, zakres szczególnych obowiązków (np. obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, obowiązek przestrzegania zasad etyki (...)
Wykonywanie zawodu psychologa
Jakie są przesłanki wykonywania zawodu psychologa, formy wykonywania tego zawodu, zakres szczególnych obowiązków (np. obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, obowiązek przestrzegania zasad etyki (...)
Wolny zawód
Jakie są przesłanki pozwalające na uznanie pewnych zawodów za tzw. wolne zawody?
Działalność rzemieślnicza
Proszę o omówienie wykonywania działalności gospodarczej w formie rzemiosła.
Cechy działalności gospodarczej
Jakie są cechy działalności gospodarczej w prawie polskim?
Pieczęć firmowa na fakturze VAT
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie posiada pieczątki firmowej. Czy wystawiane faktury VAT powinny być ostemplowane pieczątką osoby prowadzącej działalność gospodarczą? (...)
Wykreślenie członka rady nadzorczej fundacji z KRS
W kwietniu br osoba złożyła rezygnację z pełnienia funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej fundacji. Fundacja (zarząd) nie dopełniła obowiązku zmiany wpisu w KRS i w związku ze znacznym (...)
Podniesienie kapitału sp. z o.o. a prawa wspólnika
Spółka z o.o. chce podwyższyć kapitał zakładowy. Podwyższenie kapitału ma nastąpić na drodze wpłat obecnych wspólników (wpłaty ze środków własnych lub kapitału zapasowego spółki) oraz (...)
Prawa wspólnika większościowego w spółce z o. o.
Jakie prawa ma wspólnik mający większość udziałów w spółce z o. o., ale nie jest w zarządzie? Czy może uczestniczyć w spotkaniach zarządu? Czy podpisuje jakiś dokumenty? Jaki wpływ ma lub (...)
Zobowiązania wobec Skarbu Państwa
W dwuosobowej spółce jawnej jeden ze wspólników posiada zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego i ZUS powstałe przed powstaniem spółki. Teraz Urząd Skarbowy po dokonaniu zajęcia prywatnego majątku (...)
Jak dokonać podziału majątku spółki oraz nie wypłaconego jeszcze zysku przy wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej
Spółka cywilna powstała w 2003 r. i została założona przez trzech wspólników. Umowa spółki stanowiła : jeden ze wspólników wnosi do spółki pożyczkę w wysokości 37 000 zł z Funduszu Pracy (...)
Odpowiedzialność prokurenta i wspólnika
Czy będąc prokurentem spółki z o.o. i posiadając jednocześnie większość udziałów w tej spółce ponoszę odpowiedzialność materialną za zobowiązania spółki?
Masz inne pytanie do prawnika?