Prawo spółek - Porady prawne (strona: 11)
Aukcje internetowe a zawieszenie działalności
Mam sklep internetowy, który przynosi mi małe dochody. Płacę składki ZUS. W marcu urodzę dziecko, więc po urlopie macierzyńskim chcę zawiesić swoją działalność na jakiś czas, żeby nie pożyczać (...)
Zakup akcji własnych w celu zbycia pracownikom
W pracowniczej Spółce jest 15 000 akcji. 40 z nich Spółka chce zakupić od akcjonariusza. Nie ma jednak nabywcy. Czy Spółka może kupić od akcjonariusza akcje (własne) bez uprzedniej uchwały WZA (...)
Umowa z członkiem zarządu-sp. z o.o. w organizacji
Wspólnicy zawiązują spółkę z o. o. Spółka nie jest jeszcze zarejestrowana w KRS. Spółka zamierza prowadzić działalność w pomieszczeniu wynajętym lub użyczonym przez jednego ze wspólników (...)
Akt notarialny przed notariuszem za granicą
Właściciel spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce sprzedaje udziały oraz nieruchomość podmiotowi belgijskiemu. Czy skuteczna będzie sprzedaż udziałów w tej spółce (...)
Sprzedaż alkoholu na telefon
Posiadamy restaurację z koncesjami na sprzedaż alkoholu, chcemy uruchomić sprzedaż obiadów i napojów alkoholowych na telefon wraz z dostawą do domu klienta. Przy zamówieniu telefonicznym pozycje (...)
Błędny wpis w KRS
Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy KRS przysłał postanowienie o wpisaniu do Rejestru Przedsiębiorców spółki z o. o. Jednak źle, niezgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisana jest nazwa spółki. W (...)
30-dniowa przerwa w ubezpieczeniu chorobowym
Do 31 lipca byłem zatrudniony na umowę o pracę. Ostatniego dnia zachorowałem i miałem zwolnienie lekarskie do 12 września. Teraz chcę ubezpieczyć się chorobowo, dobrowolnie z tytułu prowadzenia (...)
Dostęp do akt KRS
Osoba spoza Spółki po złożeniu wniosku do KRS ponoć uzyskała dostęp i kopie wszystkich sprawozdań i danych finansowych złożonych przez Spółkę z o.o. Czy każda osoba może złożyć wniosek (...)
Odpisy amortyzacyjne raz w roku
Od kilku lat przepisy podatkowe pozwalają dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych jeden raz w roku, czyli na koniec roku. Od którego roku powstała ta zmiana i z jakiego artykułu (...)
Zawarcie umowy o wolontariat z pracownikiem
Stowarzyszenie nasze w ramach statutowych prowadzi dom opieki, w którym jako pracodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę (nie są to członkowie stowarzyszenia). Jednak niektóre osoby z tych (...)
Budowa domu przez konkubentów
W roku 2006 kupiłam działkę budowlaną w kwocie przekraczającej moje roczne dochody. Koszty zakupu działki pokrył ojciec moich dzieci z myślą o tym, że działka na której stanie dom przepisana (...)
Emisja akcji a akcje pracownicze
Emisja nowych akcji w firmie. Pracuję w XXX SA, która zapowiedziała nową emisję akcji. Przy pierwszej emisji (przy wejściu na giełdę), pracownicy otrzymali część z puli wszystkich akcji. Czy (...)
Sprzedaż nieruchomości przez pełnomocnika
W spółce z o. o. prezes (zarząd jest jednoosobowy) udzielił pełnomocnictwa notarialnego osobie spoza spółki do sprzedaży nieruchomości należącej do spółki. Kto ponosi odpowiedzialność za (...)
Aneks do umowy spółki
W istniejącej od 2 lat spółce cywilnej jako wkład do spółki wspólnicy wnoszą teraz prawo własności swoich samochodów prywatnych. Sporządzono aneks do umowy spółki z tym zapisem. Czy aneks (...)
Spółka cywilna właścicielem auta
W spółce cywilnej wspólnicy wnieśli do spółki swoje samochody prywatne jako środki trwałe. Była to zmiana umowy spółki. Kto powinien widnieć w dowodach rejestracyjnych samochodów jako właściciel (...)
Jednoosobowy zarząd w spółce z o.o.
Nowopowstała spółka ma zapisane w akcie notarialnym, że zarząd składa się z jednej osoby - członka zarządu. Czy zarząd może nie mieć prezesa i składać się jedynie z członka zarządu?
Kadencja członka zarządu
Z umowy spółki z o.o wynika, iż wspólnik nie określił kadencji członków zarządu spółki - zastosowanie znajduje przepis art.202 par. 1 k.s.h, z którego wynika, iż mandat członka zarządu wygasa (...)
Reprezentacja sp. z o.o. w stosunkach pracy
Zarząd spółki z o.o. jest trzyosobowy składający się z prezesa zarządu i dwóch wiceprezesów. Zgodnie z umową spółki do oświadczania potrzeba co najmniej dwóch członków zarządu lub jednego (...)
Szkolenie w zakresie towarów ADR
Prowadzę firmę szkoleniową z zakresu BHP jako osoba fizyczna. Czy mogę organizować kurs na przewóz materiałów niebezpiecznych ADR? Jakie wymogi muszę spełnić i na czym polega egzamin?
Przedszkole niepubliczne - warunki lokalowe
Mam zamiar otworzyć przedszkole. Jakie wymogi powinien spełniać lokal przeznaczony na taką działalność?
Likwidacja Rady Nadzorczej w spółce z o.o.
W spółce z o.o. w umowie spółki jest zapisane, że władzami spółki są: zgromadzenie wspólników, zarząd oraz rada nadzorcza. Dodatkowo widnieje też zapis, że uchwały co do zmiany umowy Spółki (...)
Powołanie prokurenta w jednoosobowej spółce z o.o.
Spółka z o. o. posiada zarząd jednoosobowy. Czy prezes może powołać prokurenta i pełnomocnika spółki czy wymagana jest uchwała wspólników?
Upadłość spółki a pełnomocnictwo i prokura
Spółka z o. o. posiadająca zarząd jednoosobowy miała ustanowionego pełnomocnika oraz prokurenta . Spółka ta została postawiona w stan upadłości obejmujący likwidację majątku. Jak mi wiadomo (...)
Informacja o kapitale zakładowym spółki z o.o.
Jak należy podawać wysokość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w przypadku, gdy jeden ze wspólników wniósł jako aport do spółki 50 tys. zł gotówką, a drugi (...)
Zaprotokołowanie sprzeciwu a zaskarżenie uchwały
Na Zgromadzeniu Wspólników przed głosowaniem za uchwałą według mnie godzącą w interesy spółki zadałam prowadzącemu zgromadzenia - prezesowi kilka pytań dotyczących tej uchwały. Odpowiedzi (...)
Pracownik prokurentem
W spółce z o. o. ma być ustanowiony prokurent. Czy prokurentem może być pracownik spółki?
Zbycie nieruchomości spółki przez prokurenta
W spółce z o. o. ma być ustanowiony prokurent. Czy może on samodzielnie sprzedać nieruchomość należącą do spółki?
Brak aktualnego adresu spółki z o.o.
Wysłałem spółce z o.o. przedsądowe wezwanie do zapłaty, jednak list wrócił z adnotacją "adresat wyprowadził się". Ustalono, że spółka nie ma aktualnego adresu, w KRS nie dokonała aktualizacji, (...)
Pożyczka a zmiana umowy spółki
Chcemy, aby nasz wspólnik (firma francuska) udzielił nam pożyczki (będzie spisana umowa). Od tej pożyczki zapłacimy podatek PCC 0,5 % od wartości pożyczki. W Urzędzie Skarbowym powiedziano nam, (...)
Podpisy pod uchwałą wspólników sp. z o.o.
Kto powinien podpisać uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, z działalności i podziału zysku w sp. z o.o.? Czy muszą je podpisać wspólnicy, czy możliwe jest podpisanie uchwał przez (...)
Podwyższenie kapitału a zmiana umowy spółki
Kapitał zakładowy może być podwyższony do wysokości 60.000.000,00 (sześćdziesiąt milionów) złotych w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r., bez zmian umowy spółki w drodze uchwały lub kolejnych (...)
Zbycie udziałów w spółce a majątek wspólnoty
Jestem udziałowcem spółki z o.o. Założyłam ją w 1990 r. na minimalny wtedy kapitał zakładowy (o ile pamiętam 1.000.000 starych złotych). Potem został podniesiony do wymaganych obecnie 50.000 (...)
Podwyższenie kapitału spółki z o.o. w organizacji
Kapitał zakładowy może być podwyższony do wysokości 60.000.000,00 (sześćdziesiąt milionów ) złotych w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r., bez zmian umowy spółki w drodze uchwały lub kolejnych (...)
Zawiadomienie wierzycieli o likwidacji spółki
Spółka rozpoczęła proces likwidacji. Ma obowiązek w ciągu 3 miesięcy zawiadomić o tym wierzycieli. Jak technicznie powinna to zrobić (wysłać listy)? Czy nie wystarczy tylko informacja o tym (...)
Brak majątku Spółki na zaspokojenie wierzycieli
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w stadium likwidacji. Jej majątek nie wystarczy na zaspokojenie wierzycieli. Czy można zamknąć Spółkę i wykreślić ją z rejestru bez zaspokojenia (...)
Odpowiedzialność członka zarządu spółki
Złożyłem do sądu wniosek o wyjawienie majątku dłużnika (sp. z o.o.). Na pierwszą rozprawę wezwany zostałem obowiązkowo, nie stawił się dłużnik (prezes zarządu). Sąd wyznaczył nowy termin (...)
Odpowiedzialność pełnomocnika w spółce z o.o.
Ponieważ jestem jedynym właścicielem i zarazem jedynym członkiem zarządu w spółce z o.o. ustanowiłem notarialnie tzw. pełne pełnomocnictwo dla osoby, która podczas mojej nieobecności mnie zastępuje. (...)
Wyciąg z listy wierzytelności a egzekucja
Jestem wierzycielem spółki z o.o., w stosunku do której toczy się postępowanie upadłościowe. Nie mam wobec spółki tytułu wykonawczego w formie wyroku sądowego. Czy wyciąg z listy wierzytelności (...)
Prezes a prokurent w spółce z o.o.
W sp. z o.o. prezes zarządu jest uprawniony do jednoosobowej reprezentacji spółki. Zarząd powołał także prokurenta będącego zarówno wspólnikiem tej spółki. Kto z dwóch wymienionych powyżej (...)
Użyczenie samochodu innej firmie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem samochodu, który jest zamortyzowany i wchodzi w skład jej środków trwałych. Czy Sp. z o.o. " A" może przekazać do użytkowania samochód (...)
Masz inne pytanie do prawnika?