Prawo administracyjne - Porady prawne (strona: 16)

Komitet wyborczy

Jak zgodnie z obowiązującym prawem założyć Komitet Wyborczy wyborców do wyborów samorządowych? Gdzie taki komitet powinien być zarejestrowany i ile wynoszą ewentualne opłaty rejestracyjne?

Miejsce parkingowe dla inwalidy

Jestem inwalidą II grupy narządu ruchu. Mieszkam w osiedlu ogrodzonym, w którym miejsca parkingowe zostały "opalikowane" i bez ich wykupienia nie można na nich parkować samochodów. Czy istnieją (...)

Kara za posługiwanie się starym dowodem

Jaka jest odpowiedzialność karna, jeśli moja żona podczas dokonywania różnych zakupów np. telefonów komórkowych lub wzięcia kredytu np. na zakup samochodu, posługiwała się starym dowodem osobistym (...)

Funkcjonariusz publiczny

Czy radny gminy jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu kodeksu karnego?

Zmiana przeznaczenie gruntów leśnych

Chcę na działce figurującej w ewidencji gruntów jako działka leśna postawić dom mieszkalny. Działka jest w połowie zalesiona (dom stałby na pustej przestrzeni). Jaka jest procedura zmiany przeznaczenia (...)

Definicja morskiego statku handlowego

Czy istnieje w polskim prawie definicja statku handlowego? Czy istnieje akt prawny wg którego klasyfikuje się statki?

Wymiana dowodu rejestracyjnego a zmiana silnika

Czy Wydział Komunikacji ma prawo żądać wymiany dowodu rejestracyjnego w samochodzie osobowym przy zmianie numeru silnika, czy wystarczy wykonać adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym? (...)

Nazwisko po rozwodzie

Podczas mojego rozwodu sąd nie zapytał się mnie czy zezwalam na używanie mojego nazwiska po rozwodzie przez byłą żonę. Dowiedziałem się o tym dopiero później. Co mogę zrobić, aby wymóc zmianę (...)

Dochodzenie odszkodowania od zarządcy drogi

Zarządcy dróg (np. Zarząd Dróg i Komunikacji we Wrocławiu), aby uchronić się przed odpowiedzialnością za uszkodzenia pojazdów w wyniku najechania np. na dziurę w jezdni, wystawiają znak drogowy (...)

Prawo jazdy wydane za granicą

Trzy lata temu zostało mi zabrane prawo jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwym. Okres kary minął w tym roku, mógłbym zdawać egzamin aby zostały mi przywrócone uprawnienia, ale nie podjąłem starań (...)

Dokument uprawniający do kierowania samochodem

Jakie warunki muszę spełnić aby móc jeździć samochodem busem do 3,5 t. z przyczepą pow. 750 kg.? Jakie zakazy obowiązują w tym temacie?

Podstawy prawne wymeldowania lokatora

Moja siostra po zawarciu związku małżeńskiego w 1986 r. zamieszkała z mężem w swoim rodzinnym domu, którego część otrzymała w wyniku postępowania spadkowego w 1991 r. Po rozwodzie w 2001 r. (...)

Zameldowanie narodzonego dziecka najemcy

Jestem właścicielem kamienicy. Czy lokator, który płaci czynsz regulowany może bez mojej zgody zameldować swoje nowonarodzone dziecko, jeśli zawrze związek małżeński, to zameldować współmałżonka, (...)

Wydłużenie terminu załatwienia sprawy

Co mówi art. 36 paragraf 1 KPA?

Rozpatrzenie zażalenia przez organ nadrzędny

W przypadku zwlekania przez urząd gminy z wydaniem decyzji administracyjnej (dotyczy wydania wniosku o warunki zabudowy) i złożeniu zażalenia do organu wyższego stopnia, czego mogę się od tego organu (...)

Wielokrotne wydłużanie terminu załatwienia sprawy

W styczniu złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy dla budynku jednorodzinnego. Gmina już po raz trzeci przesuwa termin rozpatrzenia wniosku tym razem na koniec czerwca (powołując się na (...)

Zameldowanie dziecka nowo narodzonego

Czy zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje się dwa razy? Raz w USC, a drugi raz w ewidencji ludności? Jeśli nie jest się ujawnionym w ewidencji ludności to czy jest to odpowiednikiem braku sporządzenia (...)

Postępowanie sprawdzające-ochrona informacji

Z treści art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. Nr 11, poz. 95 z późn. zm.) wynika, że postępowanie sprawdzające wobec osoby, która nie uzyskała (...)

Ustalenie treści aktu urodzenia

Jakie dane należy podać występując do sądu z wnioskiem o ustalenie treści aktu urodzenia? Jaka jest dalsza procedura po otrzymaniu postanowienia sądu?

Ustalenie treści aktu urodzenia przez sąd

Przy złożeniu wniosku w USC o wydanie skróconego aktu urodzenia zapytano, gdzie się urodziłam (w domu czy szpitalu). Kto dokonuje zgłoszenia do USC faktu urodzenia się dziecka? Jaka jest procedura (...)

Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

Kiedy rada gminy może nie udzielić wójtowi absolutorium? Czy jest to możliwe w sytuacji, gdy budżet dochodów i wydatków został zrealizowany, a nie wykonano zadań rzeczowych np. zaplanowanych inwestycji? (...)

Nabycie działki budowlanej przez cudzoziemcę

Czy może cudzoziemiec posiadający kartę pobytu tymczasowego kupić działkę budowlaną do 4000 m2 bez zezwolenia?

Odwołanie skarbnika przy sprzeciwie rady

Zgodnie z ustawą samorządową, skarbnika gminy powołuje i odwołuje rada na wniosek wójta. Czy przy wniosku wójta, uzasadniającego odwołanie na skutek strat spowodowanych działaniem skarbnika, (...)

Powołanie do wojska w trakcie studiów

Jeżeli w wieku 28 lat jest się na ostatnim roku studiów i dostało się powołanie do WKU, to czy można zostać powołanym do wojska co jest jednoznaczne z przerwaniem studiów na 11 miesięcy służby?

Powołanie do wojska a ukończenie 28. roku życia

23 lipca 2004 kończę 28 lat. Dostałem wezwanie do WKU. Studiuję na wyższej uczelni i prowadzę działalność gospodarczą. Czy otrzymam powołanie do wojska? Jeżeli tak, to ile trwa w tym przypadku (...)

Cudzoziemiec w zarządzie spółki z.o.o.

Jestem prezesem zarządu w jednoosobowej spólce z o.o. w której mam 100% udziałów, nie mam umowy o pracę ze spółką. Jestem cudzoziemcem i mam kartę czasowego pobytu w Polsce. Czy muszę mieć (...)

Dostęp do informacji dla komisji rewizyjnej

Czy wójt w ramach funkcji kontrolnych komisji rewizyjnej rady gminy może odmówić jej informacji na temat dłużników w gminie (brak wpłat za podatki lokalne), informacji na temat wydanych decyzji (...)

Rejestracja ciągnika rolniczego

Czy istnieje obowiązek rejestracji w wydziale komunikacji ciągnika rolniczego wykorzystywanego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą (w zakresie usług leśnych i w tym celu odpowiednio (...)

Zameldowanie na pobyt stały i tymczasowy

Rodzice są po rozwodzie. Dziecko obecnie zameldowane jest w miejscu zamieszkania ojca (stały pobyt), mimo iż faktycznie przebywa z matką mającą tylko zameldowanie tymczasowe. Czy matka powinna zameldować (...)

Aktualna podstawa prawna rozstrzygnięcia

W grudniu 2003 wójt wydał decyzję o warunkach zabudowy na podstawie istniejącego planu zagospodarowania. W wyniku zaskarżenia decyzji SKO w lutym 2004 uchyliło decyzję wójta i przekazało sprawę (...)

Zameldowanie a prawo własności

Jestem właścicielką mieszkania hipotecznego wykupionego od gminy. W mieszkaniu zameldowana na stałe jestem: ja, moja mama, siostra i jej niepełnoletnia córka. Z powodów rodzinnych (finansowych) (...)

Budynek wielkopowierzchniowy

Czy zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku budowy obiektu handlowego o powierzchni powyżej 2000 m. kw., istnieje obowiązek konsultacji jego lokalizacji z władzami gmin sąsiednich do gminy, w której (...)

Przewlekłość działania SKO

W jaki sposób zmusić Samorządowe Kolegium Odwoławcze do szybszego działania? Opis sprawy: w dniu 5.12.2003 Urząd M i Gm. wydał decyzję zatwierdzającą podział działki której jestem właścicielem. (...)

Uchylenie decyzji SKO przez NSA

NSA uchylił decyzję SKO. Co można i trzeba dalej zrobić z zaskarżoną decyzją jeżeli w/g NSA decyzja ta była niezgodna z prawem i wydana z rażącym jego naruszeniem. Odwoływałem się od decyzji (...)

Wiza wjazdowa

Obcokrajowiec, żona Polaka, czeka na wydanie decyzji o zgodzie na pobyt czasowy, a dość pilnie powinna pojechać do kraju pochodzenia. Wjechała do Polski na wizie jednorazowej, więc jak wyjedzie, (...)

Urlop bezpłatny a mandat radnego

Mam zostać powołany na radnego Rady Miejskiej. Jestem jednak pracownikiem samorządowym w mieście, w którym mam być radnym. W którym momencie mam wystąpić z wnioskiem do Prezydenta Miasta o udzielenie (...)

Zameldowanie w domu własnościowym czy wynajętym

Czy kupując dom na własność w odległości 30-40 km od miejsca stałego zamieszkania, muszę się wymeldować ze stałego zameldowania ' dotychczas umowa najmu/ i zameldować na stałe w nowo zakupionym, (...)

Wymiana karty pobytu

Jakie kroki ma podjąć cudzoziemiec, zamieszkały w Polsce (karta czasowego pobytu, współmałżonek obywatela polskiego), w celu zmiany danych osobowych na karcie czasowego pobytu? Cudzoziemiec zmienia (...)

Wygaśnięcie mandatu radnego

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wojewoda uznał, że radny złamał ustawę o samorządzie gminnym. Chodzi o prowadzenie przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia (...)

Stałe zamieszkiwanie a stałe zameldowanie

Co znaczy w przepisach dotyczących wstąpienia w najem zwrot: "osoba stale zamieszkująca"? Czy chodzi o stałe zameldowanie? Czy wyjazdy tymczasowe członka najbliższej rodziny w celach edukacyjnych, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika