e-prawnik.pl Porady prawne

Prawa i obowiązki małżonków porady prawne - Strona 4

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Wypłacanie wynagrodzenia drugiemu małżonkowi

  Starsza kobieta (lat 80) mieszka wraz z mężem (lat 83). Mężczyzna pobiera świadczenie emerytalne, natomiast kobieta z racji tego, że nie pracowała nie otrzymuje takiego świadczenia, a jedynie zasiłek (...)

  Wypłacanie wynagrodzenia drugiemu małżonkowi
 • Zabezpieczenie powództwa

  Chcę wnieść pozew o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny wraz z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa. Mąż nie mieszkając w domu, przyjeżdża do niego tylko, żeby pracować w warsztacie, (...)

  Zabezpieczenie powództwa
 • Czy żona może wynająć mężowi ich wspólny dom?

  Małżeństwo (wspólność majątkowa) posiada dom, w tym domu mąż prowadzi działalność gospodarczą. Czy żona może wynająć dom mężowi na prowadzenie działalności gospodarczej? Czy taka umowa (...)

  Czy żona może wynająć mężowi ich wspólny dom?
 • Zniesienie wspólnoty majątkowej małżónków

  Posiadam tytuł wykonawczy p-ko jednemu ze współmałżonków. Sąd odmówił nadania klauzuli wykonalności p-ko drugiemu. Słyszałem, że jako wierzyciel mam prawo do wnioskowania o zniesienie wspólnoty (...)

  Zniesienie wspólnoty majątkowej małżónków
 • Umowa o dzieło autorskie między małżonkami

  Mąż prowadzi działalność gospodarczą, mają z żoną wspólność majątkową.Czy mąż może zawrzeć z żoną umowę o dzieło z przeniesieniem majątkowych praw autorskich? Czym różni się zawarcie (...)

  Umowa o dzieło autorskie między małżonkami
 • Alimenty na żonę po rozwodzie bez orzekania o winie

  Posiadam rozdzielność majątkową z żoną . Intercyza była spisana około 6 miesięcy po ślubie, po tym jak straciłem zaufanie do żony, kiedy pojawiły się pierwsze prognostyki jaką jest naprawdę (...)

  Alimenty na żonę po rozwodzie bez orzekania o winie
 • Alimenty od bezrobotnego

  Mąż jest bezrobotny od dwóch miesięcy. Dotychczasowe dochody - 200 000/rocznie - mam PITy. Ma osobne konto od 2003 roku. Mnie wpłacał od 2003 roku - 2.500/miesiąc na 2 dzieci i koszty na dom plus (...)

  Alimenty od bezrobotnego
 • Wymeldowanie bez zgody zainteresowanego

  Jesteśmy małżeństwem od 9 lat. Mamy dwoje małoletnich dzieci (3 i 8 lat). Jak to w małżeństwie , różnie się nam układa , są dobre i złe dni. Natomiast od co najmniej ostatnich 3 lat sytuacja (...)

  Wymeldowanie bez zgody zainteresowanego
 • Koszty utrzymania majątku

  Strony są po rozwodzie, ale bez dokonanego podziału majątku. W skład majątku wspólnego wchodzi m.in. dom jednorodzinny, w którym mieszka była żona. Były mąż mieszka gdzie indziej i od lat prowadzi (...)

  Koszty utrzymania majątku
 • Odsetki na koncie bankowym a majątek wspólny

  Na polskim koncie bankowym znajdują się środki pieniężne, pochodzące z majątku osobistego współmałżonka. Środki te są tam wpłacone na wysoki procent. Czy pomimo, że wszystkie środki pieniężne (...)

  Odsetki na koncie bankowym a majątek wspólny
 • Zgoda drugiego małżonka

  Akt notarialny umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz umowa przeniesienia własności lokalu. Czy do zawarcia powyżej wymienionych umów ze Spółdzielnią potrzebne są podpisy obu małżonków? (...)

  Zgoda drugiego małżonka
 • Przyczynianie się do utrzymania rodziny

  46-letnia małżonka wyprowadziła się od męża z 21-letnim synem, który aktualnie pozostaje bezrobotny. Kobieta wynajmuje kawalerkę, zarabia 1126 zł brutto. Jej majątek to samochód wart ok.8 tys. (...)

  Przyczynianie się do utrzymania rodziny
 • Odpowiedzialność majątkowa współmałżonka

  Osoba fizyczna prowadziła działalność gospodarczą, była członkiem zarządu w sp. z o. o. w roku 2005-2006. Osoba ta pozostaje w związku małżeńskim od 2004. W 2007 roku małżonkowie spisali (...)

  Odpowiedzialność majątkowa współmałżonka
 • Gospodarstwo domowe a rozdzielność majątkowa

  Mieszkamy w moim domu, czyli prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe (choć nigdzie nie doczytałem definicji pojęcia "wspólne gospodarstwo domowe"). Czy mając rozdzielność małżeńską i mieszkając (...)

  Gospodarstwo domowe a rozdzielność majątkowa
 • Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża

  Sytuacja o którą pytam, dotyczy moich rodziców i w imieniu mojej mamy zadaję to pytanie. Mamy z mamą i rodzeństwem ogromny problem z ojcem, który notorycznie zaciąga kredytów w każdym z możliwych (...)

  Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża
 • Odmowa przeprowadzki z domu rodziców (teściów)

  Jesteśmy małżeństwem 3 lata. Mamy dwoje dzieci (2 lata, 1 miesiąc). Mieszkamy razem z rodzicami mojej żony. Sytuacja taka przestała mi odpowiadać, chciałbym wynająć mieszkanie (stać nas na (...)

  Odmowa przeprowadzki z domu rodziców (teściów)
 • Odpowiedzialność współmałżonka przedsiębiorcy

  Bank zaproponował mi kartę kredytową. Jednym z warunków wydania dla mnie tej karty jest podpisanie oświadczenia przez małżonka, iż (chyba) zgadza się na to, aby taką kartę dla mnie wydano. Karta (...)

  Odpowiedzialność współmałżonka przedsiębiorcy
 • Separacja majątkowa

  Małżeństwo w podeszłym wieku posiada wspólność majątkową małżeńską oraz majątek nabyty w większości trwania małżeństwa. Z tego związku istnieje trójka dorosłych i samodzielnych dzieci. (...)

  Separacja majątkowa
 • Darowizna nieruchomości dla syna

  Syn nie jest żonaty. W najbliższym czasie planuje zawrzeć małżeństwo bez uprzedniego ustanawiania odrębności majątkowej. W trakcie małżeństwa także nie planuje zawierania umowy intercyzy. (...)

  Darowizna nieruchomości dla syna
 • Alimenty bez rozwodu i separacji

  Żona nie ma pieniędzy na rozwód - straszy mnie separacją, a ostatnio zakomunikowała mi, że będzie wnosić do sądu pozew o zasądzenie alimentów bez rozwodu czy separacji. Do tej pory cały czas (...)

  Alimenty bez rozwodu i separacji
 • Nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny

  Działka została kupiona z majątku osobistego małżonka w trakcie trwania małżeństwa. Małżonkowie mają wspólnotę majątkową. Małżonkowie chcą zbudować na działce dom ze środków wspólnych. (...)

  Nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny
 • Przynależność nieruchomości do majątku wspólnego

  W czasie kiedy byłem kawalerem nabyłem od współwłaścicieli 4/5 nieruchomości, którą obecnie zamieszkuję wraz z małżonką. W trakcie małżeństwa, wraz z małżonką dokupiliśmy pozostałą (...)

  Przynależność nieruchomości do majątku wspólnego
 • Podział majątku po rozwodzie bez notariusza

  Po orzeczeniu rozwodu w przypadku podziału wspólnego majątku w postaci domu z działką jak można przenieść prawa do połowy domu (żona się zrzeka na rzecz męża bez konieczności spłaty) aby (...)

  Podział majątku po rozwodzie bez notariusza
 • Nakłady na majątek wspólny

  Od rodziców otrzymałam darowiznę w postaci środków pieniężnych, które zasilają teraz mój odrębny majątek (darowizna została zgłoszona w urzędzie skarbowym ). Razem z mężem mamy wspólnotę (...)

  Nakłady na majątek wspólny
 • Nagroda za wzór użytkowy a majątek wspólny

  W czasie trwania małżeństwa (ustawowa wspólność majątkowa) złożyłem w Urz. Patentowym wzór użytkowy (około roku 1990-tego). Za wdrożenie tego wzoru użytkowego firma, w której pracowałem, (...)

  Nagroda za wzór użytkowy a majątek wspólny
 • Majątek dorobkowy małżeński a zgoda małżonka

  Kilka lat temu, dokupiłem wraz z żoną, 1,6 ha gruntu do wspólnego gospodarstwa rolnego. Osobiście zapłaciłem sprzedającemu (ze wspólnego majątku dorobkowego), jednakże z powodu braku czasu, (...)

  Majątek dorobkowy małżeński a zgoda małżonka
 • Przyczynienie się do utrzymania rodziny

  W sądzie rejonowym wydział rodzinny i nieletnich toczy się sprawa o podwyższenie alimentów na dzieci. Czy dopuszczalne jest ustne lub pisemne wniesienie przy tej sprawie także żądania zasądzenia (...)

  Przyczynienie się do utrzymania rodziny
 • Darowizna a zgoda małżonka

  Chciałbym zrobić darowiznę pieniężną dla mojego brata i siostry. Przelew chce zrobić ze swojego konta osobistego. Chciałbym się dowiedzieć czy potrzebuje zgodę żony (mamy wspólność majątkową), (...)

  Darowizna a zgoda małżonka
 • Nabycie rzeczy z majątku wspólnego małżonków

  Małżeństwo ma wspólnotę majątkową. Jeden z małżonków chce kupić nieruchomość wydając jedynie swoje własne pieniądze pochodzące z dochodów jakie ten małżonek uzyskuje z firmy - spółki (...)

  Nabycie rzeczy z majątku wspólnego małżonków
 • Czynności zarządu majątkiem wspólnym małżonków

  Pozostaję w związku małżeńskim od 15 lat, cały czas we wspólności majątkowej. Przez cały okres trwania małżeństwa mąż prowadzi działalność gospodarczą. Początkowo pracowałam na podstawie (...)

  Czynności zarządu majątkiem wspólnym małżonków
 • Wspólne pożycie

  Kro nakłada na małżonków zobowiązanie do wspólnego pożycia. Co się przez to rozumie? Czy i na jakiej drodze istnieje możliwość "wyegzekwowania" takiego przepisu?

  Wspólne pożycie
 • Skuteczność darowizny z majątku małżeńskiego

  Małżeństwo posiada wspólność majątkową. Mają dwóch pełnoletnich synów. Małżonek od wielu lat prowadzi własne przedsiębiorstwo (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) i (...)

  Skuteczność darowizny z majątku małżeńskiego
 • Podział zarobków w małżeństwie

  Mąż i żona są właścicielami gospodarstwa rolnego na zasadzie wspólnoty majątkowej (jest to wspólny ich dorobek). Od kilku lat żona pobiera rentę z KRUS w wysokości ok. 430 zł miesięcznie, (...)

  Podział zarobków w małżeństwie
 • Prawo do korzystania z lokalu drugiego małżonka

  Małżeństwo posiadające dwa mieszkania, po zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej dokonało podziału majątku w ten sposób, że mąż \"dostał\" jedno z nich a żona drugie. Jakie są prawa (...)

  Prawo do korzystania z lokalu drugiego małżonka
 • Zmiana głównego najemcy mieszkania kwaterunkowego

  Małżeństwo najmuje mieszkanie kwaterunkowe. Mąż jest jego głównym najemcą. Mąż wyprowadza się od żony i występuje o rozwód. Czy i na jakich warunkach możliwa jest zmiana głównego najemcy (...)

  Zmiana głównego najemcy mieszkania kwaterunkowego
 • Umowa użyczenia a żądanie wynagrodzenia

  W małżeństwie mojej znajomej na podstawie wyroku sądu obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Sąd również zasądził na rzecz ich dzieci alimenty od ojca (męża mojej znajomej) w kwocie (...)

  Umowa użyczenia a żądanie wynagrodzenia
 • Zmiana nazwiska dziecka

  Moja przyjaciółka ma dziecko z poprzedniego związku. Ojciec biologiczny uznał dziecko. Dziecko nosi nazwisko matki. Czy po zawarciu przez nas małżeństwa jej dziecko też będzie mogło przyjąć (...)

  Zmiana nazwiska dziecka
 • Informowanie wierzyciela o intercyzie

  Podpisaliśmy z mężem w sierpniu 2006 przed zawarciem związku małżeńskiego intercyzę u notariusza- tj. zniesienie wspólności majątkowej. Wiemy, że intercyza jest skuteczna tylko gdy osoby trzecie (...)

  Informowanie wierzyciela o intercyzie
 • Umowa majątkowa a wcześniejsza wierzytelność

  W 2000 r. przeprowadziliśmy z małżonką rozdzielność majątkową. Po tym okresie popadłem w długi z tytułu prowadzonej tylko przeze mnie działalności gospodarczej. Wszystkie zobowiązania pochodzą (...)

  Umowa majątkowa a wcześniejsza wierzytelność
 • Rozdzielność majątkowa a odpowiedzialność wspólna

  W 2000 r. dokonaliśmy rozdzielności majątkowej. Po tym okresie popadłem w długi. Obecnie jeden z wierzycieli zwrócił się do sądu o klauzule wykonalności przeciwko mojej małżonce. Ponieważ (...)

  Rozdzielność majątkowa a odpowiedzialność wspólna