Koszty utrzymania domu po rozwodzie

Pytanie:

Jestem z mężem po rozwodzie, wszystkie rachunki przychodzą do mnie ponieważ ja podpisywałam umowy z elektrownią, wodociągami i ciepłownią. Były mąż po rozwodzie czuje się poszkodowany ze względu na to, że wzięłam połowę domu.Twierdzi że rzadko przebywa w domu i nie płaci żadnych rachunków. Jednak wiem że przebywa tam on, jego konkubina i dzieci, korzystają z ciepłej i zimnej wody oraz ogrzewania. Chciałabym wnieść sprawę do sądu o zwrot połowy opłacanych przeze mnie rachunków. Nie wiem do jakiego sądu skierować sprawę i w jakiej formie ma bić pismo?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W powyższej sprawie należy skierować pozew o zwrot wydatków związanych z rzeczą wspólną do sądu rejonowego, jeżeli wartość przedmiotu sporu (kwota, której Pani żąda, czyli połowa wydatków) przewyższa siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych. Jeżeli jednak żądana kwota będzie większa, właściwy jest sąd okręgowy. Sądem właściwym miejscowo będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego (byłego męża).

 

Do pozwu należy dołączyć jako dowód potwierdzenia wpłat za wspomniane media.

 

Informacje o tym, jak powinien wyglądać pozew zawiera artykuł:  Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.12.2011

  Czy kompensata dla ofiar przestępstw podlega opodatkowaniu PIT?

  Wielu podatników, którzy otrzymali kompensatę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, ma dylemat, czy kompensata (...)

 • 17.12.2008

  Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami

  W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz (...)

 • 3.2.2014

  Skutki rozwodu

  Zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem niezwykle doniosłym. Doniosłym emocjonalnie oraz doniosłym prawnie. Na skutek tego zdarzenia małżonkowie \"wychodzą\" ze swoich dotychczasowych rodzin, a zakładają (...)

 • 18.4.2017

  Władza rodzicielska przy rozwodzie

  Orzekając rozwód, sąd obligatoryjnie orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, (...)

 • 30.7.2018

  Alimenty po rozwodzie

  Rozwód jest zdarzeniem, które prawie zawsze wywiera wpływ na sytuację majątkową małżonków. W trakcie małżeństwa bowiem, istnieje zazwyczaj między małżonkami ustrój (...)