Opodatkowanie działu spadku

Pytanie:

W umowie notarialnej dotyczącej działu spadku zaznaczona jest spłata przez drugą stronę w wysokości 40 000 PLN. Czy od tej kwoty płacę podatek zgodnie z tabelą - nabywca I grupy podatkowej, czy dodatkowo jeszcze inne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Otrzymując spadek należy zapłacić podatek od spadków. Obliczenie tego podatku następuje z uwzględnieniem grup podatkowych.

Natomiast drugi raz podatek, tym razem podatek od czynności cywilnoprawnych, należy zapłacić przy dziale tego spadku. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają bowiem umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat. Przy umowie o zniesienie współwłasności lub o dział spadku podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku. Jeżeli zatem odziedziczyliście Państwo nieruchomość o wartości 80.000 zł  to należy zapłacić podatek od spadków, a następnie, gdy dokonujecie działu spadku, to należy zapłacić podatek od działu spadku. W podanym przykładzie, jeżeli uzgodniliście Państwo, że cała nieruchomość przypadnie bratu, ale on musi Panu zapłacić 40.000 zł, to nie trzeba płacić podatku od działu spadku, gdyż otrzymane pieniądze równoważą się z Pańskim udziałem w spadku.  Natomiast gdyby otrzymał Pan 50.000 zł, to od 10.000 zł musiał by Pan ten podatek zapłacić. Wysokość tego podatku wynosi 2% (albo bardzo rzadko 1%) podstawy opodatkowania i nie jest zależna od pokrewieństwa pomiędzy stronami.

Od podatku od czynności cywilnoprawnych zwolniona jednak jest umowa działu spadku w części dotyczącej spłat lub dopłat pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy. 

Ponadto, dokonując działu notarialnie, należy uiścić taksę notarialną i podatek VAT od niej, a także uiścić opłatę za wpis w księdze wieczystej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: