Sądowy dział spadku

Pytanie:

Czy po sądowym dziale spadku niezbędne jest jeszcze spisanie wszystkiego u notariusza? Jakie są koszty sądowego działu spadku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Postanowienie działowe wydane w rezultacie zakończenia postępowania o dział spadku stanowi samoistną podstawę do dokonania podziału spadku pomiędzy spadkobierców. W takim postanowieniu znajdują się wszelkie rozstrzygnięcia, które dotyczą spadku, n.p. istnienie zapisów, wzajemne roszczenia pomiędzy spadkobiercami. Od wniosku o dział spadku pobiera sąd opłatę stałą w kwocie 500 zł, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku,  pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 zł. Gdy wniosek o dział spadku połączony jest ze zniesieniem współwłasności opłata stała wynosi 1000 zł, jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, opłata wynosi 600 zł

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

  #mce_temp_url#Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma bardzo duże znaczenie. Śmierć spadkodawcy oznacza, że nastąpiło przejście praw i obowiązków na jakieś inne osoby, czyli tzw. (...)

 • Sądowy dział spadku

  Jeżeli do spadku jest uprawniona więcej niż jedna osoba, to pomiędzy współspadkobiercami powstaje wspólność praw i obowiązków spadkowych. Trwa ona do chwili dokonania działu (...)

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)

 • Umowny dział spadku

  Jeżeli spadek przypadł więcej niż jednemu spadkobiercy, to od momentu śmierci spadkodawcy jego majątek staje się współwłasnością wszystkich spadkobierców w odpowiednich częściach, (...)

NA SKÓTY