Umowa sprzedaży nieruchomości

Pytanie:

Czy umowa sprzedaży nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego, jeśli tak to czy umowa przedwstępna także?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 158 k.c. przewiduje, że umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną niż pisemna formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna (art. 73 § 2 k.c.). Umowa sprzedaży nieruchomości (umowa przyrzeczona) dla swojej ważności wymaga więc zachowania formy aktu notarialnego. Dlatego też jeżeli umowa przedwstępna również zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, będzie czynić zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. Strony będą mogły korzystać z jej mocniejszego skutku, czyli dochodzić zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Anna Kisiel

7.6.2018 19:5:49

Re: Umowa sprzedaży nieruchomości

Proszę o wzór na umowę sprzedaży pawilonu handlowego.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: