Zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn

Pytanie:

Na czym polega zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Należy zwrócić uwagę, na zwolnienie podatkowe, jakie obowiązuje od początku 2007 roku w
podatku od spadków i darowizn.
Art. 4a omawianej ustawy wprowadza zwolnienie podatkowe od podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z treścią tego przepisu zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo,
ojczyma i macochę, tzw. „zerowa grupa podatkowa”.
W przypadku osób zaliczanych do tej grupy darowizny dokonywane między tymi osobami nie podlegają opodatkowaniu, ale tylko, jeżeli nabywca dopełni swoich obowiązków wynikających z art. 4a ust. 1 pkt 2 uopsd, czyli zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: