Archiwum artykułów - Strona 68

Emerytury częściowe w 2014 roku

19.12.2013

Nowelizacja systemu emerytur jaka miała miejsce na początku 2013 roku wprowadziła nieznaną dotychczas instytucję emerytury częściowej. Zgodnie z nowymi założeniami prawo do emerytury warunkowane jest wyłącznie przez posiadany wiek a nie przez staż pracy. Dawne okresy składkowe i nieskładkowe (...)

VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

19.12.2013

Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (...)

Trudniej o kredyt mieszkaniowy - zmiany w 2014 roku

16.12.2013

Rekomendacja S, wydawana przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczy dobrych praktyk w zakresie udzielania przez banki kredytów hipotecznych. Najnowsza rekomendacja wprowadza istotne zmiany dotyczące kredytowania nieruchomości.

Ulgi na przejazdy nauczycieli - zmiana w 2014 roku

13.12.2013

Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli otrzymają prawo do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym kolejowym i autobusowym, które dotychczas posiadali nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele akademiccy. Jednocześnie ulga, o której (...)

Odblaski dla pieszych obowiązkowe od 2014 roku

13.12.2013

W dniu 26 lipca 2013 roku uchwalona została ustawa nowelizująca ustawę prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.

Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku

12.12.2013

Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił program „Rodzina na swoim”, który wygasł z końcem 2012 r. Dzięki nowej ustawie z pomocy państwa skorzystać będą mogli nie tylko małżonkowie, ale także osoby samotne i samotnie wychowujące dzieci. Program będzie obowiązywać (...)

Postępowanie w sprawie nieletnich - zmiany w 2014 roku

10.12.2013

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich ma na celu dążenie do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich, stwarzania warunków powrotu do normalnego życia nieletnim, którzy popadli w konflikt z prawem bądź z zasadami współżycia społecznego oraz umacnianie (...)

Regulamin sklepu internetowego - wzór

9.12.2013

Przygotowanie dobrego regulaminu sklepu internetowego to nie lada wyzwanie nawet dla prawnika. Bardzo często próbujemy napisać regulamin samodzielnie, korzystając z dostępnych wzorów czy tez posiłkując się regulaminami innych przedsiębiorców. Metoda może i tania, ale tylko na krótką metę. (...)

Licytacja z nieruchomości - jak wygląda w praktyce?

5.12.2013

Jest to trzeci etap egzekucji z nieruchomości (po zajęciu oraz opisie i oszacowaniu). W zasadzie odbywa się w sądzie, przy udziale sędziego i komornika, który prowadzi licytację. Może w niej uczestniczyć każda osoba pełnoletnia – licytacja ma bowiem charakter publiczny. Dla jej przeprowadzenie (...)

Wysokość emerytur przedsiębiorców zależna jedynie od nich

4.12.2013

Ogólna zasada przyjęta przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest prosta – im niższe zarobki, tym niższa emerytura (i odwrotnie). Dotyczy to zwłaszcza właścicieli firm, którzy są przecież motorem napędowym ekonomii i wykazują dużą aktywność w tym obszarze.

W pułapce umów telewizji cyfrowej

2.12.2013

Okres Świąt oraz Nowego Roku to czas, w którym częściej niż zwykle podpisujemy umowy z dostawcami usług telekomunikacyjnych czy telewizyjnych. Operatorzy bardzo często kuszą nas atrakcyjnymi rabatami na usługi przez pewien okres, a my wpadamy w pułapkę, nie zastanawiając się nad tym, (...)

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

29.11.2013

Mediację prowadzi się ma się przed wszczęciem postępowania, a za zgodą stron także w toku sprawy. Mediacja prowadzona jest na podstawie umowy o mediację (też niezależnie od postępowania cywilnego) albo postanowienia sądu kierującego strony do mediacji. Ugoda zawarta przed mediatorem ma po (...)

Wysokość kar za klauzule niedozwolone w regulaminie

22.10.2013

Występowanie klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu, który obowiązuje także konsumenta może skutkować wszczęciem przeciwko przedsiębiorcy postępowania sądowego – na skutek pozwu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone lub administracyjnego – wszczynanego z urzędu (...)

Kto może rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

19.10.2013

Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne precyzyjnie określa podmioty, które mogą korzystać z jednej z form opodatkowania przewidzianych (...)

Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych

14.10.2013

Nie zawsze podatek od czynności cywilnoprawnych musi być uiszczany przez strony czynności. Zwolnienie od podatku należy odróżnić od sytuacji, w której dana czynność lub dany podmiot w ogóle nie podlega obowiązkowi podatkowemu. W przypadku zwolnienia od podatku podmiot, lub (...)

Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika?

3.10.2013

Chcesz wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty a nie wiesz pod jaki adres? Przecież dłużnik podał do faktury swoje dane: Imię i nazwisko, firmę lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby. Jednak wszystkie dotychczas wysyłane pisma wracały z adnotacją \"adresat wyprowadził się\" czy \"adresat (...)

Jak przygotować pismo w postępowaniu przed sądem administracyjnym?

30.9.2013

W postępowaniu sądowym pisma stron zawierają przede wszystkim określone wnioski oraz oświadczenia. Poniższe warunki odnoszą się do pism wszystkich uczestników postępowania, zarówno do organów administracyjnych jak i do jednostek uczestniczących w sprawie. W postępowaniu (...)

Spółka z o.o. w organizacji

23.9.2013

Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego obejmującego umowę spółki - czyli z chwilą jej zawiązania. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna powstaje dopiero z chwilą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Okres pomiędzy podpisaniem (...)

Zarząd majątkiem przez małżonków

17.9.2013

Zarząd majątkiem wspólnym przez małżonków polega na dokonywaniu wszelkich czynności faktycznych i czynności prawnych, które służą zarówno powiększeniu jego składu, jak i zachowaniu majątku w stanie niepogorszonym. Zarząd taki dotyczy jedynie przedmiotów (...)

Zajęcie jako pierwszy etap egzekucji z nieruchomości

27.8.2013

Egzekucja z nieruchomości to innymi słowa egzekucja z własności nieruchomości - prowadzi ona bowiem do zmiany w prawie własności nieruchomości. Zajęcie jest pierwszym etapem egzekucji z nieruchomości, prowadzącej ostatecznie do jej sprzedaży licytacyjnej. Aby do niego doszło, niezbędne (...)

Organizacje pracodawców

8.8.2013

Pośród podmiotów zbiorowego prawa pracy znajdują się związki zawodowe Organizacje pracodawców i ich zrzeszenia, załogi zakładów pracy oraz organizacje pracodawców i ich zrzeszenia. Art. 10 Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy uznaje za organizację (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika