Archiwum artykułów - Strona 8

Jak wyliczyć urlop w wymiarze proporcjonalnym?

27.12.2023

Sukcesywne nowelizacje Kodeksu pracy w sposób całościowy uregulowały kwestię udzielania proporcjonalnych urlopów wypoczynkowych na wypadek ustania stosunku pracy. Trudno jednak stwierdzić, że przepisy dotyczące tego istotnego zagadnienia życia zawodowego Polaków są sformułowane w sposób (...)

Program do PIT: Rozliczamy się z fiskusem w 2024

27.12.2023

Rok 2024 przynosi nowe wyzwania i możliwości w zakresie rozliczeń podatkowych. Zmieniające się przepisy i rosnące oczekiwania podatników skłaniają do poszukiwania nowoczesnych i wygodnych rozwiązań. W tym kontekście, darmowy program PIT w 2024 staje się kluczowym narzędziem dla wielu (...)

Nieprawdziwa przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę? Co robić?

21.12.2023

Umowa o pracę i zasady jej rozwiązywania zostały uregulowane w Kodeksie Pracy. Art. 30 § 4 przedmiotowej regulacji wskazuje, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna (...)

Jak rozliczać się z podatku od nieruchomości?

21.12.2023

Każdy posiadacz domu, działki budowlanej, czy też lokalu użytkowego bądź mieszkania będącego odrębną własnością, powinien się liczyć z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są bowiem grunty, budynki, związane z prowadzeniem (...)

Jakie zasady rządzą małżeństwem?

21.12.2023

Kilka zasad prawa rodzinnego odnosi się do związku małżeńskiego i wzajemnych stosunków małżonków. W Polsce małżeństwem jest jedynie związek zawarty w formie określonej prawem cywilnym i tylko takie małżeństwo wywołuje skutki przewidziane w prawie polskim. Małżeństwo powinno być (...)

Kiedy umowa o dzieło się kończy?

18.12.2023

Umowa dzieło kończy się przede wszystkim: z chwilą odebrania dzieła przez zamawiającego, w wyniku jednostronnego odstąpienia od umowy z określonych prawnie przyczyn lub wskutek umownego rozwiązania umowy. Ponadto umowa o dzieło, którego wykonanie zależy od osobistych przymiotów przyjmującego (...)

W jakim postępowaniu dokonuje się ubezwłasnowolnienia?

18.12.2023

Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się w każdej chwili, gdy zaistnieją przesłanki do wystąpienia o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe danej osoby. Przesłanki te są określone w Kodeksie cywilnym. Odpowiednie przepisy stanowią, że osoba, która ukończyła lat trzynaście, może (...)

Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy

18.12.2023

Prawo pracy obejmuje przepisy określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, będących stronami stosunku pracy. Prezentujermy najistotniejsze informacje dotyczące obowiązków związanych z wykonyawniem pracy w ramach stosunku pracy. 

Rozliczenie PIT-11 ? kto, gdzie i do kiedy?

14.12.2023

Wśród zeznań PIT o różnych numerach najczęściej używane są PIT-11 i PIT-37. Ten pierwszy składa płatnik składek, czyli ? jeśli jesteście zatrudnieni na etacie, macie umowę-zlecenie lub umowę o dzieło ? wasz pracodawca. Termin na złożenie tego druku ma on do końca stycznia (druk ma (...)

W jakim zakresie można zmienić statut fundacji?

13.12.2023

Kształt normatywny fundacji zależy w znacznym stopniu od woli fundatora, która znajduje wyraz w dwu oświadczeniach woli: o ustanowieniu fundacji oraz w statucie. Między omawianymi czynnościami prawnymi zachodzą różnice wynikające zwłaszcza z ich funkcji. Funkcją aktu fundacyjnego jest ustanowienie (...)

Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?

13.12.2023

Generalnie z współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy jedno i to samo prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje jednocześnie co najmniej dwóm osobom. Różne zdarzenia prawne powodują powstanie współwłasności, nie ma jednak jakiegoś zamkniętego katalogu tych zdarzeń. (...)

Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki partnerskiej

13.12.2023

Reguły dotyczące prowadzenia spraw spółki partnerskiej oraz jej reprezentacji należą do tych zagadnień, które z całą pewnością stanowią jej specyficzne cechy, odróżniające ją od innych. Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie (jednoosobowo), chyba że umowa spółki (...)

Władza rodzicielska nad dzieckiem ubezwłasnowolnionym całkowicie

12.12.2023

Dziecko może zostać ubezwłasnowolnione całkowicie, jeżeli ukończyło 13 rok życia i wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Dla ubezwłasnowolnionego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika