Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 101

Eksmisja a opróżnienie lokalu.

9.8.2010

Wniosek o wszczęcie egzekucji dotyczył eksmisji a tytuł wykonawczy dotyczył opróżnienia lokalu. Pytanie: - czy przepisy prawa odróżniają pojęcie eksmisji od opróżnienia lokalu. - w zależności od odpowiedzi na 1 pytanie: czy do eksmisji i opróżnienia lokalu jest właściwy ten (...)

Organy spółki komandytowej

9.8.2010

Jakie są organy w spółce komandytowej, czy można w niej np. powołać zarząd i w jaki sposób podejmowane są uchwały przez komandytariuszy i komplementariuszy?

Suma komandytowa a kapitał zakładowy

9.8.2010

Czy suma komandytowa to to samo co kapitał zakładowy? Czy jest określona minimalna suma komandytowa/ kapitał zakładowy i jak jest on wpłacany przez komplementariuszy i komandytariuszy?

Zastrzeżenie braku gwarancji

9.8.2010

Moja firma produkuje i sprzedaje urządzenia pomiarowe. Nabywcami są podmioty gospodarcze - firmy. Czy mogę wprowadzić do karty gwarancyjnej taki zapis: "Gwarancja świadczona będzie od momentu dokonania płatności przez nabywcę."

Prywatny detektyw jako świadek

9.8.2010

Matka mojego dziecka w ogóle nie zajmuje się dzieckiem, widzi go tylko w nocy, jak wraca ze szkoły i imprez, zajmuje się nim jej matka. Czy jeżeli wynajmę prywatnego detektywa, żeby dostarczył dowody, że matka zaniedbuje mojego syna, to może on też być moim świadkiem na rozprawie i czy (...)

Balkon jako pomieszczenie przynależne

6.8.2010

Jakie mam prawo do lokalu: Lokal mam o powierzchni 48,20 m2 i piwnica o pow. 2,89 m2 za balkon nie jest pobierana żadna opłata. (ale nie jest wpisane jako część lokalu) A mieszkanie jest własnościowe spółdzielcze. Czy w bloku a dokładnie na balustradzie balkonu mogę zamontować antenę satelitarną?

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

6.8.2010

Zarejestrowałam się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, zostałam z tego tytułu zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, jednak odmówiono mi zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego córki jako członka rodziny, córka jest niepełnoletnia oraz pobiera rentę rodzinną. Poinformowano mnie w (...)

Przesłanki wymeldowania osoby z mieszkania

6.8.2010

Małżeństwo ma dorosłe dziecko. Wszyscy są zameldowani pod tym samym adresem. Jest to mieszkanie własnościowe. Jednak od ponad 20 lat mąż nie mieszka z rodziną. Przebywa za granicą, kontaktuje się tylko z dzieckiem. Ponieważ mąż jest ciągle zameldowany w Polsce, żona często ma problemy (...)

Rozprawa przed sądem bez powiadomienia powoda

6.8.2010

Jako osoba uznająca się za pokrzywdzoną złożyłem do sądu cywilnego pozew w przeciwko pozwanemu. Jestem obecnie chory / źle się czuję/ i czekam na powiadomienie o rozprawie. Do chwili obecnej nie zostałem powiadomiony listem poleconym o terminie rozprawy. Nic mi o tym nie wiadomo, może to (...)

Protokół z rozprawy

6.8.2010

W czasie trwanie rozprawy przed sądem cywilnym sąd zadaje pytania powodowi i lub pozwanemu. Może także prosić o uzupełniające wyjaśnienia od obu stron. Czy powód lub pozwany mogą prosić o odczytanie na miejscu /przed zakończeniem/ trwania rozprawy o odczytanie treści protokołu? Czy (...)

Wznowienie umorzonego postępowania

6.8.2010

Jako pokrzywdzony skierowałem do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu oszustwa przez dłużnika. Prokuratura postępowanie umorzyła, nie wniosłem zażalenia. Minął ponad rok i zostały ujawnione nowe fakty które świadczą o tym, że dłużnik był już niewypłacalny i miał zasądzone i bezskutecznie (...)

Oświadczenie nowego wspólnika sp. z o.o.

6.8.2010

Dotychczasowy jak i nowy wspólnik spółki z o.o. obejmują oznaczoną ilość nowych udziałów ( podwyższających kapitał zakładowy ). Jaka forma jest właściwa do objęcia udziałów? Czy wystarczająca jest forma pisemna?

Brak tajności głosowania a ważność uchwały spółki

6.8.2010

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest 4 wspólników, kapitał dzieli się na 100 równych udziałów w proporcji: A: 51, B: 30, C:10, D: 9 W myśl Art. 247par. 2 KSH Wybór zarządu powinien być dokonany w głosowaniu tajnym. Głoszone w doktrynie zasady głosowania tajnego mówią, (...)

Diety z tytułu podróży służbowych

6.8.2010

W związku ze sprawą o podwyższenie alimentów Sąd wystąpił o udzielenie informacji o wysokości zarobków pozwanego z uwzględnieniem wszystkich składników wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, premii, nagród oraz diet. Czy pracodawca ma obowiązek wykazania (...)

Ruchomy czas pracy

6.8.2010

W zakładzie wdrożono elektroniczny system rejestracji czasu pracy. W regulaminie zdefiniowano tolerancje czasu wejścia: 30 minut przed i 10 minut po ustalonej godzinie oraz czasu wyjścia: 5 minut przed i 10 minut po ustalonej godzinie. Regulamin dopuszcza odpracowanie czasu \"brakującego\", który (...)

Pożyczka dla spółki z o.o.

6.8.2010

Jestem wspólnikiem spółki z o.o., prowadzącej działalność opodatkowaną stawką VAT 0%. W celu usprawnienia działalności firmy i jej rozwoju zaproponowałem zarządowi pożyczkę ze środków własnych na 3 lata w wysokości połowy kapitału zakładowego na zakup samochodu osobowego. W związku (...)

Podział majątku przed rozwodem a hipoteka

6.8.2010

Wraz z żoną ustaliliśmy, że to ona otrzyma dom, który razem kupiliśmy 5lat temu z kredytu bankowego pod hipotekę. Rozwód będzie za porozumieniem stron i chcemy się podzielić majątkiem wspólnym przed orzeczeniem rozwodu. Po konsultacji z bankiem wiem, że niezależnie od tego, że po podpisaniu (...)

Wspólność majątkowa małżeństwa a majątek odrębny

6.8.2010

Mężczyzna w trakcie trwania małżeństwa (wspólność majątkowa) sprzedał mieszkanie za 70 tys. zł, które było jego odrębnym majątkiem (zaznaczono to w akcie). Złożył oświadczenie do Urzędu Skarbowego, że przeznaczy te pieniądze na cele mieszkaniowe. Następnie kupił z żoną dom za (...)

Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

6.8.2010

Zawarłam spółkę cywilną. W umowie spółki, w paragrafie mówiącym o sposobie wypowiedzenia umowy jest zapis: 1. Każdemu wspólnikowi przysługuje: a) prawo wystąpienia ze Spółki przez wypowiedzenie udziału w Spółce dokonane na trzy miesiące przed końcem roku obrachunkowego, b) prawo (...)

Biuro doradztwa prawnego

6.8.2010

Jestem studentką, chciałabym uruchomić działalność dotyczącą pisania podań, wniosków, pism procesowych, umów i drobnego doradztwa prawnego, posiadam dużą wiedzę oraz doświadczenie w tej materii. W związku z tym mam pytanie- czy istnieje zgodnie z literą prawa taka możliwość, jeśli (...)

Decyzja ZRID na realizację drogi na terenach SP

5.8.2010

Gmina zamierza wybudować drogę gminną przy zastosowaniu przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2003 r., Nr 80, poz. 721 ze zm.). Część planowanego zamierzenia przebiegałaby przez tereny należące do Skarbu Państwa (...)

Przeniesienie praw nabytych w drodze decyzji ZRID

5.8.2010

Gmina A uzyskała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na realizację drogi gminnej (położonej w całości w granicach administracyjnych tejże gminy). Decyzja stała się ostateczna. Droga, która ma być realizowana w oparciu o wydaną decyzję, będzie stanowiła drogę (...)

Kierownik zoz a ustawa kominowa

5.8.2010

Czy w świetle przepisów tzw. \"ustawy kominowej\" (ustawa z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, Dz.U. nr 26, poz. 306 z późn. zm.) wynagrodzenie osoby zatrudnionej na stanowisku kierownika SP ZOZ-u należy sumować z wynagrodzeniem, które ta sama (...)

Płatność po wysłaniu pozwu a nakaz zapłaty

5.8.2010

Firma X wystawiła nam 2 faktury w miesiącu 01 i 02.2010 na łączną kwotę 5336 zł. Należność za obie faktury została uregulowana przez nas w dniu 09.06.2010. Dzisiaj (05.08.2010) otrzymaliśmy Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Z dokumentów widzę, że wniosek do sądu został złożony (...)

Umowa między sąsiadami

5.8.2010

Mieszkam w szeregowcu - w segmencie skrajnym, tj. mam wspólną ścianę tylko z jednym sąsiadem. Obok, w tej samej linii zabudowy, w odległości 9,2 m znajduje się kolejny szeregowiec. Działka pomiędzy budynkami stanowi moją własność. Ściana boczna sąsiedniego szeregowca zbudowana jest bezpośrednio (...)

Darowizna pieczywa

5.8.2010

Z uwagi na zmienny popyt na pieczywo część wyprodukowanego pieczywa zostaje darowana osobom fizycznym. W jaki sposób wiarygodnie udokumentować darowiznę pieczywa?

Kontrola podatku od nieruchomości

5.8.2010

W 1999 r. zakupiłam nieruchomość zabudowaną halami w stanie bardzo zniszczonym, były to hale murowe z góra stalową, brak dachów, ścian. W deklaracji od 1999 r. pokazywałam tylko metraż pod budynki dla tych hal, które były w stanie do używania, a te bardzo zniszczone traktowałam jako grunt. (...)

Zwroty pieczywa

5.8.2010

Z bliżej nieokreślonych powodów w różne dni różnie kształtuje się sprzedaż pieczywa. Z tego też powodu pieczywo - jako wyrób jednodniowy - zostaje do firmy odesłane jako czerstwe, czyli zwrot. Jak wiarygodnie dokonać i udokumentować utylizację zwrotów, czyli czerstwego pieczywa?

Ubezpiecznie uczestnika szkolenia

5.8.2010

Ośrodek szkoleniowy organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu: kierowca operator wózków widłowych. Czy wymagane jest obligatoryjne ubezpieczenie takiego kursu - uczestników kursu przez organizatora?

Hipoteka na budynku spółdzielni a zakup mieszkania

5.8.2010

Jestem zainteresowany kupnem mieszkania spółdzielczego własnościowego z rynku wtórnego ( rok budowy 2004). Obecni właściciele zakupili mieszkanie od spółdzielni za gotówkę w związku z czym nie potrzebowali oddzielnej Księgi Wieczystej - mieszkanie do tej pory jest więc bez księgi wieczystej. (...)

Przedłużenie użytkowania wieczystego

5.8.2010

W związku ze zbliżającą się datą, do której ustanowione zostało prawo użytkowania wieczystego, użytkownik wieczysty złożył wniosek o przedłużenie użytkowania wieczystego na następny okres 99 lat. Czy w przypadku przedłużenia prawa użytkowania wieczystego należy pobrać I opłatę, (...)

Substytucja powiernicza w testamencie

5.8.2010

Sytuacja: Testament został sporządzony w 1959. Poniżej interesujący mnie fragment: \"Jedynym, i wyłącznym spadkobiercą całego pozostałego po mnie majątku tak nieruchomego jak i ruchomego, ustanawiam żonę moją (Imię Nazwisko), z substytucją powierniczą na rzecz jej córki a mojej pasierbicy (...)

Umowa o współpracę

5.8.2010

Sytuacja: Prowadzimy serwis randkowy online, otrzymaliśmy ofertę współpracy od innego serwisu o współprace polegającą na wymianie linków/banerów. W zamian za umieszczenie ich banera na naszej stronie, serwis umieści nasz link na ich stronie. Współpraca byłaby nieodpłatna, polegająca (...)

Jak obronić się przed licytacja nieruchomości?

5.8.2010

Sytuacja: Sytuacja: Przedmiotowa nieruchomość należy do majątku osobistego mojego męża ( działka darowizna, dom w stanie surowym wybudowany podczas pierwszego małżeństwa męża). Jestem w niej zameldowana i mieszkam od 14.03.1991r. Mamy wspólne dzieci w wieku 18 i 17 lat. W 1999r zawarliśmy (...)

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego w części

4.8.2010

Jak wygasić użytkowanie wieczyste w stosunku do części nieruchomości, która faktycznie nigdy nie była w użytkowaniu użytkownika wieczystego (otrzymali grunt wg danych ewidencyjnych, a zagrodzili inaczej). Znajduje się on poza ogrodzeniem zakładu i przylega do gruntów Gminy i jest przez Gminę (...)

Składanie nieprawdziwych zeznań w procesie

4.8.2010

W zakończonym już, prawomocnym postanowieniem sądu, postępowaniu cywilnym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ( dalej PCPR ) oraz rodzina zastępcza składały nieprawdziwe zeznania zarówno podczas rozpraw jak i w dołączonych pismach do akt sprawy. PCPR część tych pism składało już jako strona (...)

Niemożność doręczenia pisma

4.8.2010

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Wysyłam list za potwierdzeniem odbioru do niesolidnego kontrahenta, który nie odbiera takiej przesyłki, będąc świadomym co tam się może znajdować i od kogo pochodzi. Czy mogę czynność wysłania oświadczenia woli zlecić osobie trzeciej, (...)

Postanowienia dotyczące zarzutów w egzekucji

4.8.2010

Organ egzekucyjny zarzuty rozpatruje po uzyskaniu ostatecznego stanowiska wierzyciela (art. 34 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 229, poz. 1954). Gdy Organem Egzekucyjnym i Wierzycielem jest Naczelny Urząd Skarbowy, czy wierzyciel wydaje odrębne postanowienie w sprawie (...)

Zwolnienie od kosztów sądowych a wezwanie do zapłaty zaliczki na biegłego

4.8.2010

Sąd zwolnił mojego syna \"od wpisu sądowego w całości\" w sprawie cywilnej o zapłatę. W sprawie tej nie było żadnych innych opłat (był to nakaz zapłaty). Po skierowaniu sprawy do egzekucji, komornik uznał, że przy takim zwolnieniu nie ma zastosowania art. 771 kpc i wzywa do zapłaty zaliczki (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika