Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 150

Stawka amortyzacji budynku

18.6.2008

W marcu otrzymałam pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-socjalnego z częścią garażową. Budynek został przez nas wybudowany i teraz mam go umieścić w środkach trwałych. Jaka będzie stawka amortyzacyjna. Kiedy można amortyzować budynek w ciągu 10 lat?

Prawo pierwszeństwa zakupu lokalu użytkowego gminy

18.6.2008

Firma ciepłownicza korzysta z pomieszczeń kotłowni komunalnej - będącej własnością gminną - na podstawie umowy użyczenia, zaopatrując w ciepło mieszkania Wspólnoty mieszkaniowej powstałej w wyniku systematycznej sprzedaży znajdujących się w budynku mieszkań.Czy firmie ciepłowniczej (...)

Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych

18.6.2008

W 1993 r. zmarł spadkodawca, który pozostawił testament. Do dziedziczenia gospodarstwa powołał 3 dzieci, postępowanie spadkowe odbyło się 2001 r. Spadkobiercy nie pracowali w gospodarstwie i nie posiadali kwalifikacji rolniczych. Czy sąd w postępowaniu spadkowym powinien sprawdzić uprawnienia (...)

Sprzedaż gruntu rolnego a VAT

18.6.2008

Na przetargu nabyłem nieruchomość rolną niezabudowaną od Starostwa Powiatowego. Jest to działka rolna o powierzchni 5 ha przeznaczona pod produkcję rolną. Ja jestem posiadaczem gospodarstwa rolnego (ok. 30 ha), choć nie jestem ubezpieczony w KRUS. Czy sprzedaż nieruchomości rolnej niezabudowanej (...)

Wykonanie pierwszej czynności opodatkowanej

18.6.2008

Przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej (np. VAT) należy złożyć wniosek o nadanie NIP. Czy samo wystawienie oferty sprzedaży towaru bez jego sprzedaży można uznać już za taką czynność, czy też dopiero jego sprzedaż i wystawienie faktury tej sprzedaży bądź innego wymaganego (...)

Rezygnacja z bycia "VAT-owcem"

18.6.2008

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie PKWIU 80.42 - organizacja kursów, wystawia fakturę ze zwolnionym VAT-em. Czy przed upływem trzech lat od zgłoszenia bycia VAT-owcem może zrezygnować z bycia vatowcem?

Skład sądu

17.6.2008

W niektórych sprawach sądowych skład orzekający Sądu składa się z sędziego i towarzyszących mu ławników. W jakich sytuacjach prawo nakazuje obecność ławników na rozprawie karnej lub cywilnej ? Czy niezależnie od przepisów strona może wnosić o udział ławników ? Ilu musi być ławników (...)

Nagroda jubileuszowa dla poborcy podatkowego

17.6.2008

Jestem poborcą skarbowym zatrudnionym na pełnym etacie. Moje wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz prowizji. Prowizja zależy od efektywności pracy i jest kwotą zmienną. Mam dostać w tym roku nagrodę jubileuszową. Czy do nagrody jubileuszowej liczy się średnie łączne (...)

Doręczenie odpisów z akt sprawy

17.6.2008

Zapadł wyrok w sprawie karnej przeciwko mnie, w sądzie odległym o 400 km. Jak odpowiedzieli mi Państwo, mam prawo jako strona postępowania wystąpić do sądu z wnioskiem o doręczenie odpisu z akt sprawy sądowej, w tym ze śledztwa, bo te mnie niemal wyłącznie interesują, ale z rozprawy niech (...)

Faktury VAT bez podpisu

17.6.2008

Podobno od jakiegoś czasu nie ma obowiązku podpisywania faktur VAT przez wystawcę i odbiorcę. Czy brak obowiązku podpisywania faktur VAT dotyczy każdego przypadku (i sprzedaży i usługi)? Proszę podać podstawę prawną.

Podatek od nieruchomości spółki z o.o.

17.6.2008

Aportem do spółki jest nieruchomość zabudowana budynkiem, który to budynek i działka, na której budynek ten jest posadowiony nie są jeszcze wykorzystywane na potrzeby działalności spółki ze względów technicznych (budynek do remontu generalnego). Poprzednio budynek i działka stanowiły (...)

Format oraz prawidłowe dane faktury

17.6.2008

Potrzebujemy, żeby nasi partnerzy z Azji, którzy wykonują dla nas usługi informatyczne wystawiali prawidłowe faktury lub inne dokumenty w celu zaksięgowanie w Polsce. Czy osoba wykonująca wolny zawód może wystawiać fakturę? Jeżeli tak, to jakie dane powinna zawierać? Jeżeli nie, to jakiego (...)

Utrzymanie nakazu w mocy a klauzula wykonalności

16.6.2008

Sąd wydał nakaz, a po wniesieniu zarzutów odbyła się rozprawa. W wyroku sąd utrzymał nakaz w mocy, w całości. Wystąpiłem o tytuł wykonawczy po uprawomocnieniu wyroku. Dostałem wyrok, w którego treści jest I punkt: utrzymuje w mocy w całości nakaz z dnia ... sygn ... pod spodem klauzula (...)

Zbycie udziałów w spółce a majątek wspólnoty

15.6.2008

Jestem udziałowcem spółki z o.o. Założyłam ją w 1990 r. na minimalny wtedy kapitał zakładowy (o ile pamiętam 1.000.000 starych złotych). Potem został podniesiony do wymaganych obecnie 50.000 zł. Chcę obecnie sprzedać moje udziały. Jestem mężatką, mamy wspólność majątkową. Spółkę (...)

Rejestracja przesłuchania dyktafonem

14.6.2008

Dostałem wezwanie na przesłuchanie do Urzędu Skarbowego w sprawie własnej. Czy mogę wystąpić do Naczelnika o zgodę na zapis tego przesłuchania za pomocą dyktafonu (taśma tradycyjna - zapis analogowy)? Czy w ogóle istnieje taka możliwość, aby przesłuchanie było rejestrowane?

Podwyższenie kapitału spółki z o.o. w organizacji

13.6.2008

Kapitał zakładowy może być podwyższony do wysokości 60.000.000,00 (sześćdziesiąt milionów ) złotych w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r., bez zmian umowy spółki w drodze uchwały lub kolejnych uchwał Zgromadzenia Wspólników. Podwyższenie może nastąpić przez ustanowienie nowych udziałów (...)

Zwlekanie z wpisem w księdze wieczystej

13.6.2008

Jaki przepis narusza właściciel nieruchomości, jeżeli przez 6 lat nie ujawnił swojej własności w księdze wieczystej? Czy narusza również przepisy prawa karnego?

Podatek od nieruchomości od ogrodzenia

13.6.2008

Wykonano ogrodzenie wokół budynku magazynowego. Ogrodzenie składa się z przęseł stalowych i gotowych elementów podmurówki. Trwale z gruntem są związane jedynie słupki ogrodzeniowe. Czy takie ogrodzenie, należy zakwalifikować do budowli i czy w związku z tym należy od niego płacić podatek (...)

Oznaczenie pozwanego - lokal komunalny

12.6.2008

Moja matka była najemcą lokalu komunalnego. W tym lokalu zameldowana była matka, mój brat i ja. W lokalu mieszkaliśmy razem, jednak mój brat nadużywał alkoholu i z tego powodu musiałem pomieszkiwać u swojej ciotki. Matka zmarła, a tuż po niej zmarł mój brat. Aktualnie w tym lokalu mieszkam (...)

Zawiadomienie wierzycieli o likwidacji spółki

12.6.2008

Spółka rozpoczęła proces likwidacji. Ma obowiązek w ciągu 3 miesięcy zawiadomić o tym wierzycieli. Jak technicznie powinna to zrobić (wysłać listy)? Czy nie wystarczy tylko informacja o tym do KRS, ZUS i Regon, jako że są to rejestry publiczne i każdy może się z nimi zapoznać?

Urlop szkoleniowy nauczyciela

12.6.2008

Przeprowadziłam się 120 km, aby rozpocząć prace w przedszkolu państwowym w W. na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego. Czy to prawda, że studiującemu nauczycielowi przysługuje dodatkowy urlop w wysokości 28 dni? Czy w wypadku podjęcia pracy w dużym mieście przysługuje mi dodatek (...)

Zastaw rejestrowy i zwolnienie spod egzekucji

12.6.2008

Komornik na nasz wniosek dokonał zajęcia samochodu dłużnika, obecnie wpłynął wniosek banku o wyrażenie zgody na zwolnienie z egzekucji, bo samochód objęty jest zastawem rejestrowym. Jaka jest moja sytuacja prawna w tym momencie? Czy muszę wyrazić zgodę na wyłączenie spod egzekucji? Czy (...)

Brak majątku Spółki na zaspokojenie wierzycieli

11.6.2008

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w stadium likwidacji. Jej majątek nie wystarczy na zaspokojenie wierzycieli. Czy można zamknąć Spółkę i wykreślić ją z rejestru bez zaspokojenia wierzycieli (bo nie ma czym)? Jakie będą tego konsekwencje dla Zarządu?

Opiekun prawny i rodzina zastępcza

11.6.2008

Mam 34 lata, w wieku gdy miałam 15 lat zmarli moi rodzice po których otrzymywałam rentę rodziną aż do ukończenia 25 lat. Pomimo, że w wieku 22 lat zawarłam związek małżeński, renta dalej mi przysługiwała z tytułu pobierania nauki. W tym czasie moim opiekunem prawnym i rodziną zastępczą (...)

Odpowiedzialność członka zarządu spółki

11.6.2008

Złożyłem do sądu wniosek o wyjawienie majątku dłużnika (sp. z o.o.). Na pierwszą rozprawę wezwany zostałem obowiązkowo, nie stawił się dłużnik (prezes zarządu). Sąd wyznaczył nowy termin i wezwał dłużnika do stawiennictwa pod rygorem zastosowania środków przymusu. Moje stawiennictwo (...)

Wynagrodzenie godzinowe a dni wolne

11.6.2008

Pracownik jest wynagradzany godzinowo. U pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Zgodnie z regulaminem sobota jest dniem wolnym od pracy. Pracodawca w zamian za przypadające święto 3 maja w sobotę udzielił pracownikowi dnia wolnego w dniu 2 maja. Czy pracodawca powinien (...)

Unieważnienie bankowy tytułu egzekucyjnego

11.6.2008

Na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy - Prawo bankowe, do dnia 31 grudnia 1997 r. bank mógł wszczynać egzekucję na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego samemu nadając mu klauzulę wykonalności (BTE stawał się Bankowym Tytułem Wykonawczym) bez jakiegokolwiek udziału/nadzoru/sprawdzenia (...)

Odmowa przywrócenia terminu a zażalenie

10.6.2008

Powód po terminie złożył apelację wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Sąd I instancji wyznaczył rozprawę w tej sprawie. Czy w przypadku nie przywrócenia terminu przez sąd I instancji powód będzie się mógł odwołać od tej decyzji? Jeśli tak, to jaki sąd rozpatruje takie odwołanie?

Dostęp ubezpieczyciela do informacji medycznej

10.6.2008

Miałam wypadek. Ubezpieczyciel zażądał ode mnie jednocześnie dostarczenia pełnej dokumentacji medycznej przebiegu leczenia oraz oświadczenia, że wyrażam zgodę na zasięganie informacji o moim zdrowiu i przetwarzanie ich poprzez ubezpieczyciela w zakresie niezbędnym do likwidacji szkody. Czy (...)

Szkolenia BHP i badania pracownika tymczasowego

10.6.2008

Agencja pracy tymczasowej udostępnia pracodawcy użytkownikowi pracownika. Która ze stron ma obowiązek zapewnić pracownikowi tymczasowemu szkolenie BHP, agencja pracy tymczasowej czy pracodawca użytkownik? Na kim ciąży obowiązek skierowania tegoż pracownika na wstępne badania lekarskie?

Odpowiedzialność pełnomocnika w spółce z o.o.

10.6.2008

Ponieważ jestem jedynym właścicielem i zarazem jedynym członkiem zarządu w spółce z o.o. ustanowiłem notarialnie tzw. pełne pełnomocnictwo dla osoby, która podczas mojej nieobecności mnie zastępuje. Pełnomocnictwo to daje pełne umocowanie do podpisywania umów, zawierania zobowiązań, (...)

Wyciąg z listy wierzytelności a egzekucja

10.6.2008

Jestem wierzycielem spółki z o.o., w stosunku do której toczy się postępowanie upadłościowe. Nie mam wobec spółki tytułu wykonawczego w formie wyroku sądowego. Czy wyciąg z listy wierzytelności potwierdzonej przez sędziego komisarza zastępuje tytuł wykonawczy i może być podstawą do (...)

Choroba a przywrócenie terminu

9.6.2008

Przed sądem I instancji zakończył się proces cywilny o zapłatę. Sąd oddalił powództwo i powód chciał złożyć apelację. Jednakże radca prawny reprezentujący go przed sądem zachorował i apelacja została złożona po terminie (razem z wnioskiem o przywrócenie terminu i uzasadnieniem (...)

Brak formy pisemnej umowy o roboty budowlane

9.6.2008

Jeden z wykonawców mojego domu źle wykonał swoją pracę, na której wykonanie nie spisaliśmy umowy pisemnej. Domagam się od niego poprawienia pracy, którą wykonał, ale on nie uznaje swojej winy i żąda zapłacenia reszty należności i stwierdza, że jak nie ureguluję należności to, wystawi (...)

Termin uprawomocnienia się postanowienia sądu

9.6.2008

Chodzi o postanowienie sądu na posiedzeniu niejawnym w sprawie gospodarczej, na które wyznaczony jest 7-dniowy termin złożenia skargi. Stanie się prawomocne, jeśli nikt nie wniesie w przepisowym terminie skargi. Kiedy dokładnie takie orzeczenie staje się prawomocne? Pod dniem wydania postanowienia, (...)

Prezes a prokurent w spółce z o.o.

6.6.2008

W sp. z o.o. prezes zarządu jest uprawniony do jednoosobowej reprezentacji spółki. Zarząd powołał także prokurenta będącego zarówno wspólnikiem tej spółki. Kto z dwóch wymienionych powyżej osób ma większe uprawnienia do działania w spółce i na jej rzecz?

Użyczenie samochodu innej firmie

6.6.2008

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem samochodu, który jest zamortyzowany i wchodzi w skład jej środków trwałych. Czy Sp. z o.o. " A" może przekazać do użytkowania samochód innej firmie, nazwijmy ją "B" - bez potrzeby sprzedaży i przerejestrowywania samochodu, jednakże (...)

Tytuł wykonawczy wobec upadłego - układ

5.6.2008

Upadły zawarł układ z wierzycielami obejmujący redukcję wierzytelności i rozłożenie jej na raty. Układ został prawomocnie zatwierdzony. W jaki sposób wierzyciel, którego wierzytelność została uznana, może otrzymać tytuł wykonawczy, co się na niego składa, kiedy najwcześniej można (...)

Wcześniejsze skierowanie dziecka do szkoły

5.6.2008

Niektóre dzieci rozpoczynają naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej o rok wcześniej niż rówieśnicy. Jakie akty prawne regulują obowiązek szkolny, a zwłaszcza wcześniejsze o rok rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej?

Wspólnicy sp.j. a podatek od nieruchomości

5.6.2008

Razem z żoną prowadzę działalność handlową w formie spółki jawnej - jesteśmy wspólnikami spółki jawnej, innej działalności nie prowadzimy. Kupiliśmy jako osoby fizycznej do wspólnego majątku nieruchomość. Ww. nieruchomość nie figuruje w ewidencji środków trwałych SP.J (kupiona (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika