Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 196

Postępowanie układowe a wynagrodzenie członków RN

17.5.2007

Walne Zgromadzenie sp. z o.o. przyznało w formie uchwały członkom Rady Nadzorczej określone wynagrodzenie. Zarząd spółki podjął decyzje o postępowaniu układowym. Czy nie wypłacone członkom Rady Nadzorczej wynagrodzenia można wprowadzić do postępowania układowego?

Udział spadkowy żony w zbiegu z rodzeństwem męża

17.5.2007

Miesiąc temu zmarł mój mąż. Chciałabym przeprowadzić postępowanie spadkowe. Nie mamy wspólnych dzieci, mąż nie miał własnych, ma brata, siostrę, 2 bratowe, wszyscy oczywiście z rodzinami. Nie zostawił testamentu i nie posiadam żadnych jego pełnomocnictw. W jakim udziale przypada mi (...)

Umorzenie egzekucji na wniosek wierzyciela

17.5.2007

Na krótko przed przedawnieniem uzyskałem informację o możliwości wyegzekwowania zasądzonej należności od mojego dłużnika. Komornik podjął czynności egzekucyjne w rezultacie doszło do zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika. Co miesiąc komornik przekazuje mi kwoty które dla dłużnika (...)

Uchwała o połączeniu spółek z o.o.

17.5.2007

W złożonym w sądzie planie połączenia spółek z o.o., z których spółka przejmująca jest jedynym wspólnikiem spółki przejmowanej, było podane, że połączenie będzie bez podwyższenia kapitału ponieważ spółka przejmująca jest jedynym wspólnikiem spółki przejmowanej. Dołączone (...)

Wynagrodzenie prowizyjne a dodatek za nadgodziny

16.5.2007

Pracownik jest wynagradzany w sposób prowizyjny. W każdym miesiącu jego zarobek jest inny, nie ma stałej stawki godzinowej lub miesięcznej. Zaistniała potrzeba wypłacenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jakie wynagrodzenie lub jego część ma stanowić podstawę obliczania dodatku (...)

Miejsce i czas pracy na podstawie powołania

16.5.2007

Jestem dyrektorem samorządowej instytucji kultury funkcjonującej na zasadach przedsiębiorstwa państwowego. Jestem zatrudniony na podstawie powołania. Czy mam obowiązek podpisywać listę obecności w pracy? Czy mogę wykonywać pracę poza siedzibą firmy bez uzgodnienia z moim zwierzchnikiem - (...)

Podanie nazwiska autora zdjęcia

16.5.2007

Kieruję instytucją kultury, która wydaje materiały poligraficzne dotyczące organizowanych przez nią imprez. W tych materiałach często zamieszczane są zdjęcia artystów, którzy w imprezach tych biorą udział, a zatrudniani są na umowę o dzieło. Czy mamy obowiązek w tym poligraficznych (...)

Niezachowanie tajności w głosowaniu

16.5.2007

Podczas głosowania w konkursie na dyrektora szkoły który odbył się w urzędzie miejskim głosujący członkowie komisji na kartkach siedząc obok siebie byli w stanie zauważyć kto na jakiego kandydata głosował. Przewodniczący zbierał karty do ręki widząc, kto oddał jaki głos. Nawet ja (...)

Uprawnienia palacza kotłów i SEP do 1 KW

16.5.2007

Chciałbym przeprowadzić szkolenie w zakresie palacz kotłów i SEP do 1 KW. Prowadzę działalność szkoleniową jako osoba fizyczna. Jakie wymagania muszę spełnić (program, kadra, egzamin)?

Leasing od firmy zagranicznej

16.5.2007

Chcielibyśmy jako firma wyleasingować samochód osobowy w Niemczech. Umowa leasingowa będzie podpisana w Niemczech z niemiecką firmą leasingową. Warunki umowy pozwalają zaklasyfikować ją wg polskiego prawa jako leasing operacyjny. Czy możemy wliczyć czynsz leasigowy od takiej umowy w koszty? (...)

Wątpliwość co do stanu psychicznego świadka

15.5.2007

Od jesieni 2006 r. prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w sprawie o znęcanie nad rodziną. Jako osoba pokrzywdzona, jakiś miesiąc temu, zostałam "dosłuchana" na komisariacie w związku ze sprawą, ale w obecności biegłego psychologa. Na podstawie tej obecności sporządzona została opinia (...)

Pomoc finansowa od brata

15.5.2007

Mój mąż (jej brat) jest jej najbliższą rodziną. Rodzice nie żyją. Szwagierka ma 34 lata. Skończyła studia w wieku 31 lat. Pracuje zawodowo około 4 lat. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Nie jest częściowo ubezwłasnowolniona, nie pobiera renty. Obecnie (...)

Wynagrodzenie i koszty syndyka

15.5.2007

Wobec dłużnika wierzyciele mają podjąć decyzję, co do przyjęcia lub odrzucenia układu. Z wycen majątku dłużnika dokonanych w roku 2003 wynika, że wartość nieruchomości z lekką nadwyżką przekracza sumę zatwierdzonych w propozycji układowej wierzytelności. Do tego dochodzą maszyny, (...)

Spadek po matce, która wyszła za mąż

15.5.2007

Moja matka wyszła w 1991 r. za mąż za wdowca, który miał 4 dorosłych dzieci z pierwszego małżeństwa - właściciela gospodarstwa rolnego wraz z domem. Zamieszkali w mieszkaniu mojej matki w mieście a gospodarstwo prowadził jeden z synów. Moja matka zmarła w 1999 r. i ojczym wrócił na swoje (...)

Cofnięcie pozwu a zwrot dokumentów

15.5.2007

Napisałem do sądu pismo - cofnięcie pozwu w sprawie, w której już uiściłem wpis na wezwanie sądu (sygn. akt o początku C - chodzi o pozew o zapłatę). Sąd zwrócił mi połowę wpisu, ale dokumentów nie zwracał. Napisałem więc pismo z wnioskiem o zwrot dokumentów, w którym stwierdziłem: (...)

Groźba bezprawna a poczucie zagrożenia

15.5.2007

W art. 190 § 1 czytamy: "Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." Natomiast (...)

Zbycie składników spadku przed działem spadku

15.5.2007

Moja mama, brat i ja odziedziczyliśmy nieruchomość wszyscy po 1/3. Składamy teraz wniosek o dział spadku, w którym dzielimy się innymi rzeczami wchodzącymi w skład spadku, ale udziały w nieruchomości pozostawiamy bez zmian tj. wnioskujemy aby udziały w odziedziczonej nieruchomości były (...)

Osoba fizyczna prowadząca działalność a KRS

15.5.2007

Czy trzeba jednoosobową działalność gospodarczą (prowadzoną do tej pory w gminach czy dzielnicach) rejestrować w KRS? Jeśli tak, to do kiedy i jakich formalności trzeba dokonać?

Dopuszczenie wózka widłowego do ruchu drogowego

15.5.2007

Firma użytkuje wózek widłowy z napędem silnikowym. Od czasu do czasu chciałaby przejechać niewielki odcinek drogi po drodze publicznej. Czy może poruszać się wózkiem widłowym po drodze publicznej na krótkich dystansach? Jakie warunki należy spełnić?

Opinia psychologiczna i sądowo-psychologiczna

14.5.2007

Do sprawy zostały sporządzone przez biegłego psychologa dwie opinie: "opinia psychologiczna" i opinia "sądowo-psychologiczną". Proszę o sprecyzowanie co jest opinią psychologiczną a co opinią sądowo-psychologiczną? Jakie są różnice między tymi opiniami?

Konieczność założenia księgi wieczystej

14.5.2007

Wykupiłem (umowa notarialna sprzedaży) w maju mieszkanie od miasta (PGM) na warunkach preferencyjnych, za gotówkę (5 % wartości mieszkania). Mieszkanie to nie posiada księgi wieczystej. Czy jako nowy właściciel musze obligatoryjnie założyć KW lub w określonym czasie jestem do tego zobowiązany?

Cesja umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu

14.5.2007

Zawarłem z developerem umowę przyrzeczenia lokalu mieszkalnego (bez notariusza). Umowa mówi o moim prawie do rezygnacji z tej umowy (możliwość z jednoczesnym przedstawieniem następnego nabywcy), ale nie mówi, jak i na jakich warunkach zawrze nową umowę ze wskazanym nowym nabywcą. Czy i jak (...)

Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką

14.5.2007

Mamy z żoną mieszkanie, którego jesteśmy współwłaścicielami w równych częściach. Mieszkanie jest obciążone hipoteką na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego. W jaki sposób mogę dokonać darowizny swojej połowy mieszkania na rzecz żony?

Właściwa grupa KŚT

14.5.2007

Do jakiej grupy środków trwałych zaliczyć zestaw służący do przeprowadzania wideokonferencji?

Areszt tymczasowy a zwolnienie z pracy

14.5.2007

Pracownik zatrudniony u nas na umowę o pracę nie stawił się w pracy. Jego nieobecność wynosiła ok. 1,5 m-ca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ten pracownik został tymczasowo aresztowany. Nadmieniam, że nie otrzymaliśmy oficjalnego pisma z tą informacją. W związku z powyższym zapadła (...)

Wybór formy prawnej organizacji społecznej

14.5.2007

Mieszkańcy zamierzają wystąpić z inicjatywą społeczną polegająca na stworzeniu komitetu społecznego. Nie chcą tworzyć stowarzyszenia rejestrowanego. Czy inicjatywa taka powinna być "zalegalizowana" poprzez stworzenie np. stowarzyszenia zwykłego? Jakie są jeszcze inne możliwości działania (...)

Łączenie przerw na karmienie

14.5.2007

Zatrudniam pracownicę na 3/4 etatu od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Pracownica wraca z urlopu macierzyńskiego do pracy od 15 maja 2007 r. Pracownicy przysługuje półgodzinna przerwa na karmienie.W informacji art. 29 paragraf 3 pracownica ma podane godziny czasu pracy (...)

Urlop wypoczynkowy przed emeryturą

14.5.2007

Pracuję na umowę o pracę. W czerwcu 2007 r. przechodzę na emeryturę. Chciałabym wykorzystać cały urlop za 2007 rok. Czy jeżeli wystąpię z wnioskiem urlopowym do pracodawcy, czy pracodawca zobowiązany jest udzielić cały urlop wypoczynkowy? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna?

Nabycie spadku - współwłasność nieruchomości

14.5.2007

Moja mama, mój brat i ja przyjęliśmy spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. Dostaliśmy stwierdzenie nabycia spadku po 1/3 wszyscy oraz zlecenie wykonania spisu inwentarza przez komornika. Majątek wchodzący w skład spadku stanowi dom oraz samochód. Chcielibyśmy dokonać działu spadku. (...)

Klauzula na małżonka a przedawnienie

14.5.2007

Mam tytuł wykonawczy z 1995 r., a roszczenie powstało w 1993 r. Roszczenie nie przedawniło się, bo po 2000 r. było wszczynane komornicze postępowanie egzekucyjne. Roszczenie wynikło z pobrania przez dłużnika zaliczki i niewywiązania się z umowy oraz niezwrócenia zaliczki. Ponieważ roszczenie (...)

Egzekucja przeciwko wspólnikowi spółki z o.o.

14.5.2007

Dysponuję tytułem wykonawczym wystawionym przeciwko dłużnikowi - osobie fizycznej. Dowiedziałem się jednak, że toczy się postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce z o.o., w której jest on jednym ze wspólników. Trwa egzekucja do nieruchomości tej spółki. Czy mogę więc przyłączyć (...)

Odpowiedzialność żyranta

14.5.2007

Czy muszę spłacić kredyt koleżnki który zaciągnęła w pracy? (byłam żyrantem). W trakcie spłacania tego kredytu przez koleżankę mnie zwolnili z pracy, po dwóch latach napisali mi pisemko, że koleżanka została zwolniona z pracy i nie spłaca kredytu zaciągniętego w pracy. Nie poinformowali (...)

Zmiana nazwiska a zmiana nazwy firmy

14.5.2007

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę założyć serwis internetowy zajmujący się kojarzeniem par. Jestem płatnikiem VAT. Planuję start serwisu w sierpniu 2007. W czerwcu 2007 zmieniam nazwisko, które jest częścią nazwy mojej firmy. Jakie kroki i w jakiej kolejności powinnam (...)

Unieważnienie konkursu na dyrektora szkoły

14.5.2007

W dniu 11 maja odbył się konkurs na dyrektora szkoły publicznej. Dwoje członków komisji zostało powiadomionych o tym konkursie 8 maja i zastąpiło w ostatniej chwili wcześniej wybranych członków. Czy takie postępowanie może wpłynąć na unieważnienie tego konkursu?

Zatwierdzenie układu-głosowanie

14.5.2007

Nadzorca sądowy rozesłał do wierzycieli propozycję układową upadłego wraz ze wzorem karty do głosowania (głosy można składać pocztą). Na karcie znajdują się dwa pola: "za układem" oraz "przeciw układowi". Czy nieoddanie głosu oznacza w praktyce głos za czy przeciw układowi?

Urlop na żądanie dla nauczyciela

14.5.2007

Jak realizować przepis z Kodeksu Pracy odnośnie czterech dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, które powinien udzielić pracodawca, które pracownik może wziąć nawet na telefon, jeżeli pracownik jest nauczycielem i obowiązuje go Karta Nauczyciela i urlop wykorzystuje w czasie ferii i wakacji?

Termin przedawnienia roszczenia z faktury VAT

14.5.2007

W marcu 2005 roku wystawiłam fakturę VAT. Do tej pory nie uregulowano należności. Nie wezwałam pisemnie dłużnika do spłaty. Czy prawdą jest, że jeżeli wierzyciel w okresie dwóch lat od wystawienia faktury nie wezwał do jej uregulowania, to wierzytelność wygasa?

Etykiety - zakup towaru, czy pozostały wydatek

12.5.2007

Prowadząc zakład krawiecki do wyrobów dokupuję etykiety, niektóre są wszywane, np. rozmiarówki, inne doczepiane do wyrobu; określają one nazwę, rozmiar, symbol. Czy takie etykiety to zakup towaru?

Przesłuchanie z udziałem psychologa

11.5.2007

Czternastoletni syn był przesłuchiwany na Policji mając status pokrzywdzonego i to przez znaczną część czasu bez psychologa, w obecności innych tam pracujących i ciągle wchodzących do pokoju innych policjantów korzystających tam z kserokopiarki. W następstwie tego przesłuchania syn został (...)

Udział psychologa w przesłuchaniu pokrzywdzonego

11.5.2007

Jestem ofiarą przemocy i fakt ten zgłosiłam na komisariacie, w wyniku czego prowadzone jest dochodzenie. Nie podobają mi się działania Policji w stosunku do mnie i moich małoletnich dzieci, również mających status pokrzywdzonych w sprawie. Napisałam w związku z tym pismo do prokuratury. Od (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika